Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3367 / 3940
(#) angelshark hozzászólása Okt 10, 2019 /
 
Sziasztok!

Lenne egy kicsit spéci kérdésem.
Szeretném megérteni, hogy egy (minimalisztikus, feszültségmérés-visszacsatolás nélküli) DC-DC boost converter-ben az egyes alkatrészek paraméterei és a végeredmény (max terhelhetőség, max be- és kimeneti feszültségarány) között milyen összefüggések vannak.
Igazából már össze is raktam egy áramkört (2 ceruzaelem, 1 induktor, 1 kondenzátor, 1 MOSFET kapcsoló Arduino-ról irányítva és 1 "fogyasztó" ellenállás), de nagyon rossz lett a hatásfoka, és nem sikerül javítani rajta.

Szóval a konkrét kérdés az az, hogy szerintetek az alábbi kalkulátor alapjait tekintve használható-e?
https://learn.adafruit.com/diy-boost-calc/the-calculator
Amit nem tudok megérteni a kalkulátor kapcsán az az, hogy hogyan lehet, hogy abban a három esetben, ha a
1) bemeneti feszültség (Max Vin) értéket csökkentem, vagy
2) a kimeneti feszültség (Min Vout) értéket növelem, vagy
3) a "kimeneti áramerősség" (Iout) értéket növelem,
...mindhárom esetben csökken a szükséges minimálisan szükséges induktivitás méret!?
Én pont, hogy azt gondolnám, hogy mindhárom esetben egy nagyobb (és drágább) alkatrészre kellene szükség legyen.
Mit értelmezek félre?
Köszi.
(#) kadarist válasza angelshark hozzászólására (») Okt 10, 2019 /
 
Szia!
A kapcsolásodat mutasd meg, mert lehet, hogy csak valami triviális ok miatt rossz a hatásfok.
(#) angelshark válasza kadarist hozzászólására (») Okt 10, 2019 /
 
A kapcsolásom az a jellegzetes mindenféle bonyolítás nélküli alapkonfiguráció, amibe szinte bárhol bele lehet botlani a neten.
Így néz ki:
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Boost_conventions.svg
Az egyes alkatrészeim paraméterei pedig: 3V DC tápfesz, 100uH tekercs, 100µF kondenzátor, 60V/1A Schottky-dióda, 62500Hz kapcsoló frekvencia.

De nem a részletekben szeretnék elveszni, hanem az alapösszefüggéseket szeretném megérteni. Azaz szeretném tisztázni a fentebb említett 3 ellentmondásos pontot. (Jó-e egyáltalán a kalkulátor, vagy hibás.)
Mégegyszer leírom a legnehezebben megérthető pontot: Hogyan lehet, hogy ha növelem a kimeneti áram (Iout) értékét, akkor elég lesz egy kisebb induktivitással rendelkező tekercs?
(#) Petres hozzászólása Okt 11, 2019 /
 
Sziasztok,

Mi a külömbség a T8 A L 250V biztosíték és a T8 A H 250V biztosíték között?

Felváltható a T8 A H 250V biztosíték T8 A L 250V biztosítékra?

Köszönöm!
(#) kapu48 válasza Petres hozzászólására (») Okt 11, 2019 /
 
Tudtommal az L=Lomha, H=gyors kioldású.
(#) Bakman válasza Petres hozzászólására (») Okt 11, 2019 / 5
 
A névleges áramerősség előtt:

TT: extra lomha
T: lomha
M: normál
F: gyors
FF: extra gyors

Után:

H: nagy megszakítókészségű (kvarchomokkal töltött)
L: kis megszakítókészségű
(#) iranytu hozzászólása Okt 11, 2019 /
 
Sziasztok!
most bogarásztam egy kis olvasmányt:
http://www.sze.hu/~gyimesi/MSC%20%C1ramk%F6rtervez%E9s/Elektronika_I.pdf
Egy fejezetben szépen tárgyalja a kaszkód kapcsolású erősítő fokozatokat.

Nagyon fellelkesített,de gyanús... Olyan Szent Grál jellegű.

Kérdéseim:
-ha ilyen jó, differenciál erősítőkben miért nem ilyen a bemenő fokozat? (IC lapkáján elfér...)
-optocsatolóban, ha egy optocsatolót és egy bármilyen jeltranzisztort kaszkódba kötök, az átvihető jelek felső határfrekije is fentebb megy? (fürgébb lesz?)
-Ha egy nagyáramú tranzisztorral szeretnék rövidhullámra (~30MHz) tranzisztoros adót készíteni, akkor a parazita kapacitás nagy részét ki tudom iktatni. Miért nem használják?
-A 2 tranzisztoron megoszlik a feszültség. Ha egy tranzisztor pl 60V kollektor-emitter határfeszültséget bír ki, akkor kb 40V-ról szabad járatni. Ha kaszkódba kötök kettőt akkor 2x40V=80V-ot köthetek á?
-Ez a kaszkód teljesítmény fetekre is elvileg alkalmazható?
Csak pontosa azonos alkatrészek tehetők be?
-Azt azért én sem hiszem, hogy fet-tranzisztor páros kaszkódban működne (áram, és feszültségvezérlés)
-torzítást növelné, és azért nem használják?
-Miért nem látom, hogy használnák? Azért a tranzisztor ára nem olyan egetverő, hogy ez a költséggel magyarázható lenne.
(#) Vs hozzászólása Okt 13, 2019 /
 
Sziasztok!
Egy olyan segítségre lenne szükségem, hogy a fürdőszobában van egy Hidromasszázs zuhanykabin, amiben van egy rádió. Pompásan működik, de ami a rádióban megy az kritikán aluli. Szóval anno láttam ezt az FM Transmittert hogy mit tud. Esetleg ezt lehet alkalmazni, hogy a számítógép routerre rádugni USB-keresztül, amit a zuhanykabinban meg is szólaltat? Van rá ilyen lehetőség? Vagy mit tanácsoltok alternatívaként? Esetleg ha lehet ilyet készíteni akkor meg lehet csinálni PCB nyákon ezt? Vagy venni kell ilyen transmittert inkább, ami adja a jelet a zuhanykabin rádióba?
Köszi a segítséget!
(#) bitmixer válasza Vs hozzászólására (») Okt 13, 2019 /
 
Szerintem USB helyett inkább 3,5 mm jack verziót kerssél, tele van vele a net. PC kimenetre is dughatod, vagy mobilba is, vagy akár régi walkmanbe, CD játszóba, stb. Nekem pl. éppen útban van egy ilyen:
https://www.aliexpress.com/item/32764024637.html?spm=a2g0s.9042311....KlbZES
(#) Endre22 hozzászólása Okt 13, 2019 /
 
Van 12 darab 5 voltos modulom, amit meg kellene táplálnom egy áramforrásról.
A kérdésem igazából az, hogy hogyan érdemes őket a tápra kötni.
Szépen sorba kötni őket, vagy minden egyes modult külön kötni a tápra? (lásd egyesesített ábra )

tap.jpg
    
(#) bbalazs_ válasza Endre22 hozzászólására (») Okt 13, 2019 / 1
 
Általánosságban a második, a csillagpontos a nyerő.
De sok függ attól, milyen modul, mit csinál. Minél kisebb az áramfelvétel, annál elfogadhatóbb az első.
(#) Peter65 válasza iranytu hozzászólására (») Okt 13, 2019 / 1
 
Szia!
A válaszadást segítené, ha megírtad volna az oldalszámot, és a kapcsolási ábra számát. Feltételezem, hogy alapvetően a 71. oldal 7.13-as ábrájáról van elsősorban szó.
Néhány kérdésedre a válasz:
-tudtommal használatos differenciál erősítőkben is ez a megoldás, elsősorban a nagy sávszélességű áramkörökben, illetve audió erősítőkben is előfordul.
-az optocsatolóval átvihető jel határfrekije is feljebb megy, de vigyázni kell, hogy a disszipáció ne legyen túl nagy rajta (minél nagyobb az Uce fesz, anál kisebb a kapacitása, nő a sávszélessége, de nő a disszipációja is)
-igen, megoszlik a feszültség, de a bekapcsolási tranziens alatt ez nem feltétlenül teljesül.
-kapcsoló üzemű tápokban szokás a bipoláris-fet kaszkád, van ilyen alkatrész is ami egyben tartalmazza (pl.: az ST STC08DE150HP). A régebbi ipari berendezések tápjaiban gyakran találkoztam ezzel a megoldással.
(#) Lacaboy hozzászólása Okt 14, 2019 /
 
Sziasztok!
Valaki letudna vezetni nekem, hogy hogyan kell kiszamolni az Rt erteket ha minden mas ertek adott?
(#) pipi válasza Lacaboy hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Bővebben: Link
át kell rendezni az egyenletet
(#) tbarath válasza Lacaboy hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Rt és R2 párhuzamosan van kötve, az eredő ellenállásuk Re = 1 / ( 1/R2 +1/Rt )
Ez az eredő egy feszültségosztót képez R1-el, szóval tudjuk azt is, hogy U2/U1 = Re/(R1+Re).
Ebbe behelyettesíted az első képletét, aztán addig rendezed amíg az egyik oldalon Rt nem marad.
(#) Lacaboy válasza pipi hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Nem vilagos tudsz segiteni levezetni?
(#) Mukee hozzászólása Okt 14, 2019 /
 
Sziasztok! Akvárium fütését akarom sorosan kötni másik nem szabályozható fütéssel. Tehát a 25W-os fütőszál szabályozható, csak télen állandóan megy, mert kevés. Szerintem menne a dolog. De gondoltam, baromság, akár egy merülö forralót is tehetnék bele. Csak az meg 300W. Soros kötésnél gond?????!!!!
Hosszú ü-t hogy írok??
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2019
(#) vladcepes hozzászólása Okt 14, 2019 /
 
Sziasztok! Va egy Darts táblám és van benne 7 szegmenses led kijelző,2 zöld 2 piros. A zöldeket le akarom cserélni pirosra,mert nem igazán látszik jól a zöld. Rendeltem is pirosat de kiderült hogy kisebbet mint kellett volna Én 0.36"-osat rendeltem ami kisebb , mekkora lehet benne? 0.56"-os? vagy van ennél nagyobb is? ,köszönöm a válaszokat!
(#) game4812 válasza vladcepes hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Itt találtam 0,8"-osat is. Ha minden ott van kéznél, akkor a 0,36" = 0,9144 cm. Szerintem mérd le az új kijelzőn, hogy melyik mérete ekkora. Amire stimmel, azt mérd le a beépítetten, és oszd el 2,54-gyel, ha 0,56 jön ki, akkor az lesz a jó.
(#) pipi válasza vladcepes hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
A méreten felül a bekötésre is figyelni kell, ha van rajta típusszám, akkor ugyanolyan számút rendelj, a betű szokta megmondani a színt
(#) Bakman válasza Mukee hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Soros kötés nem lesz jó. A kialakult áram a nagyobb eredő ellenállás miatt kevesebb lesz, miközben a feszültség állandó (230 V) -> kisebb teljesítmény.
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Lehetne merülőforraló, például trafóról táplálva.
Dimmerrel ellátott merülőforralót érintésvédelmileg nem javasolnék.
(#) Bakman válasza Gafly hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Pláne annak fényében, hogy az akváriumi fűtőtestek szinte filléres kategóriába esnek.
(#) vladcepes válasza game4812 hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Köszönöm! a 0,56" os lesz a jó.
(#) vladcepes válasza pipi hozzászólására (») Okt 14, 2019 /
 
Augusztusban már írtam erről-válaszoltál is(mármint linkeket is küldtél). Ezt találtam az enyémre HS5631AS írt alapján: Led kijelző . Amit rendeltem nem is jó mert az Közös Anód,és ez meg közös Katód
Végül nem volt egy nagy összeg,inkább maga a várakozás.
(#) Ráx Aladár hozzászólása Okt 14, 2019 /
 
Sziasztok! Elektronikában kezdő vagyok, és kérdésem lenne hogy régi használt asztali műszereket érdemes-e venni? Vagy olyanokat pontosan kik használnak ezen a területen? Válaszokat előre is köszönöm!
(#) nagym6 válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Okt 14, 2019 / 1
 
Ha az új drága, nem éri meg hobbira, akkor csak a régi használt műszer marad. Itt sokan használnak ilyen régi ketyeréket, sőt zömében azokat. Ezek még általában javíthatók is.
(#) Ge Lee válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
A lényeg nem a kik hanem a miért szón van inkább. Asztali műszert az használ, akinek a kézieknél nagyobb felbontású műszerre van szüksége. Kéziben általánosan 3,5 digitesek vannak, meg van még 4-4,5 digites is, amiből van olcsó is ami nem sokat ér, meg drága is.
Viszont ha neked mondjuk 5,5 digitesre lenne szükséged olyan kéziben már nem nagyon van, illetve én még nem láttam, meg ha lenne is, megfizethetetlen lenne. Asztaliban sem olcsó, de a régebbi típusokat már meg lehet itt ott szerezni elérhető árban.
Itt van pl. a Keithley 197, ami ár érték arányban talán az egyik legjobb, nekem sikerült beszerezni belőle 2db-ot is EU-s forrásból még a linkeltnél is olcsóbban. Egy ilyen tudású műszer újan kb. 250 ezer forintnál kezdődik.
A másik dolog, hogy mivel egy asztali műszerben sokkal nagyobb hely van mint egy kézi hordozhatóban, ezért eleve pontosabbra is meg lehet csinálni, illetve összességében lehet vele jóval pontosabban is mérni, mint a megadott alap specifikáció (lehet precízebb a referencia, nincsenek a hordozásból adódó hőmérséklet, páratartalom stb. változások).
(#) vargaf válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
A kérdésben ezt írja:
Idézet:
„Elektronikában kezdő vagyok”

Ezek alapján kezdetnek egy nem gagyi 3,5 digites műszer már megfelel a céloknak. Egy kezdőnek biztosan nem kell 5,5 digites műszer.
(#) Epu2 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
Az analóg műszernek egy komoly előnye van. A változó szintek kijelzése hitelesebb. A digitális mindig okoz egy digit hibát, az analóg nem.
Következő: »»   3367 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem