Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Mikrofon előerősítő
 
Témaindító: Takee, idő: Okt 22, 2005
Lapozás: OK   19 / 21
(#) steelbird válasza Rober_4 hozzászólására (») Ápr 22, 2016 /
 
Rajz nincs sajnos, csak a képeken látszik, milyen bonyolult némelyik elektronika.
(#) Rober_4 válasza steelbird hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Egyébként szétkaptam a mikrofont és a szövetek össze voltak gyűrődve benne, és a kapszula sem a helyén volt, most sokkal jobb a hangja, tehát részben igazad volt
(#) steelbird válasza Rober_4 hozzászólására (») Ápr 23, 2016 /
 
Akkor gyakorlatilag megldódott? Vagy még mindig zajos?
(#) Rober_4 válasza steelbird hozzászólására (») Ápr 24, 2016 /
 
Keresek kapcsolási rajzot!
(#) Baxi hozzászólása Szept 9, 2016 /
 
Hi Mesterek!
Keresnek valamilyen jófajta előerősítő kapcsolást mikrofonhoz.
Ségitséget előre is köszönöm
Szivhangot szeretnék vissza hallgatni kismamánál
(#) granpa válasza Baxi hozzászólására (») Szept 9, 2016 /
 
Milyen mikrofonod van, körül néztél már a téma képei közt?
(#) forma3 válasza pucuka hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Szia!
Ennek a mikrofonnak amúgy így trafó nélkül szimmetrikus kivezetése van a DIN-es csatlakozóján?
(#) pucuka válasza forma3 hozzászólására (») Jan 25, 2017 /
 
Attól függ. Ha csak mikrofon van a kapszulában, annak mindkét kivezetése kölön külön ki van hozva, hozzáférhető. Ahogy pl. egy hangszórónál is. Így aztán tetszésed szerint használhatos szimmetrikus, és asszimetrikus módon is.
Ha a mikrofon mellett van pl. erősítő is, ahogy az elektret mikrofonoknál szokás, ott már a belső kapcsolás miatt alapból aszimetrikusan használható, de némi bűvészkedéssel azt is lehet szimmetrikussá tenni. ehhez viszont nem kell mikrofon trafó, de szimmetrizáló trafóra szükség lesz, már a fantom táp miatt is.
(#) vilamvili hozzászólása Szept 4, 2017 /
 
Tisztelt fórum. Az lenne a kérésem aki aki épített elektrik mikrofonnal nagyothalló erösítőtt kérnék egy
rajzot ha van hozzá egy pár szó az még jobb. Mert a gyári vagy arany árba van részemre de az sem jó.
vettem egyet Debrecenből az nagyon jól működött csak 1 hónap és befejezte és 1 elem 8 óra, ez a távoli zajt nem erősítette. nem probléma ha külön tokban megy az elektronika és a fűllhalgató vezetékes. Csak tranzisztoros legyen, minden kapcsolást szívesen fogadok és megköszönöm, Üdv Öreg.
(#) Wind-Storm hozzászólása Feb 18, 2018 /
 
Sziasztok!

Olcsó és kész megoldást szeretnék elektret kapszula állítható előerősítéséhez vonalbemenethez.
Tehát a lényeg az volna, hogy nem hangszórót kötnék a kimenetre.
Kifejezetten 12V-hoz keresek panelt, de ha jobb minőségben csak 5V környéki feszültséghez létezik, megoldom 78LÉ05-tel.
Mutatnék 3 fajtát, elsősorban a 12V-s tápigény előnye miatt esett ezekre a választás:

LM386-os

NE5532

MAX3812

Előre is köszi a választásban!
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2018
(#) Wind-Storm válasza Wind-Storm hozzászólására (») Feb 18, 2018 /
 
Már nem sikerült javítani... Tehát 78L05 és a 12V-ról táplálhatóság lehetősége miatt*
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2018
(#) Rober_4 válasza Wind-Storm hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Az lm386-os ictől szerintem az 5532-es nagyságrendekkel jobb műveleti erősítőket tartalmaz, viszont előnye, hogy nem kel mikrofont venned hozzá, ahogy a képen látom. A többihez kell mikrofont venned, de így akár vehetsz jobb minőségűt is. A harmadikról nem tudok sokat mondani...
Milyen hangminőségre van szükséged, illetve milyen a jelforrás amit rögzíteni akarsz?
(#) mhl hozzászólása Máj 1, 2018 /
 
Sziasztok!

Tudnátok ajánlani olyan mikrofon előerősítőt, ami jó lenne mérőmikrofon építéséhez? A tápellátás 9 V-os elemről menne. A fontos, hogy minél lineárisabb legyen. Már megvan az EMA02, de a mélytartományban gyengén teljesít. Esetleg át lehetne alakítani a meglévőt?
(#) Massawa válasza mhl hozzászólására (») Máj 1, 2018 /
 
Probáld kicserélni a kapszulát egy back-electret tipusra. Annak sokkal jobb karasztikája van az alacsony frekvenciákon
(#) mhl válasza Massawa hozzászólására (») Máj 1, 2018 /
 
Már megrendeltem a WM-61A-t ha megérkezik kipróbálom azzal is.
(#) szucsistvan123 hozzászólása Máj 10, 2018 /
 
Helló!

Rádiós és/vagy kábeles (nem kondenzátor) mikrofonhoz milyen erősítő kapcsolást ajánlanátok?
Köszi!
(#) Massawa válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Máj 10, 2018 /
 
Ez nem olyan egyszerü kérdés.
Van sok rádios link ami 1:1-ben viszi át a mikrofonjelet, azaz az erösitön a sima mikrofon bemenetbe lehet dugni. (Általában dinamikus vagy elöerösitös kondenzátor mikrofonokhoz jo ( az utobbihoz fantommal).

Azaz ha dinamikus mikrofont kapcsolsz a rádiohoz akkor mindegy hogy hogyan dugod a bemenetre radioval vagy anélkül.
Ha a rádio erösit akkor lehet, hogy már a LINE bemenetbe kell dugni.
Ebböl az következik, hogy egy jo elöerösitö kell dinamikus mikrofonhoz, és egy megfelellö rádio.
A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2018
(#) szucsistvan123 válasza Massawa hozzászólására (») Máj 10, 2018 /
 
Heló!

Nem vonalszintre kellene! A rádiós vevője nem vonalszintet ad ki, ezért kell az előerősítő. És ugye a sima dinamikus mikrofon se vonalszintű! Fantomtáp nem kell, mert úgysem használnék kondenzátormikrofont. Ehhez keresek egy elfogadható kapcsolást.
(#) Massawa válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Máj 11, 2018 /
 
Olvasd el még egyszer az utolso mondatot.
(#) szucsistvan123 válasza Massawa hozzászólására (») Máj 11, 2018 /
 
Elolvastam. (de nem értem pontosan mit szeretnél ezzel)
Ezért leírom hogy én mit szeretnék pontosan:
A rádiós mikrofon alatt például EZT értem, ami nem vonalszintet ad ki, hanem a keverőn a mikrofon bemenetre kell kötni (tudom hogy van amelyik vonalszintet is tud). Ehhez kell egy előerősítő. Azért írtam, hogy rádiós vagy sima vezetékes, mert nem tudom még, hogy milyen lesz. (olyan amihez fantomtáp kell, olyan biztos hogy nem!)
(#) pucuka válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Máj 11, 2018 /
 
Nem ártana, ha pontosan leírnád, mit is szeretnél.
Az a rádiós mikrofon, amit linkeltél, azt nem lehet közvetlenül semmihez sem kötni. Az valamilyen modulált RF jelet bocsájt ki, amit egy vevő vesz. Ennek a vevőnek a kimenetét, amely vonalszintű, lehet a keverőhöz csatlakoztatni.
Maga a mikrofon, és az adója általában egy egységet képez, ebbe nemigen tudsz/érdemes belenyúlni, ha hibás, meg kell javítani. A másik fajtája, egy adó, aminek mikrofon bemenete van. Ehhez sem kell/szabad további előerősítőt használni, hanem az eredetinek megfelelő mikrofont kell kapcsolni. Ha dinamikust, akkor azt, ha elektretet, akkor azt, mert az adó bemenete ennek megfelelően van kialakítva. Ha másképp kívánod használni, mint a gyári kiépítés, ahhoz már műszerek kellenek, mert vagy használhatatlanul halk lesz, vagy túlvezérled, és torzítani fog, ill. zavarni fogja az esetlegesen azonos térben használni kívánt többi hasonló berendezést.
A rádiós berendezések használatánál mindíg gondolni kell arra, hogy nem egyedül Te vagy a világon.
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2018
(#) szucsistvan123 hozzászólása Máj 11, 2018 /
 
Egy szóval nem mondtam, hogy bele akarok biszkálni a gyári "egységbe".
Akkor leírom harmadjára:
Van egy vezeték nélküli mikrofon, és annak a vevője (ami gyárilag egymáshoz tartozik.) A vevő NEM vonalszintű jelet ad ki (A keverő mikrofon bemenetére kell dugni, de keverőt nem akarok használni), és ezt a jelet szeretném előerősíteni, majd egy 100V rendszerű erősítő végfokozatára küldeni. (ami vonal szintű bemenettel rendelkezik). (A dinamikus mikrofont azért írtam, hogy ha véletlenül lemerül a rádiósban az elem, használható legyen vezetékes mikrofonnal is a rendszer. Ami kábellel van összekötve az előerősítővel)
Ennél érthetőbben nem tudom leírni!
(#) Inhouse válasza pucuka hozzászólására (») Máj 11, 2018 /
 
Van olyan vezeték nélküli mikrofon páros, ahol a nem vonal, hanem mikrofon jelszint a kimenet. Ehhez kell neki egy sima mikrofon erősítő, hogy az erősítő vonalszintű jelet kapjon. Mivel 100V-os rendszer, valami iskola rádió, vagy ilyesmi lehet.
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2018
(#) pucuka válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Máj 11, 2018 / 2
 
Végre leírtad. Ha mindjárt így kezdted volna, nem kellett volna találgatni.
Nem mellesleg elég értelmetlen dolog egy vezetéknélküli mikrofon vevőjéből mikrofonszintű jelet kihozni, de ha így van, akkor így van.
NE5532 ből építhetsz egy kétfokozatú erősítőt, és a két fokozat közé egy hangerő szabályzót. Az erősítő tápja jó, ha 15 V körüli. Kapcsolási rajzot találsz az IC adatlapján.
(#) szucsistvan123 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 11, 2018 /
 
Köszi a választ!
(#) masta_dry hozzászólása Júl 2, 2018 /
 
Szevasztok!
Öcsém nyűgjéhez kérnék segítséget:
PC-re van kötve egy Steinberg UR 22 mkII. külső interfész, amire egy AKG p120+ kondenzátor mikrofont kötött rá. A mikrofont megelőzte már egy másik is, amit visszacseréltetett, mert azt hitte, rossz. Most a második mikrofont rendelte az interfészhez, de ezzel sem működik megfelelően. Nagyon gyenge a mikrofon jel. Valószínűleg az interfész a hiba oka. (Nem adja a fantom táp +48 V-ját?)
A gond az, hogy minden csomagváltás jópár ezer forintos postaköltséggel jár, és mielőtt visszaküldi a még garanciális interfészt, jó lenne kideríteni, hogy az-e a hibás.
Abból ugye nem lehet gond, hogy a mikrofon bemenetre voltmérővel rámérek a 48V jelenlétére a fantom táp bekapcsolt állapotában?
(#) masta_dry válasza masta_dry hozzászólására (») Júl 3, 2018 /
 
Megoldódott.
A mikrofon az XLR kábellel egy XLR >> 1/4˝ jack konverter csatlakozóra volt kötve, amin nem kapta meg a fantom tápot a kond. mikrofon...
(#) abstrax hozzászólása Jan 5, 2019 /
 
Sziasztok!

A minap a kezdők-rovatban vetettem fel az alábbi problematikát, de többek szíves javaslatára átemeltem ide, ebbe a topikba....az eredeti bejegyzés ez volt:

https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2234254.html#2234254

A dolog lényege, hogy komplett mikrofon-előerősítőt csinálnék, amelyben a szigorúan vett mondjuk 3-tranzisztoros vagy éppen IC-s előfokot szeretném kiegészíteni a profi miki-előfokoknál szokásos további elemekkel.
Ilyen pl. a szimmetrikus XLR-bemenetnél a kapcsolható 48V-os fantomtáp, a -20dB es csillapítás (feszosztó, PAD), aztán esetleg egy fázisfordító kapcsoló is, majd következne egy bemenő transzformátor (mondjuk egy 1:10 áttételű, mely mindjárt +20dB-t emelhetne a jelszinten). Itt esetleg jöhetne egy bemeneti szintszabályzó poti, majd az áramkör tulajdonképpeni bemenete. Magán az előerősítőn belül egy fokozatkapcsolós, ellenállás hálózatos erősítés-beállítást képzeltem el a sima potis helyett (mondjuk 10dB-enként szabályozható a gain), majd az áramkör kimenetéről jöhet a kimenő trafó, mely a kimeneti XLR csatin már vonalszintű szimmetrizált jelet szolgáltat a további feldolgozáshoz (keverő, hangkártya bemenete, stb.)
No itt vetődött fel egy esetleges kimeneti szintszabályzó poti ideális helyének kérdése - amelyre időközben többen közületek adtak hasznos tanácsokat, ezeket igyekszem megszívlelni illetve alkalmazni. Valamint gondolkodom a kimenő trafó ideális illesztési lehetőségein is (ez legtöbbször egy 600ohm/600ohm-os 1:1-es trafó).
Most vagyok rajzolgatási fázisban, de ha elkészülök, felteszem, hogy legyetek szívesek és véleményezzétek.
De köszönöm az eddigi ötleteket, válaszokat is.
(#) pucuka válasza abstrax hozzászólására (») Jan 5, 2019 /
 
Köszönöm, hogy helyére tetted a témát.
Az illesztésekről. A trafók alkalmazása helyett jobbat még nem nagyon találtak ki. Egyrészt a szimmetrikus átvitel igen jó zavarvédelmet biztosít, földfüggetlensége kizárja a földhurok képződését.
Ha erősítő láncot (vagy annak elemeit) tervezel akkor érdemes felrajzolni az egyes erősítő fokozatok szintjeit, a jel, és a zajszinteket egyaránt. Ha csak a lánc egyes elemeit, mikrofon, vagy bemeneti erősítő, érdemes megnézni, hogy mekkora jelszintek/zajszintek lehetnek, ha a végén egy előírt jel/zaj szintet kell tartani.
A bemeneti trafó egyrészt megoldja szimmetrikus jelfogadást, másrészt az áttétele miatt jelentős feszültség szint emelést végez, a lehető legkisebb zaj hozzáadásával. Illesztésről csak annyit, hogy az nem igazán lényeges szempont, ez a 600/600 ohm csak akkor lenne lényeges, ha hosszú összekötő vonalat kell meghajtani. Ilyenről általában szó sincs, nem az általad épített erősítő, keverő fogja közvetlenül meghajtani a tőled 70 km -re levő solti adó modulátorát. Ez a 600/600 ohm, csak a vonatkoztatási szinteket jelöli, ahol 775 mV aszimmetrikus/1,55 V szimmetrikus szint 1 mW 600 ohmon.
Ráadásul az általánosan használt szimmetrikus mikrofon kábelek (kéteres árnyékolt) hullámimpedanciája 150 ohm körül van. De az általában használt kábelhosszaknál (10 - 30 m) nem is lényeges. Ezért általánosan nagy bemeneti impedanciájú bemenetet, és kis impedanciájú kimenetet használnak.
A jel/zaj viszony szempontjából az az előnyös, ha az első lépcső a lehető legnagyobbat erősíti, mert minden fokozat a saját hozzáadja, viszont az előzőét szorozza az erősítésével.
Ebből kifolyólag a bemeneten semmi keresnivalója az erősítés szabályzásnak, azt a lehető legnagyobb szinten kell elvégezni, ahogy a korrektoroknak is az erősítő belsejében a helye.
Ha ugyanazt a bemeneti trafót használod kis, és nagyjelre (mikrofon, vonal) akkor azt az előerősítő fokozat megkerülésével teheted. A csatornák fokozatainak pontos szintezését a fokozatok erősítés beállításával (pl. visszacsatolás) teheted meg.
A kimeneti trafókat ha kis impedanciáról hajtod meg, az is kedvező, gy gyári jóminőségű stúdió keverő kimenő impedanciája 10 ohm körüli.
(#) teddysnow válasza abstrax hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Szia
én is tervezem egy (pár) építését. Van egy, de amit szeretnék az RACK-es lenne, egy unit-ban lenne két mikrofon és egy csöves gitár előfok. -20dB Pad kapcsolót nem teszek bele, gain-el oldom meg. Fázisfordítást DAW megcsinálja. Fokozat kapcsolónak akkor látom értelmét, ha legalább 10 állású és két fokozatnak kell nagyon szigorú egységes erősítést beállítani. Mert két potit szemre nem lehet egyformára beállítani. Én potit teszek bele. Trafó? Nálam max 5 méter a távolság az előerősítő és a mikrofon között, aszimmetrikus bekötéssal elvagyok. Én a hang színezése miatt fogok tenni bele elejére-végére egy 1:1-es kis trafót kapcsolhatóra. És még teszek bele szintén kapcsolhatóan egy speaker simulatort, ez bevált.
Kimenő potit feleslegesnek tartom. Mert minek csillapítsak az előfok végén??? Csak azért állítsak be nagyobb gain-t, hogy a kimeneten a visszavehessem???
Amin van kimenőszint poti, azt alapból kitekerjük, hogy a legoptimálisabb gain-t tudjuk beállítani. Ha 0 dB kell a kimeneten, akkor csak akkora gain-t állítok be. Há nem, há de. Miért?
Következő: »»   19 / 21
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem