Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CNC építése házi alkatrészekből az alapoktól
Lapozás: OK   298 / 373
(#) Lodolfo hozzászólása Feb 20, 2018 /
 
Sziasztok! Drivernek erre gondoltam, mi a véleményetek?
Nema 23 3A, 425 oz-in
https://www.ebay.com/itm/122838221913
(#) sunnysys válasza sunnysys hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Sziasztok!

Kicsit eljátszottam a gondolattal, hogy esetleg mégis beleteszek a fióksínnél több pénzt a dologba.
Kerestem, kutattam a neten, és nagyon megtetszett egy váz. Elképzelhető, hogy megpróbálok egy ilyesmit összehozni (már nem gyártják): Microcarve MV3.

Terv:
- Méreteket csak kb. tudok: 55cmX42cm körüli lehet.
- Oldallapok festett MDF lapok, a 3 darab aluprofil sima 8020-as profil. Az eredetinél szerintem nagyobb felületű asztalt tennék rá, és a faanyag sem biztos, hogy MDF lesz.
- Y tengely: 2XSBR16 - 500mm, 2-2 csúszkával,
- X tengely: 2X16-os lineáris tengely - 400mm, 2-2 csúszkával,
- Z tengely: még nem tudom.

Kérdéseim:
Lineáris tengelyek:
- Y tengely: SBR16 alá javasoltok még alátámasztást? Hogyan kellene megoldani?
- X tengely: elég a sima lineáris tengely, mint az eredetiben, vagy ide is SBR16 kellene?
- Használt lineáris tengelyt is ajánlott venni?
Motorok:
- Milyen motorokat keressek erre a méretre és felhasználásra (fa, plexi, kevés alu)? Az 1,9Nm körüli nyomaték jó lehet?
- Amit még nem igazán értek: van 1A-es és 3A-es 1,9Nm-es motor is. Az egyikhez elég 400Ft-os A4988, a másikhoz meg már pl. TB6600 kell. Mi a különbség, milyet keressek?
- Vagy erősebb motor kell?
- Használt motorokat is ajánlott venni?
Vezérlő, meghajtók:
- Mi a legolcsóbb megoldás vezérlésre? Arduino Nano-m van itthon pár darab. Arduino mellé ugyanúgy kellenek a meghajtók, ha jól gondolom. pl. TB6600, vagy esetleg elég az A4988?

Köszi szépen!
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2018
(#) Pali79 válasza sunnysys hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
A motornál a feszültségét is nézni kell. Ha a feszültség kb egyforma akkor a nagyobb áramúval könnyebb nagyobb fordulatszámot elérni, de ez szerintem neked nem feltétlenül lesz szempont. Erőre elég lesz.
Az alátámasztott tengelyt valamire fel kell szerelni. Ez is lehet MDF lap.
A vezérlés lehet arduino+GRBL. Ez a legolcsóbb.
(#) Firefighter1 válasza sunnysys hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Ez kb hasonló az egyik álltalam linkelt szerkezethez!

Ez az egyik... ez csak hajaz rá!

Ez pedig egy az egyben ugyan az csak kistesó!
(#) sunnysys válasza Firefighter1 hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Úgy van, a másodikat tervező srác tervezte ezt is.
(#) sunnysys válasza Pali79 hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Ezt eddig nem is néztem... Az 1A-es 9V-os, a 3A-es 3V-os. Akkor a teljesítményük ugyanaz. Melyiket ajánlanád, az 1A, vagy a 3A áramfelvételű motort? És hozzá milyen meghajtót?

OK, akkor a tengely alá megy egy MDF lap. Amúgy elgondolkodtam, hogy minden lapot (MDF, alu) 15mm-es (kazán)lemezből is ki lehetne vágatni, és abból valahogy megépíteni, de nem nagyon találtam ilyen megoldást a neten. Működhet vajon, lenne előnye az MDF-hez képest? (Bár, ez a fehérre festett MDF baromi jól néz ki. Később, úgy tudom, készült valami bambuszból is. Az meg már úgy nézett ki, mint valami bútor. )

Köszi!
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2018
(#) Firefighter1 válasza sunnysys hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Ne haragudj meg... nem kötözködni akarok, de ugy indult, hogy nincsen rá sok pénzed... meg aztán éppen hogy működjön.
Aztán mostmár a 15 ös kazánlemezt csiszolgatjuk!

Mondjuk ez csak jooo, szerintem itt mindenki örűl hogy ennyire belelkesedtél, csak nehogy átess a ló túloldalára!

Velem sajnos az történt és így jártam az első /megnemépült/ gépemmel!
Mostmár amit eltervezek már azt is osztom kettővel, csak hogy biztos megtudjon valósulni!

Most éppen a lineáris sin alu T profil között megy a töprengés
(#) Firefighter1 hozzászólása Feb 21, 2018 /
 
Mert azért láttunk már nagyobb gépeket is ezzel a megoldással!
(#) sunnysys válasza Firefighter1 hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Dehogy haragszom, jogos a felvetés, köszi!!! Én is azon veszem magam észre, hogy kicsit javítok egyik helyen az összetevőkön, az meg magával vonja egy másik alkatrész módosítását, ami meg egy harmadikét, stb... A 16-os kazánlemezhez találtam árat,. A két oldalt szerintem ki lehetne hozni egy 50cmX60cm-es lapból, ami vágás nélkül kb. 12.000 Ft költséget, emellett viszont vagy 30-35 kg-ot jelentene. Az meg, ugye sose árt.
Eredetileg nem akartam sokat szánni rá, jól emlékszel! Sokat is vacillálok, hogy mi legyen: most tegyek bele kicsivel többet, és tényleg használható lesz, vagy úgyis bukom, mert első gép, és nem sikerülhet örök-életűre, tehát minél olcsóbban oldjam meg... Gondolom, sok mindenkivel így volt ez.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2018
(#) Pali79 válasza sunnysys hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
Jó lenne konkrét típus vagy adatlap a motorról, az alapján lehetne pontosabbat mondani.

Egy jól megszerkesztett MDF lapos géppel itt már valaki írta korábban, hogy alut is meg tudta munkálni vele minden gond nélkül. Szerintem a 15-ös vaslemez már kicsit túlzás. Akik aluból dolgoznak azok is hobbi gépet max 20-as anyagból csinálják. A vaslemez merevsége több mint 3×-osa az alunak, tehát a 15-ös vas közel 50 mm-es alunak felel meg. Kicsit túlzás, nem?
(#) Temela hozzászólása Feb 22, 2018 /
 
Sziasztok!

Kérdésem a marómotor iránt lenne. Szénkefés vagy szénkefe nélküli motor az ideális, az ebay-n 400w körüli teljesítményű nagyjából azonos áron mocorog. Eddig a zaj csökkentés okán a szénkefe nélküli felé hajlok, de van egy szénkefés 24v-os (6250rpm) motorom fénymásolóból, aminek szinte alig van hangja, szép csöndesen, kottyanás mentesen jár.
Köszi.
(#) sunnysys válasza Pali79 hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
Én nem tudom, hogy túlzás-e, hiszen nem értek hozzá. Csak teljesen laikusként agyaltam, hogy "nem tűnik annyira drágának, de legalább jó nehéz, tuti frankó lesz". Tovább gondolva a dolgot, örülök, hogy ha az MDF lapokat össze tudom hozni a váz többi részével, nem biztos, hogy 1,5 centis vassal kellene kezdeni. Szóval, szerintem egyelőre maradok az MDF-nél.

A motorok (és egyéb összetevők) tekintetében meg csak találgatok egyelőre. Amúgy is úgy terveztem, hogy majd írnék egy bejegyzést konkrét típusokkal, hátha valaki lebeszél valamelyikről.

Addig is ezeket a motorokat néztem:
1. 1A, 2Nm,
2. 3A, 1,9Nm,
3. 3A, 1,9Nm - tök jó áron, Németországból,
4. 3A, 3Nm - tök jó áron, Németországból.
(#) Pali79 válasza sunnysys hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
Szóval túlzás, maradjunk ennyiben. A motork közül a 3. vagy ha van több pénzed rá akkor a 4. De megint kezdesz elmenni az eredeti elképzeléstől. Ezekhez a motorokhoz már nem elég az A4988-as léptető meghajtó, tehát drágább, erősebb motor, drágább erősebb meghajtót és drágább erősebb tápegységet. Tehát a drágulás hatványozódik.
(#) Pali79 válasza Temela hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
Esetleg linket tudnál adni? Én nem találtam hasonló árban. A kefés 12 körül kezdődik a kefe nélküli meg 25 körül. Árban nem találtam közelebb egymáshoz.
(#) sunnysys válasza Pali79 hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
Ahogy nézem az árakat, úgy gondolom, ez nekem még belefér.
A 3. motor 6 vezetékes, akkor unipoláris. Ez simán hajtható pl. egy TB6600-nal, vagy keressek 4 vezetékest? Láttam írást, videót, ahol unipoláris motort hajtanak, de azt is olvastam, hogy kevesebb a nyomaték. Nem egészen világos.
Köszi!
(#) Pali79 válasza sunnysys hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
Jó a 6 vezetékes is, a középleágazásokat nem kell bekötni csak leszigetelni.
(#) sunnysys válasza Pali79 hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
Köszönöm!
(#) Temela válasza Pali79 hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
Ilyesmikre gondoltam:

Bővebben: Link,

Bővebben: Link
(#) Pali79 válasza Temela hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
Bár én a kefe nélküli felé hajlanék, de azért van különbség a kettő között. A keféshez kapod a szabályzóval egybeépített tápot, a felfogatót és egy komplett ER11-es patron szettet. A másikhoz csak a motor és a szabályzó jár, ráadásul az csak ER8-as, tehát csak 5 mm-ig van hozzá patron. Tehát ha hozzá adod a patronszett árát (legolcsóbban 7500.-ért találtam) meg egy 48V leglább 500W-os tápot (szintén legolcsóbbat 12000-ért láttam). Tehát azért van bőven különbség a kettő között.
(#) Temela válasza Pali79 hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
ER 8-ra nem is figyeltem még fel:

Bővebben: Link
(#) Pali79 válasza Temela hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
Ez már nem rossz, de láthatóan nem ugyanaz az ára mint a kefésnek.
(#) Temela válasza Pali79 hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
Van egy DC3212-024 FH6-1455 -ös motorom, csak azt nem tudtam megállapítani, hogy mekkora nyomatéka van, fordulatszáma 6260 1/p - jó lehet-e marómotornak? Jelen pillanatban erősen költség csökkentő lenne, de bizonytalan és tanácstalan vagyok a témában.
(#) Pali79 válasza Temela hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
Ha van egy jó nagy 24V-os tápod, akkor megpróbálhatod. Mérd az áramfelvételt miközben megpróbálod lefogni a tengelyt. Ha nem tudod lefogni vagy ha jelentősebb fordulat csökkenés nélkül felvesz legalább 15A-t akkor jó lehet, de a 6260-as fordulat nem valami sok, alacsonyabb előtolással működhet.
(#) Zozi85 hozzászólása Feb 25, 2018 / 2
 
Kis gravírtű próba. 20° 0,2mm-es tű de nem az ebay tucatból. Ez így kb 24 perc.
Sajnos nem volt teljesen sík a nyák, így mélyebben lett marva mint kellene. Kis tisztítás
és jöhet a lakkozás.

A két nagyobb furatot kézzel rontottam el...
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2018
(#) morfondi válasza Zozi85 hozzászólására (») Feb 26, 2018 /
 
Szia!
Jól néz ki, milyen géppel készült?
(#) kameleon2 hozzászólása Feb 27, 2018 /
 
Bár csak a rajzolás része az én érdemem, de tegnap elkészült az első 3D dobozom. 0.2-es szál felbontással is egész tűrhető, mechanikailag brutálisan erős.
(#) gerleimarci válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Nem kötekedés, de ha egy minimális boltív vagy letörés lett volna a tetején, akkor nem kellett volna ennyi support. Bár nem tudom, hogy úgy stimmelt volna-e neked.
(#) kameleon2 válasza gerleimarci hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Nem fogtam fel kötekedésnek, Én is rájöttem, amint megláttam a hulladék anyagot. Ez még PLA-ból készült, a következő már ABS lesz, annak nem kell annyi támaszanyag, sőt semmi ... Csak a letapasztásnál kell figyelni. A lényeg, hogy az elméletből és a 3D hobbiból valóság lett.
(#) gerleimarci válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Azért akkora távolságot azzal se tudsz ABS-nél még figyelni kell a hőtágulásra(vagyis inkább zsugorodásra), ami miatt lesz az angolul warpingnak hívott jelenség és a repedezés. Igazából csak zárt házzal ellátott nyomtatóval érdemes nyomtatni ABS-t(mehet köré a polysztirol lap ). Meg ugye büdös is.
(#) kameleon2 válasza gerleimarci hozzászólására (») Márc 1, 2018 /
 
Készül a gép doboza, ami zárttá teszi. 7-8cm-ig szépen egyben maradt az ABS támaszanyag nélkül is. Főleg, ha a felbontást is figyelembe vesszük, mert másképp hűl a 0,4-es és a 0,01-es szál.
Következő: »»   298 / 373
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem