Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   641 / 841
(#) scooby_ válasza padisah hozzászólására (») Júl 10, 2016 /
 
Hello!
ITT van egy, rajzot még nem találtam hozzá, de a nyák tervek elég jó minőségűek, azok alapján el lehetne készíteni a rajzot, és visszarajzolni a tervet. Elég tip-top kis tápnak tűnik. Sajnos időráfordítás nélkül ilyet nem fogsz tudni készíteni. Ha még is számít az idő, akkor tudok neked teljes dokumentációt mutatni, amiben nem LM723 végzi a szabályzást. Viszont minden általad leírt egyéb kritériumokat magában foglal.
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2016
(#) Droot hozzászólása Júl 10, 2016 /
 
Sziasztok!

Van akinek van tapasztalata ilyennel?
(#) daneg86 hozzászólása Júl 16, 2016 /
 
Sziasztok!
Terveztem egy kis 30V 3A labortápot, egyszerű előszabályozással ( kapcsolási rajzon csak funkcionálisan szerepel az lm2576(HV), nem találtam tina-hoz használható macro-t ).
Megvalósítás előtt arra kérném a jelen lévő szakikat, hogy nézzék meg, hogy életképes lenne e ,
esetleg nyákterven nem e vétettem valami hibát.

Válaszokat előre köszönöm!
(#) Pisti27 hozzászólása Júl 17, 2016 /
 
Sziasztok!Kellene nekem egy labortáp és ehez a segítségeteket kérném.Láttam sokfélét itt de nem tudom valójában melyik is a legjobb.ALKOTÓ félét képzeltem el, az 50V 5A- est csak az a baj hogy volt hozzá egy kijelző áramkör is de sajnos bárhogy is keresem sehol nem találom.Azthiszem 7105 ös IC vel volt a kijelzőpanel.Ezek megvannak csak a doksit nem találom sehol akinek megvan kérem jelezze!Köszönöm szépen!Azért lenne fontos mert ma este megrendelném az alkatrészt hozzá. KÖSZÖNÖM előre is!
(#) Alkotó válasza Pisti27 hozzászólására (») Júl 17, 2016 /
 
Az elég valószínűtlen, hogy létre tudsz hozni olyan intenzív hűtést, ami képes 50V és 5A együttes melegét kezelni.
A méréshez bármilyen 200mV-os alapműszer jó. Ezek táplálását kell elkülöníteni, mert egyébként gubanc lesz. Egy csomó változatot rajzoltam belőle én is, és mások is, amik a saját témájában fellelhetőek: pl. itt.
(#) Toth Attila hozzászólása Júl 20, 2016 / 6
 
Sziasztok!
Elkészültem az Alkotóféle dupla labortápegység építésével. Köszönetet szeretnék mondani Alkotónak, Proli007-nek és mindenki másnak aki részt vett a tápegység és a panelműszer tervezésében.
Az alábbi linken található fotókat, szeretném Veletek megosztani:

Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Júl 20, 2016
(#) _BiG_ válasza Toth Attila hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
Az oldal nem található....
(#) Csupasz válasza Toth Attila hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
Bocs a kritikáért, de a volt és amper mértékegység. Becsületes polgári neve feszültség és áram.
De a mancs mindenképpen jár érte!
(#) Toth Attila válasza Csupasz hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
A feliratozás során erre nem is gondoltam, hogy szemet szúrhat. Köszönöm az elismerést!
(#) Alkotó válasza Csupasz hozzászólására (») Júl 20, 2016 /
 
Felfigyeltem én is erre, de azzal magyaráztam magamnak, hogy a felirat nem a kijelzett érték jellegét, hanem a mértékegységét szimbolizálja.
(#) Mircsof válasza Toth Attila hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Helló! Szép gratulálok!
Én csak arról szeretnék érdeklődni, hogy a hűtőbordáknak így mennyi értelmük van?
Ugye a felvezetők a belső oldalra vannak fogatva, mire a külső oldalra eljut a hő addigra a belső részen már sütkérezni lehet nem?
(#) Toth Attila válasza Mircsof hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Köszönöm!
Sajnos a to3 -as tokozás miatt nem tudtam a bordás felére tenni a tranzisztorokat. Mielőtt bedobozoltam volna, sokat tesztelgettem. Valóban melegebb a belső fala mint a külső bordás. De egy idő után szépen melegedett a külső bordás is és nem alakult ki nagy hőkülönbség a két fal között. Ezért is fúrtam szellőző lyukakat a dobozon, a belső falon belülre is, alul-fölül. Igaz a jelenlegi transzformátor max 2 amperrel terhelhető, szélsőséges esetben ezt a 50-70w-ot simán el tudta fűteni a próbák során (40-60 C). Kétszeres áramnál szélsőséges esetet nézve, biztos hogy ez így kevés lenne.
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2016
(#) szikorapéter hozzászólása Júl 21, 2016 /
 
Üdv. A következő kapcsolásban az OPA 251-et mivel tudnám helyettesíteni? Egy faék egyszerűségű táphoz volna szükségem erre a rajzra ami 0 (megközelítőleg 0) és 14V között 5A-re képes. Rövidrezárás védelemnek egy A-s jelű 4A-es kismegszakító szolgál (teszteltem,már 1V alatti feszültségen is lekapcsol ha picit túl megy a 4A-en /4300mA körül kapcsolt le átlagban/). Egy kezdő hobbysta tápegységeként készítem ajándékba,ezért egyszerűt akartam,ami könnyen javítható. Esetleg ha valaki ismer egyszerű kapcsolást ami ugyan ezt tudja nagyon szivesen fogadom. A válaszokat előre is köszönöm.

szab_tap.gif
    
(#) GeorgeAudio válasza szikorapéter hozzászólására (») Júl 22, 2016 /
 
Szia! Az LM317+1 izmos tranyó elég lehet! Ez a konstukció viszont nem rövidzár védett!

lm317.gif
    
(#) vyky hozzászólása Júl 28, 2016 /
 
Sziasztok. Kaptam egy labor tápegységet,Alkotó fajtát a v2.7.4-et.
A kérdésem az volna,mivel nekem kell összeépítenem a dobozolást és más kábelrészeke,hogy mit hogyan,hova kell kössek?
Ezalatt értem a kijelzőt ami kijelző. típusú.
a csúszósarú gondolom a kimenet lesz amiből majd jön a delej. A pótmétereket már bekötöttem az egyértelmű volt.A visszajelző led is megvan.Amit viszont nem értelmezek,"lehet helyesen"hogy az "I KI" és az "U KI" egy egy kapcsoló? A "DC OFF" megint kapcsoló szerintem,de ha tévedek javítsatok ki kérlek.
Köszönettel Viktor.
(#) Ghoost válasza vyky hozzászólására (») Júl 28, 2016 /
 
szia
Idézet:
„..csúszósarú gondolom a kimenet lesz ..”
Jol gondolod, az lesz a kimenete a tapegysegednek.
Idézet:
„.."hogy az "I KI" és az "U KI" egy egy kapcsoló?..”
Nem!
Azokra a pontokra tudod bekötni a mérőmüszereidet /200mV-os alapmuszer/
Idézet:
„.."DC OFF"..”
Igy igaz!
Ezzel a kapcsoloval tudod a kimenetet egymozdulattal 0V-ra kapcsolni
(#) Droot hozzászólása Júl 28, 2016 /
 
Sziasztok!

Vettem egy Twintex TP-1305 típusú analóg labortápot. 0-30V 0-5A
Ezzel lehet zselés akkut tölteni?
Pl a fokgyem tápról olvasni sok helyen hogy elpusztul ha aksit töltünk vele.
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2016
(#) Gafly válasza Droot hozzászólására (») Júl 28, 2016 /
 
Idézet:
„Pl a fokgyem tápról olvasni sok helyen hogy elpusztul ha aksit töltünk vele.”

Az nem kis részben a kapcsolástechnikának köszönhető.
Egy dióda azért sohasem árt a kimenetre, hasonló felhasználás esetében...

Majdnem megkérdeztem, hogy miért labortáppal töltöd az akkukat?
De tulajdonképpen magánügy
(#) qvasz2 válasza Droot hozzászólására (») Júl 28, 2016 /
 
Akkut akkutöltőről kéne tölteni. Labortápról is lehet, de ÉSSZEL!!
Az hogy zselés egy dolog, de mekkora, hány Ah-ás?
(#) Droot válasza Gafly hozzászólására (») Júl 28, 2016 /
 
A soros ellenállás jó ötlet, logikus, köszi!
(#) kaqkk válasza Droot hozzászólására (») Júl 28, 2016 /
 
Idézet:
„Egy dióda azért sohasem árt”
Hol olvastad az ellenállást?
(#) Ge Lee válasza Droot hozzászólására (») Júl 28, 2016 /
 
Amelyik labortáp bármitől (akár akkutöltéstől is) tönkremegy, az nem labortáp, csak labortápnak látszó eszköz. Az enyémmel töltöttem már a lion-tól az ólmosig mindenféle akkut, és semmi baja sem lett, nem is lehet.
(#) Droot válasza kaqkk hozzászólására (») Júl 28, 2016 /
 
Elírtam, ott.
(#) vyky válasza Ghoost hozzászólására (») Júl 28, 2016 /
 
Szia.köszönöm a gyors választ.
Még arra lennék kíváncsi,hogy hogyan kellene bekötni a kijelzőmet?
Mert a neten nézegettem hozzá kapcsolást,de az egyiken vagy így kötik,vagy úgy.
(#) scooby_ válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 29, 2016 /
 
Sajnos van amelyik táp silányul van megtervezve, ott elképzelhető, hogy hiányzik a teljesítményfokozat áthidaló diódája (is). Ott természetesen fennáll a veszélye annak, hogy ha a tápot úgy kapcsolod ki, hogy a kimenetén ott az akksi, azt nem fogja túlélni. Persze ehhez nem kell az ember "ügyessége", elég mondjuk egy nemvárt áramszünet is... Ezért szoktak sorba kötni vele egy diódát...
Én például a munkahelyemen lévő tápot javítottam a múltkor. Nem is fogom fel ésszel, hogy a 3A-es labortápba hogy tehetnek egyenirányításra 1N5408-at? Az maximum 3A-t bír, hol a 20% tartalék?
(#) teszti válasza scooby_ hozzászólására (») Júl 29, 2016 /
 
Szia!

DC konvertereknél is fenn áll ez a veszély? Ha közbe van iktatva egy dióda, akkor az nem gond, hogy nagy veszteség keletkezik rajta?
(#) dB_Thunder válasza scooby_ hozzászólására (») Júl 29, 2016 /
 
Idézet:
„Nem is fogom fel ésszel, hogy a 3A-es labortápba hogy tehetnek egyenirányításra 1N5408-at? Az maximum 3A-t bír, hol a 20% tartalék?”

Úgy van ez hogy a 3Aos diófa ismétlődő csúcsárama 6 A, így egyenirányítóként máris túl van méretezne! Persze, mi, józan paraszti ésszel nem így méretezünk...
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2016
(#) Ge Lee válasza scooby_ hozzászólására (») Júl 30, 2016 /
 
Hogy az 5408 mit bír azt csak a gyártója tudná megmondani, mert az adatlapon olyan van hogy átlagérték 3A, meg olyan hogy egyetlen 8,3ms ideig tartó félhullámra 200A.
A hagyományos trafó-graetz-puffer felépítés esetén ha 3A terhelés van, akkor az egyenirányítón bőven 10A feletti csúcsáramok folynak a puffer töltögetésekor, hogy ennek az átlaga mennyi azt most meg nem mondom, mert lusta vagyok berajzolni a multisimbe ami kiszámolná.
(#) pucuka válasza scooby_ hozzászólására (») Júl 30, 2016 /
 
Egyenirányító diódáknál, ahol puffer kondi is van, sokkal fontosabb a periodikus , és az abszolút csúcsáram értéke, mint az átlagáram.
Ugyanis bekapcsoláskor folyik a legnagyobb csúcsáram, mikor a puffer töltödik, egyenirányítás közben pedig az átlagáramnak megfelelő csúcsáram, ami a puffert töltögeti, ez a periodikus csúcsáram.
(#) scooby_ válasza teszti hozzászólására (») Júl 30, 2016 /
 
Dc-DC konverter sem sokban külőnbözik az analóg táptól.
Míg az analóg tápban a félvezető folyamatosan nyitva van, de "csak épp annyira", hogy az a feszültség leessen rajta ami számunkra szükséges, tehát a szabályzás lineárisnak mondható, addig a kapcsolóüzemű társánál ezt az idővel befolyásolják. Ott a félvezető vagy teljesen nyitvavan, vagy teljesen le van zárva, ebből adódik a jobb hatásfoka. Épp csak annyi időre nyílik ki a tranzisztor, ameddig a kimeneten lévő puffert feltölti annyira, amennyire azt neki fel kell töltenie. Természetesen ez a visszahatás ugyan úgy veszélyes rá is.
Veszteség pedig lesz....de hát ki-hogy tudja ezt megoldani... Én inkább számolnék a veszteséggel, minthogy hazavágja a tápomat egy akár áramkimaradás miatt, vagy bármi egyéb okból.
Következő: »»   641 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem