Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanymotor bekötése
 
Témaindító: kozmaj, idő: Jún 28, 2006
Lapozás: OK   320 / 343
(#) Gafly válasza nj67 hozzászólására (») Márc 13, 2022 /
 
Attól még, hogy mosógép motor:
- Áttekercselhették három fázisra,
- Használhatják nem mosógépben is...
Kérlek tisztázd az alapokat.
(#) nj67 válasza Gafly hozzászólására (») Márc 13, 2022 /
 
Köszönöm a reagálást.
A mosógépből kiszerelték a leégett motort az összes tartozékával együtt ( motor+kondi+hálózati kapcsoló+vezetékek). A motort megtekercselték( nem 3f-re). A tekercselő üzemből vissza kerülve,ahol a kábelezést is elkészítették a motor visszarakható a mosógépbe. Semmilyen variálást nem csináltak a motorral. Én pusztán csak kíváncsiságból mértem meg a három kivezetés ellenállását( amik közel azonosak). Ezért kértem a Fórum segítségét, tanácsát, hogy hogyan lehetséges ez? Köszönöm a türelmedet,és ha nem fogalmaztam egyértelműen.nj.
(#) proli007 válasza nj67 hozzászólására (») Márc 13, 2022 /
 
Hello!
"A motort megtekercselték"-- "Semmilyen variálást nem csináltak a motorral." És tényleg..
"Én pusztán csak kíváncsiságból mértem meg a három kivezetés ellenállását." Nagy hiba volt. Akinek van egy új kalapácsa, az mindent szegnek néz! :
-D
(#) nj67 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 13, 2022 /
 
Nem lehet az ember kíváncsi?
(#) proli007 válasza nj67 hozzászólására (») Márc 13, 2022 /
 
De. Csak ha nem ismerjük az eredeti felállást, mihez viszonyítunk? Akkor helytelen következtetéseket lehet csak levonni. (szerintem..)
(#) nj67 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 13, 2022 /
 
Mit értesz eredeti felálláson?
(#) proli007 válasza nj67 hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
Azt értem alatta, hogy az eredeti tekercselési módot amit jelenleg szeretnél látni rajta.
Mert ha két tekercs lenne a motorban, akkor lehetetlen lenne úgy bekötni azt, hogy a három kivezetés között azonos ellenállásokat mérni, mit ahogy eredetileg is felvetetted.
Ergo még is csak háromfázisra van megtekerve a motor. Ami nem jelenti azt hogy 3*400V-ra van készítve. Hanem egyfázis+kondenzátoros segédfázisú üzemre, a 230V-ra.
Én nem különösen értek a motorokhoz, tekercseléshez pedig egyáltalán, azt egy külön szakmának tartom. Csak az egyszerű paraszti logika alapján mondom ezt. Ennyi..
(#) nj67 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
Köszönöm a válaszodat.
A problémám felvetése előtt nekem is megfordult a fejemben ez a lehetőség.( igazából nem akartam elhinni, hogy ilyen létezik ). Nem értem miért kellett ilyen tekercs rendszert kialakítani, mi indokolja ezt? Miért nem oldották meg két tekercsrendszerrel (mint pl. IMI-, Evig, stb, 1f-ú motorok esetén )?
(#) Ódenka válasza nj67 hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
A régi kerek mosógép nyitott motorja gyakorlatilag csillagba kötött 3 fázisú tekercselés. Tökéletesen egyező 3 fázisú tekercseléssel rendelkezik.
Hogy miért csinálták ilyenre? Mert sokkal egyszerűbb gyártani, mint aszimetrikus 2 fázisú - tekercselést és így is jó volt. Miért is működik a motor 1 fázisról mégis? A 3 fázisú motorok működtetése 1 fázisról c. szekcióban millió példa, tanács.
Csak itt nem deltába kötéssel variáltak, bár lehetne, de sokkal egyszerűbb a tekercsfejben kialakítani a csillagpontot, kihozni a 3 vezetéket a motorból és tökmindegy, melyik vezeték, tekercs melyik. Egyedül a forgásirány lényeges, hogy a keverőtárcsa menetével szembe forogjon.
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2022
(#) nj67 válasza Ódenka hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
Nagyon köszönöm a szaktanácsot.
Tehát akkor csillagba van kötve és nem deltába.
(#) GPeti1977 válasza Ódenka hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
A kapunyitó motorok is pont ilyenek
(#) Ódenka válasza nj67 hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
A deltára itt nincs szükség, hiszen nem 3f 400/230V-osra méretezték - csillag/delta - hanem 1 fázisra és csillagkötésre. Deltába is lehetne tekercselni, nagyobb menetszám, vékonyabb huzal, de kényelmesebb a tekercselés, kötés a mostani módon.
(#) VIM válasza nj67 hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
Megmondom őszitén, hogy a delta kapcsolást azért bátorkodtam mutatni, hogy a tekercsek ellenállását szemléltessem vele. A csillag kapcsolásban ugyanis szintén azonos értékeket kapsz bármelyik tekercsvégeket méred egymáshoz képest csak abban mindig kettő tekercs van sorba kötve és a csillagpont (közös) belül van elkötve. Az a lényeg, hogy a tekercsek feszültsége (párban) 230V-ra van elkészítve.
(#) uniman válasza GPeti1977 hozzászólására (») Márc 14, 2022 / 1
 
Nemááá...milyenek!??
Ezzel indultunk...olvastad?:
Idézet:
"Megmértem a motorhoz tartozó három kivezetések közötti ellenállásokat(24ohm, 24,3ohm, 24,4ohm)"

Azok inkább ilyenek: Bővebben: Link
(#) GPeti1977 válasza uniman hozzászólására (») Márc 14, 2022 /
 
Tényleg, összekevertem
(#) nj67 válasza Ódenka hozzászólására (») Márc 15, 2022 /
 
Köszönöm a választ.nj.
(#) nj67 válasza VIM hozzászólására (») Márc 15, 2022 /
 
Köszönöm a segítséget.
Értem a szemléltetést.Azt hittem, hogy ez a motor is két tekercsrendszerből áll ( Főfázis és Segédfázis ). Van még olyan motor család amely hasonlóan épül fel, mint ez a mosógép motor? Ha legközelebb találkozom olyan motorral ami szintén három egyforma ellenállású kivezetésből áll, mi az ami egyértelműen elárulja, hogy 1f-ú, vagy 3f-ú ( nincs adattábla, kondi )?
Köszönöm a türelmedet.nj.
(#) bviktor hozzászólása Ápr 3, 2022 /
 
Sziasztok

Egy elméleti kérdéssel fordulok hozzátok. Adott egy gép aminek van egy egyfázisú 230V 750W-os villanymotorja 1400-as fordulattal. Ha ezt a motort lecseréljük egy 380V-os 3 fázisú de szintén 750W-os 1400-as fordulatú motorra akkor az "erősebb" lesz vagy a különböző tekercselések miatt ugyanakkora a forgatónyomaték?
(#) granpa válasza bviktor hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
1 ló, az 1 ló, de jobb a hatásfoka.
(#) Qvikhu hozzászólása Ápr 4, 2022 /
 
Sziasztok,

egy orosz motor bekötéséhez kérnék segítséget. A kopott táblája alapján a típusa 4AMAT80A2UZ, ehhez találtam a neten egy jól olvasható táblát (melléklet), bár a nálam lévőn egyértelműen 120 µF szerepel, minden más látható adat stimmel: 220V, 7,5A, 1,1kW. 6 db jelöletlen kivezetése van, mind fehér színű, sajnos a kapocsdoboza nincs meg. Földelő csavar helye jelölve van a házon, más jelölés nincs. A 6 db vezeték kimérve 3 pár, 1,4, 2,6 és 2,6 ohm ellenállással.
Tudtok segíteni, hogyan kell ezt bekötni?
Köszi!

motorIMG.jpg
    
(#) VIM válasza Qvikhu hozzászólására (») Ápr 6, 2022 /
 
Szia! Lapozzunk ide vissza hátha segít egy kicsit eligazítani a feltett kérdésben. Azt figyeld meg, hogy S3 a motor használata azaz szakaszos üzemre alkalmas 60%-os használat mellett.
(#) jimmi12 hozzászólása Ápr 6, 2022 /
 
Sziasztok, a csatolt képen látható villanymotorról tud valaki információval szolgálni? Elvileg valami szervo motor, de nem találok hozzá adatlapot. Ezt be lehet kötni sima három fázisra?
(#) erbe válasza jimmi12 hozzászólására (») Ápr 6, 2022 /
 
Csakis frekvenciaváltóval. Ugyanis a 350 V, ami szerepel rajta, 4500 fordulatnál érvényes. 3000 fordulatnál arányosan kisebb feszültségről üzemeltethető.
(#) granpa válasza erbe hozzászólására (») Ápr 7, 2022 /
 
Zavart érzek az erőben.
(#) bandika válasza jimmi12 hozzászólására (») Ápr 7, 2022 1 /
 
Ha elfordítva fotózod, talán lehetne értelmezni az adattáblát.
(#) bviktor hozzászólása Ápr 8, 2022 /
 
Beszereztem a 3 fázisú motort. Ha 230V-ra kötöm milyen kondenzátort kell hozzá venni? Illetve ha 3 fázisra akkor is kell hozzá kondenzátor vagy akkor más a felállás?

image.png
    
(#) uniman válasza bviktor hozzászólására (») Ápr 9, 2022 /
 
!!!: https://www.hobbielektronika.hu/forum/3-fazisu-motor-uzemeltetese-1...zisrol
A második kérdésed alapján nem neked kéne ezt a motort bekötni!
(#) bviktor válasza uniman hozzászólására (») Ápr 9, 2022 /
 
Nem én fogom bekötni, de nekem kell összeszedni mindent hozzá.
(#) uniman válasza bviktor hozzászólására (») Ápr 9, 2022 /
 
A 3 fázishoz csak vezeték (kapcsoló, 3F dugó) kell...
1 fázisra kötve meg csökkenni fog az "ereje" (nagyon) !
A másik fórumban sokszor le volt már írva: 1kW-hoz 70 µF-os kondi ajánlott.
De vannak más vélemények is...ami megzavarhatja a kondenzátor értékének kiválasztását.
Ez meg egy 3/4 kilowattos motor.
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2022
(#) blitz456 hozzászólása Ápr 12, 2022 /
 
Sziasztok.
3 fázisú villanymotornál mi történik ha a csillagpont átkötés nélkül adom rá a 3 fázist?(nincs belül összekötve a csillagpont)
Elkezd búgni?
Vagy semmit sem csinál?
Köszi a válaszokat
Következő: »»   320 / 343
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem