Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   325 / 367
(#) pucuka válasza granpa hozzászólására (») Aug 14, 2019 /
 
Hálózatinak mindegy, kimenőnek nem annyira.
(#) Alkotó hozzászólása Aug 16, 2019 /
 
Kerestem a kacatok között egy transzformátor a PC hangszóróim tápegységének cseréjéhez. Találtam is, de közben egy szünetmentes tápban találtam egy kicsit nagyobb nyáktrafót is, amivel kapcsolatban vannak bizonytalanságaim.
A mellékelt fotókon lévő trafón 3 tekercs van, a többi kivezetés nincs bekötve.
A P1 primerre fogyasztásmérőn keresztül feszültséget adtam. A mérőegység alapján 232 V - 0,05 A - 1,9 W a hálózat irányából. A szorzat nem stimmel, de azt jól mutatja, hogy a primer oldal üresjárati paramétereivel nincs gond.
Az alábbi feszültségeket és ellenállásokat mértem:
P1 - 232,4 V - 111,3 ohm
Sz1 - 26,19 V - 14,4 ohm
Sz2 - 24,2 V - 1,9 ohm

Viszonylag értelmes műszerem van, de azért az ohm nagyságrendű mérésekben lehetnek pontatlanságok.
A képen a trafó méretét is nagyjából meg lehet ítélni a vonalzó segítségével. Az alapján, és a mérések alapján szeretném közelítőleg tudni a teljesítményt (20-30 W-ra tippelek), és a szekunderek terhelhetőségét.
(#) ferci válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 16, 2019 /
 
Egy 7*5*6 cm-es hasonló trafó 35 VA-es, primer 46 ohm, 16 V 2.2 amperes szekunder 0,9 ohm.
A te trafódra esetleg 20 wattot mondanék.
A Sz1-es tekercs sokat nem számít.
A súlya 1060 gramm.
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2019
(#) ronin75 válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 16, 2019 / 2
 
Bontott, ismeretlen trafók esetén én addig terhelem a szekundert, amíg, (trafó mérettől, szekunderfeszültségtől függően), ~1-2 V-ot esik a feszültsége. Terhelésre autóban használatos izzókat használok, (5-10-21-55 W) sorosan-párhuzamosan a megfelelő feszültség-áramigény elérése céljàból. Terhelve hagyom fél-egy óràt, ha nem melegszik számottevően, akkor nyugodt szívvel felhasználom.
(#) Alkotó válasza ferci hozzászólására (») Aug 16, 2019 /
 
A hasonló méret és súly valóban lehet támpont.
Az Sz1 tekercset a nagy ellenállása miatt én is valamilyen segédfeszültségnek gondolom, kis terhelhetőséggel. Az Sz2 képezheti a trafó teljesítményének zömét.
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2019
(#) Alkotó válasza ronin75 hozzászólására (») Aug 16, 2019 /
 
Ha nem találok más kiindulási pontot, akkor a terhelés hatására bekövetkező feszültségesés, és a melegedés vizsgálata következik.
Ebben azért vagyok bizonytalan, mert ezeket a trafókat eleve engedi a méretezésük melegedni. Esetenként alig lehet őket kézzel megfogni, már a névleges terhelés elérése előtt sem.
(#) erbe válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 16, 2019 /
 
46 VA bemenő, Sz2-n ~30 W kimenőnél 15 % alatt van a veszteséged. Közelítő számítás. Emiatt nem is arányos a két teljesítmény. Pl. 5 W lehet Sz1. Szekunderen 30 W-ot nyugodtan kivehetsz, de szerintem még 35 W-nál se lesz elviselhetetlen a melegedés.
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2019
(#) Alkotó válasza erbe hozzászólására (») Aug 16, 2019 /
 
Köszönöm az adatokat.
(#) Joe_001 válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 17, 2019 /
 
Üdv!
A szünetmentes primerje a vastagabb drót, mivel feltranszformálás van. A 26V-os rész a primer, ha boostolod akkor az alacsonyabb feszültségűre vált a szünetmentes. Autótrafó jelleggel. A szekunderen jön ki a 230 V. Ha nem volna beöntve, akkor látnád mi van belülre tekerve, az a primer. Tehát a szünetmentes trafónál a vastagabb.
Milyen szerencse, hogy egy kicsivel több veszteséggel visszafelé is működik, ezért tudtuk pákatrarónak használni, igaz kicsit nagyobbat, ráadásul ingyen volt.
A külső méretek alapján használd nyugodtan símán bírja
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2019
(#) Joe_001 válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 17, 2019 /
 
Nem segédfeszültség, mert szünetmentes trafónak írták. Ott ha esik az akku feszültsége akkor a booster fesz esése miatt a kisebb tekercsre kell váltani, hogy meglegyen a 230V. A felhasználás jellege miatt a kisebb menetszámú tekercs van belül, tehát az a primer. Igaz ez a beöntött ház miatt nem látszik., minimálisan lesz nagyobb a vesztesége a trafónak. Tapasztalat...
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2019
(#) vision61 válasza Joe_001 hozzászólására (») Aug 17, 2019 /
 
Az igaz hogy szünetmentesben volt, de valószínüleg az elektronika tápját volt hivatott ellátni. Én még nem láttam ilyen kis teljesítményű UPS-t.
(#) Alkotó válasza Joe_001 hozzászólására (») Aug 17, 2019 /
 
Elvileg igazad lehet, de ez nem az egység "nagy-trafója" volt.
(#) konyak6 hozzászólása Aug 27, 2019 /
 
Sziasztok!
Egy 300B-nek tekrenék hálózati trafót. Egy méretező programmal kiszámoltattam a menetszámokat. Szererném ha valaki leellenőrizné az adatolat.
A trafó egy EI120, 63mm pakettvastagsággal. Osztott csévetestel. A primer gyári, így azzal nem kell foglalkozni.
0-320 V 330 mA 624x0,4 mm
0-320 V 330 mA 624x0,4 mm
0-5 V 4 A 9x1,4 mm
0-5 V 4 A 9x1,4 mm
0-5 V 4 A 9x1,4 mm
0-6 V 4 A 11x1,4mm
Kicsit fura hogy ekkora trafót kell használni 2 x 10 W-hoz
(#) pucuka válasza konyak6 hozzászólására (») Aug 27, 2019 / 1
 
Számold már ki, hogy hány W a szekunder összteljesítmény. Picinyt túlméretezted, ami nem feltétlen baj.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2019
(#) Orbán József válasza konyak6 hozzászólására (») Aug 27, 2019 /
 
Ilyen kinézetű "gyári" tekercselésnél tekertem újra trafókat...
Mivel osztott a csévéd, lehetne mindkét kamrában 1/2 -ed primer, forgásirány váltással és a két véget összekötve a fázis mindig a vastesthez közelre kerül. Mindegy lenne a villásdugót hogyan dugjuk a konnektorba. Többek szerint lényeges. Ezen kívül jobb lenne a csatolás is a pr/szek-ek közt. Valamint lehetne árnyékoló lemezt, vagy menetsort tenni a primerek után.
(#) TAttila77 válasza konyak6 hozzászólására (») Aug 27, 2019 /
 
Üdv. "Fura" Na erre azt mondom neked, hogy nemrég készűltem el a Tim de Paravicini EAR859 végfokommal. Előbb 300B-t akartam én is használni de kis teljesítménye miatt elvetettem még a drágább egyedek szemezgetését (bár meg kell mondjam hogy szép cső). Ha még némi normális basszust is akarsz,(de az már más kérdés hogy különleges hagfal is kell hozzá) 6-8W max teljesítmény lesz, ha nagyon tutira építed meg. Ezt az EAR-t építettem meg végűl mert kb. ugyan olyan hálózati felvett teljesítményből az EARlegalább 13W-ot torzítás nélkűl kiad. Szerintem szokjál hozzá hogy egy A osztályú SE 300B-s végfoknak igencsak jócskán kell energia amit a végfokod állandóan fel is fog venni, még akkor is ha nem szól a zene csak be van kapcsolva. Barátkozz az A osztályú dolgok lelki világával. Egy normálisan méretezett 300B-s sztereó végfoknak legalább 400W-os táptrafót kéne gurítani. (nem árt egy kicsit túlméretezni, hogy legyen elég kraft mindíg) Fogadd meg jó tanácvsomat és egy kic sit méretezd túl, hidd el nekem, hogy végűl meghálálja magát. Sok sikert. Amúgy szép kis combos a trafód csak elszámoltad.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2019
(#) konyak6 hozzászólása Aug 27, 2019 /
 
Ha nem muszály, nem bontanám meg a primert. Az van a papír alatt. A secunder még évekkel ezelött az első próbálkozásaim egyike volt. Eredetileg csővoltmérőt akartam csinálni belőle, de aztán vettem egy gyári Mercury-t. Előszőr egy EI114-et akartam, de az a program szerint kicsi volt, így elővettem ezt. A megadott adatok alapján ez kb. 300 W-os lesz.
(#) pucuka válasza konyak6 hozzászólására (») Aug 28, 2019 /
 
Idézet:
„Kicsit fura hogy ekkora trafót kell használni 2 x 10 W-hoz”

Én is ennyit számoltam a megadott adataid alapján. De kérdés, hogy kell-e ennyi.
Azzal semmi baj, ha a huzalvastagságot a megadott áramokhoz választod, ha elfér, hajrá.
De egy 2×10 W -os erősítőnek elég kellene lennie egy 100 VA -es trafónak is.
A 2×320 V 330 mA fogyasztás egy kicsit soknak tűnik, ennyit biztosan nem fogyasztanak a csövek egy 10 W körüli erősítőben.
Persze, ha rendesen túl van méretezve, az az erősítő szempontjából nem káros, de nem kell használni.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2019
(#) Orbán József hozzászólása Szept 16, 2019 / 2
 
Üdv!
Örömmel látom, itt és másutt is tekercselő gép készítésre, beszerzésre adta, adja a fejét Kolléga.
Ha tudok valamiben segíteni, technikában, számlálók, szabályozás, segítek!
Nem kell félni, ingyen csinálom.
(#) cyberpalko válasza konyak6 hozzászólására (») Nov 1, 2019 /
 
Milyen programot használsz?
(#) jani1987 hozzászólása Dec 18, 2019 /
 
Kicsit bele javítottam a trafóba amit találtam. A primer rész érintetlenül maradt. Illetve a kivezető huzalt lecseréltem. A szekundert pedig áttekertem a nekem megfelelő értékre. Ha csak a terheletlen trafó primer áramát mérjük akkor lehet következtetni a teljesítményére?
(#) Ge Lee válasza jani1987 hozzászólására (») Dec 18, 2019 /
 
Nem. Abból arra lehet csak következtetni, hogy milyen a vas, meg hogy sikerült összerakni, azaz mennyi áram szükséges a vas átmágnesezéséhez. Ugye, minél kevésbé illesztetted jól, azaz minél nagyobb légrés van a lemezek között, annál nagyobb kell, mivel a levegőnek "picivel" rosszabbak a mágneses tulajdonságai mint a vasnak.
Amiből következtetni lehet az a primer huzal átmérője, meg az ohmos ellenállása.
(#) djadji hozzászólása Dec 25, 2019 /
 
Sziasztok!
Van egy bontott trafóm egy mikróból. A szekunder tekercset levágtam, mert akksi forrasztáshoz használtam. Most viszont szeretnék egy 36V-os egyenáramú motort meghajtani vele. A terv az, hogy tekerek egy szekundert hozzá, egyenirányítom, és megnézem a motort működteti e (Egy fűnyíró 300W-os motorja, amit akksi hajtott korábban). Ha jól számoltam akkor a primer tekercs 200 mentes. Tudnátok segíteni, hogy mennyi menet, milyen egyenirányítót lehetne használni?
Én úgy gondoltam, hogy 50 menet a szekunderre, az kb 50 Volt váltó... Azt egyenirányítom, az lesz olyan 36V körüli... Jól gondolom?
(#) GPeti1977 válasza djadji hozzászólására (») Dec 25, 2019 /
 
Nem, pont forditva. 36V ra tekerd ha nem raksz bele nagy
puffer kondenzátort.
(#) Cinema válasza djadji hozzászólására (») Dec 25, 2019 /
 
Nem éppen elegáns megoldás lesz ez. A mikrosütő transzformátora többnyire összehegesztett vasmagú, ezt szétvágva, a vasmag gyakorlatilag selejtté válik, mert leromlik minden jó tulajdonsága. Egy 50A-es egyenirányító talán jó lenne a 300W-os motorhoz, soros kb. 0,15Ohm/15W-os ellenállással sorosan kötve, ami az indítási áramkorlátozást végzi és kíméli az egyenirányítót. Záróirányú párhuzamosan kötött dióda is kellene az egyenirányított kimenetre, korlátozandó a motor induktív-feszültség-visszarúgásait.
Nem olyan egyszerű ez, mint amennyire látszik. Legalább 4mm2-es vezeték kell a motorhoz és a szekunder oldalra végig. Biztosítékokat se felejtsd ki, a szekunder oldalra kb 16A-es lomha, a primerre pedig, kb 6A-es lomha biztosíték szükséges.

Kellemes Ünnepeket!

Üdv!
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2019
(#) Gafly válasza djadji hozzászólására (») Dec 25, 2019 /
 
Szia,
elolvasva a hozzászólásodat, akkor jellegében valami hasonló 36V-is fűnyíróból bontott motorod van.
Én a "puffer kondenzátoros" kivitelre szavaznék, mert könnyen lehet, hogy "kefétlen" motor van benne, az meg kevésbé szereti a lüktető egyenáramot.
És akkor így kevesebb menetet is kell átfűzni a vasmagon. Mágneses söntöt ne felejtsd el kivenni, ha még eddig nem tetted volna meg.
Ha ezt a megoldás választod, akkor én ilyen alkatrészek irányába indulnék el:
- Combos diódahíd
- Nagy elkó
- És persze az elmaradhatatlan bazinagy kék LED
- Az előtét ellenállásokkal, (egyből 4, mert ugye örök élet, meg egy nap).
25...27V-ra ez esetben elég megtekerni a trafót (legyen mondjuk 30 menet, az szép kerek szám és emberi léptékű befűzögetni).

Mellesleg azt a 300W-ot nem kell annyira komolyan venni, veheted lentebb a költségkeretet.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2019
(#) erbe válasza Cinema hozzászólására (») Dec 25, 2019 / 3
 
Idézet:
„összehegesztett vasmagú, ezt szétvágva, a vasmag gyakorlatilag selejtté válik, mert leromlik minden jó tulajdonsága.”

Nem kell ám ennyire kétségbe esni!
Készítettem mikrotrafóból 800 W-os gérvágó fűrészhez tápegységet. Szétvágás után a primerhez hozzátekertem 5 menetet merev szigetelt 1,5 mm2-es huzalból. Utána ehhez az össz. menetszámhoz méreteztem a 24 V-os tekercset. A kész trafót satuba fogva újra összehegesztettük CO2-vel. A kocka is jó, de én 4 db generátordiódával egyenirányítottam, hűtőbordán. Egy 80 mm-es ventillátort is beépítettem, ami dobozon belül keringet. Alu az egész doboz. Áramkorlátozó nincs, de szekunder oldalra kapott 32 A-es kismegszakítót. Eddig még nem hozta vissza az unokaöcsém, pedig ennek már ~10 éve.

A primer menetszámot nem árt ellenőrizni. Amikkel eddig találkoztam, 250-265 menet közöttiek voltak. A primer csupasz szokott lenni, könnyű megszámolni a sorokat meg a legfelső réteg menetszámát. Ha nincs tele a réteg, akkor hozzá kell adni az alatta levő sorból a látható meneteket. Minden második réteghez hozzá lehet adni egy menetet.
Alapból felesleges az elkó. Nagyon ritka kefe nélküli motoros. De ezt feltétlen ellenőrizni kell.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2019
(#) Cinema válasza erbe hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Saját kockázatára és felelősségére(!) bárki, bármit összebarkácsolhat, de ne minket szidjon, ha valami nem sikerül.

Üdv!
(#) djadji válasza Gafly hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
Köszönöm a válaszokat, igyekszem feldolgozni.
A fűnyíró nem bonott, ez konkrétan EZ a gép, de vacak az akksija.
A Mikrosütő tarfónak csak kivágtm a szekunder tekerecselését, a vasmag egyben van, ahogy a primer is.
Gafly: Én is valami hasonló diódahidat gondoltam, bazinyag elkóm van. A LED-et nem értem, de valahogy azt érzem nem is létszükséglet. Viszont az előtét ellenállást nem értem hova is kellene. LED-ek előtt találkoztam előtét ellenállással, itt is erről volna szó, vagy másról? Segts pls..
(#) erbe válasza djadji hozzászólására (») Dec 26, 2019 /
 
A kép alapján nem sokra jutunk. Legalább a gyártóját megadhatnád.
Következő: »»   325 / 367
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem