Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Arduino
A klónok CH340 Soros-USB illesztőjének drivere (Letöltés)
Lapozás: OK   697 / 839
(#) Bakman válasza kisagyi hozzászólására (») Aug 21, 2021 / 1
 
Relé is megoldás lenne de a hiba itt a sebességben lesz, a relé lassú ehhez a művelethez.

Itt: Bővebben: Link, An example of using the MOSFET as a switch rész. Ez csak alap, javaslom FET meghajtó hazsnálatát is.
(#) Kovidivi válasza Vacok hozzászólására (») Aug 21, 2021 /
 
Gondolom a kvarc lábainál vannak kondenzátorok. Na ezekkel tudod finomhangolni a kvarcot. Az se mindegy, mennyi kosz marad a forrasztás után a uC lábainál, mert ez mind picike átvezetést okoz, és befolyásolhajta a kvarc frekvenciáját.
(#) kisagyi válasza Bakman hozzászólására (») Aug 21, 2021 /
 
Igen, ezért is gondoltam rá, hogy kevés.
8000rpm fordulatnál 133 fordulatot tesz a főtengely /sec...
Tehát annyiszor kellene egy relének behúzni és oldani.
Ezt kellene valahogy áthidalnom.
Esetleg ötlet?
(#) Bakman válasza kisagyi hozzászólására (») Aug 21, 2021 / 1
 
Én valahogy így oldanám meg, lásd melléklet. TC4420 és PC817 helyettesíthető egy FOD3182-vel. "R" jelöli a szelepet vagy azt a valamit, ami vezérelni akarsz.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2021
(#) kisagyi válasza Bakman hozzászólására (») Aug 21, 2021 /
 
Nagyon szépen köszönöm.
Igyekszem hasznosítani a látottakat. Remélem jól fog működni

További szép napot kívánok és mégegyszer köszönöm.
(#) jan5650 hozzászólása Aug 27, 2021 /
 
Sziasztok!

Arduino Mega 2560-ra fejlesztettem egy programot amit most szeretnék bevédeni klónozás ellen.
Napok óra bújom a témát, és ekkor ismerkedtem meg a Lock bitekkel és az ISP programozókkal.

Rendeltem egy USBASP eszközt a TávIRról, pontosabban EZT

Feltelepítettem az Extreme Burner AVR 1.4 programot, kiválasztottam a Mega2560-at, rádugtam az ICSP portjára. A mega-ra előtte USB-n keresztül feltöltöttem az sktech-et, majd próba képen rádugtam az USBASP-t, és beolvastam a Flash/EEPROMOT. Az EEPROM-ból töltött is be adatot, de a Flashből csak FF-értékek jöttek le. Ez mitől lehet?

Természetesen a letöltött HEX filet az üres FF flashrom értékekkel visszatöltöttem a vezérlőre, és azóta nem működik.

Ilyenkor arduino IDE-vel sem lehet bootloader visszatölteni rá? mert nekem nem sikerült. Hiába válaszottam ki a programozónál az USBASP-t, majd akartam bootloadert égetni nem tudtam rátölteni.

Egyláltanál mi a menete a lockbit állításának? Az is megoldható hogy IDE-n ráküldöm a Sketch-et, majd ISP programozóval csak a LockBitet állítom? Ér ez így valamit, mert ugye a bootloader megmarad...
(#) GPeti1977 válasza jan5650 hozzászólására (») Aug 27, 2021 / 1
 
Figyelni kell arra is hogy a reset vector 0 címre mutasson vagy a bootloader kezdő címe legyen.
(#) jan5650 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
Köszönöm! erre nem is gondoltam.
(#) jan5650 hozzászólása Aug 27, 2021 /
 
Azt nem tudjátok véletlenül, hogy védi-e valamilyen jogszabály a saját programkódomat?
Tehát ha elkezdek árulni egy terméket, amiben az általam programozott Arduino működik, majd klónozza, és elkezdi árulni sajátként.

Ebben az esetben élhetek valamilyen jogorvoslattal, vagy tudomásul veszem hogy lenyúlták 1,5 évnyi munkámat és élem tovább az életem?
(#) NickE válasza jan5650 hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
Hadd lássuk, mi az, amit másfél évig fejlesztettél, lehet, hogy mi megcsináljuk gyorsabban törés nélkül is

Amúgy idehaza vannak szellemi tulajdonra vonatkozó szabályok, elvileg perelhetsz, de nem egyszerű, bár pontosan nem ismerem a részleteket, ha viszont a kínai másolja le, akkor aligha tudsz bármit is lépni.
(#) jan5650 válasza NickE hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
Egyértelműen a hazai másolóktól tartok

Bebizonyítani ugye nem nehéz, mert én bármikor felmutatom a forráskódot, abból bármikor legenerálom a hex fájlt ami méretre pontos lesz, a másik fél pedig kizárt

Itt inkább az a kérdés hogy valaki megteheti-e azt hogy gyakorlatilag 1-1-ben lemásolja az én vezérlőm és tovább értékesíti a saját hasznára... Ez egyáltalán lopásnak számít-e vajon....
(#) Régi motoros válasza jan5650 hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
Ha ugyan azt csinálja, de más a kód, szerintem nem nagyon csinálhatsz ellene semmit...
(#) jan5650 válasza Régi motoros hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
Ha veszi a fáradtságot valaki, és leprogramozza ugyan azt azzal semmi gond nincs. Egy szavam nem lenne... De ha valaki fogja az én mikrovezérlőm, lementi róla a .hex fájl-t, aztán orrba-szájba klónozza másik mikrovezérlőre azért az már zavarna...

És a kérdésem inkább erre irányul, hogy az ilyen módon lenyúlt programomat tudom-e valahogy védeni, vagy jogi eljárást indítani a "tolvaj" ellen.
(#) Régi motoros válasza jan5650 hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
Így van, ha kiolvassák a kódod és tovább árusítják, az lopás. Ilyen esetben mehetsz polgári perre.
Nem ismerem a védelmi technikákad arduinon, de ezeket épp az ilyenek elkerülésére találták ki.
Ha megfelelően alkalmazod, akkor nem lesz ilyen problémád, mert nem tudják kiolvasni, gondolom én.
De hozzáértőbbek kijavítanak ha tévednék.

De lehet, hogy ezt előzőleg be kell jegyeztetni, ha hivatalossá is ...tenni.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2021
(#) jan5650 válasza Régi motoros hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
Az első kérdésem pont erre irányult, hogy milyen módon tudom a LockBiteket kiírni bootloadaer nélkül. Az első körben megfelelő védelem lenne.

Tudom van még olyan módszer, hogy egy hőmérséklet szenzort tesznek a lapra, annak kiolvassák az ID-ját, majd beírják a kódba hogy csak azzal az ID-val menjen. De ez már nem kivitelezhető nálam
(#) Régi motoros válasza Régi motoros hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
Legalább is ha perre kerül a sor, biztos könnyebb dolgod lenne, ha be van jegyeztetve a szellemi tulajdonjogod a programodra. Gondolom azt sem ingyen csinálják.
(#) GPeti1977 hozzászólása Aug 27, 2021 /
 
Az arduinoval sem szabad levédett programot írni. Bascom, avrstudio stb lehet.
(#) jan5650 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
? Ezt most nem értem...
(#) vargham válasza GPeti1977 hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
Bármivel lehet. Jogilag is és technikailag is. Az elsőt nem kell magyaráznom. A hardveres védelem pedig annyi, hogy be kell állítani a flash olvasás tiltását (lock bit).
(#) sargarigo válasza vargham hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
Vagy ha nincs használatban, akkor a flash kiolvasásához szükséges egyik pint lecsípni az ic-ről.. Szerintem ez elégséges védelem lehet.
(#) vargham válasza sargarigo hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
Ez nem túl erős védelem...
1. Semmiből sem áll kicsit visszacsiszolni a műanyagot és ráforrasztani, vagy nekinyomni egy tűt. Még házilag is egyszerű. De amúgy kiesne az SPI... QFN tokról lábat sem tudsz lecsípni, stb.
2. Ha bootloadert használ, akkor megvan az igény a flash írására, és a kommunikációra az UART-on. Nem csípheti le az UART lábat.

Még egyszer:
Ha nem használ bootloadert, akkor a lock bit beállítása elég.
Ha bootloader is kell, akkor abból olyan, ami nem olvasssa vissza a flash tartalmát. Ilyenkor célszerű ellenőrző összeget is generálni, és átküldeni, hogy a bootloder ellenőrizni tudja, hogy minden bájt korrektül érkezett-e meg.

Egyébként ezek a védelmek olyan nagyon sokat nem érnek. Ezer dollár körül hirdetnek a neten olyan szolgáltatást, hogy lekapják a műanyag tokot a mikrokontrollerről, és mikroszkóp alatt kiolvassák a védett flash tartalmát. Igazán erős védelmet modernebb mikrokontrollerekkel és több módszer kombinálásával lehet elérni. De azok sem tökéletesek.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2021
(#) sargarigo válasza vargham hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
Ebben egyet értek. Viszont minden védelemnél első lépés megállapítani, ki ellen akarjuk védeni. Pont mivel nincs tökéletes védelem. Azt gondolom hogy nem hírszerzési tétel amiről beszélünk, tehát annyira nagyon nem akarják majd visszafejteni, max a kedvét kell elvenni. Erre jó lehet a lecsípés ha megoldható, esetleg a panel kiöntése műgyantával hogy csak egy minimális interface legyen hozzáférhető (ami nem a programozó láb). Esetleg a kiöntött kocka lehetne átlátszatlan, hogy kedvet se kapjon a "feltöréshez". Az eddigek alapján szerintem ez már elégséges, noha nem tökéletes védelem lenne.
(#) vargham válasza sargarigo hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
Igen, a lecsípett láb az szerintem is az átlátszatlan műgyantával ér valamit. Különben túl könnyű eltalálni egy tűvel.
(#) pipi válasza jan5650 hozzászólására (») Aug 27, 2021 / 2
 
Hali!
Először el kéne olvasni az arduinó, ÉS a felhasznált library-k licenszét.
Olyasmi rémlik hogy ah arduinó alatt csinálod ki KELL adnod a forrást, pénzt kérhetsz érte.
De el kell olvasni pontosan...
Abban is van különbség hogy otthoni, vagy eladási célra van felhasználva...
Itt egy magyar fórumtéma: Bővebben: Link
(#) mateatek válasza sargarigo hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
Aki már az ilyen, mechanikailag védett dolgokat is ki tudják játszani, azok szerintem nem lopnak programot. Azok már tudnak valamit és megírják.
(#) vargham válasza pipi hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
El lehet adni pénzért a terméket, amiben Arduino környezettel készített szoftver fut.
Nem kell kiadni a program forrását.
Amennyiben módosítasz bármelyik (core vagy third party) liben, akkor annak a forrását kell kiadni.
(#) pipi válasza vargham hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
Passz, felelősségteljesen én nem merek ilyen röviden, pontosan kijelenteni semmit, pláne hogy csak hallotam olyantól, aki hallott róla )) ... Szigorúan el kell olvasnia/értelmeznie akit érdekel, publikál valamit, pláne ha kereskedelmi cucc lesz... A felhasznált libek licenszét is, azokból pl sok LGPL is lehet
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2021
(#) Skori válasza jan5650 hozzászólására (») Aug 27, 2021 / 1
 
Minden processzornak van egyedi azonosítója, ebből generálhatsz egy kulcsot, amit meg kell adni a program/hardver, egy adott menüpotjában. Ha a kulcs hibás, akkor nem működik a program (vagy pl. demo módban indul, korlátozott funkcionalitással).

Ezután nem a programot, hanem a kulcsot adod pénzért. A hex fájl kiadható nyugodtan, hiszen csak azon a procin fog működni, amihez megadod a kulcsot, emiatt a program kiolvasása is feleslegessé válik. A forrasztóállomásom esetében ezt a módszert választottam, azzal kiegészítve, hogy a kulcsért csak jelképes összeget kérek, így nem is éri meg feltörni, mert az több idő (pl. órabérben)...
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2021
(#) GPeti1977 válasza Skori hozzászólására (») Aug 27, 2021 / 1
 
Az avr nek úgy tudom nincs csak id ami a tipust kódolja.
(#) Skori válasza GPeti1977 hozzászólására (») Aug 27, 2021 /
 
Amikor ilyesmit kerestem, akkor találtam rá arduino könyvtárat, de avr-en nem teszteltem le. Ezen kívül ezt a könyvtárat csak ötletadónak használtam, és csak az STM-re vonatkozó részekből vettem ötletet.

Lehet, hogy ebből indultam ki: Bővebben: Link
Az arduino lapon levő serial - USB konverternek is van egyedi azonosítója. Vagy nem arduino lapot használsz, hanem csak a avr procit programozol arduinoval?
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2021
Következő: »»   697 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem