Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   692 / 839
(#) Ge Lee válasza fastaction hozzászólására (») Máj 3, 2018 /
 
Ha az elkészült végleges változathoz viszonyítom akkor szerintem egyik se. Történtek még apróbb módosítások mert pl. 1k alatti forgópotit nem nagyon lehetett beszerezni sehol sem, így a feszültség finomállítása (középső poti) úgy lett végül megoldva, hogy egy 1k logaritmikus potival párhuzamosan van kötve egy tetszőlegesen kis értékű ellenállás (nálam 47 ohm). A logos poti pedig amiatt kell, hogy a poti átfogása az egész tartományban jobban közelítse a lineáris jelleget (nem teljesen az). Tehát 3db 1k-s forgópoti kell, ebből 2 lineáris 1 pedig logos. A nyákrajzon feltüntettem, ez az ami végül is működik. A fesz végállása terheletlenül amit a műszeren látsz, a max. áram pedig 2A ezekkel az értékekkel. Ezt a feszt nálam terhelve már nem tudja mert gyenge a trafóm, terhelve néhány volttal kevesebb a max. kimenő fesz.
Kisebb feszültséghez és/vagy nagyobb áramhoz az osztók értékeit át kell számolni. Tartós disszipációra 60-70W/FET körül méretezz, ha csak pillanatokra van rövidrezárva akkor mehet több is.
(#) fastaction válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 3, 2018 /
 
Köszönöm! Majd asztali gépen megnézem . Trafóm az elvileg 48v ac_V_AC 6 A . Az 64v dc_V DC. Ha ki akarom venni a maximumot , akkor 6-7 db fetFET kellene . Lehet, hogy maradok a 24v -os_V-os leágazásnál . Duplán szeretném elkészíteni , amúgy is. Üdv!
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) Ghoost válasza fastaction hozzászólására (») Máj 3, 2018 /
 
Szia!

A duplaához, akkor 2_db 24_V-os kuüloön szekunder kell.
Ha a 48v_V koözeépmegcsapolaásos eés a koözepe nem bonthatoó, akkor bukoó a toörteénet.
rRemeélem, segiítettem!
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) fecameca hozzászólása Máj 4, 2018 /
 
Sziasztok! Szabad - e megkérdeznem, hogy egy 30 V 2,5 Amperes tápegységbe miért kell 2 darab 25 Amperes és 125 Wattos tranzisztor párhuzamosan? Ha ugyanoda IRF 540 Fet -eket rakok, abból hány kellene?
(#) Kovidivi válasza fecameca hozzászólására (») Máj 4, 2018 /
 
Azért kell 2db, mert a TO-220 tokozás hozzsú távon 20-40W-ot tud eldisszipálni anélkül, hogy tönkremenne. Ez ilyen ökölszabály. A 125W az akkor valósítható meg, ha a tranzisztort kb. nitrogénbe mártod...
(#) nagysasy válasza fecameca hozzászólására (») Máj 4, 2018 / 1
 
Az áteresztő elemeket mindig célszerű túlméretezni hogy ha gond van se azonnal költözzön az örök mezőkre. Nálam a labortápban is 540W-os az áteresztő pedig kisebb is elég lenne. Igaz a rövidzárat is elég jól tűri hosszabb időn keresztül is de ez függ attól is hogy milyen az elektronika. Lekapcsolja e a kimeneti feszt rövidzárkor vagy korlátoz e más módon. De hidd el ezeken az elemeken nem érdemes spórolni. Hosszú távon meghálálják.
(#) Gafly válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 4, 2018 /
 
Idézet:
„ha a tranzisztort kb. nitrogénbe mártod...”

Amelyet ugye csak folyékony állapotban egyszerű megvalósítani, szilárd állapotban meg kevesen forgalmazzák (menetet meg nehéz rá vágni)
(#) fastaction hozzászólása Máj 4, 2018 /
 
Meg vagyok nyugodva , majdnem minden Fórumtársamat lehetne javítani !
(#) Ghoost válasza fastaction hozzászólására (») Máj 5, 2018 /
 
Szia!
Ha ram gondolsz, sajnalom! NINCS es nem is lesz ekezetem
Megis eddig mindig olvashatoak voltak megnyilvanulasaim.
S ezzel nalam OFF xd
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2018
(#) Alkotó válasza Ghoost hozzászólására (») Máj 5, 2018 / 2
 
Valakinek igazodni kell. Vagy neked a világhoz, vagy a világnak hozzád.
Persze én könnyen beszélek mert nekem van ékezet a billentyűmön (de szerintem ez nálad is csak egy minimális beállítást igényelne).
Én pl. 10 ujjal gépelek, és egyáltalán nem kell gondolkoznom az ékezeteken, mert automatikusan írom amit gondolok. Persze ebben is van egy csomó elütés, meg diszlexia is bőven, de az ékezet az éppen egyáltalán nem okoz gondot.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 14, 2018 / 1
 
Egy kicsit ismét módosítottam a panelterven. A csatlakozók szigorúan egymás mellé sorolódtak, és nincsenek huzal-átkötések.
Ennek egyetlen oka volt a kétoldalasság, amit a kínai gyártók alapból felkínálnak. Ezzel a tervvel akartam kipróbálni a keleti panelgyártást (amiben Niedziela óriási segítséget nyújtott, itt is köszönöm neki). Illetve nekem még az EAGLE is újdonság, tehát annak használatát is élesben tudtam tesztelni.
A panel minden várakozásomat túlteljesítette, nagyon elégedett vagyok vele. Egy kis részlet róla. A gyártás eleve 10 db-ot célzott meg, teát van belőle felesleges is bőven, ha esetleg valaki kívánna ilyen tápot építeni.
(#) scooby_ válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 14, 2018 /
 
Mi az oka, hogy áttértél Eagle-re?
(#) Electricboy hozzászólása Máj 14, 2018 /
 
Még régebben csináltam egy Alkotó-féle tápot, most egy kis 18650es akksit töltöttem róla és arra lettem figyelmes hogy kicsit sípol valami, ráraktam a szkópot a kimenetre és a képen látható jelalak jött ki(1. kép). Próbaképp rákötöttem egy sima 12V izzót igaz talán 5V-ot adtam neki, ott sem a várt jelalak jelent meg. (2. kép). Ez valami gerjedés? Jó ez így? Régóta használom a tápot nem volt gond még vele, ilyesmi fel sem tűnt.
(#) Alkotó válasza scooby_ hozzászólására (») Máj 14, 2018 /
 
Ezt inkább a lehetőségek tágításának nevezném áttérés helyett.
Az EAGLE egy teljesen más felépítésű program, más hozzáállást igényel a paneltervezéshez mint pl. a SprintLayout. Kívántam azt a képességet, hogy akár így is képes legyek megvalósítani egy problémát.
A dolog egyáltalán nem ment könnyen. Már az elején tökéletesen elakadtam, és csak mentoraim végtelen türelmének köszönhetően jutottam el egy minimális alapszintig a kezelésben.
Közben azt is kénytelen voltam felismerni, hogy határozottan van egy olyan rajzbonyolultsági szint, ahol már szinte lehetetlen mindent fejben csinálni, kell hozzá az elektronikus segítség. Ilyenkor derül ki a kötöttségek egy részéről, hogy bizony okkal vannak.
(#) Alkotó válasza Electricboy hozzászólására (») Máj 14, 2018 /
 
Nem tudni melyik kapcsolásról van szó. Ha esetleg az LM324-köré épültről, akkor ez a javslat indokolt lehet. Akkor lehet rá szükség, ha még egy olyan korai változatod van, aminek nincs eleve a kimenetén ez a kondi, mert egy idő után már a panelon is helyet kapott.
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2018
(#) Electricboy válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 14, 2018 /
 
Igaz bocsánat, LM324 valóban és 2.7.4 verzió.
(#) Alkotó válasza Electricboy hozzászólására (») Máj 14, 2018 /
 
Kösd az elkót a kimenetre.
(#) Electricboy válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
Szia, sajnos nekem nem oldotta meg. Rakok fel képet magyarázattal 1-2 méréssel.
(#) _BiG_ válasza Electricboy hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
A 3. képen 0,22 Ohm van, nem 220 Ohm...
(#) Electricboy válasza _BiG_ hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
Igaz megzavart a K.
(#) Alkotó válasza Electricboy hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
Mekkora a hullámosság amplitúdója? És mekkora a frekvenciája?
A kész áramkörről van fotó? Látszatra olyan, mintha valami jelentősen lassítaná a szabályozást. De az áramkör magától nem tesz ilyet. Tulajdonképpen nincs is váltakozó feszültség benne sehol, csak amit a szabályozás okoz.
Esetleg még okozhat nem várt anomáliákat a huzalozott változat, mert ott a kivitelezés túlzott szabadságot enged meg.
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2018
(#) Gafly válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Idézet:
„Mekkora a hullámosság amplitúdója? És mekkora a frekvenciája?”

Szerintem a képekről leolvasható
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2018
(#) Alkotó válasza Gafly hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Leolvasnád nekem? Sajnos az én szemem nem olyan jó mint kellene.
(#) scooby_ válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Itt az első kép első felén 4,8V CS-CS, második felén 4V CS-CS, 2. képen 1V CS-CS, harmadik képen szintén 1V CS-CS.
(#) Alkotó válasza Electricboy hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Valamilyen durva hiba van a kivitelezésben. Javaslom az értékeket, a beültetés helyességét, és a panelt is ellenőrizni.
(#) Alkotó válasza scooby_ hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Talán az első kép második felén csak 2V a csúcstól csúcsig mért feszültség.
De a lényeg, ez óriási lengés. Valami alapvető hiba van a kivitelezésben.
(#) ktamas66 hozzászólása Máj 17, 2018 /
 
Ez alapján csináltam egy kis tápot, csak a kisebb ellenállásokat cseréltem smd-re, de ez is gerjed (12V 0,7A körül, sima ellenállással terhelve). Arra gondoltam a pF-es kondikkal variálok kicsit.
(#) scooby_ válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Van egy ugyanilyen tápom, meg tudom mérni ha kell, 12R terhelésen. Emlékeim szerint nekem elektrolit kondi van a kimenetén.
(#) scooby_ válasza scooby_ hozzászólására (») Máj 17, 2018 /
 
Íme. 26,8V és 2,24A. Rt= 12R.
Második képen 12V 1A, 12R-on.
Megnéztem, a kilengések 1,85A-nél és 22,2V-nál lépnek be.
Megmértem egy gyári (kínai) labortápot is, az nem produkálja ezt a jelenséget. Én úgy gondolom, hogy az áteresztőnek elfogy a tartaléka amire szabályozni tud, hiszen látszik, hogy az a pufferelt egyenfeszültség amit kidob a kimenetre, itt már nem stabilizál.
Ezt igazolja a legutolsó kép is. Levágja a jel tetejét, mert ott még a jel amplitúdója átlépi a szabályzási küszöböt.
A hozzászólás módosítva: Máj 17, 2018
(#) kivancsi4 válasza scooby_ hozzászólására (») Máj 18, 2018 /
 
Szia.
Már egy ideje gondolkodom azon, hogy a Z2-vel és a Z3-al párhuzamosan, egy-egy elektrolit és fóliakondenzátor segíthetne-e ezen a nem kívánt "jelenségen". A Z2 mellé egy 1ooµF 16V és egy 2,2 µF 63V a Z3 mellé egy 22oµF 63V és egy 2,2 µF 63V kondenzátort tennék, de mivel nem építettem meg, nem is tudom kipróbálni. Ha valakinek ideje engedi, jó lenne ha kipróbálná és megosztaná a tapasztalatokat.
Következő: »»   692 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem