Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   4 / 840
(#) _JANI_ válasza szabi83 hozzászólására (») Okt 23, 2006 /
 
Megnéztem a rajzot amit kiraktál.

Csak egy valamit kell alaposan átnézned!
Az LM317 és az LM337 nem lábkompatibilis, szóval ezt még nézd át!!!

Az LM337 védődiódáját is meg kell fordítani!

Ebből merítetted az ötletet? Vagy ebből...

Ezenkívűl más hiba nincs. Én nem találtam...

Szia.
(#) szabi83 válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 23, 2006 /
 
A lábkiosztás pff nyáktervnél úgy is előbújt volna, de azért kösz, h mondtad!

dióda megfordítva!

amugy ezt vettem alapul

nekem másik adatlapok vannak, azokba nincsen ennyi kapcsolás.

Üdv!
(#) _JANI_ válasza szabi83 hozzászólására (») Okt 24, 2006 /
 
Így már sokkal jobb! :yes:
De jó kis
Idézet:
„kezdőknek való”
tápegységet linkeltél be!

Szia.
(#) maestro válasza sirály12 hozzászólására (») Okt 25, 2006 /
 
Idézet:
„a fesztartomány csak 0-18V között van, de ez nekem bőven elég.”

De nekem nem!
Nézegettem az RTÉK 97'-es könyvet, és mit találtam? Hát egy professzionális tápot az Urbán Elektronikától: 0-60V; 0-50A!(ötven amper ) és a HP6021/B nevet viseli. Ez már az én igényeimet is kielégítené.
A baj csak az, hogy megfizethetetlen, ugyanis 240.000Ft-ba! került még akkor.
Szóval nincs meg valakinek egész véletlenül a kapcsolásirajza?
Leköteleznétek a rajzával
(#) isamisa válasza maestro hozzászólására (») Okt 25, 2006 /
 
Kicsit brutálak ezek az értékek,nem?
Tényleg nem elegendő a szokásos 3A?
A feszt azt megértem...
(#) Tomi20 válasza maestro hozzászólására (») Okt 26, 2006 /
 
Hi!

Ilyen nagy áramnál, és feszültségnél már kapcsoló üzemű tápot kellene alkalmazni, mert borzasztó sok hőt kell(ene) eldisszipálni a félvezetőnek. Pl.: ha 60V a bemenő fesz, és a kimenő áram"csak" 10A, és neked csak 30V kell, akkor 30V*10A=300W-ot kell fölöslegesen elfűteni. De fogalmam sincs, hogy hogyan kellene szabályozni a kapcsoló üzemű tápot... (valami átkapcsoló is kellene, mert egy potméterrel biztos nem fogsz tudni 60V-ot szabályozni). Tehát itt lehet feltenni a kérdést, hogy biztos kell ekkora áram? Mert itt már elég mélyen a zsebbe kell nyúlni... (talán feléből kijönne, mint az Urbán elektronikás táp)
(#) maestro válasza isamisa hozzászólására (») Okt 26, 2006 /
 
Hát...? NEM
Mert telhetetlen vagyok, és szeretek nagy áramokkal játszani
Néha kell az az amper. 50A-es tápból ki lehet hozni 3A-t, de 3A-esből 50-et nem.
Van egy kapcsolásom egy 10-60V-ig szabályozható és 20A-rel terhelhető tápról. Ha ezt meglehetne oldani, hogy 0-60V-ig szabályozzon (stabilan), áramkorlátozással, akkor már ez is elég lenne (egy ideig ).
(#) maestro válasza Tomi20 hozzászólására (») Okt 26, 2006 /
 
A suliban van egy 0-40V-os és 2,5A-es táp, ami 20V után átkapcsol valami relét, mert ekkor lehet hallani egy kattanást. De lehet, hogy a potméterbe van beleépítve a kapcsoló. Nem tudom. Tehát én is valahogy így képzelném el mind a feszültség, és mind az áram szabályzását.
(#) Dudus válasza maestro hozzászólására (») Okt 26, 2006 /
 
Én is tirisztoros előszabályozást ajánlok. Ez picit olyan mint egy kapcsolóüzemű, mert a pufferfeszültséget csak a DropOut értékénél picivel tartja magasabban ezáltal csökkentve a soros szabályozóelem disszipációját. Sajnos azonban, mint a belinkelt megoldásnál is látszik, ezt nehéz 0V-ra leszabályozni, bár negatív segédtápot használva nem is lehetetlen.

A másik megoldás, amit az én tápom is használ, hogy több kivezetése van a trafómnak és kb. 8V-onként átvált arra a trafómegcsapolásra, ami a legkisebb disszipációt adja de még elég. Szerintem a "kattogós" tápod is ezt a megoldást alkalmazza.
(#) maestro válasza maestro hozzászólására (») Okt 26, 2006 /
 
Bocsi. Elolvastam figyelmesebben, és van benne valami áramkorlátozás, és a feszültséget is lejebb lehetne vinni a D8 Zener diódával (bár a rajzon nem Zener dióda van).
(#) maestro válasza Dudus hozzászólására (») Okt 26, 2006 /
 
"Szerintem a "kattogós" tápod is ezt a megoldást alkalmazza."
Még ha az enyém lenne... de nem
(#) Sebi válasza maestro hozzászólására (») Okt 26, 2006 /
 
Hehe.... ezt én scanneltem

Amúgy a tirisztoros elég szépen zúgatja a trafót!
Én inkáb triacokkal leágazást kapcsolnék a trafón. A vezérlést komparátorok adnák, amik a kimenőfeszből vesznek mintát, így rövidzárnál, áramgenerátoros (CC) módban is mindig a megfelelő pufferfesz áll rendelkezésre.
30-40V-ig tudnám ajánlani azt a megoldást, amit a PC-tápoknál is alkalmaznak a 110/220 váltásra: graetz egyenirányítóra két sorbakötött elkó - mint puffer - és egy kapcsolóval a váltó egyik pontja összezárható az elkók közösével. Ekkor fesz-kétszerezó lesz a kapcsolás. A kapcsoló helyett félvezetőt alkalmazva ugyanúgy lehetne komparátorral váltani (és nem kattog- bár az olyan barátságos)
(#) deniel hozzászólása Nov 18, 2006 /
 
Sziasztok!

Megépítettem a PCB féle tápot.

Most tesztelem.

2A-rel van terhelve, és a hűtőborda már tök forró.
Ennyire melegszik télleg, vagy valamit elkötöttem?

A borda: ilyen

Deniel
(#) PCB válasza deniel hozzászólására (») Nov 19, 2006 /
 
Szia !

Ha minden alkatrész az ami a rajzon van, és 24 -30V
tápfeszről működteted, akkor nem lehet 2A -nél forró.

És ha jól építetted össze.


Üdv !
(#) sirály12 válasza deniel hozzászólására (») Nov 19, 2006 /
 
Nekem is nagyon meleg szokott lenni a borda, pedig az enyémen nagyobb van.

Szerintem tégy úgy ahogy én, egy kis 5cm-es ventit fogok a borda elé tenni. Már ott van, de mivel mostanában csak néhány száz mA-al van terhelve még nem kellett.
(#) PCB válasza sirály12 hozzászólására (») Nov 20, 2006 /
 
Szia !

Nem kell a bordának hidegnek lenni, az akár 60 -70C is lehet. 3 - 5A terhelésnél.
Pontosan azért van, ezért lett kitalálva, hogy az vezesse el a hőt a tranyókról.

Csak helyesen kell a borda méretét megválasztani !

Üdv !
(#) Dudus válasza PCB hozzászólására (») Nov 20, 2006 /
 
Mérj egy Collector-Emitter feszültséget szorozd meg az árammal és megkapod mennyit disszipál. Akkor kell a legjobban melegednie, ha viszonylag kis feszültséget állítasz be és nagy áramot veszel ki.
(#) deniel válasza Dudus hozzászólására (») Nov 21, 2006 /
 
Sziasztok!

A Lednek folyamatosan kell világítania?
Mert nálam csak akkor világít, ha az áramerősség nem a maxon van.

A bemeneti feszültség 12,5V terhelve.
De csak 7,7 V jön ki belőle ha terhelve van.

A tranzisztoron 3,86V.

Szeretnék beépíteni egy feszültségkétszerezőt, mivel a trafó 6A-os nekem meg bőven elég lenne 3 is.
Ha beépítem, azt amit Sebi linkelt be a 3. oldalon, akkor az mellé még kell egy egyenirányító híd is?
A diódáknak is kell hűtés ilyenkor?

Deniel
(#) fazksg hozzászólása Nov 23, 2006 /
 
Sziasztok!
Végignéztem ezt a topicot, és először az lm350-es ic-t tartalmazó tápot akartam megépíteni, de ahhoz nem kaptam alkatrészt. Ezért a kapcsrajz gyűjteményben talált mellékelt tápot szeretném megépíteni, viszont nekem sima asszimetrikus táp kellene. Ha egyszerűen kihagyom a negatív kimenetet, és másik kivezetésnek a földet hozom, akkor szerintetek működhet???
(#) PCB válasza fazksg hozzászólására (») Nov 23, 2006 /
 
Szia !

Ez egy sima asszimetrikus táp

Üdv !
(#) fazksg hozzászólása Nov 24, 2006 /
 
huh....
hát akkor erősen félreértelmeztem a kivezetések jelölését... Elnézést...
És köszönöm a felvilágosítást!!!!
Üdv: Fazksg
(#) deniel hozzászólása Nov 24, 2006 /
 
Sziasztok!

Beraktam egy feszültség-kétszerezőt a táp elé.

Most 19V megy be, max 14 jön ki.
2A-al van terhelve.

A hűtöborda már nem melegszik annyira, most a kétszerezőben tűzforróak a diódák.

Deniel
(#) deniel hozzászólása Nov 24, 2006 /
 
Helyesbítek, így is minden melegszik mint állat.

Deniel
(#) PCB válasza deniel hozzászólására (») Nov 24, 2006 /
 
Szia !

Elmondom újra akkor és utoljára miért kell 30V tápfeszí.

Az LM 324 IC 4. lábán mint látod van egy zener.
Ez a zener állítja be az IC "Vcc" feszültségét.
Ha a tápfesz nem 30V körül van akkor ez a "Vcc" feszültség nem lesz annyi amennyit az IC kíván.
Ebből adódóan felborul az egész szabályozás.

Ez a táp, ha tetszik ha nem, 30V tápfeszre lett tervezve.

Amig nem jutsz el idáig nem fog rendesen működni !


Üdv !
(#) fazksg hozzászólása Nov 28, 2006 /
 
SziasztokT
Én olyan labortápot szeretnék építeni, ami bemeneten elbír 35 voltot is (gagyi fajta 30 voltos trafó), és a kimenete 0-30V-ig szabályozható (legalább). Néztegetve a szabi83 tápját (lm317-tel), talán jónak tűnik, mert áramban elég a 2A, csak azon a rajzon nem látok sajnos semmi feszültséget (mennyit bír el a bemeneten???). Szóval az a kérdésem, hogy lm317 bírja-e 35 voltot a bemeneten, és ha nem, akkor mit javasoltok (amit korábban mellékeletem, azzal az a baj, hogy 2000 Ft felett van az alktrészköltség.. túl drága! LM350-est meg egyszerűen nem tudok venni )!!!
FG.
(#) szabi83 válasza fazksg hozzászólására (») Nov 28, 2006 /
 
Az LM317T adatlapját nézve, kiderül hogy a max betápja 40VDC, szóval 35V-al semmi gond nincs!

LM350T - 300FT a hqvideoban.
Az adatlapját nézve, kiderül max 35VDC a betápja ezt ne, inkább LM317T.

üdv
(#) Sebi válasza deniel hozzászólására (») Nov 29, 2006 /
 
A feszkétszerezőben legalább 2x 4700µF kell, és a diódáknak is bírniuk kell 3A-t! Itt nem igazán kellene melegednie semminek.
Azt mondod 19V megy be, 14V jön ki, terhelve 2A-rel: ez 5Vx2A=10W disszipáció az áteresztőn, ez a stabilizálás lényege analóg tápoknál - itt elfűtjük a "felesleges" energiát.
Amúgy még mindig a 324-es tápról beszélünk?
(#) Sebi válasza fazksg hozzászólására (») Nov 29, 2006 /
 
Csak tranzisztorral "megfejelve" tudom ajánlani 2A-re a 317-est - ebben az esetben.
Gondold el: a 317-es 1,2V-ig leszabályozható, a bemenőfesz. 2A-rel terhelve leesik mondjuk 31,2V-ra (az egyszerűség kedvéért,de közel a valósághoz).
30Vx2A=60W disszipáció! Ezt még jó nagy bordával sem bíznám egy TO220-as tokra (még külön bilincses rögzítéssel és szigetelőalátét nélkül sem) hogy elfűtse...
(#) Kocska hozzászólása Dec 2, 2006 / 1
 
Hello
Építettem egy tápegységet (0-24V 0-5A), de nem működik hiába tekergetem a potikat. Folyamatosan 33V-ad. Mi lehet a hiba? Elkötöttem valamit? Vagy Nem jó a nyák?
(#) Frankye válasza Kocska hozzászólására (») Dec 2, 2006 /
 
Ez nem csak az egyik oldala a NYÁK-nak? Az eredeti rajz 2oldalas NYÁK-ra készült!
Következő: »»   4 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem