Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CNC építése házi alkatrészekből az alapoktól
Lapozás: OK   336 / 371
(#) Macsek71 válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Megtettem

Sokkal szebben jár, de az áramfelvétel érdekes :
Mindhárom tengely nagy sebességgel másik végállásba ~ 1 A.
Majd egyesével vissza 0-helyzetbe végig 1 A ?


G1 X28 Y28 Z28 F1000
G1 X0 Y28 Z28 F1000
G1 X0 Y0 Z28 F1000
G1 X0 Y0 Z0 F1000
(#) KKobra válasza Macsek71 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
A Motor vezérlő alatt (V3 sield) vannak jamperek magas állásba tettem.
A motorok mozgása tökéletes lett. Ha jól értelmezetem a leírást a motor lépés számát változtattam meg? Így szinte hagtalanul működik és nem hibázik mozgás közben
(#) Macsek71 válasza KKobra hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
A leírás szerint a fél-, negyed-, nyolcadlépést engedélyezted vele
(#) mapetek válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
"csak az volt furcsa hogy elutasítod a leglogikusabb megoldást"


Próbálok rövid lenni. Építettem már gépet (sírkőbe gravírozok), de nem tartom értéknek ,ha valaki vesz egy gépet és üzemelteti.Számomra az a lényeg, hogy egy bizonyos problémát megértsek ( valaki elmagyarázza ) és elháritsam.Most az a cél, hogy dc motort vezéreljek enkoder pozicionálása alapján.Több projektem is volt az elmult öt évben , és sok emderrel találkoztam akik csak beleszóltak( pl: vegyél ezt-azt) de érdemben nem tudtak segíteni.Ha ön nem ezek közé tartozik mély tisztelettel kérek elnézést ujra. Leginkább bontott alkatrészekből szeretek dolgozi, az nyujt igazi kihívást.
(#) mapetek válasza mapetek hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Lényeg a progra ránézhetne valaki hogy hol is va benne hiba . Én nem találtam meg.
(#) iamrob válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Nem vitatom a leírt módszer használhatóságát, de azt se írtam, hogy a kontúr marás ne lenne közvetlenül használható. Én ehhez csak annyit írtam, hogy az Altium - tudomásom szerint - nem tud közvetlenül kontúrmaró filet exportálni, tehát ott szükség van a "trükközésre". Arduinoval soha nem próbáltam marógépet vezérelni, de az biztos, hogy a drill file csak koordinátákat tartalmaz. Így azt közvetlenül fúrásra használni egészen biztosan csak erre a feladatra megfelelő cnc vezérlővel lehet használni, ami lehet akár egy külön erre a célra létrehozott plugin is. Nyersen G-kódként értelmezve csak végigszalad a szerszám az éppen aktuális magasságban a furatok fölött. Ez az állítás is csak az Altiummal generált drill file esetére igaz - bár ebben valószínűleg nincs eltérés a többi drill formátumtól.
Ez a kínai, vezérlőhöz adott cncusb tud gravírozás előtt felületet letapogatni? Illetve a belinkelt usb-s vezérlő működhet mach3-mal? Csak mert a tétel címében és a leírásban is hivatkozik rá.
(#) kapu48 válasza mapetek hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Ott a gond, hogy nincsen definiálva a:
A0 analóg bemenet a DIR bemenet.
  1. #define encoder0PinA  2 // PD2;
  2. #define encoder0PinB  8  // PC0;
  3. #define M1          13
  4. #define M2           10 // motor's PWM outputs
  5. #define ENDSTOP 4
  6. #define STEP 3


A STEP megvan, de a DIR-t nem is használja!
Ezért nem is tud csak egy irányba mozogni.
(#) mapetek válasza kapu48 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Igen ez fel tünt nekem is.
De mégis érzékeli, mert soros monitoron figyelhető (esetünkben a nano) és ott uj poziciót ír a céliránynak mind a két irányba. Ergo valahogy érzékeli az irányt. ( Videót tudok feltölteni , csináltam a folyamatról felvételt)
(#) mapetek válasza kapu48 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Talán ebből is látszik
Ha autput -255 akkor megy
Ha autput 255 akkor nem
(#) mapetek válasza kapu48 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Ha jól emlékszem már próbáltam, de megpróbáljam?



#define encoder0PinA 2 // PD2;
#define encoder0PinB 8 // PC0;
#define M1 13
#define M2 10 // motor's PWM outputs
#define ENDSTOP 4
#define STEP 3
#define DIR 0

Esetleg így?
(#) kapu48 válasza mapetek hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Idézet:
„De a DIR-t nem is használja a programban!”
(#) kapu48 válasza mapetek hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Bővebben: L298 adatlap(pdf)
6. oldal Figure 6 : Bidirectional DC Motor Control.
C = H ; D = L Forward
C = L ; D = H Reverse
C = D ; Fast Motor Stop

Ezért legyen az M2 = 255, Folyamatosan H szinten
  1. void pwmOut(int out) {
  2.    if(out<0) { analogWrite(M1,255); analogWrite(M2,abs(out)); } // Az L szint hossza szabályozza a feszültsége
  3.    else { analogWrite(M2,255); analogWrite(M1,abs(out)); }
  4.   }


Ezt megcsináltad?:
Felhívjuk figyelmét, hogy a kp, ki, kd PID nyereségeit az egyes beállításokra kell hangolni.
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2019
(#) kaqkk válasza iamrob hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
A cnc usb magában nem képes a felület letapogatásra , autoleveller kell még mellé. És nem használható a mach 3 programmal ez helyettesíti a mach ot
(#) kaqkk válasza mapetek hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Idézet:
„Leginkább bontott alkatrészekből szeretek dolgozni, az nyújt igazi kihívást.”

Így már teljesen érthető a dolog Hajrá Egy pár képet láthatnánk a gravírozódról ?
Én most építem a második cnc gépemet ez faipari gép lesz 1*1méter munkaterülelettel ., de nagyon megfogott a gránit is mint anyag...
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2019
(#) iamrob válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Értem, köszönöm. Tehát a komplett vezérlőt tartalmazza a procija. Akkor a g-kódot USB-n sorosan kapja a cncusb-től (ahogy az arduinos vezérlők szokták) vagy van valami spéci kommunikáció ezen kívül? Csak mert ebben az esetben gyakorlatilag bármelyik vezérlő szoftverrel használható lenne.
Továbbá az autoleveller kapcsán az lenne a kérdésem, hogy az milyen módon befolyásolja a Z koordináta vezérlését? A g-kódot egészíti ki Z irányú komponensekkel vagy létre hoz egy cncusb számára importálható formátumú filet, ami alapján végül a cncusb korrigálja a Z mozgást?
Én is most építem a második cnc gépemet és majd tennék vele egy próbát gravírozott nyák gyártásra is...
(#) Pali79 válasza iamrob hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Idézet:
„Altium - tudomásom szerint - nem tud közvetlenül kontúrmaró filet exportálni”
Maradjunk annyiban, hogy egyik tervező program sem tud. A maróvezérlők plugint vagy egyéb varázslót használnak erre és a generált fájl nem beolvassák, hanem importálják, hozzáadják a gép működtetéséhez szükséges dolgokat. És ez nagy különbség. Tulajdonképpen a marópálya generálását végző CAD be van építve a vezérlő programba.
Idézet:
„Nyersen G-kódként értelmezve csak végigszalad a szerszám az éppen aktuális magasságban a furatok fölött.”
Igazából még azt sem, mert a fájl nem tartalmaz mozgásra utaló parancsot (G1, G1, stb.) csak a nyers koordinátákat. Ez így a gép számára értelmezhetetlen.
(#) iamrob válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
A többi programot ilyen szempontból nem ismerem, de a kaqkk által említett isolation milling elnevezés arra utal, hogy ez közvetlen marófile. Nem tudok vitába szállni, mert nem ismerem a formátumot. A drill file viszont így igaz, írtam is, hogy valószínűleg mind ugyanazt a formátumot generálja. Arra nem emlékszem, hogy G1 van-e a kódban valahol. A sorok egész biztos nem tartalmaznak G1-et, de mivel "szabvány" szerint a G0/G1 öröklődő utasítás, így elég egyszer az elején szerepelnie. Ha ez nincs, akkor valóban nem végez semmi mozgást...

Ja, és még azt szerettem volna kérdezni kaqkk kollégától, hogy az általa linkelt vezérlő panel támogatja-e a G2/G3 utasításokat. Tapasztalatom szerint az arduinos vezérlőkre ez nem jellemző.
(#) Pali79 válasza iamrob hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Csináltam egy isolation milling importot:
  1. IN;
  2. PT0;
  3. PU;
  4. SP3;
  5. PA0,1611;
  6. PD;
  7. PA0,1611;
  8. PA6223,1611;
  9. PA6223,1611;
  10. PA6224,1611;
  11. PA6224,1612;
  12. PA6225,1612;
  13. PA6225,1612;
  14. PA6225,1613;
  15. PA6225,4000;
  16. PA6225,4001;
  17. PA6225,4001;
  18. PA6224,4002;
  19. PA6224,4002;
  20. PA6223,4002;
  21. PA6223,4002;
  22. PA0,4002;
  23. PA0,4002;

A drill fájl tartalma az alábbi:
  1. ; Drill file
  2. ; Format: 3.2 (000.00)
  3. M48
  4. METRIC
  5. T01C0.6
  6. T02C0.72
  7. T03C0.8
  8. T04C1.0
  9. T05C1.2
  10. T06C1.5
  11. T07C3.0
  12. %
  13. G05
  14. G90
  15. T01
  16. X01342Y05842
  17. X01716Y05845
  18. X02088Y05842
  19. X02501Y05842

Idézet:
„támogatja-e a G2/G3 utasításokat. Tapasztalatom szerint az arduinos vezérlőkre ez nem jellemző.”
A GRBL 1.1 támogatja a G2-G3 utasításokat. Viszont amelyik CAD-CAM program tud GRBL-re optimalizálni, tapasztalatom szerint inkább kihagyja és G1-ből rakja össza az ívet. Ennek az az egy hátránya van, hogy néha iszonyat hosszú kódok születnek és ha abban hibát kell keresni az megkeseríti az ember életét.
(#) iamrob válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Ez innentől elég egyértelmű. Ez a kontúr file nem hogy g kódot, még (szemre) értelmezhető koordináta adatokat sem tartalmaz.
A kérdésemet viszont kiegészíteném annyival, hogy van-e olyan (és melyik) az a vezérlő szoftver, amelyik képes az előnézeti ábrán is megjeleníteni a G2/G3 kódok szerinti íveket. Ha jól rémlik, a laser grbl volt az, amelyik zagyvaságot rajzolt ilyen esetben.
A mach3 nekem eddig alkalmas volt az egyszerűbb feladatokra, de lézer és nyákgravírozó célokra nem biztos, hogy használható lesz. Illetve ha mégis sikerül munkára fogni, nem feltétlenül a legoptimálisabb eszköz lesz ezekre.
A kaqkk által linkelt vezérlő és maga a cncusb - a screenshotok alapján - sokféle feladatra alkalmasnak tűnik...
(#) Pali79 válasza iamrob hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
A Mach3 usb-vel nem működött jól több embernél sem, így biztonsággal csak a párhuzamos porton keresztül működik. Kérdés, hogy anyagilag miben gondlokodik az ember. Ha ingyenes megoldás kell akkor valamelyik GRBL működtető progi van belőle egy pár. Egyébként a LaserGRBL-t folyamatosan feljesztik, időnként van hozzá frissítés, szerintem érdemes próbálkozni vele.
Hozzáteszem, ez a vizuális megfigyelés csak a hobbisták vesszőparipája. Még a sokmilliós gyári gépek sem nagyon mutatják a szerszámpályát a képernyőn, csak a koordinátákat.
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2019
(#) mapetek válasza kapu48 hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
l298 nem ez a h-hidam (l293d ez volt itthon), de szkóppal mérem a nano kimenetét. Így látnom kellene.
Este kipróbálom.
(#) kaqkk válasza iamrob hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Sokféle feladatot meg is oldottam vele , de a második gépemre már uccnc (uc300ETH) nevezetű magyar vezérlő került , ez eternet kábelen kommunikál a számítógéppel sokkal stabilabb a kapcsolat mint az usb -s Ez képes a saját programján kívűl még a mach3 al is működni akkor nem kell megvenni hozzá a szoftvert
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2019
(#) iamrob válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Ha aktuális lesz, mindenképpen végig próbálom a lehetőségeket és megkeresem a számomra adott feladatra legmegfelelőbb kombinációt sw és hw tekintetében is. Addig meg összegyűjtöm az információkat és mások tapasztalatait.
Én az előnézeti ábrát semmiképpen nem definiálnám vesszőparipaként. Egyszerűen a gyári milliós rendszerekhez nincs értelme ábrát rajzolni, úgyse érdekel senkit, főleg amikor már a tízezredik példány fut ugyanabból a munkadarabból.
Egy hobbi gépen egész más a helyzet - ahol nem ritkán kézzel készül a g-kód, mert esetleg nincs pénz milliós CAM programra és értelme sincs megtanulni kezelni, mert ágyúval verébre effektus lenne. Arról nem beszélve, hogy első futtatásnál elég komoly magabiztosság (ökörség?) kell próba nélkül ráindítani élesben a gépre - főleg kézzel írt kód esetében. Ha ehhez hozzávesszük, hogy ahány vezérlő, annyiféle értelmezés és végrehajtás, akkor véleményem szerint a legcélszerűbb, ha a vezérlő program maga ábrázolja a szerszámpályát a saját értelmezése szerint. Abból baj nem lehet.
És még így is becsúszhat hiba, elírás, félregépelés sőt elszámolás is a kódban...
(#) mapetek válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Nem puplikálnám. Ugyanis "viccnek" indult,de gyorsan jött a felkéres . Müködik azóta úgy maradt (kb 1éve).
Majd a következő már publikálható állapotú lesz.Viszont pár elv használható.Pl: A gép maga elé, és alá dolgozi . Így egy egyes fedlapra (186x109 cm) is bir dolgozni.A szerszám pedig teljesen saját találmány, talán ez a legfontosabb eleme.
Beállítási munkáim talán vannak ithon.Ha a minősége érdekel megpróbálok lefényképezni.
(#) kaqkk válasza mapetek hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Ha nem publikus privátban is küldhetsz képet csak az elvre vagyok kiváncsi
(#) iamrob válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Találkoztam már vele, de nem ismerem. Ez gyakorlatilag egy Ethernet-LPT konverter? Én első körben mach3 és egy (esetleg kettő) LPT port plusz hozzá vezérlő elektronika kombóval fogok próbálkozni, ahogy az első gépem most is működik. A másik verzió könnyen lehet, hogy az általad linkelt kártya + cncusb lesz... Nem nagy összeg, de ígéretes.
(#) kaqkk válasza iamrob hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Nem Ez egy eternet kábeles CNC vezérlő , erre már csak a motormeghajtókat végálláskapcsolókat kell rákötni és ha megveszed akkor a saját szoftvere ha nem akkor egy mach 3 vezérli .
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2019
(#) kaqkk válasza iamrob hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
(#) iamrob válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
Kíváncsi vagyok a tapasztalataidra. Szoftverileg mi fogja vezérelni?
(#) kaqkk válasza iamrob hozzászólására (») Nov 27, 2019 /
 
A saját szoftvere és egy leharcolt laptop , amiket olvastam a mach3 ról nem akartam kínlódni vele .
Ez egy tavalyi kép a gépről itt még kicsit kupi volt rajta
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2019

cnc.jpg
    
Következő: »»   336 / 371
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem