Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   186 / 188
(#) gcsabee válasza Suba53 hozzászólására (») Júl 30, 2022 /
 
ICL8038 a vaterán most is van, kedvezőbb áron.
Nem én árulom
(#) Marty McFly hozzászólása Aug 12, 2022 /
 
Sziasztok!
Egy trigger áramkört szeretnék epíteni ami egy másik jel hatására mindig újraindulna szinkronva kerülne a felfutóélével majd a megszokott ütemben megy szépen tovább. Ezt 555 ből ki lehet valahogy hozni?
(#) Marty McFly hozzászólása Aug 12, 2022 /
 
Arra gondoltam hogy egy astabil multivibratort epitenék 555 ből ami egy adott frekin ketyeg, ezután fogok két darab és kaput összekötöm a bemeneteket és egy soros kondival és egy ellenállással a gnd felé készítek 2 db gate to triggert ahogy ecopityutól ellestem a szintetizátor építős videóban Az egyik gate to trigger a kimeneti négyszög jelet alakítaná trigger jellé így a kitöltési tényezőtől is függetlenné válna a kimenet. A másik gate to trigger a gate jelet alakítaná triggerré és minden felfutóélkor beírna az 555 trigger labahoz ezzel szinkronba lökve a felfutóéleket. Ez működőképes lehet?
(#) Marty McFly hozzászólása Aug 12, 2022 /
 
Erre gondolok. Ezt lestem el ecopityutól
(#) proli007 válasza Marty McFly hozzászólására (») Aug 12, 2022 /
 
Hello! Talán ha elárulnád mi is a végcél, talán könnyebb volna megérteni annak aki segíteni próbál.
(#) Marty McFly válasza proli007 hozzászólására (») Aug 14, 2022 /
 
Lényegében egy astabil multivibrátorra van szükség amit egy külső jellel bármikor a kiindulási helyzetbe billenthetek. A többi jelalakformálast már megoldottam protoboardon.
(#) Karesz 50 válasza Marty McFly hozzászólására (») Aug 14, 2022 /
 
Nem tudom pontosan mit szeretnél, de a 4013-assal is lehet variálni.

monostab.JPG
    
(#) Marty McFly hozzászólása Aug 14, 2022 /
 
Tételezzük fel van egy led ami 5 szekundumonként felvillan. Megvolt a villanás telik az idő és mondjuk 2 szekundum után érkezik egy külső jel. Ennek a hatasara a led felvillan és onnan újra számolja az 5 szekundumot. Alapból a frekvencia nem változik csak az "első" jel kezdete odébb igazítható.
(#) proli007 válasza Marty McFly hozzászólására (») Aug 14, 2022 /
 
Vélhetően erre gondolsz?
(#) Marty McFly válasza proli007 hozzászólására (») Aug 14, 2022 /
 
Ez lessz az Jól látom hogy a bal oldali 555 kimenetén csak a mérőműszer van?
(#) proli007 válasza Marty McFly hozzászólására (») Aug 14, 2022 /
 
Igen csak azért tettem rá, hogy látható legyen a trigger jel is.
(#) Marty McFly hozzászólása Aug 14, 2022 /
 
Összeraktam protoboardon de valamiért nem működik teljesen jól. Betesz ugyan egy plussz impulzust de az alap jel ugyanoda esik mint alapból.
(#) proli007 válasza Marty McFly hozzászólására (») Aug 14, 2022 /
 
Úgy kellene viselkednie, mint ahogy a szimulációban van.
Amikor az Astabil megy, akkor C1 kondi töltődik az R1-en keresztül. Ilyenkor a kimenet magas szintű.
Amikor C1 eléri a táp 2/3-adát, a kimenet alacsony szintre vált, és a D1-R6-on keresztül feltöltött C3 kondi, elkezd kisülni az R2-őn keresztül. Ez a impulzus "szünetidő".
Mikor a C3 eléri a táp 1/3-ad részét, akkor a kimenet ismét magas szintre vált.
A triggernek a szünetidő alatt kell megjönnie. Az lehúzza a TRIG bemenetet, mintha a C3 kisült volna. Így ekkor kezdődik el az impulzus, majd a régi impulzus/szünet időkkel folytatódik az astabil élete.
A működés elő feltétele, hogy a C3-at fel kell tudni tölteni a D1-R6-on keresztül, amíg az R1-C1 késleltetése tart.
Alapjelet gondolom arra érted, hogy az, az eredeti Astabil ütemideje. De mivel v. hogyan ellenőrzöd?
(#) Marty McFly válasza proli007 hozzászólására (») Aug 15, 2022 /
 
Kicsit lassítottam rajta és kb 4 masodpercenkent van egy villanás. Így ha számolgatok menetközben könnyen kijön hogy nem az történik amire számítok. Holnap átnézem még hátha valamit elhibáztam
(#) proli007 válasza Marty McFly hozzászólására (») Aug 15, 2022 /
 
Lassítottál? Az R2*C3 eleve 5sec szünetidőt ad, ehhez még hozzá jön a felvillanás impulzus ideje.
Ha bekapcsolod, és stopperrel figyeled, akkor láthatod, hogy milyen időnként villan fel.
És amikor épp sötét, adsz egy trigger impulzust, azonnal felvillan. Ekkor a szünetidőt mérve láthatod hogy az nem változik. Vagy is időben csak a villanások pillanata lesz máshol, az üteme megmarad. Nos, ha ez nem jó, akkor valami mást szeretnél elérni.
(#) Marty McFly válasza proli007 hozzászólására (») Aug 15, 2022 /
 
Pedig ez lenne a feladat de akkor valószínű nem okés valami mert alapból sűrűbben villogott. R4 helyére 330k raktam mert 220 asom nem volt de nem hinném hogy ez befolyásolja. Munka után átnézem újra és meglátjuk remélem elindul. R2 ellenállás helyére ha potmétert rakok akkor tudom változtatni a frekvenciát?
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2022
(#) Marty McFly hozzászólása Aug 15, 2022 /
 
Esetleg az lehet baj hogy D1 helyére LED et raktam?
(#) proli007 válasza Marty McFly hozzászólására (») Aug 15, 2022 /
 
A D1 helyére ha Led-et teszel, az gondot jelenthet. Mert az 555 kimenete nem tud a tápig felmenni. Pedig oda kellene hogy töltse a kondit. He pedig nem tölti fel megfelelő szintre, akkor a táp 1/3-ada is közelebb kerül, vagy is sokkal kisebb feszültségváltozással kell a kondit kisütni.
Ha a táp kisebb mint 12V, akkor a Led nyitófeszültsége még jobban befolyásolja a működést.
(#) Marty McFly válasza proli007 hozzászólására (») Aug 15, 2022 /
 
12V ról üzemel de akkor ezt feltétlenül korrigálom.
(#) Marty McFly válasza proli007 hozzászólására (») Aug 15, 2022 /
 
Hibátlanul működik! Köszönöm szépen
(#) Tardief hozzászólása Szept 17, 2022 /
 
Sziasztok!

MIC1555YD5 IC-ről szól a kérdés, de 555 típus.

Szeretnék egy kapcsolást, ami behúz egy relét a tápfeszültség megjelenés után 1-20 másodperc közötti időtartamra, majd elengedi. A tápfeszültség 12V és 24V között választható. A tápfeszültségen kívül nincs semmi más vezérlőjel.
A relét egy FET-tel kapcsolnám.

Egy dologban nem vagyok biztos. Ez az IC triggerel a tápfeszültség megjelenését követően? Ez az Ic monostable.
Esetleg jobban járnék, ha egy Schmitt trigger bemenetére kötnék egy kondit, amit aztán egy potméteren keresztül töltenék?

Esetleg ilyen kicsi áramigényű tápra tápellátásra van ötletetek? az IC-nek elég kb 1mA és még be kell hőznia egy FET-et. Erre egy 7805 pazarlásnak tűnik, de 24V-ból egy zenerrel működő sokat disszipálna.
(#) proli007 válasza Tardief hozzászólására (») Szept 17, 2022 /
 
Hello! Az IC nem triggerel, de ha csak simán egy RC tagot használsz, a 2-6 a kondin van (7-es nincs bekötve), akkor amíg feltöltődik a kondi, magas lesz a kimenet. Nem kell monostabil üzemmód.
A CMOS 555 keveset fogyaszt, a zénernek meg elég pár mA. De ha 24V van, akkor mi gond a fogyasztással? Gondolom az mögött van teljesítmény is.
Arra is gondolni kell, hogy a kondinak ki is kell sülni, mikor elmegy a táp.
Ha meg nem kell precíz időzítés, elég lehet akár a Fet is.
(#) Tardief válasza proli007 hozzászólására (») Szept 17, 2022 /
 
Köszi a választ!

Az említett lába melyik IC-re vonatkoznak? A MIC1555YD5 csak 5 lábú.
A teljesítményben igazad van. Jó a zenere is.

A csak FET-es megoldást hogy gondolod?
Szerk: Oh. Egy P-FET, aminek a gate lába fel van húzva és egy kondenzátorral GND-re is van kötve.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2022
(#) proli007 válasza Tardief hozzászólására (») Szept 17, 2022 /
 
Én meg sem néztem, de azok a lábak nincsenek kivezetve, amit Neked nem is kell használni.
Azt nem mondtad, hogy PFet-et kapcsolnál a + oldalon. De az is lehetséges, csak a tápot a pozitív oldalon kell stabilizálni.

Igen, úgy is megoldható. De nem mindegy mit fog kapcsolni, mert a kikapcsolás lassú lesz. Meg nem illik túllépni a GS maximum feszültségét..
(#) Tardief válasza proli007 hozzászólására (») Szept 17, 2022 /
 
N-Fet-tel kapcsolnám a relét. Kb 50mA lenne az árama.
Csatoltam egy képet az elképzelésemről egy Schmitt triggerrel. A trajz hiányos és nem pontosak az alkatrészek megnevezései. Csak egy gyors rajz.
Ezt szerettem volna kiváltani a MIC1555-tel.

A te ötleted is jó lehet. Igaz annak a pontossága elég rossz, de kisebb és olcsóbb.
Csináltam egy gyors szimulációt róla.
A zöld vonal az R2 ellenálláson lévő feszültség.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2022
(#) proli007 válasza Tardief hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
- A MIC1555-el simán lehet helyettesíteni a Schmitt triggert, mert összekötve a két bemenetet Ő is azzá válik. (És sokkal pontosabb.)
- Igen, a Fet pontatlanabb lesz, mert befolyásolja a tápfesz és a GS küszöbfeszültség viszonya.
(#) Krisztoszteron hozzászólása Dec 27, 2022 /
 
Sziasztok!
Az alábbi kapcsolás mely alkatrészének módosításával érhető el magasabb feszültség a kimeneten, amennyiben ez lehetséges?
(#) mex válasza Krisztoszteron hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
R4 a feszültségosztó felső tagja. Ha növeled, növekszik a kimeneti feszültség is.
(#) Krisztoszteron válasza mex hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Köszönöm a segítséget!
(#) erbe válasza Krisztoszteron hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Egy hiba biztos van a rajzban, de talán több is. Az R5 potméter és a GND közé kell egy ellenállás, ami nem engedi nullára letekerni az értéket. Minél kisebbre tekered a potmétert, annál feljebb hajtja a kimenő feszültséget. Ha letekered nullára, csak a fizikai határok (vasmag, táp képessége, FET teherbírása, ...) szabnak határt a kimeneti feszültségnek. Egészen addig, míg ki nem száll belőle a működtető füst.
...és ehhez az R4 ellenállást nem kell cserélni.
A szükséges minimális ellenállás értéke akkora legyen, hogy az osztón átfolyó legkisebb áramnál is haladja meg a tranzisztor bázisát kinyitó feszültséget. Legalább 0,7 V-ot.
Ha jelentősen magasabb feszültséget akarsz elérni a kimeneten, egyszerű fojtó helyett autotrafót alkalmazhatsz a kivánt feszültségnek megfelelő áttétellel.
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2022
Következő: »»   186 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem