Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Lézergravírozás
 
Témaindító: pusy19, idő: Ápr 23, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 10
(#) antikzsolt válasza bbatka hozzászólására (») Márc 19, 2022 /
 
Igen nagyon észnél kell lenni hogy és miként kezeled ezeket a gépeket mert hamar megvan a baj, akár elviheti az egész házat is mert tűzveszélyes, ha tudsz szerez be egy poroltót is és sose hagyjad magára ha dolgozik. Én a szerencsések közé tartozom, volt egy tűzesetem de megúsztam egy géptakarítással de ez is elég nagy tanulópénz volt hogy tudjam nem szabad félvállról venni. A webkamera már filléres dolog szerencsére amíg egy minőségi szemüveg fájdalmas összeg.
Az elszívásra annyit tudok mondani hogy mókuskerekes legyen ne a hagyományos sima venti. Ne spórolj a hellyel, ha nagyobbat veszel egy kicsivel máris csendesebb lesz mert kisebb fordulaton kell hogy üzemeljen. Hacsak nem a porszívó hangjára alszol el akkor a nagyobb a jobb.
A doboz anyaga lehet osb lap, Ha elfújást is akarsz akkor akváriumi levegőztető kell, Mivelhogy lencse védelem a cél így egy kicsi is elég lesz hozzá. Pl serre 275 más sok lenne neked(k40 40W co lézerhez az a leg leg kisebb)
Inkább félj most és csináld meg a védelmet mint hogy vakon élj. Amúgy olcsó és gyors: hőragasztó és némi kartonpapír a lézerfejre.
(#) bbatka válasza antikzsolt hozzászólására (») Márc 19, 2022 /
 
Egy ezer éves kamerát már be is kezdtem üzemelni. Vagy 15 éves. Win10 alatt egyelőre nem megy, de nincs gond mert a másik régi gép, amiről a CNC megy az meg WinXp-s. Megvettem ezt a kamerát, de használva nem volt.
3D-s nyomtató az van. Az elfújást azt valószínűleg egy 40x40-es axiál ventilátorral fogom megoldani. A házat megrajzolom 3D-ben és kinyomtatom műanyagból.
Köszönöm a tanácsokat !
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2022
(#) szidom hozzászólása Máj 7, 2022 /
 
Sziasztok!
Abszolút kezdőként szeretnék pár dolgot kérdezni.
Vettem pár éve egy "bohóc CNC-t" 3018-at, panelt szoktam gravírozni, egyenlőre meg vagyok vele elégedve.
Tegnap kaptam egy hozzá való laser-t, természetesen CE (vagyis China Export), de nem az a lényeg.
Letöltöttem az ingyenes lasergrbl progit, azzal kísérleteznek. Azt olvastam sok helyen hogy a 20w-osnak csúfolt Laser az kb. semmire sem jó.
Na már most az enyém is gyártó szerint 20w, Laser teljesítmény 5,5w.
Gondoltam kipróbálom,
gyári beállítások:
polywood(gondolom rétegelt lemez ),
gravírozás,
3000 mm elotolas,
80% pwm,
(Csak tudja miről van szó, programban volt belőve)
Indít.
Hát ami először feltűnt hogy baromi lassú, meg nagyon égeti a 3mm vastag rétegelt lemezt.
Megállítottam, nézem a másik oldalt, gyönyörűen átvágta.
Tovább próbálkoztam, előtolás:30000,
20% pwm,
Valamivel gyorsabb lett, de még mindig látható mélységű hornyot vág.
Tud valaki tanácsot adni mit baltázok el?
(#) dB_Thunder válasza szidom hozzászólására (») Máj 8, 2022 /
 
Idézet:
„Tud valaki tanácsot adni mit baltázok el?”

Semmit!
Gravírozáshoz, fánál elég a 0,5W optikai teljesítményű lézer is!

Mehetsz még feljebb a sebességgel!
Illetve a PWM szabályozásnak van alsó és felső értéke is, a maximumot kell ilyenkor csökkentened!
(#) szidom válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 8, 2022 /
 
Szia!
Köszönöm a segítséget.
Igen a pwm maximum 20%.
Átnézem a Grbl configot mivel tudnám még gyorsítani.
(#) szidom válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 8, 2022 /
 
Üdv!
Ahogy ígértem, átnéztem a Grbl configot.
Kezdőként elfelejtettem a $32-őt bekapcsolni, ezért nem működött a PWM szabályozás.
Most elfogadható sebességgel dolgozik, és nem égeti a fát. Talán tudok még rajta gyorsítani.
Nem tudom ha a $110, $111-et magasabbra állítom akkor mi változik.
Majd még próbálkozók.(csináltam mentést az eredeti Grbl configról)
(#) szidom hozzászólása Máj 8, 2022 /
 
Üdv mindenkinek!
Lenne még pár kérdésem, nézzétek el nekem.
Nem tudom mennyire bízhatok a hozzá adott védőszemüvegben.
Hogy őszinte legyek halvány lila fingom nincs mi szükséges a biztonságos működtetéshez.
Most elsősorban a szem védelme érdekel, az hogy nem hagyom magára, az egyértelmű nem akarok tüzet.
Az én laser-em gyártó szerint 450nm hullám hosszú kék fényt bocsát ki.
Kaptam hozzá egy zöld szemüveget, műanyagból.
A teraszon használom a gépet, hála istennek süt a nap.
Ha jól tudom a műanyag nem túl jól szűri az uv sugárzást, lehet hogy a lézertől megvéd, de mivel hogy sötétített a pupilla kitágul és még több uv-t enged a szemembe.
Kicsi az esély hogy van rajt uv-szűrő bevonat.

Nem tudom okoz-e ez gondot.
Lehet kapni olyan szemüveget ami napszemüvegként is biztonságos, meg a Laser-től is véd?
Van erre valami ISO szabvány vagy valami?
Az rendben van hogy direkt nem nézek bele, nehéz is lenne nem fér be a fejem 2cm-es résbe.
De mi újság a visszaverődő fénnyel?
(#) antikzsolt válasza szidom hozzászólására (») Máj 8, 2022 /
 
Több megoldás léteik. Dobozt építesz neki az egész gépnek, vagy csak a fejre teszel valamit ami nem engedi a kóbor sugarakat. Azokat a szemüvegeket nem is szabad használni. TALÁN véd de nem tudni hogy mennyit. Vagy beinvesztálsz egy speciális szemüvegben ami 10.000ft feletti kategória vagy építesz. Az utóbbi jobb is mert ha bent dolgoznál a lakásban egy doboz elszívással jobban együttműködik. Szemüveg
A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2022
(#) szidom válasza antikzsolt hozzászólására (») Máj 8, 2022 /
 
Az első dolog amit tegnap beüzemeléskor tettem, hogy kartont rögzítettem rá kötegelővel.
Nem szép, de inkább ez b.... a szemem ne a Laser.
(#) szidom válasza antikzsolt hozzászólására (») Máj 8, 2022 /
 
A lakásban dolgozás kicsit bonyolult, (füstérzékelő van) az elszívott levegő kivezetése nem egyszerű, albérletben nem fúrhatok lyukat csak úgy.
Ha a szemcsi csak 10-20 ezer az nem gond, de nekem valami olyan kéne ami nyáron vakító napsütésben is védi a szemem.
Nincs esetleg olyan táblázat, vagy szabvány ahol ki tudnám választani melyik szemüveg lenne jó?
(#) antikzsolt válasza szidom hozzászólására (») Máj 8, 2022 /
 
Ezt nem merem 100 állítani de ha uv-s géphez is adják csak véd valamennyit a nyári napon is. Érdemes lenne ez ügyben megkérdezni az értékesítőt vagy egy felkészültebb szemüveges orvost.
(#) bbatka válasza szidom hozzászólására (») Máj 8, 2022 /
 
Az a szemüveg amit antikzsolt linkelt be az jó. Nekem nagyon tetszik. Még az is lehet hogy horgászáshoz is fogom használni.
(#) bbatka hozzászólása Jún 4, 2022 / 1
 
A lézeres nyomtatott áramkör készítésével kapcsolatosan elkezdtem kísérletezni néhány festék fajtával. A tesztek alumínium lemezre készültek, amin a festék rosszabbul tapad, mint a rézen.
A hardver:
- CNC3040Z-DQ (Variometrum)
- Lézer 6,2W UV (Variometrum)
- Lencse G2
- Fókusz a lencsétől kb.23mm
- A lézerhez optikai leválasztás , PWM vezérlő a nullpont állításhoz
- JP-382A vezérlő PWM Out kimenet 1-es láb. (közvetlenül a párhuzamos port 17-es lába). Erről kapja az optikai leválasztó a jelet.
- PWM frekvencia 280Hz
- Levegő fúvatás

1, Positiv20 5%-os teljesítmény 700mm/min sebesség
Tapasztalat a lúgos előhívás után, hogy aminek le kéne jönni az inkább ráégett. Szép feliratokat lehet így készíteni

2, Hőálló kályha festék 50%-os teljesítmény 200mm/min sebesség
3, Művész tégelyes akril 50%-os teljesítmény 200mm/min sebesség
4, Művész alkoholos üvegfesték 50%-os teljesítmény 200mm/min sebesség

A 2,3-ba még látok fantáziát, de a 4-es az nagyon ragaszkodó. Sajnos a 2,3-asnál szivaccsal való dörgölés után jött az is, aminek nem kellett volna. Talán a rézen jobban fognak tapadni.
A teljesítmény növelésével és a sebesség csökkentésével nem lett sokkal jobb az eredmény. Előzőleg 700mm/min sebességgel égettem a jelenlegi 200mm/min helyett. A festék ráég a felületre és ott is marad.
Ezen felül még 2 féle matt fekete akril sprével is kísérleteztem és a méreg drága latex fekete festékkel is. Hasonló eredménnyel, mint a 2,3-nál.
Remélem a réz felületen majd jobbak lesznek az eredmények.
(#) dB_Thunder válasza bbatka hozzászólására (») Jún 4, 2022 /
 
Ha lehetne tolni dupla mancsot akkor azt adnék érte!
Egy kicsit mesélnél arról is, hogy jutsz a nyáktervből a gravírozásig?

Köszi!
(#) antikzsolt válasza bbatka hozzászólására (») Jún 4, 2022 /
 
Probáld ki a Motip matt feketét 3-4 réteg
(#) bbatka válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 4, 2022 / 1
 
Az Altium Designerrel megtervezem a nyákot.
Még a programból kinyomtatom pdf formátumban egy virtuális nyomtatóval. Általában a Pdf Creatorral vagy a Microsoft Pdf Printtel.
Az Inkscape-be importálással betöltöm a pdf-et. Majd svg formátumba is elmentem. Itt arra kell figyelni, hogy a lapbeállításoknál a rajz (pdf) méretéhez hozzáállítsuk a lap méretét.
Az Inkscape-ben a pdf vagy svg formátumból png formátumot készítek és ezt lementem.
Ez utóbbi lépései. Fel kell venni egy második réteget a jelenlegi alá, melyet ki kell tölteni egy fehér téglalappal. A réteg/réteg felvétele menüben tehető meg az új réteg felvétele. Ez nagyon fontos lépés, mert az első réteg alapvetően áttetsző. Ellenkező esetben az eredmény egy teljesen fekete kép lenne. Utána fájl/png kép export menüben készítek egy png formátumú képet.
A LaserGrbl segítségével dolgozok tovább a png képpel.
1, Vektoros körvonal rajzolat készítés. Mellékeltem a folyamatról két képet.
2, Sorról-sorra kitöltés. Mellékeltem a folyamatról két képet.
Itt nagyon kell figyelni a tényleges méret beállításra. A tesztek, az előző hozzászólásomban 3/5 méretűre sikeredtek. Tehát majdnem feleakkorák, mint a valóságban. A sorról-sorra kitöltést még nem használtam a gyakorlatban.
A végeredmény megnézése NCViewer oldalon vagy a Camotics program segítségével.
A következő fajta festékeket fogom még kipróbálni:
- fekete körömlakk
- vastag lazúr poliuretanos + fekete porfesték
- lazúr viaszos + fekete porfesték
Reménykedek benne, hogy a festékek a rézre majd jobban fognak tapadni. Illetve még arra gondoltam, hogy a lézeres égetés után enyhén lúgos vízben kellene hagyni a nyákot néhány órára. Esetleg savas oldatban. A korom így könnyebben lejönne.
Ha elakadsz, akkor szívesen segítek. Lehetőleg itt a fórumon hogy mindenki követhesse.
A LaserGrbl-ben a 10 nálam 10%-os lézer teljesítményt jelent. A Mach3-ban 0-100-ig állítottam a tartományt, csak az a baj, hogy nem találom már hogy hol. Át akartam ellenőrizni, mert legtöbbször 0-255 (0-100%)közé állítják.
(#) bbatka válasza antikzsolt hozzászólására (») Jún 4, 2022 /
 
Köszi a tippet. Utána nézek.
(#) bbatka hozzászólása Jún 4, 2022 /
 
A Positiv20-al kapcsolatban. A lézeres beégetést színtelen akrillal fixáltam. Nem oldotta fel a bevonatot.
A probléma a Positiv20 lézeres beégetésénél hogy a szórt UV exponálja a teljes felületet és ezért jön le a lúgos előhívás során. Talán megoldás a problémára a kisebb lézer teljesítmény és az öntapadós UV védő fólia használata. Ezt egy külföldi fórumról lestem el. Ez a fólia még akár a OBI-ban is kapható. Ablaküvegre szokták felragasztani. UV fólia
(#) kaqkk válasza bbatka hozzászólására (») Jún 4, 2022 /
 
És a sima öntapadós fóliát nem próbáltad(festés nélkül)? Az maratás után egyszerűen lehúzható lenne .
A hozzászólás módosítva: Jún 4, 2022
(#) bbatka válasza kaqkk hozzászólására (») Jún 4, 2022 /
 
Nem. Láttam róla videókat. Nem volt túl meggyőző. Én általában nagyon finom rajzolatú nyákokkal dolgozok. 0,25mm-0,5mm huzalozás. 0,25-0,3mm vonalköz.+
Eddig a kályhafesték a nyerő.
A hozzászólás módosítva: Jún 4, 2022
(#) kaqkk válasza bbatka hozzászólására (») Jún 4, 2022 /
 
Értem , csak egy hirtelen ötlet volt .
(#) bbatka hozzászólása Jún 4, 2022 /
 
Becsatolom az optikai leválasztóm kapcsolási rajzát. Ezzel is elősegítve a lézeresek munkáját.
1KHz-ig használható. Felette a kimenő impulzus a bejövőhöz képest hosszabbítódni fog. Szóval nagyobb lesz a lézer teljesítménye annál, mint amit beállítunk. Szkóppal nézve.
(#) dB_Thunder hozzászólása Jún 5, 2022 /
 
Segítséget kérnék!

Témakör: Inkscape-ben létrehozott file (*.svg egyszerű szöveg A9-es rajzvászon méretben), nem jelenik meg a LaserGRBL-ben!!
Betölt valamit de nem látszik semmi, elindítom, meg se mozdul a gép és már végez is.
Emlékeim szerint valami koordinátabaj van, de már kezdek fáradni, mostmár tanácstalan vagyok!
(#) antikzsolt válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 5, 2022 /
 
Ki kell jelölni az inscape programban a mintát majd ctrl+d megnyomni majd igazítani a méretett. Én első körben erre tippelnék.
(#) bbatka válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 5, 2022 /
 
Ez alapján nehéz megmondani.
Talán "oldal átméretezése a rajzhoz vagy kijelöléshez" Ctrl+Shift+R az Inkscape-ben.
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2022
(#) dB_Thunder válasza bbatka hozzászólására (») Jún 5, 2022 /
 
A9-es lapméret, egyszerű szöveg. Lásd melléklet!!
Ennek bele kellene férnie egy A4 tudó gép munkaterületébe!

Illetve csatolom, hogy fut le..
Kevesellem a sorokat, és az is üres!
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2022
(#) bbatka válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 5, 2022 /
 
A választ még nem tudom. Majd holnap.
Én is csináltam agy macska feliratot és azt sem tölti be. Szerintem a macskákkal lehet baja.
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2022

macska.svg
    
(#) dB_Thunder válasza bbatka hozzászólására (») Jún 5, 2022 /
 
LOL!!

Nagyon köszönöm a fáradozásaidat!!
Holnap remélem beszélünk még!
(#) dB_Thunder válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 5, 2022 /
 
Érdekes, hogyha teszek 2 pöttyöt a képre azt legravírozza, de a szöveget azt nem!!
Ez miért van??
(#) bbatka válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 6, 2022 /
 
Útvonallá kell alakítani az Inkscape-ben a szöveget. Ez a megoldás.
Ez a körvonalat alakítja útvonallá. Szerintem az útvonaleffektusoknál valahol ez módosítható a középvonalra. Ez utóbbit most vizsgálom.
Következő: »»   5 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem