Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3507 / 3944
(#) Epu2 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 19, 2020 /
 
Nem robban az olyan könnyen. Legfeljebb teljes rövidzárban, de a 15 Ω korlátozza az áramot.
(#) granpa válasza Rosszmáj hozzászólására (») Szept 19, 2020 /
 
Ha nem bízol benne (amúgy lehet 15 Ω), kösd 24 v-ra, és mérj feszültséget; oda-vissza.
(#) Pimpike4952 hozzászólása Szept 20, 2020 /
 
Sziasztok!

12V-os LED-szalagos problémában kérném segítségetek: adott 20m LED szalag, 120db LED/m... Spec. szerint 600mA/m. 2 felé szedtem, 2x10m-t szertnék meghajtani, tehát 2x12V/6A -al, fényerőszabival. Van 2db 12V/10A-es gyári tápom, direkt LED-szalaghoz + egy fényerőszabályzós ki/be kapcsoló kütyüm, ami 12V-ról csak 8A-t tud kezelni max, a dobozán lévő spec. szerint.
Kérdés: hogyan oldjam meg, hogy erről az egy dobozkáról a 2x10m-t tudjak vezérelni? A dobozkában lévő panelt fotóztam, a mosFET, ami a végén van 40N03P (N-csatornás, Id=40A (folyamatos), RdsOn=17mOHM). A vezérlőjét lecsiszolták. Valahogy nem lehetne párhuzamosítani a kimenetet úgy, hogy +1 hasonló mosFET-et kötök a vezérlő kimenetére?
Komplett más megoldás is érdekel, pl. építeni egy önálló, szintén mosFET-es meghajtót, amit a dobozka kimenete vezérel, a LED szalaggal párhuzamosan kötve?

+1db dobozkát azért nem veszek (ami amúgy kemény 2.700Ft), mert rádiós távirányítós és minden dobozka saját frekin fogadja a távvezérlő jelét. elég gány megoldás lenne, ha 2db távirányítóval kéne felkapcsolnom a szobában a világítást....

Sajnos mosFET-ekben nem vagyok jártas...

Előre is köszönök minden ötletet!
(#) bitmixer válasza Pimpike4952 hozzászólására (») Szept 20, 2020 /
 
Szerintem meg lehet oldani a páthuzamosítást, nem is bonyolult. Egy külön panelen helyezz el egyetlen FET-et (ez a típus sem rossz, de pl. az IRL3803 6 mOhm!), és a gate-jét hajtsd meg 330-470 ohmon át az U4 7. lábáról. Az gyaníthatóan egy PICxxxx (8. láb a negatív táp). Feltételezem, hogy a tápfesze 5V (1. láb). A kimenet tartósan 25 mA-t bír, úgyhogy a 2 FET meghajtásával impulzusüzemben nem lesz gondja. A két 12V-os táp negatívját a FET-ek source-ánál kösd össze masszívan, a legrövidebb úton. Remélem, érthetően írtam le...
Ja, és tegyél be az új FETnek is G-S ellenállást, 4,7 - 10 kOhm értékben.
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2020
(#) Gafly hozzászólása Szept 20, 2020 /
 
Véletlenszerű ki/bekapcsolgatást szeretnék nagyságrendileg 10mp időközönként, nagyságrendileg 1mp kitöltéssel.
Három csatornán:
- X és Y ventillátor,
- valamint a lézer.

Ventillátorok és a lézer (most még nem, de azzá fog vállni) is 12V-os táplálású, mint a PLC amit ki kellene váltani...

Jelenleg diódákkal összekapuzott villogó LED-ekben gondolkozom, egyszerűbb ötlete van-e valakinek?
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2020
(#) Peet19 hozzászólása Szept 20, 2020 /
 
Sziasztok!
Egy 4 bites bináris számlálót szeretnék csinálni JK tárolókból. A kérdésem az lenne, hogy hová kell kötni a Preset és Clear lábakat, mert nekem egyszerűen sehogyan sem akar léptetni.
Előre is köszi a segítséget!
(#) Rosszmáj válasza granpa hozzászólására (») Szept 20, 2020 / 1
 
Bíztam benne. Rászolgált a bizalomra. 110/127/220 primer, 3-20 voltig mindenféle szekunder.
És most alkoholista filccel jól ráírom a mért értékeket.
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 20, 2020 /
 
(#) Bakman válasza Gafly hozzászólására (») Szept 20, 2020 /
 
Valamilyen nyolclábú kontroller, Random függvény vagy lebegtetett bemeneten elvégzett ADC.
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 20, 2020 /
 
Megvan, köszi.
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Szept 20, 2020 /
 
Természetesen kontroller nélkül, az lemaradt a listáról.
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 20, 2020 / 1
 
De a legjobb, ha megnézel egy JK flip flop adatlapját.
Van két igazság táblázat. Az egyik a Preset, és Clear lábak állapotát, a másik a JK lábak hatását mutatja.
Az első táblázatban láthatod, hogy csak akkor számol a Flip flop, ha mindkét láb L állapotú., ezért hogy billegjen, földre kell kötni. A JK -t összekötve H, azaz tápra. ekkor fog normálisan működni. Ha egyiket sem kötöd sehova, vagy működik, vagy nem, bizonytalan.
(#) Bakman válasza Gafly hozzászólására (») Szept 20, 2020 /
 
Elnézést, nem tudtam, hogy perverz kedvedben vagy. Clocked 8-bit random pattern generator.
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Szept 20, 2020 /
 
Első fokozata teljesen jól működik. Volt a Rádiótechnikában is publikálva.
(#) nagym6 válasza Gafly hozzászólására (») Szept 20, 2020 /
 
Zener dióda adott áramnál fellépő zaja. Kis szinten sok jel, nagy szinten már kevés jel van.
Ennek erősítés utáni komparálási szintjével és osztóval kb. 10 sec, monostabillal 1 sec talán beállíthatók az idők.
(#) Peet19 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 20, 2020 /
 
Köszönöm, sikerült .
Még egy kérdésem lenne. A CD4020-nak mekkora a max. kimeneti áramerőssége? Sajnos az adatlapján nem találtam és nem tudok rajta rendesen eligazodni.
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 20, 2020 / 1
 
Hello! Rossz a kérdés! Mint minden CMOS IC-nek ennek is az a feladata, hogy másik CMOS áramköröket hajtson meg. Nem egy meghajtó áramkör ez.
Egyébként pedig az adatlapján ot van, mi várható el tőle. Output Hi/Output Low (IOL/IOH) paraméterként. ami megmutatja, hogy különböző tápfeszültség mellett megmutatja, mekkora árammal terhelhető, hogy a szabványos jelszinteket produkálja még.
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 20, 2020 /
 
Szia!
Értem, köszönöm. Arra lettem volna kíváncsi hogy meg tudna -e hajtani a kimenete egy ledet. Vagy ha egy tranzisztor bázisára kapcsolom akkor mekkora áramerősséget engedhetek meg neki. Nem hiszem hogy FET-et rakhatnék a kimenetre, mert csak 5V-ról szeretném működtetni. Vagy igen?
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 20, 2020 / 1
 
Egy ilyen kimentet "túllehet terhelni", amennyiben nem használjuk a kimentet közben más CMOS bemenet meghajtására is. Közvetlen nem illik rövidrezárni vagy egy tranyó bázisát rákötni. de 3..5mA-ig lehet terhelni a kimentét.
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 20, 2020 /
 
Rendben. Nem szeretném túlterhelni így most fetet keresgélek ami szóba jöhet. Minden kimenettel egy ledet szeretnék meghajtani. Ennek már 3-4V körüli Gate -nél elegendő lenne a Drain árama. 15-20mA kellene csak. Szerinted ez így jó lehet? 2N700?
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2020
(#) nedudgi válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 20, 2020 /
 
Inkább 2N7000, csak elgépelted...
A 2N700 germánium tranzisztor.
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2020
(#) Peet19 válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 20, 2020 /
 
Jaaa, igen, tényleg, bocsi
(#) Peet19 hozzászólása Szept 20, 2020 /
 
Lenne még egy olyan kérdésem, hogy a logikai szintillesztést hogy szokás kulturáltan megoldani?
Van egy áramköröm amiben egy PIC szolgáltatja a kimenő jelet. A PIC-nek a tápfeszültsége 3.3V, feltételezem, hogy a kimenő feszültsége sem lehet nagyobb, amit viszont egy bináris számlálóhoz kapcsolnék mint órajelet. Ennek pedig 5V tápfeszültséget kellene adni, hogy a kimenetein is közel 5V legyen. Ezzel FET-eket hajtanék meg, amik egy-egy ledet kapcsolnának kimenetenként. Hogy lehet azt megoldani, hogy a PIC kimeneti 3.3V-ja 5V-ként jelenjen meg a számláló bemenetén (mint H szint-ként) mint impulzus?
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 20, 2020 / 1
 
Pedig az is ott van az adatlapon, Fig.5, 6, 7, 8 diagram, illetve a statikus jellemzők táblázatban, sink, source rovatban. Erősen függ a tápfeszültségtől.
Ennek az áramkörnek erősített (bufferelt) kimenete van, ami azt jelenti, hogy nagyobb árammal terhelhető, mint egy közönséges típus. Az adatlap sematikus ábráján is látható, hogy mindegyik kimenetén erősítő (buffer) van.
(#) Peet19 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 20, 2020 /
 
Igen, ezt nézegettem, de nem értettem pontosan. A Fig. 5 -nél pl. úgy értelmezem hogy ha 5V-os a rendszer akkor 4mA a max. kimeneti áram. Jól gondolom? ebben nem voltam biztos.
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2020
(#) pucuka válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 20, 2020 / 1
 
A táblázatba a minimum, a görbéken a tipikus értékek vannak megadva. Mindenesetre figyelni kell a tok összes disszipációs teljesítményére is.
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 21, 2020 / 1
 
Itt van pár megoldás: Logikai szintillesztések.
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Szept 21, 2020 / 1
 
Hwllo! Ha a logikai IC-t a 74HCT családból választod, akkor annak bemente illeszkedni fog a 3.3V-os szinthez. Mert ez a család illeszkedik a TTL sorozathoz, aminek bemeneti H és L szintje alacsonyabb. Az adatlapon megláthatod, hogy a VIH és VIL bementi szint soraiban. (De ne a HC családot nézd, hanem az 5, oldalon!) 74HCT family
A Led-ek meghajtásához pedig használhatsz ULN2803-at is, annak terhelhetősége akár 500mA is lehet. (Persze ez már ágyúval verébre, viszont egyszerű a bekötözése..)
(#) gyulank hozzászólása Szept 21, 2020 /
 
Mi a különbség e közt, amit most találtam, és a Skori oldalán lévők közti teljesítményszabályzók közt, és melyik a jobb? Ezen kívül hogy kell hálózati feszültséget szimulálni Tinában, és Micro-Cap-ben? Hogy kell beállítani az áramforrást?
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Szept 21, 2020 /
 
Igazán nem tudjuk, hogy mit takar a LED fogalma, de a CMOS IC-k jelentős részének kimenete erősen áramgenerátoros jellegű a csatorna ellenállás miatt.
Azt mondanám, hogy 5V-os tápfeszültségnél direktben:
- Mérnök énemet használva "szentségtörés";
- Hobbista énemet kérdezve pedig lehet, és nem megy tönkre (sem az IC, sem a LED).
Következő: »»   3507 / 3944
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem