Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   141 / 228
(#) erbe válasza Tomi20 hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Olvasd el alaposan a szolgáltatói szerződést!
(#) Atis57 válasza Tomi20 hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Szia!
Vannak előirások , mit, hol hogyan mivel kell megcsinálni. Különösen az inverter !
Az oda -vissza mérő óra is neked jobb ! olvass vissza,

Pl; ez egyiket sem elégiti ki.
https://www.nemsemmi.hu/Konnektorba-dughato-napelem-rendszer-230V-600W

De amire te gondolsz Azt is meglehet csinálni .
ugy hivják off-grid napelem rendszer.
Napelem akku .olcsó inverter .Ezt egy kapcsolóval , mágneskapcsolóval kell leválasztani -Ne lehessen össze kötni a hálózattal!
Igen igy bármekkorát feltehetsz ! --Ne feled erről azért hegeszteni,gyorsvágózni nem fogsz!
Az ilyen 3kw inverter azért nem indit el egy klimát .......de a világitást, hűtőt,TV-t igen .

Ha igy van kialakitva , nem büntetnek meg , mindegy ki súgta be.
(#) Tomi20 válasza erbe hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Arra sem időm, se kedvem nincs, de kinek fáj az, ha Én saját pénzemen megvett rendszerrel nem túltermelek, mert ezt nem is tudnám elérni ezzel a rendszerrel, csak a saját fogyasztásomat csökkentem. Nem is lehetne tetőre tenni, mert nem olyan fekvésű, földre lehetne.
(#) Atis57 válasza Tomi20 hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Szia!

A túltermelés relativ ! Tehát ha a napelem +inverter stabilan nyomja a 300W-t ,akkor te szeretnél min 310W -t használni. tehát ne kapcsoljon le a hűtő, a gázkazán , ne oltsd le a lámpát stb....
Vagy valami olyan kell ami stabilan megy pl KLIMA .órákon át.
(#) cimopata válasza Tomi20 hozzászólására (») Okt 14, 2019 / 1
 
Nem szeretnék senkit sem bíztatni de ha reálisak maradunk 300W-os "rásegtás"-t szerintem a kutya se veszi észre.
Én is a komplett rendszer megépítését és bejelentését támogatom ha másnem már csak az ára miatt is jobban megéri rendesen megcsinálni. De ha az ismerődöd barátja annyira ragaszkodik hozzá akkor valóban azt mondom maga az inverter bár itthon szerintem ilyenre nicns engedély de azt nem azt jelenti hogy nem tenné megfelelően a dolgát. Elég sok szabványt teljest mint látom és külföldi megoldásokban is látok rendszer szinten ilyeneket alkalmazni. Ithon valamiért nem fut az ilyen, biztos vagyok benne hogy nem tehnikai akadálya volt egyszerűen csak nem engedélyeztették. Gndolom ez komoly pénzbe kerülne a gyártónak minden szolgáltatóval megcsnáltatni. És ha a helyi piac olyan ahol amúgy sem túl elterjedt az ilyen nem biztos hogy megéri nekik az engedélyeztetés.
(#) Atis57 válasza cimopata hozzászólására (») Okt 16, 2019 /
 
Szia!
Szerintem sem foglalkoznak az éves fogyasztásoddal-mit , miért?

ha valakinek feltűnik(besúgják) akkor mennek ki a fogyasztói ellenőrök.
De az utca elején -v a transzformátor körzetben összeadják a veszteséget ,és a sok évivel egyezik.
Békén hagynak.

Sokkal veszélyesebb ha a kikapcsoláskor a te invertered visszatáplál. Na az ilyet fogják keresni?
De olyan képzett szerelőkkel találkoztam eddig ? (pék, kőműves,biztonsági őr , hegesztő stb)

Persze ők vannak belül nekik lessz igazuk.! !
A kinai inverterek nél azért játszik a ; MIlyen feliratot tegyünk rá!

A túltermelést is azért feszegetem,mert pár helyen rájöttem ,hogy ---Hogyan mér az óra?
S nem lecsökkent -hanem megnőtt a fogyasztás.
(#) cimopata válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 16, 2019 /
 
Bizony van olyan óra ami nem megáll hanem ugyan úgy előrepörög ha betermelésban.Pl nekünk amikor kész lett és még nem cserélték le az órát kétirányúra akkor kipróbáltam a rendszert jó e minden és az akkori óra pl előre pörgött termeléskor.
30eFt-os havi számjáján nem fog meglátszani ha 300W tábla a tetőn rásegít. Pont ezért nem is értem simán lehetne rendes rendszer ha amúgy is 30k-s számla van.

Ezek a mikroinverterek amúgy ugyan úgy lekapcsolnak mnt pl a growatt vagy solar edge csak piciben van megcsinálva.
Egyébként hogy itthon miért nem terjed el az nem tudom mert árban /rendszer teljes megbízhatóságában megbízhatóságban és panelenkénti optimalizálásban is szerintem jobbak.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2019
(#) cimopata válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 16, 2019 /
 
Most néztem az Eon-n os Bővebben: Link inverter listát és pl az Envertech EVT500 engedélyezve van. Szóval pont beletrafáltál és olyat linkeltél amit akár engedélyeztetni is lehetne. Úgyhogy ennyit erről.
(#) erbe válasza cimopata hozzászólására (») Okt 16, 2019 /
 
Amire itt hivatkozol, az nem a mikroinverter kategória. 1-1,5 kW-os korábban is létezett, csak kicsit más kivitelben. A napelemes cserép hazai feltalálói ( ) hivatkoztak előszeretettel a cserepenkénti mikroinverterekre (~20W). A másik, az 500 W-os közelebb áll hozzá. 248-as is van.
Nem tudom, hol láttál árat, nekem nem sikerült. Nem hinném, hogy kW/Ft.- felmérésben verné a leggyakrabban vásárolt invertereket.
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2019
(#) cimopata válasza erbe hozzászólására (») Okt 17, 2019 /
 
Valahol láttam árat most nem találom, annyira nem könnyen beszerezhető.
De azthiszem az SE rendszerekkel viszonyítottam ott lehet venni panelenként optimalizálót meg hozzá vlaló invertert. Annél azért olcsóbra jött ki.
(#) Atis57 válasza cimopata hozzászólására (») Okt 19, 2019 /
 
Szia!
Azért ez kicsit másabb ----itt találsz árakat is (28 is )és 100 000Ft között --de 305 eFt


https://www.google.com/search?q=pv+microinverter&source=lmns&am...CAEQAA
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2019
(#) kameleon2 válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 20, 2019 /
 
A mikroinverterek átka a rengeteg csatlakozás. Idővel elkezdenek sűrűsüdni a hibák. A napelemes rendszerek is emiatt nem tudnak igazán jók lenni. Ahány csatlakozás, annyi hibalehetőség és potenciális tűzveszély. Ráadásul ha az ember összeszámolja, sokkal drágábbra jön ki ugyanaz a méret - természetesen nagyobb méretben. A paneles megoldások a leginkább életszerűek. SOk technológia az emberi lustaságon és a hibaforrások szaporodásán bukik meg. Tanyákon is sok helyen felszerelgettek például szélgenerátorokat. Aztán jött az első csapágyhiba. 25-30 méterre már nem volt senkinek kedve egyedül felmászni.
(#) Atis57 válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 20, 2019 /
 
Szia!
Igen ez évszázados magyar hozzáálás.
10-25-50 éve megcsináltattam -s utána 1 fillérbe ne kerüljön.!
hát.....?

Persze máshol is van ilyen......
(#) Barret válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 20, 2019 / 1
 
Nem,ez nem a Magyar hozzáállás,hanem a jelenlegi fogyasztói társadalom kiszolgálása.Minden hulladékot megveszünk! Mit szólsz a sok száz éves napi használatban lévő vízkerekekhez például?
Jót gyártani megvan a lehetőség,de minek,ha a hulladékot is viszik mint a cukrot? Nem éri meg tartósat gyártani,mert azt nem kell gyakran cserélni. Sajnos ebbe az irányba haladunk...
(#) kameleon2 válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 20, 2019 /
 
Egyszerűen általános emberi hozzáállás. Ehhez az IQ szinthez kell lassan mindent igazítani.
(#) Firefighter1 hozzászólása Nov 2, 2019 /
 
Sziasztok!

Csak nem hagy nyugodni ez a napelem rendszer.. nézegettem itt felénk ( Svájc) és bizony "igen olcsón" lehet hozzájutni 2-5-6 kWp s rendszerekhez...
Van pl egy konkrét ajánlatom 1250 eurora.. ez a rendszer 5kWp és két darab SMA SB 2500 Hálózat üzemű inverter van hozzá...
Igaz a rendszer 2010 be lett telepítve, most átépítés miatt adják el. Szerintem ez nagyon baráti.

De nemis ez a lényeg. Tudom e ugy használni ezeket a rendszereket hogy ne kelljen milliokat költsek akkupakkra? illetve ha nem akarom "felvásároltatni az áramot". még ha csucson is porog és ki is termeli az 5 kW ot azt is "szinte rögtön el tudom fogyasztani...
Ha egy Inverterrel mondjuk ezzel a két SB2500 al az ora után táplálom a hálózatot akkor arra nem pörög az ora ugye?
(#) erbe válasza Firefighter1 hozzászólására (») Nov 2, 2019 /
 
Először is fel kell derítened a területeden érvényes feltételeket. Ezt helyetted nem tehetjük meg, így nem is érdemes jósolnunk.
Hálózatra tápláló inverterek esetén nem használható akkupakk. Ezen nem kell törnöd a fejed.
Az ár nagyon kedvező. A járulékos költségek a lakóhelyed alapján inkább meghatározóak. Ehhez ki kell építeni a helyi szolgáltató által előírt csatlakozást, fel kell szerelni. Nálunk ingyenes a mérőcsere. Ott?
Van lehetőség a helyben azonnali felhasználásra, ha van villanybojlered vagy valamilyen villamos fűtésed. Célszerűen hőszivattyú. De nem árt, ha megismered a felvásárlásra vonatkozó helyi előírásokat. Lehet, hogy azzal jobban jársz. Ugyanis amikor legtöbbet termel, általában nem kell fűtés (>hóhatár), a melegvíz felhasználás meg erősen korlátos.
(#) Firefighter1 válasza erbe hozzászólására (») Nov 2, 2019 /
 
Magyarba telepíteném... Pest megyébe, annyit látok hogy ez az inverter Magyarba engedélyezett.
amugy pont ez lett volna a cél fütésrásegítés és bányagépüzemeltetés csak ott eltudok használni azonnal 7 kW-ot.
Akkor kell egy ora csere meg kell egy engedélyezett hitelesített "betáplálási pont"? illetve egy engedélyezett inverter?
(#) erbe válasza Firefighter1 hozzászólására (») Nov 2, 2019 /
 
Idézet:
„Akkor kell egy ora csere meg kell egy engedélyezett hitelesített "betáplálási pont"? illetve egy engedélyezett inverter?”

Nem teljesen így, ahogy leírod.
Kell egy tervező, aki elkészíti neked a rendszer tervét, azt engedélyezteti. Kell egy kivitelező, aki a tervek alapján elkészíti. A betáplálási pont általában bárhol lehet a belső hálózaton, de teljesíteni kell a feltételeket. Leválasztás, túlfeszültségvédelem, ... Ezt a rendszer korábbi tulajdonosa általában nem adja vele, illetve nem biztos, hogy itthon is megfelelne. Esetedben jó, hogy két inverter van, mert nem termel egy fázisra túl sokat, de kérdés, hogy a szolgáltató így elfogadja-e.
(#) kameleon2 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Nov 3, 2019 /
 
Ha hálózat üzemű az invertered, azaz OnGrid, akkor, a hálózatra táplálja vissza a fel nem használt energiát - ehhez nem kell akkumulátor, csak a szolgáltatódnak kell támogatnia a típust. Ha OffGrid lenne az inverter , vagy hibrid, akkor kellene csak akkumulátor csomag.
(#) Lac364 hozzászólása Nov 7, 2019 /
 
Üdv m.
Lenne egy kérdésem hozzátok ,vettem egy Powmr 60A töltésvezérlőt. Van rajta 0U+ 0U- 1-1 kimenete illetve bemenet ez mi célt szolgál? Videókon nem látom bekötve. Ill nincs e véletlen meg valakinek a magyar leírás róla. Csak angol nyelvű oldalakat találok. Jelenleg van 4db 55ah 12V (bemért) savas akkumulátorom (Osztrák telefon átjátszó vagy nett toronyból származik) ill 2db 200ah 12V 2Db 180ah 12v Perion (új) akkumulátorom amit ma veszek meg (olcsón ...). Napelemeket még nem vettem meg . Tervezett 4db 270-300W napelem. Amit talán később tovább bővítenék. Valaki aki tud javaslatot adni bekötésre (én 24Voltos rendszerre gondoltam a megvett inverter is 24V 1000W (2000W) teljesítményű) esetleg olcsón minőségi napelemtípus tud ajánlani , vagy bármilyen ötlete tanácsa gondolata van és megosztja ,megköszönöm. Amit még esetleg tudni érdemes egy 720L akvárium áramellátására lenne. Világítás 200W Napi 7 óra szűrés kb 40W 24óra akvárium fűtés 350W óránként kb 10 perc változó . Természetesen ha van fölös energia az fölhasználnám lakáson belül.
(#) Atis57 válasza Lac364 hozzászólására (») Nov 7, 2019 / 1
 
Szia!
Ez a fogyasztás óriási.

Nézd meg itt mennyi W, Ah stb kelhet.
http://www.panelectron.hu/szigetuzemu-napelemes-rendszer-tervezese.html
saját tapasztalat ; szorozd meg 2X akár 3x , s akkor jó lessz!

A bekötése mint mindegyik másiknak --csak itt külön --külön kötöd rá a napelemet.
Erre akár 3db is.

images.png
    
(#) Lac364 válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Az eladó azt mondta , hogy az invertert az aksira érdemes kötni az a kimenet nem a fogyasztásra van...hm
(#) Atis57 válasza Lac364 hozzászólására (») Nov 7, 2019 / 1
 
Szuia!
igen igaza van . A Load kimenet ritkán jó 1-5A felett.

A nagyáramú fogyasztók aza akkura kötve --relén kersztül, a relé meg erre a kimenetre .
Igy akadályozod meg a "túlzott kisütést".
(#) Lac364 válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Máris sokkal okosabb lettem . Nagyon köszönöm a válaszodat. A hobbielektronikai fórum az egyetlen hely ahova soha nem bántam meg hogy regisztráltam annó
(#) Lac364 válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Erre a töltésvezérlőre ezt az infót adták meg

Max. napelem felőli feszültség és teljesítmény:
12V rendszer - 720W - (DC20V~DC80V)
24V rendszer - 1440W - (DC37V~DC105V)
36V rendszer - 2100W - (DC50V~DC160V)
48V rendszer - 2800W - (DC72V~DC160V)

4 napelemet számolva 2-2 sorba és és úgy párhuzamosítva lenne a megfelelő igaz? És még egy kérdés ha két napelem mely sorba van kötve az egyik kitakarásra kerül (egy nagyfeszültség villanyoszlop árnyéka) akkor a másik napelem sem termel igaz? (a napelemek napkövetők lesznek. 4 tábla.
(#) Atis57 válasza Lac364 hozzászólására (») Nov 7, 2019 / 1
 
Szia!
Igen , ez a sorbakötés célszerű .....ha árnyék van akkor a 2db esik ki...

A napkövetés forgatása miről megy ? nem lehet az árnyékot kikerülni?
(#) Lac364 válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Sajnos nem. De letséges más helyet találok, viszont akkor két forgató kel 2-2 napelemel. Viszont akkor semmi beárnyékolás nincs reggeltőlnapnyugtáig, viszont kb 5m magasan lesz. Szerelés körülményes lesz. De kivitelezhető.
(#) erbe válasza Lac364 hozzászólására (») Nov 7, 2019 / 3
 
Tegyél fel legalább 6 db napelemes modult egyetlen forgatóra! Nem túl nagy, hiszen kb. 3,3 * 3 m-es egység. Nem érdemes elaprózni. Legalább 300 W-osakat tegyél fel! (Egyébként jobb több napelemet feltenni, akár egymástól kissé elfordítva is, mint forgatót. Sokkal olcsóbb. )
24 V-os rendszernél 3+3 elrendezésnél ~96 V a maximális DC feszültség. Minél magasabb, annál jobb a hatásfok. A névleges, ~1800 W-os csúcsteljesítményt nagyon ritkán érheti el, azt le kell kezelni a töltésvezérlőnek. Üresjáratban nem érheti el a 120 V-ot, azt meg kibírja, hiszen 160 V-ot is le tud kezelni a rendszer. Kell ekkora többlet, hiszen rosszabb időben töredékére csökken a termelés. Télen előfordulhat, hogy hetekig semmi.
(#) vonaeva hozzászólása Nov 28, 2019 /
 
Sziasztok! A segítségeteket kérem, bár látom, rég volt használva ez a topic. Napelem rendszer telepítése előtt állunk. A villamosenergia igény alapján elég lenne egy 5 KW-os rendszer, azonban a gáz/vegyes tüzelésű kazánunk egyik puffere alkalmas lenne egy cekász fogadására is. Mit gondoltok? Így mekkora rendszert kellene kiépítenünk? Van-e valakinek már tapasztalata a puffer napelemmel való fűtéséről? Köszönettel várom a gyors válaszokat.
Következő: »»   141 / 228
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem