Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rossz HDD javítás, mentés
 
Témaindító: deniel, idő: Jún 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   50 / 75
(#) pittti válasza Matt hozzászólására (») Jan 27, 2016 /
 
Hogy mi miatt ment tönkre, ezt most felesleges ragozni - mondjuk eddig tartott.
(„...Biztos, hogy nem a tápegység miatt ment tönkre” - ezt én csak egy alapos teszt, és oszcilloszkópos mérés után merném kijelenteni - de még így sem 100%)

Az lehetett a gond, hogy a TVS a gyártási szórás miatt egy kicsivel magasabb feszültség esetén szólal meg - így az átjutott feszültségcsúcsok közvetlenül a panel alkatrészeit érték. És hát meg kell mondjam, hogy erre a vezérlő (main chip) és a motorvezérlő a legérzékenyebbek. Nem túl jók a kilátások.

Ha pedig a feszültséglökés átjutott a panelon és mondjuk leégette a fejszerelvényen a PreAmp-ot (alacsonyszintű jelerősítő), akkor nyugodtan el is felejtheted.

Tegyél már fel egy fotót a tetejéről is...
(#) pittti válasza Buvarruha hozzászólására (») Jan 27, 2016 /
 
Idézet:
„...Dehogynem megy tönkre, rengetegszer tapasztaltam már, főleg a PC iparban.”

Nem tudom - nekem többezer merevlemez, vagy csak az elektronikája van learchiválva (egy közönséges mélyhűtő fóliahegesztővel légmentesen lefóliázom őket hogy ne porosodjanak és ne kapjanak párát). Amit eddig elővettem belőlük az mind tökéletes volt. Egy hónapja egy 330Megás(!) Quantum elektronikája kellett mert szénnéégették - az előkeresett csere példánnyal úgy ment mint a sajátjával. Pedig szegény jószág már nagykorú volt!!! (elmúlt húsz éves)

Szóval mégegyszer - nem tudom...
(semmi kedvem tizenvalahány ezer merevlemezt kibontani, és elindítani)
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2016
(#) shand8 hozzászólása Feb 10, 2016 /
 
Üdv!
Jól jönne egy kis segítség
Adott egy wd black 2,5ös 1terrás hdd, macbookba volt, tehát hfs+ filerendszer van rajta.
Namármost egyik bekapcsolás után (rendszer nem azon van, hanem ssd-n) elkezdett kattogni, na egyből elkezdtem áthúzni ssdre az adatokat, az 5. giga után meg is állt, viszont a kattogás elmúlt és azóta se csinálja (összes kb 20mp-t kattogott). Rendszer nem látja a vinyót, biosba látszik, strelec alól HD Sentinel látja, önteszt viszont már nem fut le olvasófej hibával. Gondoltam rá,hogy tükrözöm és azt piszkálom utána, de valahogy nem hiszem , hogy szoftveresen ez megoldható lenne rendesen,pláne, hogy nem olvasható, hardware híján meg nincs egyenlőre semmi ötletem mit lehetne kezdeni vele.
Ha valaki tudna adni pár tippet azt nagyon megköszönném
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2016
(#) Buvarruha válasza shand8 hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Nézd meg valami particionáló programmal, gondolom eltűnt róla a filerendszer.
(#) shand8 válasza Buvarruha hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Nem tűnt el, meg az öntesztnek elvileg lekéne futnia akár van rajta akár nincs
(#) Buvarruha válasza shand8 hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Idézet:
„Rendszer nem látja a vinyót”

Most akkor döntsük el.
(#) shand8 válasza Buvarruha hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Mit? Rendszer nem látja, viszont a particio megvan , live cd alol particionálóval látszik
(#) pittti válasza shand8 hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Idézet:
„...önteszt viszont már nem fut le olvasófej hibával”

Nehéz lenne elhinni hogy az olvasófej hibás (akkor detektálni sem tudná a bios) - sokkal inkább valószínű hogy a PreAmp (alacsonyszintű jelerősítő) rendetlenkedik. A „kattogás” is ennek a jele - olvasni akar, viszont nincsen visszakapott értelmezhető jel, ezért a vezérlés parkpozícióba viszi a fejszerelvényt, majd újból próbálkozik - ezt hallani. Viszont ezt előidézheti elöregedett, hibás lemezfelület, sok bad szektor is. Az az égvilágon semmit nem jelent, hogy a SMART ezeket nem mutatja - bizonyos hibák csak késve, vagy egyáltalán nem kerülnek bejegyzésre. Főleg a merevlemezek ritkán használt területeinél jellemző ez a hiba.

A tükrözés nem rossz ötlet, csak egy, akarom mondani két gond van vele - először is bitpontos tükörmásolathoz megfelelő célhardver kell (Atola) - másodszor, biztosnak kell benne lenni hogy a merevlemez kibírja a procedúrát (a hibás részektől függően egy ekkora merevlemeznél akár 15 - 100 órás művelet is lehet! (tehát megfelelő előkészítés, hűtés, szünetmentes tápegység elengedhetetlen) Ugyanis ez sok esetben annyira forszírozott eljárást jelent, hogy még egyszer nem lehet megismételni. Viszont ha sikerül, a mentés esélye majdnem biztosan 100%-os.
(#) shand8 válasza pittti hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Köszönöm szépen, csak azt nem értem miért mult el akkor a kattogás
HD Tune viszont tudott olvasás tesztet futtatni, azaz sebességet mérni.
Szoftveres tükrözést ne is erőltessem akkor? Ghost és hasonló társaival nemfogok menni semmire?
(#) pittti válasza shand8 hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
A SMART adatokat elemezve a winyód már hosszú ideje gyengélkedhet (20.000 feletti adatátviteli hiba nehezen jön össze két nap alatt!). Azonkívül a tápellátásával is gondok vannak. Eddig bírta...
Idézet:
„...Ghost és hasonló társaival nemfogok menni semmire?”

File szintű másolóprogramokkal valószínűleg nem - a hfs+ miatt (nem fogják felismerni a partíciót). Ezt a Windows sem kezeli alapból. Amit én javasoltam, az alacsonyszintű (op-rendszertől független) másolás - az adatszektorok és a kontrolblokkok szintjén történik.
(#) shand8 válasza pittti hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Rendben, köszönöm a segítséget, akkor félreteszem, aztán egyszer ha lesz rá keret...
Egyébként de, 3 napos a történet, előtte 100/100as volt 0 adatátviteli hibával.
(#) pittti válasza shand8 hozzászólására (») Feb 10, 2016 1 /
 
Akkor viszont a hibás szektorok okozzák a bajt (és az a rossz benne hogy ilyen hirtelen ezt csak fizikai hatás okozhatja - pl. lepattant egy kis szilánk valahonnan és hibákat okoz) - szóval a próbálkozások számával egyenes arányban fog a winyó állapota romlani - ez már csak ilyen.

Egyetlen hibás szektor a partíciós táblában a merevlemez teljes tartalmának az elvesztését okozhatja! (legalábbis az átlagfelhasználók számára) Ha viszont a hibák olyan mértékben elszaporodnak, hogy a bios sem detektálja mint eszközt, akkor már szakember számára is menthetetlen...
(#) shand8 válasza pittti hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Értem, köszönöm szépen mégegyszer
(#) sjani hozzászólása Márc 19, 2016 /
 
Sziasztok.

Van egy elektronika hibás SAMSUNG HD103SJ merevlemezem (bios nem látja, nem ad ki semmilyen hangot, de a központi chip és a motor vezérlő chip melegszik), amin olyan elektronika van (BF41-00303A), hogy az elektronika bal oldalán a memória mellet és jobb oldalt a motor vezérlő mellet is be vannak ültetve az alkatrészek. A problémám ott jön, hogy lenne hozzá elektronika, stimmel az elektronika száma, de az említett alkatrészek nincsenek beültetve. Lesz belőle probléma, ha olyan elektronikát teszek rá amin nincsenek beültetve azok amik nálam igen? Ha jó hozzá az elektronika akkor az járható út, hogy a hibás elektronikáról átteszem a bios eepromot az újra, nem gond hogy nem teljesen azonos/újabb az elektronika?

Saját, hibás elektronika:
RAM:
SAMSUNG 004
K4H561638J-LCCC
H5616 WRL691PZU

MCU:
88i9025-TFJ2
P1R2250.2
0952 BOP
TW

EEPROM:
WINBORD
25X40ALNIG
1003

Motorvezérlő:
SH616125B
01CPCDT
LA9275023
G4

Segítséget előre köszönöm!
Jani
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2016
(#) uniman válasza sjani hozzászólására (») Márc 19, 2016 / 1
 
Valahol azt olvastam, ha az a "BF" szám nem azonos, akkor nem lesz jó...és/vagy még az eredeti firmware-t is át kell rakni az újra...Bővebben: Link
Nekem is van ilyen jó HDD-m, azon a kiszemelt NYÁK van...
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2016
(#) pittti válasza sjani hozzászólására (») Márc 19, 2016 / 1
 
Hello!

Én nagyon nem vagyok híve az elektronikák cserélgetésének - az esetek több mint 90%-ban meg lehet a hibát találni, és megjavítani. Amivel a gyártó szerelte, az tuti jó hozzá.

Nagyobb baj nem történhet, minthogy nem fog vele menni. Persze ha nagyon kattog, akkor csak pár másodperc legyen a próba, mert ezt a fejszerelvény igencsak nem szereti.
(ilyenkor külön öröm „visszajavítani” a donor elektronikát, mert gondolom csak kölcsön kaptad!)

Amiket bejelöltél, azok az úgynevezett G-szenzorok és a vezérlő áramkörei, meglétük a merevlemez működésének szempontjából nem lényeges.
(#) sjani válasza uniman hozzászólására (») Márc 19, 2016 /
 
Sziasztok!

Köszönöm a gyors segítséget!
A BF szám stimmel, az bizonytalanított el, hogy hiába ugyan az a szám, a kiszemelt elektronikáról az enyémhez képest gyárilag hiányzanak alkatrészek, ami hála pittti segítségének már tudom, hogy a működés szempontjából nem lényeges giroszenzorok. Az EEPROM áthelyezését tervezem is, mert szerintem nem egyforma firmware van rajta.

pittti:
Neked is köszönöm a gyors segítséget!
Én is csak addig használnám komolyabban, míg lementem róla az adatokat, több tízezer/százezer Ft-om meg nincs rá, hogy egy adatmentéssel foglalkozó céghez vigyem.
A donor elektronika egy bad sectoros merevlemezről lenne leszedve, nem kölcsönbe kapnám és nincs is a birtokomban még.

Még egyszer köszönöm mindkettőtök segítséget!
Jani
(#) pittti válasza sjani hozzászólására (») Márc 20, 2016 /
 
Sok sikert! (majd írd meg mi lett az eredmény)
(#) sjani válasza pittti hozzászólására (») Márc 22, 2016 /
 
Köszönöm! Mindenképp!
Jani
(#) sjani hozzászólása Márc 24, 2016 /
 
Sziasztok!

Nos, megérkezett a merevlemez a donor elektronikával. Mondom gyors megnézem mi a helyzet vele, főleg a Firmware verziója érdekelt, 1AJ10001, nézegetem, nézegetem, mondom mind ha az enyémen is ez lenne, egye fene ráteszem az enyémre. Rátettem, gép bekapcs, kéz a merevlemezre rátesz, motor felpörög, fejmozgást nem igazán érezni, kezdek aggódni, BIOS írja Auto-detecting SATA, itt egy jó ideig elvan és továbblép, sem a BIOS, sem a Windows nem látja. Itt már kész vagyok, jó gondolkodás, googlezgatás közben ráakadok erre a cikkre, megvilágosodás!? Miután megvettem a merevlemezt, utána nem sokkal olvastam ezt a cikket és akkor vagy frissíthettem a Firmware-t vagy csak terveztem a frissítést, már nem emlékszem rá. Na most ilyenkor mi van? Fejelektronika is halott, vagy nem ugyan az Firmware a gond neki?
Az elektronikát visszatettem a sajátjára, ott gond nélkül látja a gép.
Sajnos csak pillanatforrasztóm van, amivel jelenleg nem tudom áttenni az EEPROM-ot.
Jani
(#) pittti válasza sjani hozzászólására (») Márc 24, 2016 /
 
Hello! Ha visszanézek, ez volt a legelső reagálásom:
Idézet:
„...Én nagyon nem vagyok híve az elektronikák cserélgetésének - az esetek több mint 90%-ban meg lehet a hibát találni, és megjavítani. Amivel a gyártó szerelte, az tuti jó hozzá.”

És ez a véleményem azóta sem változott. Számtalan emberke megpróbálta símán azt amit te is, és a 99%-uk így járt. (igazán nem értem - azért van ez mert egy 5 éves gyerek is át tudja cserélni az elektronikát - a javításához meg már érteni is kellene?)

A saját elektronikát megjavítva el lehetne dönteni hogy csak ez volt a baja, vagy egyéb károsodás is történt (hiszen még azt sem írtad meg, mi okozta az egészet)...
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2016
(#) szsrobert hozzászólása Márc 25, 2016 /
 
Üdv!

2011-ben vásároltam 2TB Samsung USB HDD-t három év garanciával.
Biztonsági mentésre használtam időnként.
2016-ban mentettem volna rá. Az adatátviteli sebesség egyre csökkent, Majd a Windows Commander nem ismerte fel.
48 órát sem üzemelt.
Mit javasoltok?
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2016
(#) pittti válasza szsrobert hozzászólására (») Márc 25, 2016 /
 
Szervusz!
Ez egy eléggé gyengére sikerült széria a Samsung-tól, idővel hajlamossá válik a bad szektorosodásra. Ettől függetlenül ennyi hibával még működnie kellene, hiszen a SMART tudja kezelni, amíg van tartalék terület.

A képeidből nem deríthető ki egyértelműen mi a gondod. Sérült a partíció, nem látod az adatokat, vagy egyszerűen csak megijedtél hogy tönkremehet? (lemezkezelő képe?)
(#) sjani válasza pittti hozzászólására (») Márc 25, 2016 /
 
Szia!

Azért nem írtam meg, hogy hogyan halálozott el az elektronika, mert magam sem tudom, volt használva a gép, de én időhiány miatt több napig nem jutottam a gép elé. Amikor géphez jutottam, akkor már meg volt halva az elektronika és senki nem tud semmit elhalálozásának körülményiről.

Az, hogy
Idézet:
„számtalan emberke megpróbálta”
miért lenne probléma? Szerintem a leggyorsabb, legegyszerűbb módja, hiába nagyon kicsi a beválásának esélye, csodák ritkán történnek, de történnek. Nem mindenki rendelkezhet azzal a tudással és/vagy eszközökkel, ami egy elektronika megjavításához szükséges, de a megcseréléshez csak egy torx csavarhúzó kell és ha rendelkezik ezzel a csavarhúzóval, akkor miért ne cserélje át őket? Csak él a lehetőséggel. Az, hogy a mai elektronikákat szándékosan úgy gyártják, hogy ne lehessen ilyen egyszerű megoldáshoz nyúlni azonos szérián belül, ahol az 50-100 alkatrészből maximum 3-4 tér el minimálisan, ha egyáltalán eltér, ez kicsit bántja a szemem. Én speciel nem a csodára hajtottam, csak kíváncsi voltam, hogy mit reagál rá, motor ahogy kell rendesen felpörgött, a motor felpörgése után arra számítottam, hogy azért a fej is nekiáll kicsit mozogni, mutatva, hogy hahó meg vagyok, de nem így tett. Az EEPROM-ot majd átcserélem és megnézem akkor is hogy mit reagál rá, változott-e valamit a működése.

Jani
(#) uniman válasza pittti hozzászólására (») Márc 25, 2016 /
 
Hello!
Vártuk volna, hogy beavatsz bennünket, hogy két azonos HDD elektronika miért nem "csereszabatos" egymással, de aztán adatlapodba tekintve megértettem, hogy egy "winchester doktor adatmentő specialistának" nem áll érdekében, hogy bizonyos dolgokra fény derüljön.
Pedig bizony én már tucatnyi HDD-t "újraélesztettem" egyszerű elektronika cserével, persze azok még régebbi fajta HDD-k voltak a "hőskorból". Bajuk is csak annyi volt, hogy kijött a füst a motorvezérlő IC-ből...
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2016
(#) pittti válasza sjani hozzászólására (») Márc 25, 2016 / 1
 
Hello!
Arra leszek kíváncsi, hogy akkor mit fogsz csinálni ha az Eeprom átforrasztása után sem fog menni. Ugyanis ennek még meg van az esélye.

Hogy egy kicsit tisztábban lássál - az elektronikán lévő Eepron csak a firmware egy részét tartalmazza, a tulajdonképpeni vezérlő program a merevlemez 0 cylinder alatti részén (SA - Sistem Area) van - ide adódik indulásnál a vezérlés. Ha a loader nem találja a belépési pontot (annyira eltér), nincsen detektálás. Viszont vannak olyan típusok (márkát most szándékosan nem írok), amelyek minden indításnál és leállásnál írnak az adminisztrációs területre. Eltérő loader esetén ez hibás lesz - a következmény: ezek után már a reávaló, minden tekintetben passzoló elektronikával sem fog menni! Nem segít rajta más, csak a vezérlő firmware teljes újraírása, ami nem egyszerű feladat. Tehát ennyit az elektronikák csereberélgetéséről - remélem most már érted, nagyon nagy károkat is lehet vele okozni.

Megnyugtatásodra leírom, a te Samsung-od nem tartozik ebbe a csoportba, tehát az Eeprom átforrasztása után probléma nélkül mennie kell - ismétlem, amennyiben nincsen más hibája is. Az átforrasztás maga semmi nehézséget nem jelenthet - nézd meg egy SP802-es Samsung elektronikáját, az azokon lévő Atmel chipet tizenvalahány évvel ezelőtt egy kattogós Weller páka, és egy szike segítségével cseréltem! Nekem sem volt meg az a felszereltségem mint ma, de megcsináltam. Ma már ezeket alsófűtésű forrólevegős állomással végzem - így kockázatmentes.
(#) pittti válasza uniman hozzászólására (») Márc 25, 2016 /
 
Te kis kíváncsi! Olvasd el amit fentebb írtam - nem vagyok titkolózó.
Amit írtál, az a 80 Gigás Maxtorok idejében volt igaz - a maiak már nem ilyenek.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2016
(#) uniman válasza pittti hozzászólására (») Márc 25, 2016 /
 
OK...olvastam.
(#) pittti válasza uniman hozzászólására (») Márc 25, 2016 /
 
Az „ős”-időkben könnyű dolga volt az adatmentőknek - voltak olyan szériák amelyek még a méretre sem voltak kényesek - a Quantum LCT-k például egy elektronikával készültek 10G - 40G között, mindegyik ment mindegyikkel. A Samsung vezette be azt az újítást, hogy sorozatonként változott a vezérlő firmware - a rekorder az SP802 - SP812 széria, több mint 80 verzió készült belőle. Ezeknél aztán meg lehetett tanulni a forrasztgatást - szinte lehetetlen volt hozzájuk azonos ikert találni - pedig az utolsó ellenállásig azonosak voltak.

A másik véglet - manapság egyes gyártók egyedi azonosítókkal párosítják az elektronikát a mechanikával, kizárva ezzel minden lehetséges csereberét. Erre varrjál gombot!
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2016
(#) pittti válasza sjani hozzászólására (») Márc 31, 2016 /
 
Következő: »»   50 / 75
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem