Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Óra építése TIL306-os LED kijelzőkkel
Lapozás: OK   4 / 6
(#) szabics válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Először is meg kell nézni, hogy a til 305- nek milyen igényei vannak? Ledek áramfelvéle ( egysor) ezt összevetni a Pic port paramétereivel. Ha birja, akkor mehet direktbe, ha nem akkor egy tranyóval megtoldani. A vezérléshez elegendő egy port a sornak egy port a helyiértékekenek , valamint egy port a bitmintának. ( Itt a terhelés egy lednyi áram portbitenként) Ennek ismeretében kell a Pic -et kiválasztani. Gyakorlásképpen megpróbálod? Bevonhatnánk a fórum tagokat is a tervezésbe. Persze csak akkor ha van hozzá kedvük.
(#) lalca válasza lui144 hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Nos,akkor megpróbálom összefoglalni.Már vilmosd linkelte a példakapcsolást ITT.A 6 kijelző 6X5=30 oszlop,+ az óra-perc -másodperc közé pont vagy kettőspont (0.5-1 másodpercenként villogtatva)= 32. 4 db 8 bites shiftregiszter = 32.Hurrá! (Én legutóbb 4094-et használtam) Plusz kell a kijelző katódjaira 1 ULN2003.(Mivel egyszerre több led van begyújtva,a PIC nem bírja.)Ez összesen 5 plusz IC.
Akkor nézzük a programozást.1 számot 7 sor határoz meg.Ez 7 byte(aminek csak az alsó 5 bitjét használjuk).A 10 szám összesen 70 byte.Ez a kódtáblánk.Kiküldjük sorosan az aktuális érték első sorait a regiszterekbe,a 2003-on kapcsoljuk az első sort,engedélyezzük a regiszterekben az átírást.Majd jön a 2,3,stb. sor.(Egymásba ágyazott szubrutinok,for-next).
Hát,szerintem ennyi lenne a kijelzés.
(#) szilva válasza lalca hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Igen, nagyjából jól összeszedted. Valamiért bennem az maradt meg, hogy mintha úgy indult volna a téma, hogy ne nagyon legyen benne PIC, mert azt nem tudja a kérdező programozni. PIC használata nélkül én a következőt tudnám elképzelni:

- kell két 4 bites számláló, az egyikkel a digitet jelöljük ki, a másikkal a diten belül az oszlopot; pl. 2xSN7493
- a számlálókhoz elképzelhető, hogy kell valamilyen kapu, hogy a megfelelő számlálóállásnál nullázzuk a számlálót (pl. 6 digitnél nem számolunk 8-ig, az oszlopokat is csak 6-ig kell számolni)
- a digit+oszlop információt demultiplexáljuk 30 vagy 36 vonalra, attól függően, hogy kell-e a tizedespont a TIL305-ből; ehhez kell 3xSN74154
- a kijelzőn megjelenítendő információ tárolásához kell 2x74170 (4x4 bit regiszter, külön írási és olvasási oldallal), így 8 digitre, digitenként egy-egy 4 bites információ áll rendelkezésre
- a digitszámlálóval címezzük a "képernyőmemória" olvasási oldalát, a memória kimenete az aktuális digiten megjelenítendő szám (4 bites információ)
- a megjelenítendő szám 4 bitjével és az oszlopszámláló értékével címzünk egy ROM memóriát, amiben a megjelenítendő karakterek képei vannak eltárolva (ide nem tudom, mi lenne célszerű, talán valamilyen 27XX, 28XX, vagy 29XX típusú, párhuzamos memória, az egyszerűség kedvéért jó lenne olyat találni, amit sorosan be lehet írni, de párhuzamosan olvasható)
- a demultiplexelt digit+oszlop jeleket erősítve (tranzisztorok) hajtjuk a TIL305 anódjait
- a ROM kimenetét erősítve (tranzisztorok, soros ellenállások) hajtjuk a TIL305 párhuzamosított katódjait
- az egész működés ütemezéséhez kell valamilyen órajelgenerátor, ezt pl. egy CD4060-ból szépen ki lehet alakítani
- a járulékos logikai kapuzásokhoz saccra két tok (7400, 7402, stb.) elég lesz

Ha jól számolok, akkor durván a következők kellenek: 2xSN7493, 3xSN74154, 2xSN74170, 1x27XX, 2xSN74XX, 1xCD4060, valamint 30(36)+7 db tranzisztor.

PIC (vagy más mikrovezérlő) esetén gyakorlatilag az összes logikai IC, valamint a karaktergenerátor ROM eltűnik, csak a meghajtásra (és esetleg a demultiplexálásra) kell gondot fordítani. Ilyen esetben én meggondolnám, hogy nem demultiplexert használok, hanem teljesítménykimenetű léptetőregisztert (TPIC6B595, TPIC6C595), ilyenekkel gyakorlatilag 3 vezeték felhasználásával bármilyen hosszú sort meg tudok címezni. Igaz, hogy ezek open drain kimenetűek, emiatt a meghajtást közös katódosra kell átformálni, és gyakorlatilag nem oszloponként, hanem soronként kell a kijelző multiplexálását felépíteni, de mikrovezérlő esetén ez nem jelent gondot.

Így összesen kell 3+6 láb a kijelző kezeléséhez a mikrovezérlő oldalon, 6 TPIC (6 digit 42 sora miatt) és 6 tranzisztor az anódok meghajtására. Ebben a megoldásban gyakorlatilag egy 16F84 is használható lenne, mert 9 szabad I/O lába annak is van. Persze valami korszerűbb cuccra kellene inkább tervezni, legalább egy 16F886-ot vagy inkább valamelyik 28 lábú 18F-et tudnám elképzelni.

Lehet még csökkenteni az IC-k számát, ha párosával hajtjuk a digiteket (ez fényerőben is jobb), ekkor 12 vonal kell az anódokhoz 12 tranzisztorral, de elég 3db TPIC. Ebben a megoldásban tehát 12+3 vonal kell a mikrovezérlőtől, ami még mindig nem sok, bőven vállalható.

Megjegyzés: a PIC-es megoldásnál a kijelölt sorban a LED-ek meghajtásához nem feltétlenül kell tranzisztor, elég lehet a PIC maximum 25mA-es kimeneti árama. Persze a nagy mértékű multiplexálás ront a helyzeten, ezért ezt meg kellene vizsgálni a gyakorlatban.
(#) lui144 válasza szilva hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Itt a til305 adatlapja
Csak azt nem értem, hogy az adatlaban 14 láb szerepel, az enyémen meg csak 13 láb van (nincs letörve) ezt megmutatom képen is
(#) szilva válasza lui144 hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Nincs azzal semmi gond, a nem használt lábakat van, hogy ki sem vezetik. A számozásban attól még ott van az.
(#) szilva válasza szilva hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Elég rosszul látszik az adatlapon, de szerintem a következők a lábszámok:

Katódok (sorok) fentről lefelé: 2, 12, 3, 4, 11, 10, 9
Anódok (oszlopok) balról jobbra: 7, 5, 1, 8, 14, 13

Ha így van a lábkiosztás, akkor a 6-os láb nincs sehova bekötve. A lábszámozás olyan, mint egy normál 14 lábú DIP tokos IC-nél, itt az 1-es láb jelzése a két bemélyedés. Azaz ha a kijelzőt szembe tartod magaddal (ahogy beépítve néznéd), akkor fent van a két bemélyedés, lent az egy. Ilyenkor a bal felső láb az 1-es, és U alakban körbejárva számoljuk a lábakat. A fotóból nem látszik, hogy hogyan tartottad a kijelzőt, de szerintem a 6-os láb hiányzik.
(#) szabics válasza lui144 hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
a TIL adatlapja szerint egy led 10mA-t vesz el. egysorban tehát előfordulhat, hogy öt led világit, ( és miért ne fordulhatna elő) akkor az áramfelvétel 50mA. Ezt nem birja a Pic . Célszerű egy meghajtó alkalmazása pl az uln 2803. Az oszlophoz használható lenne az Sn 74164 . Ez egy 8 bites soros - párhuzmos léptetőregiszter. Négy darab éppen lefedi a hat helyiértéket és a másodperc jeleket. Az Sn 74C595 nemtudom itthon mennyire könnyen beszerezhető.
(#) szabics válasza szilva hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
"a számlálókhoz elképzelhető, hogy kell valamilyen kapu, hogy a megfelelő számlálóállásnál nullázzuk a számlálót (pl. 6 digitnél nem számolunk 8-ig, az oszlopokat is csak 6-ig kell számolni)
" Egy Jhonson számlálóval ( 4017 ) megoldva a 7. kimenet a resetre. Ekkor csak hatig számol a tiz helyett.
(#) szilva válasza szabics hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
A PIC egy porton 50mA-t simán elbír, ha az a port különböző lábain 10mA-enként oszlik el. Adatlap szerin (16F887) maximum 90mA összesen, lábanként maximum 25mA. Persze lehet erősíteni, főleg, ha kevés a fényerő. Az ULN2803 viszont nem alkalmas az anódok meghajtására (sorról beszélünk, amikor a katódok közösek), oda vagy PNP tranzisztort, vagy P-s MOSFET-et tennék. A TPIC6B595 és TPIC6C595 is beszerezhető itthon (Lomex, RET), nemrég vettem én is ilyeneket.
(#) szilva válasza szabics hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Önálló számlálók a PIC nélküli meghajtásban kellenének, oda viszont dekádikus számlálót (a Johnson-számláló szerintem nem pont ez) tenni szerintem azért nem célszerű, mert akkor a karaktergenerátor megcímzése lesz nagyon "érdekes". Bár, mivel a karaktergenerátorból csak egy kis részt használunk ki 4 bites "karakterkód" esetén, akár elég is lehet (csak a tartalmat legenerálni lesz bonyolultabb).
(#) szilva válasza szilva hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Felskicceltem, hogy én hogyan csinálnám, ha PIC-kel akarnám megoldani. A jobb oldalon lévő, egyszerre két digitet pásztázó módszer jó lehet a fényerő szempontjából, sőt, azt meg lehet "modulrendszerűen", 2 digitenként egymás mellé illeszthető egységekben is tervezni.
(#) lui144 válasza szilva hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
Megnéztem úgy ahogy leírtad. Valóban a 6-os láb nincsen.
(#) lui144 válasza lui144 hozzászólására (») Márc 15, 2010 /
 
1 db kijelzőt le mérek ellenálásmérővel és meglátjuk hogy mit fog kijelezni. (remélem nem megy ezért tönkre a kijelző)
(#) szabics válasza szilva hozzászólására (») Márc 16, 2010 /
 
A sor vezérlésre miért nem jó a 4017? Egy impulzus egyet lép. A kimenti tárolo egyel tovább lép igy végig a kiemenetein. Végig halad a kimeneteken a "H" szint.

-Biztosan úgy van ahogy írod, de itt van előttem az adatlap és azt írja maximális nyelő/forás akármelyik lábon 25mA. Vagyis ha direktbe hajtasz meg egy sort ,akkor nemtudja szolgáltatni az 50mA - öt led bekapcsolása esetén.
Egy sor az öt katód (közöskatód) Miért nemlehet meghajtani az uln2803-l? Nyolcdarab NPN darlington tranyó van benne. Ha az emitereket negatívra teszem és a kollektorokat a közöskatódra az anódot meg pozitívra akkor miért nem működik?
Ha lehet itthon kapni az emlitett IC-t akkro az jó.
(#) szilva válasza szabics hozzászólására (») Márc 16, 2010 /
 
Abban igazad van, hogy mindegyik Általad említett megoldás jó lehet. Ellenben sima 74-es vagy 40-es IC-k kimenetéről én külön meghajtás nélkül nem akarnék LED-eket járatni. Az ULN a katódok meghajtására alkalmas, hasonló kivitelű, az anódokhoz használható meghajtóval nem találkoztam.

El kell tehát dönteni, hogy soronként vagy oszloponként pásztázunk, a TIL305 sajátossága, hogy a katódok egy soron belül közösek.

Ha TPIC-vel vagy ULN-nel hajtjuk meg közös katódosnéknt a kijelzőt, akkor kijelzősoronként tudunk dolgozni (6 digitnél 6*7=42 sor), ilyenkor a kijelölt sorban megjelenítendő bitmintát kell az anódokra adni. Természetesen a bitminta minden bitje csak 1 LED-en jelenhet meg a kijelölt sorban, erre írtam, hogy ezt talán közvetlenül is lehetne a PIC-kel csinálni.

Ha közös anódosként, oszloponként dolgozunk, akkor 6*5=30 oszloppal kell számolni, ehhez kell 30 tranzisztor (?), vagy valami, az ULN-hez hasonló, pozitív oldali meghajtás. A kijelölt oszlop katódjainak meghajtására megintcsak elég lehet maga a PIC is, de ha kell erősítés, ide az ULN tökéletes.

Én csak próbáltam a legkevesebb járulékos alkatrészt a kijelzők mellé tenni.
(#) szabics válasza szilva hozzászólására (») Márc 16, 2010 /
 
Azon vagyok én is, hogy minél kevesebb alkatrész kelljen. A tapasztalatom szerint a 74-s és0 sorozat vidáman elbír egy ledet. A 74164 esetében az 8 mA.
A gond csak az hogy ezt csak akkor ha L szinten van a kiment. Ezért direktbe nem használható. A 74C595 adatlapját nemtalálom így arról nemtudok nyilatkozni. Oszlop meghajtásra használható lenne a következő ic UDx2981. Ebben nyolcdarab NPN meghajtó van ezt lehetne meghajtani a 164-l. Ha nincs más áramkör. Vélemény?
Valaki a 74C595 adatlapját tudná linkelni vagy mellékelni?
(#) vilmosd válasza szabics hozzászólására (») Márc 16, 2010 /
 
Hali
HC nem C :
74HC595.pdf .
Ez jo mert tud a kimeneten +- 25mA-t.
Udv Vili
(#) szabics válasza vilmosd hozzászólására (») Márc 16, 2010 /
 
Köszi ) Nos ez az ic a legmegfelelőbb , szerintem Igaz ezt már tudtuk régebben is )
(#) szilva válasza vilmosd hozzászólására (») Márc 16, 2010 /
 
Én a TPIC6B595 vagy TPIC6C595-ös soros beírású regiszereket javasoltam, amik kimenete (ha jól emlékszem) 150 és 100mA terhelhetőségű (folyamatos áram), de csak alacsony szinten, mivel open drain-es kimeneteik vannak. Ez közös katódok meghajtására optimális. A multiplexelés miatt szükség lehet a LED-eknek a 10mA-nél nagyobb impulzusárammal történő meghajtására, a kellő fényerő eléréséhez.

A soros beírású regiszternek megvan az az előnye is a ringcounterrel szemben, hogy bármilyen pattern megjeleníthető a párhuzamos kimeneteken. Így meg lehet csinálni azt is pl. hogy az egész kijelzősor összes digitjének egy oszlopának mintáit betolni a léptetőregiszterekbe, és az összes kijelző azonos oszlopát egyszerre bekapcsolni. Így a multiplexelés nem 1/42 vagy 1/30 lesz, hanem (a digitek számától függetlenül) 1/5 (vagy 1/6, ha tizedespontokat is használunk) - ez fényerőben, villogásmentességben sokat jelent.
(#) lui144 hozzászólása Márc 16, 2010 /
 
Üdv mindenkinek! Tegnap este lemértem 1 TiL 305-ös kijelzőt ellenálásmérővel és a következő eredmény jött ki lábkiosztásra:
1. sor: 2. láb
2. sor: 12. láb
3. sor: 3. láb
4. sor: 4. láb
5. sor: 11. láb
6. sor: 10. láb
7. sor: 9. láb
1. oszlop: 5. láb
2. oszlop: 1. láb
3. oszlop: 7. láb
4. oszlop: 14. láb
5. oszlop: 13. láb
A 8-as lábra nem jelzett ki semmit mikor megpróbáltam lemérni ellenálásmérővel. Az ellenálásmérő nem tért ki.
(#) _ampervadasz_ hozzászólása Szept 22, 2010 /
 
Sziasztok.

Sikerült végre hozzájutnom egy csomó TIL306 -os kijelzőhöz, de nemigen tudom hogyan kell vezérelni.

Kérem valaki segítsen kideríteni, hogy melyik láb mire mire való, mert megvallom őszintén, még csak két hete tudok erről a kijelzőről.

Köszönöm segítséget.
(#) Stewe válasza _ampervadasz_ hozzászólására (») Szept 22, 2010 /
 
(#) _ampervadasz_ válasza Stewe hozzászólására (») Szept 24, 2010 /
 
Akkor inkább fogalmazok úgy, hogy nem minden lábbal vagyok tisztában, hogy mi micsoda, mert nem vagyok perfekt angol.
(#) vicsys válasza _ampervadasz_ hozzászólására (») Szept 24, 2010 /
 
1 kis segítség:
Bővebben: Link
(#) _ampervadasz_ válasza vicsys hozzászólására (») Szept 25, 2010 /
 
Ejj, erről, nem is tudtam, hogy ilyen is létezik.

Köszi a segítséget.
(#) sooty hozzászólása Okt 28, 2010 /
 
Sziasztok! Megtettem az első lépést egy PIC vezérelt TIL-306 óra elkészítése felé... Két megoldáson is gondolkodom, az egyikkel talán a DCF vétel is megvalósítható, a másik csak egy egyszerű óra.
(#) szilva válasza sooty hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Én csak azt nem értem, a TIL306 mellé minek a PIC? Tán az 1 sec ütemadást intézi?
(#) sooty válasza szilva hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Tulajdonképpen igen. Azért DCF dekódolót nem fogok összerakni TTL-IC-k ből, még ha nagy "challenge" is lenne. :no: (Az első lépés az volt, hogy adjak neki a számláláshoz jelet és clear impulzusokat, az egyszerű óra ennyit fog tenni Ó : P : MP 2x3 láb + beállító gombok. A DCF-es trükkösebb lesz, mert ott ez az eljárás nem alkalmazható. Amúgy itt a topicban nem nagyon látom az elkészült TIL-306-os órák képeit/leírását,kapcsolási rajzát (pedig van aki megépítette), lehet hogy PIC-kel majd mások is kedvet kapnak hozzá... )
(#) szilva válasza sooty hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Értem én, csak a TIL306-ban pont az a poén, hogy pár külső kapuval lehet csinálni belőle 23:59:59-ig számoló egységet, csak az 1 sec kell neki ahhoz, hogy óra legyen belőle. Erre a funkcióra pedig "ágyúval verébre" megoldásnak tűnik PIC-et használni.

Ha már PIC van az áramkörben, akkor viszont feleslegessé válik a TIL306-ban lévő számlálóegység, pusztán kijelzőnek használni talán "luxus". Hacsak azért nem ragaszkodik hozzá valaki, mert vitathatatlan, hogy a TIL306 nagyon szép.
(#) sooty válasza szilva hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Pont erről van szó ! Nagyon szép és ha ez van a fiókban ügye... Így egy tok + a kijelzők és pár alkatrész (akár felületszerelt) és gyönyörködhetünk benne, mert ehhez fogható kijelző nincs most a piacon. Nem is értem, miért nem gyárják az újfajta ledekkel. Szinte nem is fogyasztana semmit. Csakhát biztos 1$-ral drágább lenne mint a szériában ontott "buta" kijelzők... (Most látom van aki meg pákát vezérel PIC-kel, pedig a welleremben nincs is PIC csak Curie-pont )
Következő: »»   4 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem