Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC motor/lámpa PWM szabályzása
 
Témaindító: redcar, idő: Márc 3, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   133 / 151
(#) Massawa válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 / 1
 
Van ott olyan is amiben nincs 555.

Igy néz ki a világ legprimitivebb szinusz oszcillátora (1 tranzisztorral).
Valamint egy másik hangolhato ( ebbe már jo a PIC is. )
(A PIC adja a CLK meg a RESET jelet).
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2018
(#) erbe válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 / 1
 
50(100) évvel ezelőtt is készítettünk szinusz oszcillátorokat, pedig még nem volt PIC, IC, de még tranzisztor se. Több(száz) kW teljesítményű adók sugározták. Egy hangolható szinuszoszcillátor erre a frekvenciára, bár nem egyszerű, de megoldható és nem igényel semmiféle speciális szűrőt.
(#) _BiG_ válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 / 2
 
Építs Wien-hidas oszcillátort, egy kettős potival hangolható és kimondottan alacsonyabb frekikre van kitalálva.
Ha ragaszkodsz a PIC-hez, digitális potikkal hangold
(#) don_peter hozzászólása Márc 3, 2018 /
 
Köszi srácok az infókat.
Egyelőre megvan a terv és a tervezet, legyártatom és utána kísérletezek kicsit.
Sajnos nem értek annyira az elektronikához, hogy diszkrét elemekből meg tudjam oldani.
Mindig van mit tanulni..
(#) erbe válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
"Sajnos nem értek annyira az elektronikához, hogy" PIC-cel meg tudjam oldani.
(#) don_peter válasza erbe hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Ha kirágatsz egy mondat részt, akkor már értelmetlenné válik.
Diszkrét alkatrészekkel nem tudom megoldani, ha ennyire értenék hozzá, akkor PIC nélkül állnék neki..
(#) erbe válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Nem érted a tréfát.
(#) don_peter válasza erbe hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
De értettem, csak nem esik jól az igazság..

Amúgy _BiG_ fórumtársunk javaslatára elkezdtem nézegetni a Wien-hidas oszcillátort.
Lehet meg is építem ezt: Bővebben: Link
Jónak tűnik.
(#) Massawa válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Épitettél már valamilyen müködö szerkezet?
(#) don_peter válasza Massawa hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Igyekszem felzárkózni. Pár dologgal már próbálkoztam.
(#) Medve válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Már majdnem én is írtam ezt az ötletet, mert épp ilyenen gondolkodom. Van egy régi Wien hidas gyári jelgenerátorom, és azt tervezem felújítani, és a hangolását kettős logaritmikus digitális potikkal megoldani. De nem MCU-s vezérléssel, hanem a direkt gombossal. Még nem találtam megfelelő tipust. Meg kérdéses az osztandó feszültség is ugye.
(#) Massawa válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Mit konkrétan, milyen müszereid vannak? Ilyen dolgok nem olyan pofon egyszerüek mint egy LED villogtatása.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2018
(#) don_peter válasza Massawa hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Általában digitális dolgokat, analóg rész csak kevés volt bennük. (Sima és RGB bináris óra, forrasztó vezérlő, flash kártyák, időjárás állomás, ...stb)
Pár cuccom fent itt az oldalon a ki mit épített topikban és pár videó is van: Bővebben: Link

Műszereim vannak, logikai analizátor, sckópot most veszek..

Ez a történet még új számomra.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2018
(#) Massawa válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Csak azért kérdezem, mert ha jol olvasom a leirásokban, neked egy igen alacsony frekvenciáju szinusz jel kell ( ráadásul az egyik irásban 2 tizedes pontossággal). Szoval nem olyan egyszerü azért a dolog, mert az ilyen alacsony frekik a wien hidas eljárással nem lesznek nagyon stabilak.
(#) don_peter válasza Massawa hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Értem, ezt sajna nem tudhatom.
Akkor még mindig kérdéses, hogy mi lesz a befutó.
Igen 2tizedes pontosságú kellene és lehetőleg stabil.
(#) Bakman válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Digitális jelgenerátor.
(#) Massawa válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Fogj neki, meglátod mi lesz. Ha egy oszcillator müködni fog, akkor majd lesz egy csomo ötlet, hogyan lehet azt stabillá tenni.

Már irtam, de biztos nem voltál ott:

Itt nézz körül.

A 8038-s nagyon stabil 1/10 Hz körül is.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2018
(#) proli007 válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Hello! Érdekes, hogy a számodra legkézenfekvőbb választ egyszerűen figyelmen kívül hagyod. Avagy a DA konverter használatát..
(#) don_peter válasza proli007 hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Kerestem rá megfelelő IC-t, de olyan ami ilyen alacsony freikt tudna nem találtam.
(#) don_peter válasza Massawa hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Elsiklottam felette, lehet ezt már ott kellene tárgyalni mert ki is csúsztunk ebbe az irányba. Köszi.
(#) proli007 válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Akkor elsőként nézz utána mit is jelent a Digital/Analóg konverter, ha ilyeneket írsz.
Mert az egyenáram elég alacsony freki nem?
De akár egy mezei R/2R hálózat is megfelel a PIC kimeneti portán és mehet a próba.
(#) erbe válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Idézet:
„nem esik jól az igazság..”

Nekem se, mert informatikus mérnök létemre nem erősségem a programozás (pedig levizsgáztam belőle).
Ellenben amikor az első szinuszos oszcillátoromat építettem, még azt se tudtam, mi az oszcilloszkóp, vagy létezik-e egyáltalán. Viszont nagyon szépen szólt.

Milyen elképzeléseid vannak ezekkel az alacsony frekvenciákkal? Az a kéttizedes pontosság nem igazán számít, hiszen a rezgőkörök ekkora eltérést észre se vesznek. A digitális regisztráló eszközök sebessége meg sokszorosa az eltérésnek. Kb olyan, mintha az almát a tormával akarnánk összehasonlítani.
(#) don_peter válasza erbe hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
A pontosság a célkitűzés.
Programozás jobban megy valamivel, de nekem ez csak hobbi, sajna nincs semmilyen előképzettségem..
(#) _BiG_ válasza Medve hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Miért logaritmikussal? Azok hangerő szabályozáshoz valók - a fülünk ilyen logaritmikus érzékenységű. Műszerekhez (hacsak nem valami spéci helyzet) lineáris potikat használnak.
Építs helipotival, így nagyon finoman szabályozható.
(#) erbe válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
A pontosság csak a célhoz vezető eszköz. De mi a cél?
Régen az ilyen oszcillátorok hőkompenzált kamrában, tokban működtek. Jelentősen fokozta a stabilitást. Ma már sokkal egyszerűbb.
(#) don_peter válasza erbe hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Schumann rezonátor a cél, ehhez kell a pontos jel.
(#) erbe válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Idézet:
„" De miért? " (TV reklám)
(#) _BiG_ válasza don_peter hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Másik ötlet, de ehhez már kell némi szaktudás és szkóp. Építs két egyforma kvarcoszcillátort és keverővel állítsd elő a kívánt frekit, majd aluláteresztő szűrővel kezeld a jelet. A kvarcok frekvenciája kicsit elhúzható, így az egyiket elhúzod, akkor lesz különbségi jel. Persze mindenképpen tegyél a keverő és az oszcillátorok közé egy-egy elválasztó fokozatot a visszahatás elkerülésére.
Bonyolultabb, mint a Wien-hidas megoldás, de pl. a rádióamatőrök használták ezt az elhúzogatósdit.
(#) erbe válasza erbe hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
A Schumann rezonátor is csak egy eszköz a cél eléréséhez. Ha van néhány ezer hektár érintetlen kihalt tundrád, ott építhetsz olyan stabilitású Schumann rezonátort, ahol számít a két tizedes pontosság. Sivatag nem jó, mert az élőlények nélkül is túl sokat mozog.
Erre a frekire méretezett rezgőkör stabilitásának biztosítása sokkal egyszerűbb.
(#) don_peter válasza erbe hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
AD9850-et nézegetem, szerintem megfelelő lehet a célra. Vettem egyet és majd kiderül.
Köszi a sok infót srácok.
Következő: »»   133 / 151
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem