Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   138 / 228
(#) erbe válasza weend hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Miért szerelnék le? Legfeljebb ha kéred. Az külön rendszer.
(#) gabilow válasza weend hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Üdv!
Már valaki kérdezte egyszer, nálam nem szerelték le 2013-ban. Az EON-nál vagyok.
(#) weend hozzászólása Ápr 21, 2019 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek a választ! Valahol olvastam erről, talán itt tették fel a kérdést. És talán olyat is olvastam, hogy a H tarifa mérő felszerelésekor, leszerelték a vezérelt mérőt.
(#) gulyi88 válasza weend hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Ja ez így igaz. Elműs embertől kérdeztem, ha H vagy G tarifát szeretnék, akkor a vezéreltet leszerelik (H, G, vezérelt közül csak egy lehet egyszerre).
De az advesz mérő az a normál mérő helyett kerül feleszerelésre.
(#) tomat5 válasza tomat5 hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Ha még aktuális:video
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2019
(#) AzIgaziCsaby válasza erbe hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Leborulok a nagyságod előtt!
A mai napon megcsináltam a 18 panel egyetlen stringgé alakítását.
Kikapcsolás előtt 09.35 -kor 262/265 Voltok mellett 2700 Wattot termelt.
Visszakapcsoláskor 09.55 -kor egy stringen 623 Voltos induló (terheletlen) feszültség volt.
Ez néhány perc alatt beállt 506 Volt/3600 Watt-ra.
10.40 -kor jött a csoda 4460 Watt, amit eddigi élete során soha nem tudott. Sajnos elég sok a felhő, amikor takarja a napot akkor leesik 3000 Watt körülire, ha közvetlenül kapja a megvilágítást, azonnal felugrik a termelés 4000 fölé. (10.45 => 3080W, 10.55 =>4348W)

Bővebben néhány nap próbaüzem után tudok nyilatkozni, de a kezdet nagyon ígéretes.
(#) AzIgaziCsaby válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
A helyzet fokozódik!
11.25 -kor 4705 Wattos csúcs volt, ami több mint 93 %. Azt mondanám, hogy az alacsony dőlésszög nem is olyan fontos. Sokkal többet számít a munkapont.
(#) erbe válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
A sajátom már elkerülte az 5 évet. Ezen kívül még négyet telepítettem. Kapcsolódik néhány szakmámhoz.
(#) kameleon2 válasza AzIgaziCsaby hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Erről beszéltünk - látod? Ha illeszted a sztringeket az inverterhez - optimális munkaponton tud dolgozni a rendszered.
(#) meone válasza greenpower hozzászólására (») Máj 28, 2019 /
 
Sziasztok!

Idén ismét aktuálissá vált a szigetszerű rendszer kihelyezése.
A rendszer ugyan úgy 15W fogyaszt csúcsterhelésen. De az általatok javasolt módosítások alapján már most máshogy tervezem kihelyezni a rendszert.
Mint ahogy greenpower is javasolta minimum 50W (70 Wattosat szeretnék beletenni a rendszerbe)feletti cellát tervezek a rendszerbe.
Illetve 2 db 110Ah (vagy ez a fajta kapacitás se elég tartaléknak) munka aksit terveztem most be.
Illetve 12v -> 5v 5A körüli step-down konvertert.
De még gondolom kell napelem vezérlő áramkör is, abból mennyi és milyen kell? Illetve mire kell még ügyelnem a rendszer tervezésénél. körülbelül 2-3 nap tartalékot szeretnék képezni aksikapacitásból. Nem tudom elég e ez amit beterveztem.
Ezenkívül mire kellene még ügyelnem a rendszer beszerzésénél.
Segítségeteket előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2019
(#) greenpower válasza meone hozzászólására (») Máj 28, 2019 /
 
Szia

A napelem milyen feszültségű?
Ha 18V-os akkor elég egy sima 10A-os PWM töltésvezérlő, a drágább MPPT-t csak 20-24V felett érdemes.

A napi fogyasztásod kb. 360Wh.
Ha jól számolom az aksi kapacitásod 2600Wh körül van, amiből ólom munkaaksinál 1300Wh-t ajánlott kivenni, ez simán elég 3-4 napra.

Nem tudom mennyi a költségvetésed, nálam a LiFePO4 aksik a nyerők kültéri hosszútávú munkaaksinak, de ez már az én mániám
(#) Kovidivi válasza greenpower hozzászólására (») Máj 28, 2019 /
 
A kisebb feszültségű napelemeknél miért nem szükséges MPPT-t használni? Hiszen a napelem az napelem, a kicsinek is egy pontban a legjobb a hatásfoka, úgy, mint a nagyoknál. Vagy valami más oka van?
(#) meone válasza greenpower hozzászólására (») Máj 28, 2019 /
 
Először és hálásan köszönöm újfent a segítségedet.

Egy 70Wattos 12Voltos elemet választottam. MWG 70W-12V napelem modul
Az aksinak pedig 2 db 110Ah munkakasit : TAB Motion Pasted C20/140 C5/110 Ah 2-3 évre tervezzük kitenni nyári szezonra. Tudsz általad konkrétan favorizált munka aksit ajánlani?

Tápegységnek ezt néztem ki: DC – DC lefelé állítható feszültség stabilizátor 10A

Illetve az általad javasolt Alis cucc bőven jó lesz.
Körülbelül így képzeltem el a főegységek összetételét. Esetlegesen szükséges valamilyen speciális kábel még amire nem gondoltam.
(#) Kovidivi válasza meone hozzászólására (») Máj 28, 2019 /
 
Szerintem MPPT-s konverter kell neked. Ha a napelem nem a munkapontjában van terhelve (ami ezzel a DC-DC konverterrel szinte biztos), akkor nem fogod tudni a maximális 70W-ot kivenni. Pont mostanában írta Udvari Zsombor az egyik topicban, hogy az akksiba folyó áram hirtelen lecsökken, ha feljebb tekeri az áromkorlátot (a napelem elhagyta a munkapontját...).
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2019
(#) greenpower válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Szia

18V max. munkapont és a 12-14V aksi feszültség között elég kicsi a különbség, borús időben pedig még kisebb.
Személy szerint nekem 10-20% több energiáért nem érné meg az árkülönbséget. Lehetne rajta vitatkozni, ebben a formában szerintem határeset, teljesen más lenne a szitu ha 10-15V lenne a különbség.
(#) greenpower válasza meone hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Szia

Annak a DC-DC konverternek elég izmos az ára. Én ilyet használok, igaz nincs rajta voltmeter de az is csak 1-2 euros kütyü.

A napelem ára is nagyon durva, manapság 35-40k Ft-ért vannak a 280W-os 36V-os panelek.
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2019
(#) Kovidivi válasza greenpower hozzászólására (») Máj 29, 2019 /
 
Ha tényleg csak 10-15%-ról lenne szó, az annyira nem gond. De mivel nem tudom megmérni, ezért nem tudok hozzászólni. Logikusan átgondolva 14-16V-nál alacsonyabb feszültségnél nem fogja jobban leterhelni a step down konverter a napelemet, mert neki is kell kb. 2V plusz feszültség. Viszont ha "step-up/down" vagyis "sepic" konvertert használunk, máris előjönnek a problémák, a napelem feszültsége a munkaponttól messzire eltávolodik, a kivehető teljesítmény csökken.
(#) greenpower válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 30, 2019 /
 
Pontosan ahogy mondod, Step-Up konverter kicsit más tészta. Reggelente nálam sokszor el sem kezd boostolni mert a napelem gyenge árama nem bírja túltolni a fogyasztó feszültségén a munkapontot.
(#) Lacaboy hozzászólása Jún 20, 2019 /
 
Sziasztok!
Van egy kinai pwm 30A toltesvezerlom. 24V 60W napelem van rakotve es 2db sorbakotott 12v/60Ah akksit tolt.
Az a kerdesem, hogy mitortenik akkor ha az akkukat megterhelem 1kW al? Nem megy tonkre a napelem vezerlo?
Vagy csak annyi tortenik, hogy a napelem aramerossegevel beszall a munkaba?
(#) greenpower válasza Lacaboy hozzászólására (») Jún 20, 2019 /
 
Szia

Ha 30A-t tud akkor a fölött lekapcsol, úgy veszi mintha rövidzár lenne.
A 10A és a 20A-s PWM vezérlőim is ezt csinálják.

De ha kikerülöd és egyenesen az akkuk saruira kötöd a terhelést akkor beszáll a napelem termelésével, viszont ilyenkor nem működik a rövidzárlat és a mély-kisülés elleni védelem.
(#) Lacaboy válasza greenpower hozzászólására (») Jún 20, 2019 /
 
Az fogyaszto kimenetet nem hasznalom. Arrol csak egy rele tekercse van meghajtva ami az akkura kapcsolja a fogyasztot kozvetlenul. Igy legalabb megmarad a melykisules elleni vedelem.
(#) pipi válasza Lacaboy hozzászólására (») Jún 20, 2019 /
 
Hali!
Ez kb 40A, huzamosan nem hiszem hogy díjazza a 60Ah akksi ezt a terhelést, de impulzusuzemben bírhatja mint az autóban indítózáskor, persze a relének is bírnia kell.
(#) Lacaboy válasza pipi hozzászólására (») Jún 20, 2019 /
 
Az atlag kb 200-300W teljesitmeny. De csucs teljesitmenyre szamolok.
(#) pipi válasza Lacaboy hozzászólására (») Jún 20, 2019 /
 
Az szerintem jó, szegény napelem nem tudja/neki tökmindegy hogy a megtermelt áram az akkuba megy, vagy a terhelésbe ill. eloszlik valamilyen szinten
(#) Barret válasza Lacaboy hozzászólására (») Jún 20, 2019 /
 
Szerintem a reléd le fog tiltani,mert be fog esni az akku kapocsfeszültsége mélykisülési szint alá. 1000W az nagyon nagy terhelés!
(#) mate886 hozzászólása Jún 30, 2019 /
 
Sziasztok! Érdeklődnék, hogy mennyit érhet egy ilyen bontott nagyteljesítményű inverter? Csatolom az adatlapot: link Illetve hogy milyen papírok kellenek a hálózatra csatlakoztatáshoz?
(#) aroxol válasza mate886 hozzászólására (») Júl 2, 2019 /
 
Szia!
Ott van az új ára, a nettót oszd el legalább 3-al. Már ha működőképes.
(#) zotyus hozzászólása Júl 8, 2019 /
 
Üdv! Tisztelt fórumozók!

Nos a kérdésem amit önök felé fel szeretnék tenni, hogy az általánosan
a sziget ü. napelemes rendszerekben használt " töltésvezérlők " legyen az kínai,ilyen-olyan PWM, MPPT, stb -stb mi a feladatuk?
Csak a beállított feszültségértéknél az akkumulátor-ok lekapcsolása a napelemekről avagy a lejövő
napelemek áramát is valamilyen szinten átalakitgatja bibrálja babrálja?
(Mert ugye ha csak az a feladat, hogy az amár feltöltödött akkukat lekapcsolja a napelemekről
az jóval olcsóbb eszközökkel is megvalósítható)
Köszönöm!
(#) Bakman válasza zotyus hozzászólására (») Júl 8, 2019 /
 
A napelem nem szolgáltat stabil és folyamatos feszültséget/áramot, a töltőáramot illik bizonyos tartományokon belül tartani.
(#) Busz hozzászólása Júl 18, 2019 /
 
Adott egy régi 12V-os abszorpciós hűtőgép ( fűtőpatronos, 60W), direktbe ráköthetek egy 12V-os 70W-os napelemet?


Illetve egy 45Ah-ás már döglődő autóakksival akarok éjjeli világítást egy olcsó kínai töltésvezérlővel.

15W-os lenne fogyasztás, működhet hosszútávon?

Megéri használt, valahonnan selejtezett napelemeket vásárolni:
https://img.jofogas.hu/hdimages/Napelem_polymer_kristalyos_130W_410...87.jpg

A fenti jólehet pl 12V-os rendszerbe?
Következő: »»   138 / 228
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem