Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Alacsony költségű digitális oszcilloszkóp
Lapozás: OK   111 / 118
(#) rascal válasza SPORE hozzászólására (») Ápr 8, 2018 /
 
Szuper, örülök! Könnyű volt rátölteni, melyik programmal csináltad? Hogyan kötötted rá a programozót?
(#) SPORE válasza rascal hozzászólására (») Ápr 9, 2018 /
 
Igen, könnyű volt. ST-Link-ket csak rákötöttem az SWD portra és az ST-Link Utility-vel felraktam a szókpra a hex-fájlt. Nem kellett semmit forrasztgatni, vagy ilyesmi.
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2018
(#) rascal válasza SPORE hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Köszi!
(#) benjami válasza rascal hozzászólására (») Ápr 16, 2018 /
 
És még szétszedni sem kell ha plexi dobozban van, mert ott pont ki is van vágva a doboz.
(#) rascal válasza benjami hozzászólására (») Ápr 16, 2018 /
 
Ez sem hátrány!
(#) david10 hozzászólása Júl 7, 2018 /
 
Sziasztok, házilag milyen fajta FPGA-ból lehetne egy olyan szkópot összehozni, amivel a 230V-os hálózat szinusz görbéjét tudnám megjeleníteni, majd azt áttudná küldeni akár RS485-ön, akár UART-on egy miniPC fele?
A választ előre is köszönöm!
(#) killbill válasza david10 hozzászólására (») Júl 7, 2018 / 1
 
Az 50 Hz-es jelhez nem kell FPGA. A legegyszerübb 8 bites mikrokontroller megteszi. Persze mit értesz megjelenítés alatt? Ott lehet, hogy komolyabb uC kell, de FPGA semmiképpen.
A hozzászólás módosítva: Júl 7, 2018
(#) david10 válasza killbill hozzászólására (») Júl 7, 2018 /
 
Köszönöm a válaszod!
A cél az volna, hogy ugyanazt a képet kapjam, mint amit egy rendes szkóp megtud mérni.
Ha nem kell hozza FPGA, akkor gondolom, hogy egy ARM uC is megtenné.
Nincs szükségem nagy dologra, elég lenne annyi, hogy kb. 3-4 másodpercet log-oljon a RAM-ba, majd azt küldje át a miniPC-re akkora sebességgel, amekkorával tudja, az se baj, ha másodpercekbe telik átküldeni a mért adatokat.

Szerinted egy 3.3V-os uC elé mit kell tenni, hogy megtudjam mérni vele a hálózatot?
Van feszültség és áram transzformátorom, de szerintem azokkal sokra nem menyek ebben az esetben.
(#) sargarigo válasza david10 hozzászólására (») Júl 7, 2018 / 1
 
Idézet:
„Van feszültség és áram transzformátorom, de szerintem azokkal sokra nem menyek ebben az esetben.”

Pedig de! Azzal tűnik a legegyszerűbbnek, és egyúttal megoldottad az érintésvédelmet is! Akár a saját transzformátorjának a szekunderét is mérheted ha megfelelően kicsi rajta a feszültség (mondjuk ellenállás dióda védelem jól jön még a bemenetre, de semmi különös nem kell hozzá). Jó kérdés az adatátvitel, ehhez tudni kell hogy milyen időbeli felbontást akarsz a jelednek, mert ettől függ a szükséges ram mérete, tehát a választott MCU is.
3 másodpercben a 20ms (->50Hz) 150-szer van meg, ez egyetlen peridódus ideje. Ez semmire sem jó még, 300 mintavétellel már megvan a jel közepe. Ebből még csak egy izét fogsz látni. Ha a szkóphoz hasonló jelet akarsz, akkor minimum 10x kell venni, ez már 3000 bájt alsó hangon ami kb hasonlít az eredeti jelhez. Nyilván minél többet szánsz rá, annál szebb lesz. Ezt csak gondolatébrsztőnek szántam, lehet hogy valahol elcsúsztam útközben
A hozzászólás módosítva: Júl 7, 2018
(#) Peter65 válasza david10 hozzászólására (») Júl 8, 2018 / 1
 
Szia!
Még néhány szempont:
A gyakorlatban az általános ipari mintavételezéshez kb. 1-10ksmpl mintavételezést szokás használni, azaz másodpercenként 1000...10000 mintád van. A pontossági igények általában megkövetelik legalább a 12 bites felbontást, azaz 2000...20000 bájt eltárolását kell megoldanod másodpercenként. Így 3-4 másodperchez legalább 10kB ram kell. Ezek egy ARM-mel biztosan megoldhatók. Ha hosszabb idő kell, akkor esetleg USB-n keresztül áttolhatók az adatok, és a PC-n tárolhatod a mérési eredményeket.
(#) david10 válasza sargarigo hozzászólására (») Júl 8, 2018 /
 
Szerintem az a baj a fesz.transzformátorral (lehet, hogy tévedek), hogy ha zavaros áramot kap (lásd a képet), akkor is ugyanúgy mágneses tér keletkezik a felületén, mintha rendes szinusz görbéjü áramot kapna, így nekem a szekunderen mindig szinusz görbe fog kijönni. Szerinted tévedek? A magas feszültséggel még nem volt kimondottan komolyabb dolgom, ezért nem értek annyira hozza, remélem elnézitek.

Peter65: Utánanézek, hogy mekkora tokban milyen fajta ARM kontrollert lehet kapni.

jel.JPG
    
(#) pucuka válasza david10 hozzászólására (») Júl 8, 2018 / 1
 
Akkor fogsz a trafó kimenetén szinuszhullámot látni, ha sikerül a trafódból 50 Hz -re egy sávszűrőt készítened. Ez azért elég nehéz feladat, úgyhogy nem kell attól tartanod, hogy véletlenül fog sikerülni. (bár mint tudjuk, a kapanyél is néha elsül)
A csöves erősítők kimenőtrafója is hasonló körülmények között dolgozik, és mégis elég szélessávú, 20 - 20000 Hz között átviszi a jeledet. Ebbe pedig bőven belefér a negyedik, ötödik harmonikus is, tehát elegendő pontossággal át fogja vinni az 50 Hz -es jeled alakját.
(#) david10 válasza pucuka hozzászólására (») Júl 8, 2018 /
 
Ez nagyszerű hír!
Fesz.trafónak használhatok szám.gép hangszoróból kiszerelt trafót is? Ha ugy tekercselem, hogy maximum +-1,5V-ot adjon le, az ugy jó lesz?
(#) Bakman válasza david10 hozzászólására (») Júl 8, 2018 / 1
 
Át sem kell tekercselni, két ellenállással leosztható a feszültség. Ezt viszont már hangkártyákhoz készített egyszerű oszcilloszkóp programmal is meg lehet jeleníteni, nem kell semmilyen kontroller/FPGA.
(#) david10 válasza Bakman hozzászólására (») Júl 8, 2018 /
 
Köszönöm szépen a válaszokat!
Fogok vele kísérletezni az elkövetkezendő hetekben, majd fogok róla írni, hogy mik a fejlemények.
(#) sargarigo válasza david10 hozzászólására (») Júl 8, 2018 /
 
Azért annak nézz utana, hogy ha pc hangkártyát használsz bemenetnek, akkor egy védelem legyen még előtte! Elég könnyen elsül, nekem már sikerült tönkretenni oda nem figyelés miatt.
A másik hogy a hangkártya tudja a +- feszültséget kezelni (ac), de egy kontrollernek meg kell emelni a dc ofszetet, mert az csak nullától tud mérni. Tehát ha +-2.5V-os a jeled amit mérsz, akkor meg kell emelni 2.5V-tal hogy 0-5V közé essen. Ezt már közvetlenül mérheted.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2018
(#) david10 válasza sargarigo hozzászólására (») Júl 8, 2018 /
 
Köszönöm, hogy felhívtad a figyelmemet!
Egy USB-s hangkártyával fogom először tesztelni, ha azon müködik, akkor megpróbálom egy Atmega328-al megmérni a jelet egy fesz.trafó után kötött ellenállás osztóval.
(#) Bakman válasza david10 hozzászólására (») Júl 8, 2018 /
 
A hangkártyával jobb felbontást tudsz elérni, mint a kontrollerrel. Mit szeretnél tulajdonképpen mérni a 230 V-os hálózaton?
(#) david10 válasza Bakman hozzászólására (») Júl 8, 2018 /
 
Konkrétan a hálózat szinusz görbéjében lévő szabálytalanságra vagyok kiváncsi + ez jól is mutatna majd a többi grafikonnal együtt az okos ház webadmin oldalán a sok egyéb mérő eszközzel együtt, ami elfér egy 4K felbontásu kijelzőn.

Lesz majd benne fogyasztásmérő, ami kWh-ban és kvarh-ban is tud majd mérni, de ez majd a jövő zenéje lesz.
(#) Bakman válasza david10 hozzászólására (») Júl 8, 2018 /
 
Olyat fogsz látni, mint amilyen a szkóp ábrán a sárga jel. A zöld gyaníthatóan a mért eszköz áramfelvétele de ezutóbbi csak tipp.
(#) david10 válasza Bakman hozzászólására (») Júl 8, 2018 /
 
Ebben igazad van, ebben a videóban láttam, onnan jutott most eszembe a dolog, hogy kb. 3-4 éve egy fiatal srácnak szüksége volt a házifeladatához egy olyan jelgörbére (amit azóta se találok), ami a 230V-os hálózatot mutatja, de nem szabadott benne legyen szabványos szinusz jelgörbe, ha jól emlékezem, valaki csatolt hozza válaszként egy fényképet, ami egy eléggé furcsa zavaros szinuszos jelgörbe volt, és mintha a fázishasítás / felharmonikus szavakkal magyarázta volna a jelenséget, innen jött az ötlet, hogy mivel nálam eléggé kósza 3 fázisú hálózat van, ezért megtudnám mérni, bár még rendes szkópot (DSO5072P) sem mertem rátenni a hálózatra, mert nagyon féltem a szkópot.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2018
(#) Peter65 válasza david10 hozzászólására (») Júl 8, 2018 /
 
A szabálytalanságot úgy is mondhatjuk hogy torzítás, vagy felharmonikus tartalom. Ha ezt érdemben meg akarod mérni, akkor azért nagyobb mintaszám kell. Általában a 20. felharmonikusig (1kHz) szokás vizsgálni, célszerűen Fourier sorba fejtéssel. Ehhez inkább 10-100ksmpl mintavételezés kell.
(#) sargarigo válasza Peter65 hozzászólására (») Júl 9, 2018 /
 
Én úgy vettem ki az eddigiekből, hogy igazából nem mérni akarja, csak "gyönyörködni" benne. Ahhoz meg elég lehet a gyengébb minőség is.
(#) Helios hozzászólása Szept 29, 2018 /
 
Sziasztok!

Gondom akadt egy DSO 138-as firmware frissítésével.

FW: 113-13801-050
LIB: 13803-034
TFT controller: 9341

A gyári leírással és egy ilyen USB-TTL átalakítóval nincs eredmény. Mi lehet a probléma?
(#) jano36 válasza Helios hozzászólására (») Okt 1, 2018 /
 
Telepitsd a CH340G-M drivert
(#) FeketeVipera hozzászólása Jan 14, 2019 /
 
Sziasztok!

Szerintetek ez a kis kínai szkóp alkalmas arra, hogy "free running" módban, trigger nélkül menjen?
Egy EKG-jelet szeretnék megjeleníteni rajta, amihez az kell, hogy 1 Hz körüli frekivel, trigger nélkül pásztázzon jobbról balra a nyaláb. (Legalábbis analóg szkópon ) Nekem a leírásából nem derült ki egyértelműen. Köszi előre is a válaszokat!
(#) Zsolt 73 válasza FeketeVipera hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Szia !

Erre a célra nem alkalmas. Az EKG jelek 0,1-0,4 mV feszültségtartományban vannak.
(#) FeketeVipera válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Szia! Az EKG-hoz van külön erősítő-modulom, ezt elfelejtettem hozzátenni. Szóval a feszültségen nem múlik a megjelenítés. Köszi az észrevételt!
(#) sdrlab válasza FeketeVipera hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Ha van erősítő modulod hozzá, akkor alkalmas rá.

Ha két csatorna megjelenítése is jól jönne, keress meg magánban...
(#) Zsolt 73 válasza sdrlab hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Alig 70000-Ft egy EKG előerősítő modul, a speciális árnyékolt kábelekről nem is beszélve.
Következő: »»   111 / 118
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem