Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   284 / 312
(#) Ferrari1 válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Így már világos
Köszönöm szépen a segítséget!
(#) Jonni válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Egy BC 558 elég egy relay behúzásához? Nem kicsi az?
(#) Régi motoros válasza Jonni hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Honnan tudnám, meg kell nézni az adatlapját mennyi áramot bír, és mennyi szükséges a relének.
Én nem nézegettem adatlapokat...
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2022
(#) Suba53 válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 20, 2022 /
 
Az "Open Drain" az nem nyitott leeresztő.
Ez nem egy kád, hanem FET. Aminek a drain elektródája van kivezetve, felhúzó ellenállás nélkül.
Olyan, mint régebben a TTL sorozatban az open kollektoros kimenetek.
Arra alkalmas, hogy pl. 5V-os logikai szinteken működő áramkört lehet illeszteni magasabb tápfeszen működő áramkörhöz, vagy direktben meg tud hajtani magasabb feszültségről relét, izzót.
(#) Régi motoros válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 21, 2022 /
 
Akkor ezt címezd a google fordítónak. Fordíttasd le vele te is, és javasolj helyesbítést.
Nyilván nem az. Az egy, a szó szoros értelmében létrejött fordítás.
A hozzászólás módosítva: Szept 21, 2022
(#) Suba53 válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 22, 2022 /
 
A te hozzászólásodban szerepelt, ezért válaszoltam arra. A google nem írogat ide a fórumba.

A válasz nem mindig annak hasznos, akinek a beírására reagálsz. Abban biztos vagyok, hogy te sem lefolyónak értelmezted, de járnak errefelé sokan, akiknek nem árt ha tisztázunk némi fogalomzavart.
(#) 444Tibi válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 22, 2022 /
 
Szakkifejezéseket nemegyszer nagyon nehéz szabatosan fordítani, sajnos néha elengedhetetlen az angolul elterjedt formát használni. És megtanulni, mit is takar a drain, emitter és egyebek kifejezés.
Pl.a drain lefolyónak és vízcsőnek is fordítható, magyarban a dréncső elnevezés a szivárgócsövezést is jelenti félpongyola kifejezéssel.
De egy FET katalógus böngészése közben eszembe sem jutnak ezek a szinonímák.
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2022
(#) Régi motoros válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 22, 2022 /
 
Nyilván azért van ott az eredeti angol szöveg is.
De egyébként teljesen mindegy is hogy "hívjuk",
a leírásban a működés lényege értelmezhető úgy gondolom, és az nem függ a megnevezéstől.
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2022
(#) GPeti1977 hozzászólása Okt 5, 2022 /
 
Még tavaly vettem egy powerbank elektronikát, hasonló vagy ugyanaz mint ez: Bővebben: Charging
Most élesben lett volna kipróbálva, fel lett töltve, de egy okosóra töltés után már azt jelezte hogy le van merülve az akkumlátor, de a Li akku tele van 4,1V mérhető rajta, az akku kapacitása 35Ah (!). A panel romlott el vagy intelligens és a nagy kapacitású akkut nem tudja kezelni?
(#) Kovidivi válasza GPeti1977 hozzászólására (») Okt 5, 2022 /
 
Panel romolhatott el. Nincs rajta semmi maximális kapacitás korlát, vagy bármilyen ellenőrzés.
(#) GPeti1977 válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 6, 2022 /
 
Valahogy csak "gondolkozik", feltettem töltőre egy pillanatra azután megint jelezte hogy tele az akku.
(#) Epu2 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Okt 6, 2022 /
 
Nem veszi a töltést. A feszültség felszalad a 4,2-re és akkor tele van. Vagy a töltő zizi.
(#) GPeti1977 válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 6, 2022 1 /
 
Ez az IC van benne: Bővebben: IP5328P
Az adatlap ír Columb métert, illetve a gomb 10 másodpercnél tovább nyomásával teljes reset-et.
(#) Kovidivi válasza GPeti1977 hozzászólására (») Okt 11, 2022 /
 
Ha erre gondolsz: coulometer
Coulometry determines the amount of matter transformed during an electrolysis reaction by measuring the amount of electricity (in coulombs) consumed,
szerintem az teljesen más, de próbálkozhatsz a reset-tel. Ennyi pénzért nem raknak bele hasonló védelmet. Rakj fel egy két a power bank belsejéröl, meg arról, hogy milyen akksi, és hogyan van rákapcsolva.
Coulombmeter - ez meg csak sima 4LED meghajtása az akksi feszültség függvényében. Ha ténylegesen tudná, mekkora az akksipakkod kapacitása, akkor valahol meg kellene találni, hogyan táplálod bele az infót. Vagy lemeríted az akksit teljesen, és feltöltöd, akkor talán elmenti az értéket. De akkor meg egy maximális értéket kellene valahol feltüntetni.
A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2022
(#) Skori hozzászólása Okt 22, 2022 /
 
Li akkumulátort lehet-e u.n. pufferüzemben használni (mint régen bizonyos ólom akksikat, pl. riasztókban 13,5V-al)? Tehát áramkorlátos táp, kb. 50% töltöttségnek megfelelő feszültséggel, Az akku meg simán párhuzamosan a fogyasztóval - avagy semmit sem lehet nyerni a 4,1...4,2V-os végfeszültségű megoldáshoz képest?
A hozzászólás módosítva: Okt 22, 2022
(#) szsrobert válasza Skori hozzászólására (») Okt 23, 2022 /
 
3-4V/cella.Elvileg 4Vra,3,9Vra töltve több ciklust elvisel.
(#) Jonni hozzászólása Okt 23, 2022 /
 
Van egy ilyen lithium telefon aksim, sok éve nem lett használva és lemerült 2V alá. Feltöltöttem egy ilyen usb-s töltővel és már 2 napja tartja a 4,1 voltot terhelés nélkűl. Az biztos , hogy nem szereti a lithium ha 3V alá merül, de szerintetek ez az aksi még használható? Ha igen meddig?
(#) szsrobert válasza Jonni hozzászólására (») Okt 23, 2022 /
 
A próba során kiderül. Van amelyik túléli.
(#) 444Tibi válasza Skori hozzászólására (») Okt 23, 2022 /
 
Ha jól emlékszek, mert én is keresgéltem ilyen ups üzemmódba,
3,96V amin lehet tartani végtelenségig.
Viszont, mivel meg sok éve azt olvastam hogy nagy megbízhatóságú, katonai alkalmazásban 3,9 és 3,2V között tartják a liion cellát, ez nagyon is reális tartomány.
A kapacitás valahol 65-70% körül lesz így.
(#) Régi motoros válasza Jonni hozzászólására (») Okt 23, 2022 /
 
Általában használható, nem egy cellát találtam már ami még 1V alá is merült, aztán töltés után teljesen jó kapacitásértéket mutatott teszt után. A 0V -ig merültekről ez már nem mondható el nagy általánosságokban, de nagy ritkán még az is életre kelthető. A lényeg az volna, hogy mélykisütött állapotban lehetőleg kis árammal kezdjük meg a töltést míg el nem éri legalább a 3V -ot, aztán lehet nagyobb árammal is tölteni.
A másik rendkívül fontos, hogy ne hagyjuk magára, mert ha azért merült 0V -ig mert cellazárlat van, az rövid időn belül túlforr és kigyulladhat. Persze ilyen cellát már nem érdemes nagy áramú megoldásokra használni, de valami kis fogyasztású készenléti akkunak, vagy egy "gyenge" elemlámpához teljesen jó is lehet. Viszont az, hogy két nap tartja a feszültséget az még nem garancia semmire. Lehet, hogy két hét múlva már csak 3V lesz a teljesen feltöltött cellában is.
(Persze ha csak négy napot kell áthidalni... de akkor is inkább csak a mazochistáknak. )
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2022
(#) Jonni válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 23, 2022 /
 
Idézet:
„A lényeg az volna, hogy mélykisütött állapotban lehetőleg kis árammal kezdjük meg a töltést míg el nem éri legalább a 3V -ot, aztán lehet nagyobb árammal is tölteni”


Nekem sajnos csak 1 fajta töltőm van (TP4056-1A-MN) ez meg tölt ahogy az ic engedi, de nem melegedett töltés közben egy kicsit se. De mondjuk az is igaz , hogy jobb ha majd 2 hét mulva nézem meg, hogy mennyire merült le

De még úgy is lehetne tölteni, hogy nem usb-n hanem labortápot kapcsolok az inputra
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2022
(#) Régi motoros válasza Jonni hozzászólására (») Okt 23, 2022 /
 
Nyilván nem abba fog belepusztulni, ha mégis 1A -el kezded tölteni alulmerült állapotba...
De nem én mondom (hanem a gyártók), hogy az alulmerült akku nem szereti a nagy áramú töltést,
de azt hiszem, ez kb mindenfajta akkura igaz (vagy javítson ki valaki, ha tévedek).
(#) Jonni válasza Régi motoros hozzászólására (») Okt 23, 2022 /
 
Persze az lenne a legjobb ha valami kijelezné a töltöttséget mint a mobiloknál de ez most egyelöre nem valósul meg.
(#) wbt válasza Jonni hozzászólására (») Okt 23, 2022 /
 
A TP4056-nál egy ellenállással állítod be a töltőáramot, tehát (akár) egy tranzisztorral (meg osztó) tudsz kapcsolni ellenállást a föld felé, így egy bizonyos feszültség elérésekor megnövelheted a töltőáramot.
(#) Jonni válasza wbt hozzászólására (») Okt 23, 2022 /
 
Úgy is megoldható, csak akkor sokszor kéne mérjek, hogy mégis hány voltnál jár a töltés.
(#) wbt válasza Jonni hozzászólására (») Okt 23, 2022 /
 
A töltőáramot szabályozó ellenállás használható töltőáram mérésére is. Ha az lecsökken nullára, fel van töltve (vagy egyre csökkenő). A töltőáramból meg a töltőfeszből reményeim szerint kijön a töltöttségi fok.
(#) Massawa válasza Jonni hozzászólására (») Okt 23, 2022 /
 
Kapni fillérekért LiPo töltö modulokat, azokon van LED ami mutatja az akku állapotát.
(#) Massawa válasza Massawa hozzászólására (») Okt 23, 2022 /
 
Igy néz ki.
(#) Jonni válasza Massawa hozzászólására (») Okt 24, 2022 /
 
Van ilyenem csak a gond az hogy ezek csak 2 állapotot tudnak töltés/feltöltve, azt hogy hány százalékon vagy hány volton van az aksi azt nem.
(#) 444Tibi válasza Jonni hozzászólására (») Okt 24, 2022 / 2
 
Ez még elmegy, a 2V talán.
Ennél lejjebb merített cellák is visszahozhatók csak van egy aprócska kis veszélyforrás ilyenkor.

Saját blogbejegyzésemből idéznék ezügyben.

"És mi lesz a szerencsétlen cellákkal töltésnél amik csutkára le vannak harcolva? Ez a mutatvány érdekes módon nem ekkor, hanem az 1 nap, 1 hét, 1hónap múlva bekövetkező töltésnél fog csodálatos tűzijátékkal zárulni.
Miért is? Minden akkumulátorban van egy szeparátornak nevezet szerkezet, feladat, mint a neve is mutatja, az anód-katód, pozitív-negatív pólusok elválasztása, elszeparálása egymástól. Ez a litium cellákba egy leheletvékony műanyag polimer réteg. A mélykisütésben lévő akkucella belsejében kiválik az aktív anyag és tűhegyes kristályok formájában kicsapódik. Amely kristályok (dendritek) a szeparátorfólia mellett képződnek, azt elgyengítik, átszúrják. Nem kell magyaráznom, ez mit jelent, a pozitív és negatív elektróda ha összér, az bizony zárlat. Ha ezt a cellát feltesszük tölteni, a legszerencsétlenebb esetben a töltés vége felé üt át a fólia és egy belső zárlat ellen a Jóistenen és szerencsén kívül nincs védelem. A belső ellenállása a cellának 15-25mohm (milliohm), egyszerű matekkal a zárlati áram elérheti könnyen a 200 ampert is. Egyenes következménye a cella robbanása, mivel belül van a zárlat, külső védelem nincs."

Kb. ennyi és ha nem is minden esetben így lesz, fel kell készülni mint legrosszabb eshetőségre.
Következő: »»   284 / 312
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem