Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3770 / 3940
(#) Epu2 válasza Fidel hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
A dióda hid a greatz. A Graetz meg a kitalálója neve.
(#) antiktelefon válasza domel hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
Franciáról nem tudok, de érdekes (érthető) kiejtéssel a cseh diodegonewild van még, sok régi nixie, vfd stb órás, ebayes elektronikás és Lidl/Aldi termék szétszedős videója van meg némi házkörüli cuccból nagyfesz kísérlet építés iránya is van a csatornájának. Ő is mindent visszarajzol és elmagyaráz.
(#) Udvari Zsombor válasza domel hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
Köszi.
(#) Udvari Zsombor válasza antiktelefon hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
"diodegonewild" ‒ őrá is már régóta fel vagyok iratkozva, sajátos akcentusa van, de ő is eléggé érdekes videókat szokott készíteni.
Ha valami érdekeset keresel, nézted már az "MVVblog" csatornát? Olasz emberke, sajátosan bohókás stílus, átalakításokat is tartalmaz.
(#) Régi motoros válasza Fidel hozzászólására (») Szept 22, 2022 /
 
Idézet:
„Vettem egy bele illő LED lámpát, ami 230V-os driverrel van szerelve.”

Azt gyanítom, hogy az a készülék nem teljesíti a zuhanykabinba szükséges érintésvédelmi megfelelőséget, feltéve, ha nem tudatosan olyat vettél, ami igen. (De gondolom akkor nem itt érdeklődnél, azért feltételezem, hogy nem). Viszont erről nem osztottál meg információt.
De ha mégis teljesíti, akkor nincs miről beszélni.

Idézet:
„...lámpa a zuhanykabinban, elenyészett a fém burkolata.”

Nos ezzel együtt a gyárilag alkalmazott érintésvédelmi fokozat is elenyészett. És hacsak nem ugyanolyan fokozatúra cseréled, akkor ez a védelem az általad beszerelt lámpával együtt meg is változik.

A következő fontos információ, hogy az eredeti lámpa alapból törpefeszültségű 12V -os verzió,
te 230V -os verziót szeretnél beszerelni ha jól értem. Ebből innen típusszám nélkül (távolbalátással) senki nem fogja megmondani, hogy az általad vásárolt készülék megfelelő e.

Az említett helyre (zuhanykabin), egy új világítótestnek minimum az eredetileg beépített lámpatestnél alkalmazott érintésvédelmi védettségi osztállyal azonos, vagy magasabb kategóriába tartozó lámpatest építhető csak be csere esetén.

Nem vagyok szakértő, de ha tippelnék, legalább IPX5 vagy IPX6, de lehet még ennél is nagyobb védettségi fokozattal kell rendelkeznie a zuhanykabinban lévő lámpatestnek. És akkor a mechanikai sérülés mértékére való szükségességet még nem tippeltem meg (ez lenne az X helyén lévő szám). Mert ha pl az oldalán van a kabinnak a lámpatest, és illető megcsúszik, és bekönyököli a búrát, feltételezem, hogy annak eltörni sem volna szabad egy ilyen mechanikai behatásra.

A védettségi fokozatok -ról itt tájékozódhatsz nagy vonalakban, viszont azt itt sem taglalják,
hogy egy zuhanykabinba építendő lámpatestnek milyen fokozattal kell minimum rendelkeznie.
Azt egy szakembertől megkérdezheted, válaszolni fog rá.

Ui.:
Idézet:
„Egy kapcsolóüzemű kamera tápegység ezt teljesíti?”

Azt onnan tudod meg, ami a készülék házára van írva, legyen az kamera tápegység, vagy lámpatest.
Ha nem valami bóvli, fel van tüntetve rajta az érintésvédelmi fokozat IPXX száma.
Ha nincs rajta ilyen szám, akkor nem felel meg semmilyen védelmi fokozatnak...
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2022
(#) Régi motoros válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Szept 22, 2022 /
 
Elképzelhető.
Ez akkor derülne ki biztosan, ha vennél még három ugyanolyat, akkor lenne összehasonlítási alapod.
(#) giskard válasza Fidel hozzászólására (») Szept 22, 2022 /
 
A hálózati kábel dugvillát lecseréled egy kapcsolós dugvillára, vagy a kábelre kényelmes helyre egy kapcsolót teszel (kihúzgálás megoldva) .
Veszel egy 12V-os lámpatestet meg bele egy izzót, pl 10W-osat (lámpatestet már 1500 forintért is lehet kapni).
Megtartod az eredeti tápegységet. Érintésvédelem nem kell
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2022

lámpa.jpg
    
(#) nedudgi válasza giskard hozzászólására (») Szept 22, 2022 /
 
Ha az eredeti fém lámpatestet megette valami, akkor az már eleve rossz.
Valószínűleg át kell gondolni a koncepciót, de a legjobb, a lámpa a kabintól messzebb kerül.
(#) giskard válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 22, 2022 /
 
Csak nem egyik napról a másikra ette meg, hanem hosszú idő alatt.
(a hozzávezető kábelt meg csak nem ette meg).
Szerintem ez egy egyszerű kicserélem javítás. Viszont ha LED-et akar, 12V-ról az is könnyen megoldható.
(#) Régi motoros válasza giskard hozzászólására (») Szept 22, 2022 /
 
Idézet:
„Érintésvédelem nem kell.”

Ezt azért egy picit vitatnám...
A védelmi besorolást nem azért találták ki, hogy CSAK az embert védje az áramütéstől, hanem azért is, hogy a készüléket védje az idegen tárgyaktól való behatolástól, és a víz behatolásától.
Értelmezd megfelelően a linkelt oldalt...

És ugyan, ha CSAK 12V van a zuhanykabinban, az lehet, hogy véd az áramütéstől, de ha a beszerelt lámpa nem teljesíti a megfelelő követelményt, akkor nem véd a víz behatolásától.
És alapesetben azért én feltételezném, (és erősen javaslom is) hogy a kérdező biztonságosan akarja továbbra is üzemeltetni a kabinját.
Idézet:
„Szerintem ez egy egyszerű kicserélem javítás.”

Ezzel viszont teljesen egyet tudok érteni, viszont kiegészíteném, hogy a MEGFELELŐ védettségi fokozattal ellátott lámpatestet kell alkalmazni. És itt a hangsúly a "megfelelő védettségi fokozattal rendelkező" fogalmon van, ezen túl lehet az bármilyen lámpatest.

És egy gyors keresés szerint itt van két ajánlás is a fürdőszobába szerelendő lámpák védelmi fokozatáról. Hangsúlyozom, ez csak ajánlás, ha megkeresed (én nem fogom) a szükséges szabványt, vagy megkérdezel egy érintésvédelmi szakembert, pontosan meg fogja mondani, mi szükséges. A linken fürdőszobára van ajánlás, elképzelhető, hogy a zuhanykabinban elhelyezett lámpatest(ek)re nagyobb követelmény is szükséges lehet.

Találtam egy másik ezzel foglalkozó ajánlást is.
De sajnálom, hogy ez az oldal még a szabványt is említi, csak épp annak forrására nem hivatkozik.
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2022
(#) giskard válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 22, 2022 /
 
12 V-os rendszerhez nem kell érintésvédelem.
A tömítettséget meg könnyű megoldani.
(#) winetou válasza giskard hozzászólására (») Szept 22, 2022 /
 
Bővebben: Link itt le van írva a megfelelő kialakítás.
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2022
(#) nedudgi válasza giskard hozzászólására (») Szept 23, 2022 / 1
 
Akkor nem kell érintésvédelem, ha az a 12V táp megbízhatóan le van választva az elektromos hálózatról, minden egyéb esetben maximum egy akkumulátorról működő rendszer jöhet szóba.
(#) toth1996 hozzászólása Szept 23, 2022 /
 
Sziasztok.!
Olyan kérdésem lenne, hogy powerbank hoz akkumulátor cellákat szettemszedtem össze innen-onnan, és van benne 2200_mAh-s és van 2500_mAh-s akkumulátor_is. Hha párhuzamosítom, akkor lehet belőle baj?
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2022
Moderátor által szerkesztve
(#) Bakman válasza toth1996 hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Nem, párhuzamosan lehet őket kötni.
(#) mek-elek válasza Bakman hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Mindent lehet, és a baj is relatív.... Kérdés, melyik lesz a "bika", aztán lesz sok kis voltocska....
(#) Régi motoros válasza giskard hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Jól van, hiszek neked, feltéve ha mutatsz egy hivatalos ide vonatkozó szabványt, ahol ez le van írva.
Félre értés ne essék, tehát zuhanykabinról van szó. Szóval ha előhúzol egy olyan érvényben lévő szabványt, ahol egyértelműen le van írva, hogy zuhanykabinban 12V -os lámpa esetén nem szükséges érintésvédelem (állításod szerint), akkor elismerem, hogy igazad van.
Egyébként nem.
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2022
(#) Jonni válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Vagy az is megoldás ha nem olvasunk újságot a zuhany alatt és akkor nem is kell oda lámpa
(#) tbarath válasza toth1996 hozzászólására (») Szept 23, 2022 / 1
 
Akkor lehet baj, ha nem azonos a feszültségük, amikor összekötöd őket, ugyanis akkor elkezd folyni az áram közöttük. I=U/R, ahol U a 2 akku feszültségkülönbsége, R pedig a 2 akku belső ellenállásának és az összekötő lap/vezeték/stb. ellenállásának az összege.
Üssünk a hasunkra, legyen a 2 akku ESR-je és az összekötés ellenállása is egyformán 100 mΩ, a 2 cella feszültsége pedig 4 és 2,5 Volt. Ez esetben 1,5 V / 0,3 Ω = 5 A áram fog folyni kezdetben, ez persze csökkenni fog idővel, amíg ki nem egyenlítődik a feszültségük.
A számok tényleg hasraütés alapján vannak, tudja a fene, hogy mennyi egy cella belső ellenállása, és az összekötő cuccét se tudom. Ha 3x20 mΩ-mal számolok, akkor már 25A a kezdeti áram 1,5V feszültségkülönbség esetén. Tűzveszélyes, ha ész nélkül csinálod.

Azt javaslom, hogy a cellákat egyenként _merítsd_ le kb. azonos feszültségre. Persze ne teljesen, mert azzal megölöd, elég kb. 3-3,2 Volt körülre, ott már nagyrészt kiment a kraft belőle. A feszültségük között lehetőleg ne legyen 100-200 mV-nál nagyobb különbség - persze a fesz nyilván "felpattan", amint elveszed róluk a terhelést, szóval játszós kicsit.
Ezután kösd őket párhuzamosan egy 1-10 Ohm-os ellenállás közbeiktatásával, és mérd az ellenálláson eső feszültséget. Ha már nem esik feszültség, akkor a két cella feszültsége kiegyenlítődött.
(#) Régi motoros válasza Jonni hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Természetesen az is megoldás. Csak Fidel kérdése nem erre vonatkozott...
(#) mek-elek válasza tbarath hozzászólására (») Szept 23, 2022 1 /
 
Ez olyan fából vaskarika szerintem. Egy laikust nem kellene büntetni ezzel. Sokkal egyszerűbb a kérdésre a nem! Mert ugye a töltés, kisütés sem egyforma az eltérő kapacitás miatt (mA). A nagyobb darab sosem lesz feltöltve, ha a töltés párhuzamosan történik. Szóval nem egészen van az ilyesminek értelme... És az accu-pakknál az azonosság kötelező lenne, méretre, és használtság szerint is.
(#) Bakman válasza mek-elek hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Semmit sem lehet, kevés abszolút "tehén" a válasz, áramok amperben mérve, hátha nem finom, hanem keserű, telihold és napfogyastkozás.
(#) Bakman válasza mek-elek hozzászólására (») Szept 23, 2022 / 2
 
Az ember tanácsot jött ide kérni, megkapta. Tőlem meglehetősen szűkszavúan, tbarath kitért a részletekre. Ennyi erővel a fórum helyett lehet mindenkinek egy nagy NEM-et linkelni.

Idézet:
„a töltés, kisütés sem egyforma az eltérő kapacitás miatt (mA). A nagyobb darab sosem lesz feltöltve, ha a töltés párhuzamosan történik.”


Ez nem igaz. Az akku töltöttsége és kapocsfeszültsége összefügg. Ha az egyik egy mákszemnyit alacsonyabb feszültséggel rendelkezik, több töltőáramot nyel el, amíg ki nem egyenlítődnek a kapocsfeszültségek. A párhuzamos kapcsolásnak egy hátránya van, ha az egyik akku elromlik, viszi magával a többit is az örök elektronmezőkre. Sorosan kapcsolt cellákkal sokkal több gond van.
(#) tbarath válasza mek-elek hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Nem büntetés, csak leírtam, hogy én hogy csinálnám, hogy ne gyulladjon ki az egész miskulancia a fenébe amikor összekötöm. A kapacitás eltérő, persze, és célszerű azonost választani, de megoldható lehet így is.

Csinálják ezt volumenben is: Bővebben: Link
(#) mek-elek hozzászólása Szept 23, 2022 1 /
 
Kétségtelen megy nektek ez a dolog. Azonban egy jó válasz figyelembe a veszi a kérdező hátterét is.
Nem a Ti képességetek a meghatározó a "segítségadásban". Az meg, hogy az aksik kiszintezik egymást méretlenül, az adottságaik ismerete nélkül, az bizony állandó önkisülést eredményezhet.
(#) nedudgi válasza mek-elek hozzászólására (») Szept 23, 2022 / 1
 
Erre az állandó önkisülésre nem tudok gombot varrni.
Ismereteim szerint a kiegyenlítő áram addig folyik, amíg a cellák közös nevezőre nem jutnak. Utána már csak egy minimális áram fog folyni.
(#) nagym6 válasza toth1996 hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Töltéskor nem biztos, hogy a töltőáram megfelelő arányban oszlik el a kettő között. Mivel nem azonos állapotúak, nem a kapacitásra gondolok. Megmérném külön külön a töltőáramukat. Egy elhasznált akku kevés áramot vesz fel, ha kapocsfeszültségét "tartja"a jobb akku, amelyikre ezért több áram jut a kalkuláltnál.
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2022
(#) nagym6 válasza nagym6 hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Kiegészítve előző hsz. A jobb állapotú akkunak kisebb a belső ellenállása, ezért több áram folyik bele.
(#) Epu2 válasza toth1996 hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Nekem a sufnivilágítás 3×1 W-os led, párhuzamosan és 8db, jött ment akksi működteti. 2 éve megy szakaszosan. Volt már sátorvilágítás is. Semmi gond vele. A pakkot egy db USB-s 1A-es töltő áramkörrel töltöttem. Zseblámpám is így működok, csak 3db párhuzamos cellával. Több mint egy éve.
Párhuzamosan kapcsolt celláknál, ha egyébként jók, csak az összekötés pillanatában lehet kis gond. Ezt elkerülendő, teljesen feltöltött cellákat kötök össze. A töltés kiegyenlítődik a kapacitásnak megfelelően. Úgy sem lesz az egyik 4V, a másik 4,5V.
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2022
(#) Fidel hozzászólása Szept 23, 2022 /
 
Van egy légpumpám, amiben két membrán közt van egy mágneseket tartalmazó keret, ami két tekercs közt mozog.
Ez a keret eltört, valami hőre keményedő műanyagból van.
Lenne valami hátránya, ha ezt fémből csinálnám meg esetleg?
Lenne valami hátrányos hatása az erőhatásokra, mágneses erővonalakra?
Miből lehetne ezt megcsinálni, alumínium esetleg, vagy vas lemezből?
Észter gyanta?
Elég meleg szokott lenni működés közben, kb 90°C körülire is felmelegedhet!
Következő: »»   3770 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem