Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   175 / 235
(#) Doky586 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 26, 2022 /
 
Idézet:
„villanyóra->inverter->fogyasztók”
Amíg a villanyóra és a napelemek egy helyen vannak nincs is gond. De mi van ha 100m-el arrébb van az óra és a hely ahol a napelemek telepíthetők? Köztük beomlott alépítmény vagy jobb esetben oszlopsor?

Melléklem a magyaráró képet. Ha a szomszédok fogyasztóit el pudom látni az "A" portról akkor a sajátjaimat miért ne tudnám..??? (és akkor ott vagyunk a 2-es 3-as képnél)
Ha a "B" porton nincs semmilyen fogyasztó az nem lehet probléma.
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2022

napelem-4.png
    
(#) gulyi88 válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 26, 2022 /
 
Elnézést kívánok, de ez nem szigetüzem! Nyomokban sem tartalmat szigetüzemet!
Ha jól olvastam, akkor arról volt szó, hogy a szigetüzemben a kutyát nem érdekli,
és nem is érdekelheti, hogy milyen invertert használ az user. Ez továbbra is igaz, de amit te rajzolgatsz azok egyik sem NEM SZIGET ÜZEM pont.
És mivelhogy ezek nem szigetüzemi elképzelések, így egyértelmű, hogy szolgáltatói beleegyezés kell, megfelelő inverter és megfelelő óra, szerződés meg kitudja még mi.
(#) Doky586 válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 26, 2022 /
 
A beszélgetés onnan indult hogy antikzsolt a szolgáltatót kérdezte meg hogy szigetüzemre milyen invertert használjon. És a szolgáltató a jóváhagyott inverterek listáját küldte meg neki és nem egy ebay-es noname tipust. Én ezzel egyetértettem, sokan meg nem.

Az eredeti szigetüzemre egyébként ott a mellékelt 1.kép
De ha szigetüzemnek azt tekintjük hogy van napelemed, de nincs spéci villanyórád (csak mehanikus forgótárcsás), és nem az a lényeg hogy a feltöltött energiát jóváírják neked, listás invertered van, akkor az is szigetüzem az értelmezésem szerint.
(#) antikzsolt válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 26, 2022 /
 
ez nem sziget üzem amit kérdeztem a szolgáltatót a hibrid inverteről nincs semmi véleményük.
(#) gulyi88 válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 26, 2022 / 1
 
A sziget üzem az az amikor egy elkülönített hálózati csoporton belül a fogyasztók egymáson kívül csak az inverter kimeneti sorkapcsát látják direktben, a hálózati mérőórát nem láthatják direkt módon.
Az inverter egység lesz a főnök (az egyetlen generátorüzemű eszköz a szigetelt hálózatban), az inverter doboznak van egy mondjuk úgy egy belső energia osztó-gyűjtő csomópontja.
ebbe a csomópontba energia jöhet-mehet, de csak meghatározott módokon :
-folyhat a napelemből csak befelé energia.
-folyhat az akkuba oda-vissza energia.
-és folyhat a hálózat felől, de csak és kizárólag befelé energia.
(ez tulajdonképpen egy vezérelt egyenirányító a szolgáltató felől nézve, ha így jobban el tudod képzelni, ilyen meg rengeteg van amúgy is a hálózaton, minden kapcsüzemű tápos cucc ilyennek látszik szolgáltatói nézőpontból).
-és folyhat az inverter kimeneti fokozatába (az elszigetelt hálózat fogyasztóinak ellátására) energia.

Ha az inverter túlterhelésre bypassba megy, akkor kontaktorok elválasztják az inverter kimeneti pontjait a kimeneti fokozatától, ellátási szünet kiesés keletkezik, majd összekötik a hálózati bemenettel, az inverter kimeneti fokozata véletlenül sem kerülhet összeköttetésbe a hálózattal, lehet tönkre is menne tőle (persze érdemes szinkron járnia vele, az átkapcsolási tranziensek miatt).
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2022
(#) Doky586 válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 26, 2022 /
 
Gondolom szóról szóra ugyanez a meghatározás nem sziget üzem esetén is az általad kiemelttől eltekintve..
Azaz "nem csak kizárólag befelé"
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2022
(#) gulyi88 válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 26, 2022 /
 
Nem egészen.
Nem szigetüzem esetén nincs elszigetelt hálózat, hanem csak normál hálózat van, a fogyasztók az órát direktben látják és az invertert is direktben látják.
Következésképp az inverter is direktben látja az órát, óra az invertert (szigetnél ez tiltott)!
(pontosabban az inverter doboznak a kimeneti teljesítményelektronikai fokozatát látja az óra.)
Az inverter is máshogy működik.
a belső energia osztó-gyűjtőbe:
-napelemből csak befelé
-hálózatba oda-vissza
-akkunak nincs értelme ebben az esetben, de ha van, akkor oda-vissza irányú energiaáramlás lehet.

Sajnálom, ha nem látod a különbséget.
Egyébként meg ha az inverter nem termelhet fel közüzemi hálózatrészre, akkor honnan a jó fenéből tudhatná az inverter vezérlés, hogy mennyi az a termelés, ami éppen nem folyik kifelé az órán? (ehhez minimum 1-2-3 áramváltóra lenne szüksége közvetlen az óra mellett.)
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2022
(#) Doky586 válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 26, 2022 /
 
Ha már energia áramlás. A javasolt nem sziget inverterek esetén ezek a 4. rajzom alapján biztos működnek:
A-ból B-be
C-ből B-be

Van amelyik tud A-ból C-be? Mint a szünetmentes tápok (UPS) télen.
Van amelyik tud C-ből A-ba..?
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2022
(#) gulyi88 válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 26, 2022 /
 
Nemsziget inverter esetén az A és B egy, össze van kötve, illetve egy áramköri rész.
AB-C oda-vissza mehet, de nem sok értelme van.
D-AB csak Dből ABfelé.
D-C csak Dből Cfelé.

Sziget inverter esetén A és B külön áramköri rész nem szabad összekötni.
A-B csak Aból Bbe.
A-C csak Aból Cbe.
A-D értelmetlen, minden irányban tiltott
C-B csak Cből Bbe.
D-B csak Dből Bbe.
D-C csak Dből Cbe.
(#) Doky586 válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 27, 2022 /
 
Idézet:
„Nemsziget inverter esetén az A és B egy, össze van kötve, illetve egy áramköri rész.
AB-C oda-vissza mehet”

Köszönöm, megnyugtattál.
Akkor jó a kritizált 2-es és 3-as rajz is.
(#) Ge Lee válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 27, 2022 / 1
 
Ismét nem jó a rajzod, vagy nem érted, vagy nem is akarod érteni! Amit rajzoltál olyan bekötés nincs sziget üzemben! Mellé rajzoltam hogy milyen van. Természetesen ez is csak akkor, ha van hálózat, mert a valódi sziget üzem az az, amikor egyáltalán nincs bejövő hálózat.

sziget.jpg
    
(#) Doky586 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 27, 2022 /
 
Nem szigetről beszélek! Sem a 2-es sem a 4-es rajzon. Ezt már tisztáztuk.
(#) dara válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 27, 2022 /
 
Pedig rajtad kívül mindenki arról beszél még te is arról beszéltél aztán mikor váltottál tisztáztad?
(#) Ge Lee válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 27, 2022 /
 
De, végig sziget üzemről beszéltünk! Ha meg nem, akkor viszont ugyanúgy nem jó a rajzod! Ezt is javítottam... Visszatáplálós rendszernél nem az inverterről mennek a fogyasztók direktben, hanem vagy közvetlenül a hálózatról (ha nem süt a nap) vagy közvetlenül az inverterről ha éppen süt (onnan folyik a fogyasztóba áram amelyik feszültsége magasabb, ha az inverteré akkor onnan, ha a hálózaté akkor meg onnan (ohm törvény)). Akku ilyen esetben nincs, teljesen felesleges, mivel ennél a hálózat maga az "akku". Sziget üzemben ugye nincs visszatáplálás, a megtermelt felesleg ami nincs elhasználva az az akkuba megy (azt tölti), hálózatra táplálás esetén pedig a hálózatba megy.
Látom nagyon nem vagy képben, pedig nagyon egyszerűen átlátható és logikus ez az egész.
(#) Ge Lee hozzászólása Aug 27, 2022 /
 
Hogy legyen itt egy más által rajzolt kép is...

off-on.jpg
    
(#) Doky586 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 27, 2022 /
 
Végig a nemsziget kapcsolásról beszéltem. Volt egy félreértés hogy mi a sziget mi nem az, de lépjünk túl ezen. Tehát azt állítod hogy:
- a termelős inverterekhez nem lehet aksit kötni
- a rajzod szerint a termelős villanyórától új 230V kábelt kell húzni a fogyasztókig..?
(#) Massawa válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 27, 2022 /
 
Van már olyan is pl a GeN 24 a Foriustól.
(#) Ge Lee válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 27, 2022 /
 
Tudod, nehéz innen a monitor másik végéről eldönteni, hogy most csak szórakozol (netán trollkodsz) vagy nem vagy a szellemi képességek azon birtokában, hogy egy ilyen egyszerű dolgot felfogjál. Ennek tetejébe, igyekszel még a szavakat, mondatokat is csűrni csavarni, csak hogy neked legyen valami vélt igazad, de ez sem sikerült, mert:
"- a termelős inverterekhez nem lehet aksit kötni" ilyet senki sehol nem állított, azt írtam (olvasd el újra figyelmesen) hogy nincs, felesleges, valóban marhaság lenne akkura pénzt kidobni, amikor az akku szerepét ellátja a hálózat, ráadásul tök ingyen (2024 januárig).
- a rajzod szerint a termelős villanyórától új 230V kábelt kell húzni a fogyasztókig..? Ilyet sem állított sehol senki, ezt te találtad ki, te látod bele, vagy azért hogy trollkodj, vagy mert nem érted az egészet, nem látod mi van a képen. Én a képen nem látok olyat, hogy új kábelt kéne húzni a fogyasztókig, mivel az már eleve ott van, azóta, mióta elkészült az adott ház és az ki lett építve! Olyankor csak annyi történik, hogy leveszik a régi, egy irányba mérő órát, és feltesznek a helyére egy olyat ami két irányban mér, nem húzkodnak semmit.
És most én itt befejeztem, nem vagyok kíváncsi továbbá a sületlenségeidre, van jobb dolgom is ennél... Vagy éppen ez a cél, hogy mindenkit felbosszants a hülyeségeiddel?
(#) Doky586 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 27, 2022 /
 
"- a termelős inverterekhez nem lehet aksit kötni - ilyet senki sehol nem állított"
Az én rajzaimon mindenhol szerepel aksi, Te pedig kiradíroztad (11:22) hogy nincs. Ezt így értelmeztem.

"- a rajzod szerint a termelős villanyórától új 230V kábelt kell húzni a fogyasztókig..? Ilyet sem állított sehol senki"
Az én rajzaimon mindenhol kék vonal a 230V nyomvonala. Te behúztál egy új 230-as nyomvonalat (11:22) a villanyórától a fogyasztókig (mégcsak nem is a meglevő nyomvonalat ágaztatod el). Hogy értelmezhető ez?
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2022
(#) Imi65 hozzászólása Aug 27, 2022 / 1
 
Üdv az Uraknak!
Kérdezném, hogy ez mennyire jó ajánlat ár/érték arányban? Első ajánlat, nincs összehasonlítási alapom...

Névtelen.jpg
    
(#) erbe válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 27, 2022 /
 
A zöld pipás rajzod se jó.
(#) Doky586 hozzászólása Aug 27, 2022 /
 
Én is javítottam a 2-es és 4-es rajzomat. Talán így már jó lesz.
Szóval akkor mi van ha valaki napelemet telepít magának de nem szerződik át és nem cseréltet villanyórát..? (marad a régi tárcsás)
(#) erbe válasza Doky586 hozzászólására (») Aug 27, 2022 /
 
Nem kell találgatni, mások már kitalálták.

hibrid.jpg
    
(#) antikzsolt hozzászólása Aug 27, 2022 /
 
Annyi képet felraktatok hogy az csoda csak azt nem vettétek észre egy olyan off gird rendszerről volna elvileg szó ami hibrid. Na ezeknek akartam utána járni de az eon máris csak az olyan invertereket adta meg ami vissza vagy sziget üzemre alkalmasak. Azaz olyan nem hiszem lenne a listában ami a képen is látható azaz rásegít a BELSŐ hálózatra.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2022
(#) Atis57 válasza antikzsolt hozzászólására (») Aug 27, 2022 /
 
Szia!
Pedig ebben is benne van -nak
rögtön a 21 oldaltól.


https://www.eon.hu/content/dam/eon/eon-hungary/documents/hmke/nyomt...ja.pdf
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2022
(#) antikzsolt válasza Atis57 hozzászólására (») Aug 27, 2022 /
 
Nem igazán volt rá lehetőségem hogy részletesen átnézzem. Ezért is írtam feltételes módban. Köszi hogy sikerült megtalálni és megosztottad.

Közben megnéztem gyorsan mi is van a listában. Feltünt hogy van egy apró betüs rész.
Idézet:
„Figyelem:
A felsorolt inverterek szabványmegfelelősége a berendezésre vonatkozik, és nem kezeli azokat a biztonsági kérdéseket, amelyek a szigetés hálózatra tápláló vegyes üzem körében felmerülnek, ezért az ilyen rendszerek telepítésénél a teljes csatlakozási dokumentációt kérjük,
amelynek tartalmaznia kell az alábbiakat:”

Ez sem az amit én keresek mert ez VISSZATÁPLÁLÓS még mindig.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2022
(#) kendre256 válasza antikzsolt hozzászólására (») Aug 27, 2022 /
 
Ez nem rásegít a belső hálózatra! Itt a fogyasztók mind az inverter kimenetére kapcsolódnak, és a hálózat csak az inverteren keresztül tudja táplálni a fogyasztókat, ha bypass módban van. Attól nevezik hibridnek, hogy az inverternek három "bemenete" van, hálózat, akku, napelem. A hálózat csak táplálni tudja az inverter áthidalásán keresztül a fogyasztókat és tölteni tudja az akkut (mint egy szünetmentes táp).
Ha nincs hálózat, akkor sziget üzeművé válik, az akkuból, vagy a napelemről táplálja a fogyasztókat (mint egy napelemmel is tölthető szünetmentes táp).
Ha van hálózat, de kikapcsoltuk a főkapcsolót, akkor semmilyen fogyasztón nem lesz feszültség, csak az akku töltődik (mint egy szünetmentes tápban).
Az SPH 3K legalábbis így működik.
Most szórakoztam vele pár órát... Rájöttem, hogy a leírásában szereplő relé ugyan nincs benne, de megvan a helye, és be lehet építeni utólag. A vezérlőjele megvan, csak kell bele a relé, meg pár alkatrész a működtetéshez Ez a relé az akku feszültségétől és az üzemmódtól függően kapcsol, pl. figyelmeztetésre lehet használni a kontaktokat.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2022
(#) Doky586 válasza erbe hozzászólására (») Aug 28, 2022 /
 
A te rajzod csak egy reklám célú rajz, ami azt jelenti hogy: ezt mind rá lehet kötni a készülékünkre. Az én rajzom ezzel ellentétben egyfajta shematikus huzalozási rajz ahol látszik hogy galvanikusan mi alkot egy hálózatot, miből mibe megy (vagy nem megy) vezeték.
(#) Doky586 válasza antikzsolt hozzászólására (») Aug 28, 2022 /
 
Egyetértek kendre256-al. Rárajzoltam: Az látszik hogy az A és B portra csatlakozó piros vezetékek nem alkotnak galvanikusan egy hálózatot, tehát ez szerintem sziget inverter.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2022

napelem-5.jpg
    
(#) Ge Lee válasza antikzsolt hozzászólására (») Aug 28, 2022 /
 
Tényleg ennyire nehéz értelmezni egy olyan ábrát amin van 5 valami? Általános iskolás szint...
Amit nem vettünk észre szerinted, na éppen arról beszélünk már lassan 3 oldalon keresztül. És nem, nem rásegít a belső hálózatra, hanem a lakásod hálózata kizárólag az inverterről működik! Ez van az ábrán is amit csatoltál! Az invertered pedig 3 helyről kaphat tápellátást ahhoz, hogy ellássa energiával a lakásodat, ezek a napelem, az akku, és a kiépített hálózat, ahol ez utóbbi nincs (pl. tanya) ott a hálózat helyett egy aggregátor. Tehát éppen fordítva, a hálózat az, ami rásegít az invertered működésére akkor, amikor éppen nem jön szufla se a napelemből se az akkuból.
A szolgáltató meg azért nem biztos hogy fog tudni neked ilyen inverter listát adni, mivel ilyet nem telepítenek, csak elvétve. Amit telepítenek az a visszatáplálós, mivel annak 8-12 év a megtérülési ideje, szemben egy ilyen rendszer dupla annyi megtérülési idejével. Ilyet csak olyan helyre telepítenek (tanya) ahol nincs hálózat, mivel pl. egy tanyán még a dupla megtérülési idejű sziget üzemű rendszer is jóval kevesebbe kerül mint ha a szolgáltató kiépíti oda a hálózatot mondjuk 20 millióért.
Következő: »»   175 / 235
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem