Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   3 / 24
(#) zotya1983 hozzászólása Feb 18, 2016
Ma méricskéltem kicsit, szkóppal néztem 100hz es jelalakkal a tda 7294 híd kimenetét mekkora teljesítményre képes 8 ohm műterhelésre egy tabletre letöltött szinuszgenerátor programmal állítottam elő a jelet a bemenetére,hajszárítóból bontott 8 ohmra levágott kanthal huzalt használtam műterhelésnek azzal sorba kötve egy ampermérő a műteheren párhuzamosan pedig leolvastam a kimeneten lévő ac feszültséget így szoroztam be.U*i alapján. Sajnos a tablet alkalmatlannak bizonyult a teljes kihajtásra mivel így 16v on 2.23 amper (AC) áram folyt.Viszont korábbi mérésre alapozva ahol is 33v AC nál még nem volt a szinuszjelalak négyszöges ott 33v adódott a kimeneten így ezt megszorozva 4.46 amperrel 147w adódott ami +-33 v os tápnál egész jó teljesítmény.Gondoltam megosztom ezt az élményt,egyebekben már lassan egy hete ki sincs kapcsolva és egyáltalán nem melegszik. Annyi lenne a kérdésem akik hasonlóan mértek már végerősítőt hogy az ampert a kimeneten lévő műteherrel sorba kötve kapunk hitelesebb adatot,vagy ha a szekunderből fölvett dc A-t mérjük?
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2016
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 6, 2016
A magam sajátos és bumfordi módján bedobozoltam az erősítőt. Ez még az első változat, aminek építési és melegedési tapasztalatai alapján készült a módosított terv (már készül egy példány a javított terv szerint is).
Bedobozolva is éppen olyan tökéletes mint előtte. Nem jelentkezett semmilyen nem várt probléma, vagy egyéb kellemetlenség.
Külön gondot fordítottam a diódahidak hűtésére, mert ezt az első terven alulértékeltem. Itt most a tartólemezre fogattam őket, de a módosításon már hagytam helyet hűtőlemeznek.
Hangszóró csatlakozóknak -talán szokatlan módon-, 6,3mm-es Jack-et használtam. Ez nálam bevált, kényelmes, praktikus megoldás, sőt profi eszközökön is látni ilyet.
A központi némítás korábban eszembe se jutott volna, de mivel itt van, ezért bekötöttem azt is. Remek funkció, javaslom másnak is. Egyetlen mozdulattal lehet némítani akár a telefon cseng, akár csak csatlakoztatok valamit és nem akarom a bühögést hallani.
A végfokozat IC-inek felfogása a fotó szerint tökéletes. Ezután csak ezt a megoldást fogom használni, és másoknak is csak ezt javaslom. Clip-közeli hangerőn, órák alatt is csak éppen kézlangyos a borda, és ettől tapintással vizsgálva alig melegebb a leszorítólap és az IC-k fémzászlója.
A melegedéssel kapcsolatban alapvető változás van. Az eredetileg használt bordának kb. a duplája felületű van most az erősítőn. A régivel, ventilátor nélkül kellemetlenül felmelegedett a borda, ezért is építettem be a nagyméretű kényszerkeringetőt. Most viszont -gondolom a nagyobb méret, és az ideális bordairány miatt, teljesen indokolatlan a ventilátor. Ha már benne van -hozzá terveztem az egész hűtési rendszert, és ehhez igazodik a doboz is-, akkor már be is fogom kötni, de az észlelt melegedési mérték nem indokolja a létét.
Külön kiemelném a kombinált 'előfokozatot', amit SUB-4 néven jegyez Reloop. Ez az áramkör rendkívüli módon hozzájárul a 2.1-es rendszerünk sikeréhez. Megoldja az alacsony impedanciás illesztést, az erősítést, a hangerő szabályozást, a SUB szekció vágását, és a híd ellenütemű táplálását is.
Minden észrevételt, kritikát szívesen fogadok.
(#) reloop válasza Pali79 hozzászólására (») Jan 31, 2016
Ebben az esetben egy front és egy rear megy egy erősítő egységre. Mikor átállsz híd-kapcsolásra, a rear helyére váltókacsolóval viszed a frontot.
(#) reloop válasza Pali79 hozzászólására (») Jan 31, 2016
Jó a tranzisztoros kapcsolás, de neked ott a műveleti erősítő a panelen, csak be kell kötni a megfelelő kivezetéseket.
A híd-nem híd állapotot a hangszórók rákötése dönti el, amit célszerű így is hagyni, nehogy túlterhelés jöjjön létre.
(#) Pali79 hozzászólása Jan 31, 2016
Sziasztok!
Van nekem is egy a korábban itt "zenegépből bontott" panelként emlegetett végfokból. Ez 2 db sztereó panelt tartalmaz. Hogyan lehetne azt megoldani, vagy egyáltalán meg lehet-e, hogy az autós erősítőkhöz hasonlóan átkapcsolható legyen 4 csatorna vagy 2 csatornás híd között?
(#) vipera1997 válasza BI-AMP hozzászólására (») Jan 8, 2016
Javítson ki valaki ha nem jól momdom, de egy sima híd ilyen, csak egy 2 körös kapcsoló kell ami független egymástól.
(#) zotya1983 válasza promise hozzászólására (») Jan 4, 2016
Ez erősen tápfeszfüggő is! És lehet a 7294 hídat 4 ohmnon is használni,nem fog elpusztulni,maximum a hővédelme elöbb belép,a rövidzár védelme is ezen alapul ha túlmelegszik lekapcsolgatja magát betortyog vagy recseg és belép az áramkorlát.Ezért is visel el általában kisebb tápfeszültéget a híd mint a szingle ic s kiépítés.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2016
(#) vipera1997 válasza WaRL0 hozzászólására (») Jan 3, 2016
Akkor a híd verzió kell neked.
(#) vipera1997 válasza WaRL0 hozzászólására (») Jan 3, 2016
100W/4 ohmo-hoz nem kell híd kapcsolás.
(#) WaRL0 hozzászólása Jan 3, 2016
Sziasztok. +-28VDC táp fesz áll rendelkezésemre ebből szeretnék legalább 2x100w/4ohmon. Megoldható tda7294 híd kapcsolásával?
(#) sonny007 hozzászólása Nov 1, 2015
Sziasztok. A híd TDA7294-hez, jó lenne egy ilyen elő fok?
Előfok link

Előre is köszönöm a válaszokat.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2015
(#) V1rusH hozzászólása Okt 10, 2015
híd kapcsolás elvileg kész, zéneres stabok a helyükön, átkötések készen. Hétfőn próba újra!
Nagyon kíváncsi vagyok az eredményre, mennyivel lesz másabb hangja a szimpla üzemhez képest?!
A hozzászólás módosítva: Okt 10, 2015

híd.jpg
    
(#) reloop válasza Pali79 hozzászólására (») Okt 4, 2015
A híd kimenetén nálam egy jutányos árú SAL SRP 2030 egészen elfogadhatóan teljesít, az 8 ohm-os.
Használhatsz két 4 ohm -os hangszórót, egyet-egyet kötve a szubnak szánt csatornákra Bővebben: Link
A kész autós mélyládák a helytakarékosság miatt nem mennek igazán mélyre, nagyon nem ácsingóznék utánuk.
(#) V1rusH hozzászólása Okt 2, 2015
Ma neki láttam a híd összeállításának!
Visszaraktam az LM-et, és elvégeztrm a 3-6 kivezetések közösítését. Még hátra van a 2-5 kivezetés közösítése, testre húzása, valamint az LM kap egy zéneres stabilizálást a panelon. A kiegészítő visszacsatolás próba kérdése, változtat-e a dinamikán?
(#) V1rusH válasza reloop hozzászólására (») Okt 1, 2015
A jel gng és a táp gnd egy 10k ellenálláson kapcsolódik, nem közvetlen?
Egyik hsz-edben említel egy 22k ellenállás kiiktatását. Ez a 3, 1 kivezetések közti ellenállás, vagy a híd plusz visszacsatolása? Mindkét ellenállást láttam 22k és 27k értékben is, vagy szinkronban vagy külön, és olyat, ahol opcionális volt a kiegészítő visszacsatolás. Ennek a vcs-nek mekkora jelentősége van?
(#) V1rusH hozzászólása Szept 27, 2015
Szégyenlem magam, hogy ennyi következettég nem volt bennem, most jutott eszembe, hogy a müverősítőt meg lehet táplálni a végfok feszültségéről, úgy, hogy kap egy-egy áramkorlátozó ellenállást. Ha számításaim helyesek, 2-3K ohm erre elegendő is.

A héten ki akarom próbálni a híd kapcsolást is!
Volt már dolgom ezzel az erősítővel követlen és közvetetten is nem egyszer. Ismerem a hangját, tudom mit tud, szereti ha meg van hajtva, van benne dinamika! De más hangok is helyükön vannak.

Táppal bajban vagyok, de majd csínján hajtom, és valószínű versenyt fog melegedni a trafó és a borda!

Én úgy voltam, hogy nem kell ennek akkora borda, hisz ipari környezetben gyártott ilyen végerősítőjű berendezéseknél mindig azt tapasztaltam, hogy nem vitték túlzásba. (hifi, 5.1)
Ne engedjük megvezetni magunkat!! Kell neki jócskán! Ha nincs elég nagy bordánk, akkor segítsünk rá ventilátorral.
A híd kapcsolást a zenegépes hűtőtömbnél én 4db pc táp ventivel fogom hűteni, mert 4x áram már igen csak fűteni fog! Úgy tervezem, hogy 2-2 egymásra rakva, reloop vezérlőjét megkapva.
(#) Alkotó válasza voodoo hozzászólására (») Szept 12, 2015
Ebben nem ért veled mindenki egyet. Király Tibor elmagyarázza, mi a különbség az 1 kontra 2 diódahíd között (próbáltam linkelni, de most nem találom, majd valaki megadja neked hol olvashatod el).
Mivel ez a híd 1-2 száz forint, és mivel csak előny származik belőle, ezért van kettő.
De pl. gyári erősítőkben nem látok ilyet soha.
(#) V1rusH válasza Pali79 hozzászólására (») Szept 12, 2015
Nem hülyeség, de ezek az erősítők szólóban is szépen szólnak! A 2.1 vagy 5.1 (mindegy mennyi x.1) a sugárzók, sávhatároltak. Azaz, nem a teljes 20-20kHz tartományban szólnak, hanem van egy keresztezési ferkvencia, ameddig a sub felmegy, ill. a szatelit lemegy. Nem tudom ez mennyi, de a mélynyomó miatt pár száz hercz. Akkor készítened kell egy aktív szűrőt. De ezek az erősítők szatelitnek pocsékolás, ahhoz gyengébb típus is jó, és ráadásul a híd nem tudna annyit produkálni, hogy a szateliteket "utólérje". Legalabb egyy nagyságrenddel kisebb teljesítmény kellene. A genius amiről írtam, az pont így volt felépítve. De a pontos típusokra már nem emlékszek. Majd megkeresem. Akkor már, mint írtam, vagy párhuzamosíts, vagy hidald az egészet. Vagy csinálj 4.0, vagy szerzel egy 150W körüli mosfet végfokot, és lesz egy baromi jó 5.1 rendszered. És egy előjegyzett halláskárosodásod... Vagy tényleg házi mozit nyitsz. Lenne kuriozuma! Úgy is némileg feledésbe merült dolog már.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2015
(#) V1rusH válasza V1rusH hozzászólására (») Aug 26, 2015
És ha eleve hídban is üzemelt?! Van némi indok és rá!utaló jel.
A túlméretes borda. Még 2 sztereóra is! Bazi nagy eloxált fekete borda. A 4 egyforma teljesítmény. Zenegépek sztereók, és ha még aktív váltós is akkor minek a 4 egyformama teljesítmény? Megy a híd jobb dinamikával bír, ami meg a felhasználási területtel releváns.
Nincs tapasztalatom zenegép ügyben, de a hid magyarázná a műverősítős előfokot is, és a kimenetei védelmet. A híd nagy áramai.
Gyanús!
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2015
(#) Davidd válasza kissattila88 hozzászólására (») Aug 12, 2015
Szia! Én mutatok egy rajzot, de van itt direkt ilyen témájú topik ami ezzel foglalkozik. Nekem is kocsiban 2 darab tda7294 híd van, gyári inverter résszel.
(#) zotya1983 válasza tarnoczijb99 hozzászólására (») Aug 6, 2015
Eléggé jól megfogja küldeni hidd el Nekem frontba volt buliban tda híd 2X 150 w környéke,elég volt 2 db 15" os mély elhajtására.
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2015
(#) tarnoczijb99 hozzászólása Aug 6, 2015
Hát egy 2.1 et szeretnék, az biztos.. de nem tudom hogy az a tda 7294 híd mit bír... ez lenne az első ilyen kísérletezésem..
ha azt a debeisit jól meg tudja küldeni akkor elég az is..
meg lehet hogy hülyeségnek hangzik.. de topnak én autós koax hangszórókat néztem...
(#) ferci válasza Csupasz hozzászólására (») Júl 27, 2015
Szia!
Elvileg elég a 35 voltos elkó, de ha van 50-es, ne sajnáld.
A 6A-es híd az jó 3 amper környékére, az nem a fesztől függ.. hűteni viszont kell.
(#) voodoo válasza V1rusH hozzászólására (») Júl 23, 2015
Szerintem nem torzít hídban sem. Ha hidalsz akkor a minimális terhelhető impedancia duplája lesz, vagyis azon az ellenálláson csupán kétszeres teljesítmény növekedés mérhető, deha ugyan azon impedancián próbálod járatni, mint single módban akkor lesz majdnem 4x-es teljesítménynövekedés.

A tápot könnyedén kiszámolhatod. Általánosságban elfogadott tény szerint a másfélszeres túlméretezés javallt -már csak azért is, mert ha alcsonyabb impedanciájú hangszórót szeretnél vele járatni, mint 8 ohm, akkor növekedni fog az áramfelvétel, vagyis a kivehető teljesítményt ha csak 150W lenne egy táp és 150W -os az erősítő akkor a táp korlátozni fog például 6 vagy 4 ohmot kötsz rá. (most tételezzük fel hogy van megfelelően túlméretezett hűtés) Vagyis ha van 2x50W-od 4 ohm -ra akkor az hídban 100W 8 ohm (vagyis 4 ohmon 200W is lejöhet róla de csak elméletben) ennyit úgyse tud leadni magából inkább úgy 150W-ot/4. De ez csak egy példa volt. Az IC teljesítménye jelentősen függ bemenő feszültségektől. 2x25Vdc-nél egy híd 100-130W körül tud 8 ohm-on, 30-35V-tal hajtva már eléri a 160W-ot is 8 ohmon de ekkor már 4 ohm-mal nem ajánlatos hajtani (tehát 220-250W lenne/4) de előbb halna meg, ha ekkora magas tápon, hídban alacsony impednaciát kötsz rá.

Tehát vissza térve a kérdésre: másfélszeres táp, hogy maradjon dinamika, és legyen külömbség ha rákötsz alacsonyabb impedanciát akkor nagyobbat szóljon.
-Megjegyzés:
Tehát tegyük fel, hogy tápegységtartalékunk van bőven és 150W-os erősítőt hajtunk. A zene nem fog 3x hangosabban szólni ugyan azon a ládával, mintha csak egy 50W-ossal hajtod meg. Annyi a külömbség, hogy picivel nagyobb dinamikát vehetsz észre benne, nem kvartyog be a mély, valamelyest erősebbnek veszed észre. De olyan húdehejjdeháré nem lesz.
(#) V1rusH hozzászólása Júl 23, 2015
Vettem itt az aprón két gyári sztereó panelt, egy 3kg böhöm hűtővel. Ezel az áramkörök vagy valami zenegépben, vagy játékgépben lehettek, nem tudom, csak sejtem. A két áramkör az biztos hogy egy egységet alkotott, és a gyári kapcsoláshiz mellékelt skiccből, és a gyári rajzon a kimenet kozmetikázásából ítélve, lehet hidalva voltak.
Az erősítös topikban már buváruhával pár mondat erejéig taglaltuk a híd üzemmód áram, feszültség, teljesítmény viszonyokat. Odáig jutottunk, hogy a kimenő teljrsítmény elvileg 4x, de gyakorlatilag 3x, de igen erős torzítással.
Ami kérdlsem (volt), mekkota tápegydéget számoljak híd üzemmódra?
A kivehető hasznos - nem (nagy) torzítású - jelet illetőleg, a 2x-sel már megellgednék.
Ha jól tudom ebből a 100V 100W fejléccel kitüntetett csodából max 50W értelmes - kis torzítású - teljesítmáény vehető ki. Ha hidalva ez 100W meglenne, akkor egy igen izmos - szobai hallgatásra (még túl erős) - 2.1-es rendszer lehetne. Vagy ha nagyon rám tör az elmebaj, mind a két sztereó hidalva, esetleg, ha Hide-ből visszaváltozok dr. Jackil-lé (bocs, ha helytelenül írtam), akkor 4x50W.
Szóval, amit tudnia kellene:
4x50/60W
2x50/60W és 100/120W
2x100/120W
THD: max 5%
RL: 4/8 Ohm
(#) Davidd hozzászólása Jún 24, 2015
Sziasztok! Gondoltam megmutatom a kis kocsi-erősítő alakításomat. Nagyon régen kaptam egy autós erősítőt, az inverter része működött, +/-32V ot állít elő. Idéglenesen került bele egy tda7294 híd. Tette ő a dolgát, de dupla sub került a kocsimba. Így lett meg a mostani kialakítás. 2 darab tda7294 híd, egy aktív subfilter 24dB/oktáv és persze az inverter rész. A lustaság miatt csak univerzális panelre lett elkészítve, mert nem tudtam vasalni panelt. Az ick szimplán egy csavar+csillam+gyűrű+hővezető krém kombo. A hidak 4 ohmmal vannak terhelve.
(#) reloop válasza Csupasz hozzászólására (») Máj 27, 2015
Íme a sima erősítő: Bővebben: Link
A híd legfrissebb változatát kissé ráncba kell szedjem bemutatás előtt, de ha igényled belehúzok. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2015
(#) voodoo válasza reloop hozzászólására (») Máj 26, 2015
Szia István!

Úgy néz ki, sikerül Ferci kollégától szerezni egy trafót, így 2x30Vdc-ről, fog járni a híd. Mit gondolsz a legkissebb terhelhető impedanciáról? Mert elvileg ha 2x25V akkor 8 ohm a híd, de nekem magasabb lesz, így elképzelhető, hogy 10-12 ohm-os lenne? 8 -ról lesz járatva, de tetemes hűtést kap.
Üdv.
(#) reloop válasza Csupasz hozzászólására (») Máj 26, 2015
Kicsit ágyúval verébre - de nagyon szépen szól ±16V-ról. Ha bevállalod a híd építését, akkor már egész ütős erősítőd lesz.
(#) reloop válasza tomi1990120 hozzászólására (») Máj 19, 2015
A 2x24V trafó nagyon tökéletes lenne a 6 ohm hangszóróhoz, ha híd helyett sima erősítőt építenél.
Következő: »»   3 / 24
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem