Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió áthangolása, OIRT - CCIR konverter
Lapozás: OK   18 / 22
(#) pucuka válasza CHZ hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
Az L54 mod tekercs csévetesten, ferrit hangolóval, az L58 oszc tekercs az a zöld légmagos, szivaccsal kitömve. A sávszűrő tekercsei a két zöld légmagos tekercs.
(#) CHZ válasza vasskos hozzászólására (») Márc 10, 2019 /
 
C53 helyére 22p, C56 15p, C65 és C75 egyik kivezetését vágd el.
Megfelelő antenna csatlakoztatása után L54 magját tekerd ki ( elképzelhető, hogy L54-ben maradhat a vasmag teljesen feltekerve, ha kicsit befelé tekerve lesz jobb vétel, ha romlana, alu mag kell bele) , L58 meneteit húzd szét alu, vagy sárgaréz maggal, próbálj keresni helyileg jól vehető adót (műanyag pálcával). Amennyiben sikerül akkor az adó frekvenciájának ismeretében próbáld skála szerint megfelelő helyre behúzni, majd L54 tekercsel max. térerő beállítani, alu vagy s.réz maggal, L 53 magjával próbáld maximumra hangolni.Skála felső vége közelébe (kb100MHz) keress egy másik adót, itt a forgón lévő C85 trimerrel hangold legnagyobb térerőre. Majd vissza a skála elejére, L54 hangolása legjobb vételre, ismét a skála vége, trimerrel legjobbra hangolni. Ezt többször megismételve lehet pontosan behangolni. Hangolást segítheti MP5 mérőpontra kötött érzékeny analóg műszer.
Ha sikerül, magokat viasszal rögzítsd.
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2019
(#) vasskos válasza CHZ hozzászólására (») Márc 11, 2019 /
 
Köszönöm! Ez így már világosabb számomra is. Még azt szeretném kérdezni, hogy ha tekercsmagot kell cserélni, azt miből hogyan érdemes? Illetve ezek a módosítások nem befolyásolják a KH vételt ugye?

"próbáld skála szerint megfelelő helyre behúzni" : ezt hogyan, mivel?
"L 53 magjával próbáld maximumra hangolni." : itt a tekercs széthúzásra gondolsz?

Elnézést a értetlenkedésért.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2019
(#) CHZ válasza vasskos hozzászólására (») Márc 11, 2019 /
 
Mivel cséve nélküli az oszc. tekercs, akár vastagabb alumínium vezetékdarab is megfelel.
Idézet:
„skála szerint megfelelő helyre behúzni" : ezt hogyan, mivel?”

L58 menetei széthúzásával tudod megoldani, ha ez kevésnek bizonyulna, mehet bele az alu..
"
Idézet:
„L 53 magjával próbáld maximumra hangolni." : itt a tekercs széthúzásra gondolsz?

L53 menetei széthúzásával, vagy összenyomásával.
Együtt futást finomítani L54 tekecsel, mindig alacsonyabb frekvencián, t.kondival magasabb frekin, skála végén. Többször megismételve tudod optimalizálni.
(#) gaben62 válasza vasskos hozzászólására (») Márc 11, 2019 /
 
Az oszcillátor tekercset cserélni kell, 5T-van gyárilag, ezt 3,5T-re 0,6-07mm. Cu-z ből,
a meneteket finoman széthúzni, 0,2-0,4mm. re legyenek egymástól, 3,5-es fúrószárra tekerd..
Alu vagy rézmag ide nem lesz jó, mert leállhat az oszcillátor, az L58-al párhuzamosan forrasztott kerámiát is cserélni szükséges..
L54- el párhuzamosan kötött trimmert/járulékos kapacitást/ állítsd minimumra, ha nem megy fel az oszci a kívánt értékre, akkor ezt vedd ki.
L52- bemeneti szűrő kapacitását cseréld ki 18pf-ra, az L53, kerámiáját pedig 15pf-re
A modulátor tekercsből a magot tekerd ki. kerámia kondi értéket nézd meg, a viaszt csepegtesd le, mert eltakarja.. a rezgőkört.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2019
(#) vasskos válasza CHZ hozzászólására (») Márc 11, 2019 /
 
A C53 és 56 kondit kicseréltem sikeresen, viszont a C65 és 75 nincs a panelen, nem találom. Csak az egyik kapcsolási rajz tartalmazza, a linkelt doksik közül...
(#) CHZ válasza vasskos hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Lehet, hogy a forgókondira rakták.
(#) vasskos válasza CHZ hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Köszönöm szépen a segítséged, sikerült az áthangolás. A két kondi cseréjével, az egyik kivételével (amelyik a forgókondi oldalán volt, a másikat nem tudtam beazonosítani), az L54 ferrit kitekerésével és az L58 széthúzásával tökéletes eredményt értem el. Az adók skálahelyesen helyezkednek el, a vétel érzékeny és kristálytiszta. Nagy az öröm.

file.jpeg
    
(#) CHZ válasza vasskos hozzászólására (») Márc 12, 2019 /
 
Ügyes vagy! Próbáltam legegyszerűbb megoldást javasolni, régebben sokat áthangoltam én is.
Jobb megoldás mint a konverter, így használni is kényelmesebb.
(#) dosandor válasza vasskos hozzászólására (») Márc 17, 2019 /
 
Gratulálok a sikeres áthangoláshoz. Én csak azt szeretném kérdezni tapasztalat gyűjtés céljából, hogy mekkora sávot tud így venni a rádió ?
(#) gaben62 válasza dosandor hozzászólására (») Márc 17, 2019 /
 
Ezek a japán rádiók, jó fajta hangoló-kondenzátorral lettek megáldva, 2x10-12pf. megfelelő felső trimer beállítás esetén, 88MHz-110MHz. ig simán felmegy a vételi sáv..
(#) dosandor válasza gaben62 hozzászólására (») Márc 18, 2019 /
 
Köszönöm, akkor ez az egész CCIR sáv.
(#) vasskos válasza dosandor hozzászólására (») Márc 21, 2019 /
 
Szia! A teljes CCIR sáv fogható, megerősítem.
(#) laczika hozzászólása Márc 30, 2019 /
 
Sziasztok! Van egy VT RM 4640-es rádióm, aminek 88 és 104 Mhz között kellene működnie, de a skálára mintha "zoomoltak" volna. Nem jó az átfogás, végighangolva a rádiót kb a fele fogható annak mint amit valójában lehetne. A vehető adók minősége teljesen jó azokkal nincs baj. Tekergetésnek ázásnak oxidációnak nyoma nincsen. Lehet ezzel valamit kezdeni? Van egy FM transmitteres nokiám ami 88,1-107,9-ig hangolható, még egy oszcilloszkóp is akad. Egyébként ez a panel van a 4630 4640 5632 5642 VT rádiókba. Köszönöm a válaszotokat.
(#) djcaveman hozzászólása Jún 29, 2019 /
 
Sziasztok.

Hozzám került egy Videoton R4430-as rádió... Az URH részének áthangolásán gondolkodok.... Valaki anno biztosan próbálkozott, mert mindent elállítgatott amit csak lehetett az URH dobozban - ami nem annyira gond.
Kérdésem, hogy lehet-e egyszerűen - nem belenyúlni az elektronikába pl.: kondi csere, tekercsek újraméretezése - áthangolni, vagy hagyjam....

A mellékelt rajzon mely alkatrészek értékeit kellene változtatni?
Bocsánat a rajz minőségéért...
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2019

r4430.png
    
(#) Gafly válasza djcaveman hozzászólására (») Jún 30, 2019 / 1
 
Ez szerintem eredetileg keleti szabványú.
Elsőként, ha van frekvencia mérőd, nézd meg, hogy az oszcillátor rezeg-e, és ha igen, mekkora tartományban.
Ha az jó, utána érdemes bármi mást piszkálni...

Mindenképpen menthető, mellesleg...
(#) Medve válasza djcaveman hozzászólására (») Jún 30, 2019 / 1
 
Szia, "egyszerűen" nem lehet áthangolni, pl a C16-ot ki kellene venni, és a térerőtől függően a C5-öt módosítani. Lehet, hogy az L4-L12-t is módosítani kell, vagy a C20-L17-et.
(#) pucuka válasza Medve hozzászólására (») Jún 30, 2019 / 1
 
Szinte biztos, hogy az L4 - L 12 -t módosítani kell, mert a hangoló kondenzátorok eleve olyan kicsik, hogy tovább csökkenteni nemigen lehet, de nem is célszerű.
(#) djcaveman válasza djcaveman hozzászólására (») Jún 30, 2019 /
 
Sziasztok.

Kicsit keresgettem ezen Videoton R sorozatú gépek rajzai között, és találtam hasonszőrű URH modullal ellátott masinát. Ez az R4400 számot viseli, és ahogy nézem, itt meg vannak adva a CCIR sávra vonatkozó értékek... persze csak ha jól gondolom, jól értelmezem a rajzot.

Na most ezt vajon át lehetne szerelni? Mert ami átalakítást látok, az nem egy bonyolult dolognak látszik.

R4400 urh.jpg
    
(#) pucuka válasza djcaveman hozzászólására (») Jún 30, 2019 / 1
 
Jól értelmezed. Csakhogy a rajzodon induktív hangolásút látunk. A menetszámok (hangolómag) nincsenek megadva, pedig lényegesen befolyásolja a hangolási tartományt.
Azért az az 1/7 pF -os kondi is elég kritikus dolog, különösen légszerelés esetén.
Az eredeti kapcsolásodban az a 80 pF -os rövidítő kondit is változtatni kell, ha csökkennek a menetszámok. Erősen gyanítom, hogy nem lehet megúszni a tekercsek menetszám csökkentését.
Az L12 esetén a csatoló tekercs miatt nehezítve is van.
(#) djcaveman válasza pucuka hozzászólására (») Júl 1, 2019 /
 
Köszönöm a válaszokat.
Per-pill marad úgy ahogy van, maximum a középhullámon a Kossuth, illetve a Dankó rádió bejön..
(#) laczika válasza djcaveman hozzászólására (») Júl 7, 2019 / 1
 
Szia én áthangoltam régebben egy VT R4430-as rádiót. Egy tekercs meneteit megkapargattam aztán összefolyattam cinnel és máris voltak adók amik bejöttek. Egy kondenzátor értékét még csökkentettem. Arra emlékszek még hogy sokat játszottam vele, de végül 89-101 MHz-es tartományt sikerült beállítani. Egy teljesen szűz példány volt, én nyúltam bele elsőként. A skála jó nyúlósra sikeredett, nem kellett finomkodni állomáskeresés közben. Ami meglepett hogy bekapcsolás után elég volt egyszer beállítani és nem volt még elhangolódás se. Nekem egyébként van egy R4400-asom ami gyárilag CCIR 108MHz-ig. A hangolása induktív úton történik 2 tekercs mozgatásával. Agyrém egy megoldás, a bowdenek feszítésével képtelenség normálisan beállítani az együttfutást. Rontja még a helyzetet hangoláskor a sok mozgó mechanikai elem holtjátéka. Szóval úgy 52ar ahogy van. Az R4430-ashoz viszont nagyon hasonló az R4900-as, és ebből készült exportra CCIR változat Civic R4900 néven. A korrekt megoldás az lenne ha sikerülne ennek a rajzát megszerezni és az alapján megcsinálni a módosításokat.
A hozzászólás módosítva: Júl 7, 2019
(#) szs válasza djcaveman hozzászólására (») Júl 7, 2019 / 1
 
Ezt csak helyeslem. Én is megörököltem a fatertól egy ilyet, A RÁDIÓT! (neki az volt), és vettem is '99-ben a "testvért", egy Harmónia-t. Ha értenék az áthangoláshoz, akkor sem tenném meg. Lehetett a ZIL-be DAC-motort tenni, -onnantól már csak (korlátozott) használati tárgy volt, -kidobandó idővel. Az eredetit viszont szeretjük. Kár, hogy olyant nem örököltem...

Kép, hogy lássuk, milyen szép:

vt_r4430.jpg
    
(#) Vales válasza szs hozzászólására (») Júl 18, 2019 /
 
Maximum a 4430-as lehet áthangolni, mert csak a Szimfónia De Luxe-ban van URH, a Harmónia (R4300) csak AM vevő (HH,KH,RH).
(#) Josika001 hozzászólása Aug 7, 2019 /
 
Üdv Mindenkinek!
Van egy RFT Lausitz 2011-esem, de sajnos keleti URH-s, és szeretném áthangolni. Hallottam róla, hogy ugyanaz a tunerkockája, mint a Prominenté, de azért szeretnék meggyőződni róla, hogy valóban, így van.

Előre is köszönöm!
(#) Moderátor hozzászólása campes hozzászólására (») Aug 12, 2019
 
Ennek fuss neki még egyszer, de most már a nagybetű-váltó (népszerű nevén: Shift-gomb) szakszerű használata mellett!
(#) tommeeka válasza Laci66 hozzászólására (») Aug 22, 2019 /
 
Szia!
Régi a hozzászólás, de talán még emlékszel
Az lenne a kérdésem, hogy mi az értéke a kristálynak, illetve mekkora sávot fed le ez a kapcsolás?
köszi
(#) pucuka válasza tommeeka hozzászólására (») Aug 23, 2019 /
 
Ugyan nem tőlem kérdezted.
Számoljunk.
Az OIRT sáv 66-73 MHz az 7 MHz sávszélesség. Ennyit hangol át, a régi OIRT normás készüléked.
A CCIR sáv 87,5 - 108 MHz 20,5 MHz széles.
Ez azt jelenti, hogy három kristály kell a teljes sáv átfogásához a konverteredben.
1. kristály: 87,5 + 3,5 = 91 MHz, 91 - 69,5 (OIRT sávközép)= 21,5 MHz.
2. Kristály: 87,5 + 7 +3,5 = 98 MHz, 98 - 69,5 = 28,5 MHz
3. kristály: 87,5 + 7 + 7 + 3,5 = 105 MHz, 105 - 69,5 = 35,5 MHz
Ha jól számoltam, ez a három kristály ra lenne szükséged.
Ehhez azonban még az kell, hogy a kapcsolásban szereplő bemenőkör sávszélessége 20,5 MHz -nél valamivel nagyobb legyen, vagy azt is hangolni kellene.
Az egyszerűbb megoldás, ha nincs a bemeneten hangolt kör, csak valami gyengécske sávszűrő.
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Aug 24, 2019 /
 
Még annyit hozzátennék, hogy általában egy 27,xxxx MHz kristályt szokás beledugni, ez nagyjából a sáv közepén levő 7 MHz -et fogja át, és viszonylag könnyen hozzáférhető.
(#) Laci66 válasza tommeeka hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Szia!
pucuka nagyon frappáns választ adott. Köszönet érte!
Ha jól emlékszem én 32 MHz-est használtam mert 99,5 MHz-re kellett.
Következő: »»   18 / 22
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem