Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   2 / 24
(#) sonny007 hozzászólása Szept 2, 2017
Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy van a polcon egy EI magos trafóm. Ami lead 29V AC-t.
Arra gondoltam, hogy az egyik oldalt egy toroid hajtaná és a másik oldalt ezt. TDA7294-es hídról van szó, szerintem a toroid ami benne van elég csekély a híd kapcsolásnak.
Ez mennyire jó ötlet, vagy lehetséges lenne-e? Az, hogy nem teljesen egyformák a feszültségek nem lenne probléma?
Arra gondoltam, hogy a trafókat külön graetz hídra kötném, és a puffernél egyesülnének a trafók tehát lényegében a puffert töltené egyszerre a 2 trafó. Ez így megoldható lenne? Talán így akkor nem lenne probléma sem ha nem egyforma teljes mértékben a feszültségük.
(#) Naszrai válasza reloop hozzászólására (») Jún 28, 2017
Pár szó előzmény: jelenleg egy kész erősítőmet építem át, amiben CSAK a végfokpanelek kerülnek cserére. Eddig single end TDA 7294-ek voltak mindenféle brumm nélkül.
Az erősítő felépítése: hangerőpoti, ez ment egy BB OPA 2134-be(ami feszültségkövetőként van bekötve), utána a végfokpanelek. Eddig sehogy sem brummolt: hangerő max, hangerő min, jel rajta, jel nem rajta stb, mindig csöndbe volt.
Na ebben az erősítődobozban csináltam amit javasoltál.

Kipróbáltam amit tanácsoltál: a 47µF-tól zártam rövidre a jel bemenetet. Az incertáló IC bemenetét is rövidre zártam.
Ha a hidalt kimenetekre kötöttem a hangszórót. (1. Ic kimenet és 2. IC kimenet) Nagyon sokat javult!Mondhatni tökéletes a csend.
Rakhattam rá hangerőszabályozót is, akkor is megmaradt a jó tulajdonsága!

VISZONT: ha rákötöttem arra a feszültségkövető előfokozatra(OPA 2134) amit eddig is használtam, megint brummolt.
Úgyhogy ismét lekötöttem és csak a végfokpanelhez kötöttem a hangerő potit, aminek a földjét a 47uf visszacsatoló ágról szedtem. Ekkor megint csönd volt.

Ezután jött a következő vizsgálatom: ha az egyik IC és a föld közzé raktam a hangszórót, akkor búgott, és akkor is búgott ha a második Ic és a föld közzé raktam. Ha a két híd kimenetre, megint csönd.
Ebből arra merek következtetni, hogy a panelen kell lennie földhuroknak, csak szerencsésen a híd mindkét oldalán azonos fázisban jelenik meg a brumm és kioltja egymást(lehet rosszul gondolom.)
Csatolok 2db rajzot,
1. - berajzoltam a földelését a panelnak.
2- - brajzoltam azt a részt, ami szerintem hurokgyanús.

Hát így állok.
(#) reloop válasza Naszrai hozzászólására (») Jún 26, 2017
A TDA híd visszacsatoló ágában mindig használok kondenzátort, hogy kisebb legyen a kimeneti DC hiba.
A 47µF szerencsésebb érték, bár 9µF-dal sincs számottevő vágás a mélyekből. Ezen alkatrészt felesleges pontosra válogatnod.
Az invertáló erősítő bemeneti csatolóját kösd a jelföldre, mert zavart szed össze.
(#) zotya1983 válasza patkany hozzászólására (») Feb 26, 2017
A D audiós,és a Pedró féle híd tda7294 sem érzékeny arra ha bekapcsolt állapotban lehúzod a jelkábelt.Ne vegyél Kínai ebayest!Akkor sem ha a János vagy xy ajánlotta...
Az okozhat gondot ha a kimeneted a jel gnd(csillagpont) hoz ér akkor a hangszórón is hallani (nálam) Vagy ha a hangszóró simán csak a földet kapja meg.A kimeneti jelhez képest (Burkolat fémes része ekkor hangosan búg is).
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2017
(#) zotya1983 válasza patkany hozzászólására (») Feb 13, 2017
Én úgy gondolom egy ic 75w ot tud még elviselhető és nem hallható torzítás mellett,így a híd kapcsolás csökkentett fesszel ugyanezt tudja csak ott a dupláját 150w ot ami máér tekintélyes teljesítmény,nekem is szépen hajt 2 PA 400/600w os ládikót szeretem a hangját Kb 2 éve építettem meg azóta is be van szórva a sarokba éjjel nappal megy értsd úgy ki sincs kapcsolva és soha semmi baja nem volt Nekem egy picit sok a felső tartomány benne és erőtlen is a mélyben de ezt lehet egy eq val némileg kompenzálni Meg a bemenő R-C tag módosításával esetleg de ezt még nem akartam megkockáztatni annyira nem zavaró,inkább a csipogók kaptak egy egy párhuzamos ellenállatot így nem harsognak túl
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2017
(#) patkany válasza reloop hozzászólására (») Feb 12, 2017
Hangerő nem kell több, főleg hogy a hangerő érzékelés logaritmikus, dupla teljesítmény nem ad dupla hangerő érzetet, de nincs is rá szükségem.
Dinamikán pl jobb mély átvitelt gondolnék. Vagy lényegében mi a rációja a párhuzamos üzemeltetésnek?
A híd kapcsolás lényege világos, teljesítmény növelés.

#Cinema: A minőség ügyében nincs kérdésem, nem hinném, hogy oly annyira rossz minőségű lenne. 1% tűrésű ellenállások vannak benne. De annyira kis alkatrész igényű, hogy nem nagy anyagi befektetés 0,1% tűrésűekre cserélni, és jobb kondikra azt a 4 elkót ami benne van.
Bár nem tudom mit értel lehidalás alatt, de ha az erősítő tönkremenetelét, nem hiszem, hogy jelen minőség mellett ez a veszély fenn álna.
Ha a hangminőségben történő csalódásra utaltál, még mindig ott a visszálakítás lehetősége.
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2017
(#) patkany hozzászólása Feb 11, 2017
Üdv!
Újra itt.
Az elmúlt napokban megkínoztam egy kicsit a Xantech-es végfokot! 2x32V-ot kapott, aránylag jó trafóval, valami hifiből bontottam, nyilván pont ilyen végfokot hajtott, mármint TDA7294-et, nem Xantech végfokot, és 2x1000µF-dal pufferelve. Terhelő imedancia 5 Ohm. Van benne kakaó, de valami kevés neki, mert komolyabb basszusoknál nagy hangerőn 3V-ot is esik a tápfesz! Torzítást nem tapasztaltam, szépen szól! A puffer szerintem mindenképp kevés. A trafót nem tudtam nézni, mert külön dobozban volt. ezért nem tudom melegedett-e, nem-e az a gyenge. És eléggé fűtős, ezért visszaraktam a linkelt képen látható nagy bordára. Infrás hőmérővel mérve 40°C körül mértem.
Két ilyen panelem van, így vettem én is. Ma félig beleraktam egy 3U-s rack-ba, két trafót kapott, meg megy elé egy PGA2311 előerősítő. Teljesítményben meg vagyok elégedve vele, ki sem tudom használni 15W-os Tesla hangdobozokon. De a két panelt ki kéne használni. 2.1 kizárva!! Hülyeségnek tartom, egy kényszer helyzet. Nem ragozom, más téma.
Azon meditálok,. hogy hidaljam, vagy párhuzamosítsam. A hídhoz is van trafó, a két trafó elbírná, bár megkínozná tuti, ha meg lenne hajtva. De mint előbb írtam, a teljesítmény elég, ki sem tudom használni. Dinamika kellene. Az is van, de ha lehet még jobb, akkor miért ne. A híd szimpibb annyiban, hogy nem földhurok érzékeny. Bár ez a nyák totál rendben van, abszolút "csendben" van kábellel, kábel nélkül, még a PC-re dugva is csendben van. Azé az idézőjel, mert ici pici brumm van, de rátapadva a mélynyomóra hallható csak! Ezt betudom a rossz szűrésnek, esetleg silány gyári sorozat gyártott trafónak. Csak ez miatt nem előny a híd. De a paralel megoldás meg ésszerűbb az áramosztás miatt. Megoszlana a teher, így olyan mintha 2 sztereó erősítő szólna, 4 hangdobozon,nem kell erősebb trafó, csak a 2 sztereóra méretezve. Úgy tervezném megvalósítani a táplálást, hogy egy kvázi redundáns táp lenne benne, és a DC közösítve lenne és úgy táplálná a 4 erősítőt. A Xantech Végfok úgy van kialakítva, hogy a sztereó áramkör közös panelen van és minden csatlakozási lehetőség közös. Táplálás, ki/be menetek.
Szóval javaslatokat kérek, hidaljam, vagy párhuzamosítsam. A híd ellen is szól egy valami, már félkész az erősítő, nincs másik bordám, nem is akarok másikat, de ha egy végfok sztereóban 40°C-ra melegíti kvázi csúcson (műsor anyag függő, trence zene, rockot jobban szereti-bírja), akkor a hídnak bőven kicsi lenne! Kényszer hűtés így is kelleni fog ha csak párhuzamosítom is!

Nagyjából ez lenne a nyűgöm...
Holnap töltök fel képeket is.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2017
(#) krisz69 válasza BI-AMP hozzászólására (») Dec 9, 2016
Én ezt. A kapcsolást használom szépen teszi a dolgát stereo és híd űzemben egyaránt. A 2 es kimenetet fordítva kell bekötni mert folytonos fázisfordítás van . Ha monosítod a bemenetet akkor van úgye híd űzemben
(#) kadarist válasza BI-AMP hozzászólására (») Dec 9, 2016
1. Nem.
2. Bridge=híd.
3. Csak akkor, ha a kondik helyes polarizációs feszültséget kapnak.
4. Igen, de a szintekre ügyelni kell (fázisfordító, hangszín bemenet túlvezérlése).
(#) BI-AMP válasza kadarist hozzászólására (») Dec 9, 2016
Fasza! Még egy pát kérdés:
1. A végfok paneleken kel alakítani valamit? Gondolom nem.
2. Az erősítő bridge módban fogja tudni azt a teljesítményt, mint a gyári híd kapcsolás?
3. A fázisfordító kimeneteiről el hagyhatóak az 1µF kondik? Mert rajta vannak a végfok paneleken.
4. A fázisfordító ellőt használhatok hangszínt szabályzót pl. LM1036-ot? Gondolom igen.
(#) Alkotó válasza nandika76 hozzászólására (») Okt 30, 2016
Csak óvatosan merem leírni, de a híd is terhelhető 4-ohmmal, csak nem vezérelhető ki. A végfokozatnak nincs szeme, nem látja a hangszóród adattábláját, így nem is törődik vele. A kimenetén feszültséget ad ki, amit ha lezársz valamilyen impedanciával, akkor azon áram fog folyni. Ez az áram, 2 ohm eseten (ennyi jut a híd erősítőire darabonként) sokkal előbb átlépi a maximumot, mint azt szeretnénk.
A példa kedvéért kerek számokkal: Ha Uki = 20 V, akkor ez 4 ohmon 5 A áramot jelent. Ugyanez 2 ohmon már 10 A. Vagy ha megfordítom, akkor 2 ohmra csak 10 V-ig engedhetsz feszültséget ha nem akarod az 5 A-t átlépni.


A két átkötés összekötését nem értem, nem is javaslom. Ha az IC 9-et ideiglenesen nem akarod használni, akkor legkönnyebben a bemenetének rövidre zárásával tudod "pihentetni". Ehhez az AK6-ot vedd ki, és a végfokozat felőli oldalát kösd hozzá AK7-hez. Az IC 8 továbbra is kapja a SUB jelet, és a kimenetére meg a PGND-re kötheted a 4 ohmos SUB hangszórót.

DE!! A hídnak értelme van, mert duplázza a teljesítményt. Erre pedig szükség van, mert a SUB tartomány megszólaltatásához jóval nagyobb energia kell, mint a frontokhoz. Zenéje válogatja, de ez a teljesítményduplázás kb. éppen ideális hozzá. A dupla hangszóró (2x4ohm) szintén jó választás, mert ez a rész igényli a membránfelületet, és határozottan jól jön a 3 dB hatásfok növekedés is (mert ez is jár vele).
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2016
(#) Alkotó válasza nandika76 hozzászólására (») Okt 29, 2016
A SUB-ra kötött 4 ohm, a híd két erősítőjét 2-2 ohm-al terheli. Ez nem szerencsés, mert hamar elérhető az a hangerő, ahol már a kimeneten folyó áram károsítja az IC-t. Ugyan van benne védelem, de az nem jó ha csak tortyog az egész.
A SUB hangszórók szinte mindig 4 ohmosak, ezért ideális megoldás ha ebből kettőt használsz sorba kötve (nálam ez ilyen). Így duplázódik az impedancia, és nem utolsó sorban a terhelhetőség is, meg a membránfelület is. (Nálam a hangszórók összes kivezetése elérhető, így ha másik erősítőt használok -ami 4 ohmra ideális-, akkor külön külön kötöm be őket.)
A trafófeszültség növelés kényes kérdés. Magával hoz némi teljesítmény növekedést, de ezért jelentős melegedés növekedéssel kell fizetni. Illetve a pufferek feszültségtűrése sem korlátlan, illetve a panelon lévő egyéb áramkörök is DC 24 V körül érzik legjobban magukat.
(#) reloop válasza Cannon hozzászólására (») Okt 15, 2016
Válaszd elsőként a 17V-osat. Így lesz szimmetrikus táp belőle.
Lerajzoltam a huzalozását a gyakorlatban létező alkatrészekkel.
Szerk.: ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az egyenirányító híd egyik ~ lábáról átforrasztod a vezetéket a pufferkondik közötti vezetősáv pontos közepére.
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2016

Táp.jpg
    
(#) patkany válasza reloop hozzászólására (») Szept 18, 2016
Trafó kérdéssel megfogtál! Gyári hifi trafó, ilyen végfokot hajtott. Én bontottam, de sosem vagyok annyira következetes, hogy körülnézzek, mit árul el.
Hogy a gyár, honnan, milyen trafót tett bele, nem tudom. Nem mértem ki, a fizikai adatai meg becsapósak. Sok múlik a lemez anyagán.
Nagyon rossz nem lehet, mert már volt dolga ehhez a trafóhoz, írtam is, hogy a DC2x32V kb 1,5V-ot esik terhelten. Bár maga az egyenirányító híd is megterheli, mert erősítő nélkül is paráslott a 230V-os izzó.
Éppen kézmeleg és ez nem változik. De ez is átmeneti, egy rezós tápot fog mad kapni, csak lassan készül, mint a Luca székje.
Szerintem a 22k/680 is elegendő lesz, mert nem sokkal "kellene" több. Igazat megvallva, ez is megfelelne, de a számomra ispirálóbb zenéknek szeretnék még, szokták volt mondani: kicsit odatekerni.

Ez olyan csípőböl összedobott erősítő, hozzájutottam egy kompakt, esztétikus készülékházhoz, volt elfekvőben bordám, ami elfért benne, és egy du. alatt összehajigáltam, hogy mégis dobozban legyen, használható legyen, és ha beviszem a lakába, esztétikus is legen. A belvilág már más töténet. Kicsit inkább villanyszerelős a belvilág, és az alapvetőbb biztonsági és zavarvédelmek voltak szem előtt, a hűtés szellőzés javára kompromitálodva.
Előerősítő lenne hozzá, egy arduinós rotary encoderes handerő szabályzással, esetleg más még az előlapon lévő kezelőszervek felhasználásával.
Így 40 fele inkább már hozzá építenék, felhasználnám, mint sem bontanék. Sajnálnám már a meglévő egységet megbontani. De sajnos az arduino programozás terén nagyon kezdő vagyok. Max rakok addig az encoder helyére egy mini potit.
Ennek az értéke miben meghatározó?
(#) Szabi1 hozzászólása Júl 3, 2016
Sziasztok! Egy TDA7294 híd panel hogyan bírkózna meg egy coaxiális 16 ohmos hangszóróval fullrangeben, ha nem használnák hűtőtönköt? Lehetne-e passzívan hűteni?
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2016
(#) reloop válasza cserigyuri12 hozzászólására (») Jún 28, 2016
Ezt már az autós erősítő témában alaposan kitárgyaltuk. A hozzá való kapcsolóüzemű tápegység elkészítése komoly szakmai felkészültséget és műszerezettséget igényel. 2ohm terhelhetőségű erősítőből kell egy páros melyet hídba kötsz. Készülékházastól, hangváltóstól ott fogsz tartani mintha megvennél egy gyári készüléket, mondjuk használtan.
Ha az általad kiszemelt út járható volna, tele lenne a világháló kapcsolási rajzokkal.
Vannak kimondottan 12-14V-os, jármű tápfeszültségéhez igazított IC-k, melyek 15-20W-ot küldenek 4ohmra híd kapcsolásban, ezekből többet használva és természetesen több hangszóróval (mindegyik kimenethez egyet) egész pofás összteljesítményt állíthatsz elő.
Ez a szerény költségvetésű aktív autós szub így működik és nincs panasz a hangnyomásra
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2016
(#) erik001 hozzászólása Jún 27, 2016
Sziasztok
Az mitől lehet hogy össze raktam a TDA7294 híd kapcsolást és kipróbáltam ment semmi gond hűtőbordától el volt szigetelve. Aztán később kapcsolom be és már egyen feszültség van a kimeneten.
Akkor mind 2 ic tönkre ment vagy csak az egyik ? Hogy tudom megállapítani melyik ic lehet a rossz ?
Nem volt füst semmi. Hangfal védelem egyből leoldott.
(#) gabesz.mi074 válasza reloop hozzászólására (») Jún 9, 2016
Szia ! A multkor épített hídhoz ,táp egységnek 2db azonos paraméterű 120v/a 24voltos gyári legrand transzformátort használok sorba kötve a secunder tekercseket a kötés pontja a közép nulla . Egész jól be vált ez a megoldás. Elméleti síkon gondolkozom a 7293 párhuzamos üzemű híd kapcsolásával , de ezt ha meg is csinálnám az volna az elgondolásom hogy az ic ket egyenként külön panelokon építeném meg majd ezeket kötném egy-egyet párhuzamosan és ezt hídba, tehát ez 4 kis panel volna. Működő képes ez a megoldás szerinted ?
(#) gabesz.mi074 válasza reloop hozzászólására (») Máj 16, 2016
Szia! Igen a nyák az kézzel rajzolt én nem nyomtattam még, pedig az volna az igazi . Ezt használtam forrasztáskor amire rá van írva, enyhén vezethet . Igazából jó kis zárlatokat hagy maga után a ki csapódásai.Bővebben: Link
Már most a DC 0.05 -0.08 körüli értékek , én rendben találom 2órás teszt üzem után az egészet sztereóban működtetve . Egyébként az értékek melegedéskor csökkennek.
Volna még egy kérdésem, a hiba javításkor adott tipped amikor a hangszóró egyik végét testre kötöttem a másik az ic ki menete volt , tehát ebben a formában működtethetném a 2icét külön- külön ami persze nem híd üzembe menne hanem mondjuk 2szer 70watt? Ez csak egy opció lehetne a végfoknak egyszer híd vagy külön külön.
(#) gabesz.mi074 válasza reloop hozzászólására (») Máj 14, 2016
Az itt nevezett biztis híd terve. Teszek majd fel fotót is. Egyébként a két kimenet között mértem .
(#) gabesz.mi074 válasza reloop hozzászólására (») Máj 14, 2016
Elnézésed én igazából nem látom át a működést villanyszerelő lévén , tehát ha a válaszod jól értelmezem, két ic működését teszteljem a javaslatoddal . Ha a hangszóró egyik vége a testen van akkor nem híd üzemben csak egy ic üzemelne ? tehát egyik és másik ki menetnél ugyan az az ic ha jól gondolom .
(#) gabesz.mi074 hozzászólása Máj 8, 2016
Sziasztok! A minap össze állítottam egy sztereó hídkapcsolást, a biztis híd tervei alapján. Az egyik oldal rendesen működik ahogy kell a másik oldal viszont teljesen fel tekert hangerőnél szól csak. A bemeneti jel kábel , és pot méter érintkezik töbször is rá mértem nincs szakadás az árnyékon sem ,egészen a panelig jó. Viszont annál az ic nél amelyiknél a 3as láb nem jel bemenet hanem testre van kötve, hiába nyúlok , érintem a 3as lábat akkor sem zúg a hangszóró. Általában ha minden jó akkor érintésre ennél is megfigyeltem a búgást. Szerintetek ez ic ? Már kiszedtem az ic ét de most nincs ithon hogy cseréljem.
(#) reloop válasza erik001 hozzászólására (») Máj 7, 2016
A híd és a puffer közé raktam az 5A-es biziket Bővebben: Link.
(#) erik001 válasza reloop hozzászólására (») Máj 7, 2016
Köszönöm a segítséget.
Biztosítékkal a graetz híd előtt védjem vagy az után ?
Vagy mind kettő TDA7294 híd elé rakjak biztosítékot ?
Hány amperos biztosítékkal védjem őket ?
(#) erik001 hozzászólása Máj 6, 2016
Sziasztok
2 db TDA 7294 híd-nak 10A graetz híd elég ?
(#) erik001 hozzászólása Ápr 28, 2016
Sziasztok.
TDA7294 híd-hoz milyen előerősítőt ajánlotok?
Nincs szükségem magas,mély, balance csak egy sima előerősítő kellene.
És ami +12V menne.
(#) Alkotó válasza tamastar hozzászólására (») Márc 26, 2016
Ha 24 V-os a trafó szekundere, abból kb. 32,5 V egyenirányított feszültség lesz (a 38 V tévedés). Így teljes tápfeszültség ennek a duplája, 65 V. A híd miatt 1-1 erősítő IC a hangszóró impedancia felét látja, azaz 4R-ot.
4R-hoz és 65 V-hoz mellékeltem a diagramot (relop helyettesítő modellje alapján).
Az értékeket kettővel szorozni kell, mert két erősítő vesz részt a munkában a híd miatt. Hangteljesítmény: 2x84,50W, tápteljesítmény igény: 2x 149,82W, és a várható hőképződés: 2x65,32W. Ezek az értékek pontosan 8R-os terhelő impedanciára vonatkoznak és tartós szinuszos kivezérlésre.
Ha figyelembe vesszük az átlagos zene "kitöltését", ami kb. 30-40%, akkor bőven elegendő egy hídhoz 250VA-es trafó.
A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2016
(#) Alkotó válasza tamastar hozzászólására (») Márc 25, 2016
Ha ismert a tápfeszültség és a terhelő impedancia, akkor Reloop helyettesítő képletét használva készítettem diagramokat, amik az erősítőteljesítményt, a hőteljesítményt, és a tápteljesítményt együtt mutatják.
híd esetében a terhelést felének kell tekinteni, és a táblázat értékeit duplázni kell, mert 2 erősítő dolgozik.
Ha megadod a két adatot, akkor rámutatok a konkrét értékekre is.
(#) sonny007 válasza tamastar hozzászólására (») Feb 29, 2016
Szia!
Én ezt a KIT-et használom 2db kit, 2x150W körül van a leadott teljesítménye. Szigorúan csak 8 ohm-on használható. Leírást is küldenek vele, és egyszerű az összeszerelése is.
TDA7294 HÍD
(#) reloop válasza zotya1983 hozzászólására (») Feb 19, 2016
Szia! Ha a műterhelésed a melegedés hatására nem változtatja az ellenállását, akkor közömbös, hogy áramot, vagy feszültséget mérsz. Egy hajszárítóbetét esetén ajánlott mindkettőt mérned és a P=U*I képlettel számolnod. A ±33V tápfeszültségű híd 8Ohm terhelésénél mért 147W nem irreális.
A "W", "V" mértékegységeket kérlek írd nagybetűvel!
Következő: »»   2 / 24
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem