Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Kapcsolóüzemű (PWM) végfok építése
Én úgy tudom, hogy egy jó erősítő kimenő ellenállása nulla. Azaz feszültséggenerátoros. Mint egy jó tápegységé. Amit én terveztem egyszer az ilyen volt és kapcsoló üzemű. Nem volt a végén simán egy aluláteresztő szűrő. Állítólag ez hangzásban gáz. Nem ad ki mindent rendesen. Mondjuk ezt a részét én nem hallottam. Nem is vagyok annyira vájt fülű.
"Nem volt a végén simán egy aluláteresztő szűrő." Kicsit kacifántos módon írtad le.
Most akkor kimenő L-C szűrő nélkül a felerősített pwm jelet küldted a hangszóróra?
Üdv!
Általában majd minden tranzisztoros (akár bipoláris, akár fet) erősítő végfokozata többnyire feszültséggenerátorosnak tekinthető, ha nem is 0, de mindenesetre nagyon kis belsőellenállásúnak. Ezeknél impedancia illesztésről szó sincs, a végfokozat emitterkövető jellegű. A terhelő impedanciát a végfokozat terhelhetősége korlátozza. Persze van kivétel, pld. zsebrádiók kimenőtrafós PP végfokai, itt a földelt emitteres kapcsolás kollektor köre 1-2 kohm impedanciáját a kimenőtrafó illeszti a hangszóróhoz. (ahogy a csöveseknél is) Pont ezért "találták ki" az emitterkövető jellegű végfokokat, hogy ne kelljen trafót használni, mert ezt ugyebár elég nehéz integrálni a félvezető lapkára. A PWM erősítök minősége igen erősen függ a digitalizáló áramkörtől. (minimum 60 dB dinamikát kellene átfognia). Az impulzus szélesség modulált jelet egy egyszerű (vagy kevésbé egyszerű) alluláteresztő szűrővel lehet demodulálni, és ugyebár egy gyengébb hangszóró önbagában is az . . . Azért a minőséghez szükséges az alluláteresztő szűrő.
A kapcsoló tranyók közösben egy tekercsre csatlakoztak. A tekercs másik vége a hangszóró. De ide jött még közvetlenül a hangszóróra at "A" osztályú kis teljesítményű. Ettől lett teljesen feszültséggenerátoros és színuszos a kimenet. Nem olyan mint a lenti linkek PWM végfokain.
Most elutazom pár napra, de majd előkotrom a rajzot.
"A PWM erősítök minősége igen erősen függ a digitalizáló áramkörtől."
Tulajdonképpen nem is PWM volt hiszen az "A" osztályú volt vezérelve és erősen rásegítettek a kapcsoló tranyók. Ha nagyon kicsit volt meghajtva a kapcsoló tranyók be se kapcsoltak.
[/quote]Azért a minőséghez szükséges az alluláteresztő szűrő.
Ez közvetetten is igaz, mert aluláteresztő szűrő nélkűl a lengőtekercs pár másodperc alatt elpárolog, és ez igencsak befolyásolja a minőséget.
A PWM projectem szeptemberig szünetel, már csak a háromszög generátor nem oké ugyanis csak a suliban fértem hozzá szkóphoz. Na de majd szeptembertől ...!
Igazából már minden kész, de azért még rászorúlna egy kis finomhangolásra.
Üdv!
Akkor miről is beszélünk? Azt hittem hogy PWM erősítőről van szó Milan90 -nek, mitől is "párolog" el a hangszóró tekercse? A kimeneti alluláteresztő szűrő nem fogja megakadályozni.
Gondolom fűrészjel generátort akartál mondani.
Valóban, szkóp nélkül nem megy.
"Azt hittem hogy PWM erősítőről van szó"
Olyasmi, de mégse teljesen. Igazából nem impulzusszélesség moduláció, de hasonló. A vezérlés nem egy nyílt hurkú dologba megy bele, hanem egy 100% viszacsatoltba.
[quote]Gondolom fűrészjel generátort akartál mondani.[quote]
Nem, nem azt akartam mondani. Ha PWM- ról van szó, akkor mindegy, hogy háromszög vagy fűrész. Ne meg az a fűrészjel ekkora frekin úgyis msak háromszög lesz.
Üdvözlet!
Lenne egy felvetésem: Lehetséges lenne -e 2 kapcsoló üzemű tápot átalakítani erősítővé...? Arra gondoltam, hogy a referencia helyére kötni az audio jelet, és egyik táp kapná a pozitív, másik táp pedig a negatív félperiódusát a szinusznak. (Persze a negatív oldalnál megfordítani a nagyfrekvenciás egyenirányító diódát, és az így előállt negatív feszültséget pedig invertálni, hogy a figyelő ák pozitívnak érzékelje)
Miért nem jó neked egy egyszerűbb megoldás? Egybe akarod a tápot meg a végfokot ?
Elméletileg lehetséges, de csak nagyon alacsony frekvenciákon kb. 100Hz-ig). Nem tudnád a két félszinuszt kellő sebességgel szétválasztani. Erősítőt nem, de pl. egy autós invertert lehetne így csinálni, mert ott csak 50Hz kell , és a torzítás sem számít annyira.
Gondolkoztam már ilyenen énis.
elméleti síkon: kellene 2 majdnem egyforma táp. Megküldeni 200-300KHz es PWM el (felbontás megnenne, és a méret is minimális lenne), a 2 táp kimenetét hídba kötni, mindkét tápnak 0V bemeneti szintre azonos feszültséget (fél kimenőmax ot) kellene kiadni, így híd kimenetén eredőben 0 lenne, az egyik táp a bemeneti szint növekedésére növeli a kimenőfeszét a másik csökkenti, így nem kell kettéválasztani a bemenő jelet. Azt kellene még megvizsgálni, hogy a mi lenne a meddő teljesítménnyel, amit a hangszóró, ill a hangváltó kelt (mivel a tápok EI vel szereltek, így csak kiadni tudnak P-t, elfűteni nem.) A nonlinearitásokat szerintem ki lehet küszöbölni, megfelelő VCS vel... csá
így se jó, a tápok kimeneteivel kell kezdeni valamit, hogy a negítív irányú áramot is kezelni tudja.
Üdv!
Szerintem nem lehetetlen a feladat. Csak úgy kell tekinteni, mint egy transzformátoros kimenetű fokozatot. (a szekunderről mindent le kell szedni, helyére egy kb. 22 kHz alluláteresztő szűrőt készíteni) A mintavételi frekinek azért nem kell olyan nagynak lennie, az álmoskönyv szerint elég, ha az átviendő legnagyobb frekvencia kétszeresénél nagyobb. Nem tudom pontosan hogy a kapcs. tápok milyen frekin mennek, de úgy gondolom, olyan 10 - 20 kHz között. A mi esetünkben elég lenne 40 kHz nél kicsit több (44,1 kHz). A trafó, meg a kapcs tranzisztor (fet) valószínűleg nem probléma, a gond a komparátor ák - nél lehet, ha IC - s, meglehet, hogy nem elég gyors a több mint 3-4 szeres frekin. Az esetlegesen fellépő meddőteljesítményt a tranzisztornak kell eldisszipálni, de nem hiszem, hogy ez a táp üzeméhez képest jelentős lenne. (többezer mikrós szűrőkondikhoz képest) Idézet: „A mintavételi frekinek azért nem kell olyan nagynak lennie, az álmoskönyv szerint elég, ha az átviendő legnagyobb frekvencia kétszeresénél nagyobb.” Bizony van ilyen, ami digitális átvitelhez nagyon-nagyon pici teljesítményhez elég is, de ide legalább 8-10 szeres kell, ha nem akarod, hogy az áramkör nagyobbik része csak szűrőkből álljon.
Ezt a negatív áramos dolgot valahogy nem értem.
Azt hiszem, sejtem hogy gondolod azt a féltápos dolgot. De ha féltáp, akkor már miért nem kőbalta módszer: kicsatoló kondi....? (Csak vicceltem )
A szétválasztásos dolgot viszont nem értem (lehet nem is Te írtad) Én naívan ugy gondoltam, hogy egy OPAMP- val felerősíteni a 0dB jelet (jó nagyra), és ezt a földszimmetrikus jelet közönséges diódákkal egyenirányítani. Persze ilyenkor előállna a B osztályhoz hasonló torzítás, ami nem is nagyon lenne jelentős, mert ha ~14V lenne a műveleti erősítő feszültsége, akkor az a 0,7V nem jelentős, főleg, germánium diódákkal. Csak hát ehhez kellene segédtáp.
Üdv!
Nem igazán értem, mit akarsz a nagyfrekis diódával. Az egyenirányító rész nem kell, (helyére az alluláteresztő szűrő kerül), a trafó szekunderén előáll a PWM jel, (emiatt a féltápfesz is értelmetlen), ráadásul akár földfüggetlenül is. Azt persze nem tudom, hogy a trafó 1:1 ben jó lesz-e, de gondolom az a tekercs amiből az 5 V készül, próbára jó lehet, az áttételt hasonlóan kellene méretezni egy csőves erősítőéhez. Ettől kezdve úgy hidalhatod ahogy akarod, csak a másik átalakított tápot a bemenőjel ellenfázisával kell hajtani.
Szerintem 1 az 1-ben jó a trafó 12V-os kimenete, többen kiszedegettek már abból 40-50V -okat, és 4Ohmon az bőven jó.
Ez egy olyan kapcsoló üzemű erősítő, ami tökéletesen szinuszos kimenetű.
Egy "A" osztályú erősítő és a kapcsoló tranyók dolgoznak együtt a terhelésre. Ettől szinuszos. 30 éve rajzoltam és utána meg is építettem. Kísérleti célra. Most FET-ekkel kéne újra építeni.
És így a tranyókkal hány kHz-en kapcsolgattál?
Hatásfokon mennyit javítottál így az "A" osztályúhoz képest?
Mivel nem volt túl nagy teljesítménye a sima tranyók miatt ezt nem tudom. Az elv érdekelt. Amiatt építettem meg.
A legérdekesebb a jel alak az "A" osztályú alatti ellenálláson volt. Egy kettős fűrész szerű jel.
A QSC Audionak vannak PWM-es erősítői (ha jól tudom) több féle-fajta, minden ketyerével felszerelve, és még a kapcsolási rajzokhoz is hozzá lehet férkőzni. Azokbol lehetne ötleteket meríteni.
Elkészűlt a teljesen saját tervezésű, és készítésű pwm erősítőm. 2x60V tápfeszről 320W ot ad le 4 Ohmra. Hang szempontjából sokkal rasszabbra számítottam. Indukciószegény ellenállással leterheltem, rá osztón keresztűl a fejhallgatót. Nem veszek észre különbséget a hangkártya, és az erősítőm hangja között.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |