Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Sprint-Layout NYÁK-tervező
Alkotó fórumtárs Sprint Layout 6 leírása: sp6_alkoto.pdf
Lapozás: OK   201 / 210
(#) gulyi88 válasza niedziela hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Vagy egyszerűbb, ha nullás szigetelési távolságú tetszőleges vastagságú vezetősávval kézzel áthúz a szükséges forrszemeken egy ikszet, keresztet, csillagot, vagy tetszés szerinti mennyiségű és helyzetű pálcikát, ami átköti a forrszemet a teliföldre.
(#) niedziela válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Nekem nem az.
Másnak lehet.
(#) Karesz 50 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
"Kilakatolod" az alkatrészt, kijelölöd a padot és kijelölöd Thermal padként.

teliföld.JPG
    
(#) Alkotó válasza Karesz 50 hozzászólására (») Aug 29, 2022 / 1
 
Ha jól emlékszem, mert már régen indítottam el a programot, akkor annyi szépséghibája van a javaslatodnak, hogy nálad az 5.0-ban még feliratozgatni kell az alkatrészeket. Viszont a 6-ostól már úgynevezett komponensként kerülnek fel a panelre (ha így akarod), ami többek között azt jelenti, hogy lesz neki pozíciójelölése meg értéke. Viszont ha "szétlakatolod" (egy lépésben nem is lehetséges), akkor megszűnik komponens lenni, és elveszik a pozíciója és értéke (de cserébe lehet a lábát thermál-ozni).
Természetesen a szétlakatolás után, ismét ki lehet jelölgetni az összetartozó részeket, és lehet belőlük komponenst generálni (ez is a hivatalos ajánlás), de mindenképpen "törődni kell vele", nem megy magától.
(#) gulyi88 válasza niedziela hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Hát oké. Te tudod.
Alapból minden lábat thermálra tesz, ha csak egyet kell, akkor szét kell szedni az alkatrészt (trükköt-BUG-ot alább leírom)
Szétlakatoláskor elveszik az összes alkatrészdefiníció, újra összerakni újradefiniálni relatív sok meló pár vonal behúzásához képest (amit utána ctrl+C V vagy D vel tovább lehet másolni)

BUG:
Szóval van egy Test nevű eszköz, azzal ki lehet jelölni egy forrszemet az integrált alkatrészen belül és akkor be lehet pipálni az thermal opciót. (Szétszedés nélkül)
Ha már van vezeték rajta, akkor a többi csatlakozó pad is ki lesz jelölve, thermal lesz, de a thermal szerkesztő menü nem jön fel.
Ha újra szerkeszteni kellene a thermal opciókat, akkor a teliföld kikapcsolásával újra kijelölhető a forrszem egymaga a többi thermalforrszem nélkül a Test eszközzel.
(#) Zoli_bácsi válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 29, 2022 / 3
 
...és mi van, ha az ALT gomb+ egér klikk az adott alkatrész forrszemen. Én szétszedés nélkül így szoktam kijelölni az összerakott alkatrészeket.
(#) gulyi88 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Jó pap is holtig tanul!
Köszi, számomra ismeretlen hasznos funkciót mondtál!
(#) Alkotó válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Nálam is működik, jó megoldás.
(#) Thomas10100 hozzászólása Aug 29, 2022 /
 
Ezt az alt + klikket nem néztem.
Pici panelt csináltam, szétszedtem az alkatrészt 2 lépésben. Beállítottam a padeket. Majd össze. Poziciószámot és értéket is.

Köszönöm a segítséget mindenkinek!
(#) Zoli_bácsi válasza Thomas10100 hozzászólására (») Aug 29, 2022 / 1
 
Próbáld ki, nagyon hasznos.
(#) niedziela válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Idézet:
„Szóval van egy Test nevű eszköz, azzal ki lehet jelölni egy forrszemet...”


Ez korrekt megoldás,
De az hogy vonalakat rakosgatni meg csillagokat a pad tetejére.. az nem az. A kókányolás után jön az, hogy nem gyártják le meg lemaradt meg jaj jaj jaj.
(#) Thomas10100 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Hát ez nagyon jó.

Köszönöm!
(#) gulyi88 válasza niedziela hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Ott kezdődik a dolog, hogy a SPL4-ben nem is volt ilyen thermal funkció, talán még az 5-be sem, akkoriban így oldottam meg, és azóta még nem szoktam le róla.
Nekem eddig nem volt ezzel bajom. Ami a gerberen van az lesz legyártva, így a gerbert át szoktam nézni gerbernéző progiban, ha azon ott van, akkor nincs miről beszélni.

Az igazi helyes megoldást Zoli_bácsi adta, neki jár a pont. Alt+klikk majd thermal opció pipa.
(#) niedziela válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
3.x 4.x -ben nem volt, az 5.x -be jelent meg.
(#) Karesz 50 válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 29, 2022 / 1
 
Később eszembe jutott, hogy az 5.0-ban is van olyan, hogy: autorouter (gyorsbillentyűvel) > klikk a padra > jobb egérgomb > thermál pad... és akkor nem kell szétlakatolni. De nekem még soha nem kellett a teleföld, majd én összekötözgetem ahogy nekem tetszik.

Ez a 6.0 nagyon ellenszenves számomra. Például 200 alkatrészt pozió-számozok a kapcsolási rajzon és utána a nyákrajzon ebben a sorrendben kell leraknom az alkatrészeket, mert ő eldönti helyettem a sorrendet. És honnan tudja hová akarom tenni a feliratokat? Tripla munka.
Vagy csak maradi vagyok, de az 5.0-val akkor is villámgyorsan tudok nyákot tervezni hibapont nélkül. Nem kell csili-vili helyette.
(#) Alkotó válasza Karesz 50 hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Én másképpen látom a 6-os verziót (ami persze egyáltalán nem baj, hiszen nem vagyunk egyformák).

Az említett problémákkal kapcsolatban:
- Az alkatrész csak akkor lesz komponens, ha ezt akarod (kipipálod), tehát ha nem akarod, akkor marad olyan mint a régi. De komponensnek előnyei is vannak, tehát érdemes mérlegelni megéri-e bajlódni vele.
- A sorszámozás sem büntetés, hanem egy javaslat. Tetszés szerint elfogadhatod, vagy átírhatod. Sőt akár azonos pozíciószámot is adhatsz több alkatrésznek (ez talán hiba). Most néztem meg, és nincs is automatikus sorszámléptetés, tehát úgy rakom le ahogy akarom, és ehhez úgy számozok ahogy kedvem tartja.
- A feliratok helye, mérete, látszósága, és a célréteg módosítható. Előre azt általában nehéz tudni hol lesz jó helyen a felirat. A program annyit kínál, hogy minden alkatrészhez lesz pozíció és felirat, aztán amikor a panel nagyjából összeáll, akkor oda tologatod őket ahová jónak látod.
- A teleföld az már valóban véleményes. Itt elég furán van kitalálva, de ha valaki akarja, akkor tudja használni. Engem az zavar a leginkább, hogy csak az egész rajzolási térre lehet kiadni, és utólag lehet "kizárogatni" ebből tetszőleges poligonokat, ahelyett, hogy eleve egy poligonra lenne érvényes, amit olyanra rajzolok amilyenre nekem tetszik.

Összefoglalva, szerintem a 6-os mindenben jobb lett mint az elődei. Az más kérdés, hogy a kínált újdonságok nem esnek egybe az igényeiddel.
(#) Karesz 50 válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 29, 2022 /
 
Biztosan vannak előnyei az újabb verziónak, de nekem akkor sem kell. Ha ingyen adnák se.
Ha nagyon szép nyákot akarok, akkor szólok Alkotónak, oszt Ő megrajzolja nekem. Ha meg mégsem akkor előveszem a DipTrace-t, amit szintén nem kedvelek. Ha meg egyik sem, akkor marad csúnya... csak jól szóljon.
(#) Alkotó válasza Karesz 50 hozzászólására (») Aug 29, 2022 / 2
 
Abszolút racionális a hozzáállásod. Semmi okod váltani, ha mindenben kiszolgálja a meglévő az igényeidet. Nincs értelme a "mindentől" is többet elvárni.
Eszembe jut egy történet: Régebben egy teniszezés előtt a teniszpartnerem azzal szabadkozott, hogy ő egyáltalán nem tud játszani, éppen csak bárhonnan vissza tudja adni a labdát. Szerintem nem is fogta fel mit mond, de én elgondolkoztam rajta, mi többet várhatna el magától?
Végül egy bölcsesség tőlem: Ha jól szól, akkor az úgy szép ahogy van.
(#) Thomas10100 hozzászólása Szept 1, 2022 /
 
Sziasztok

A föld és a vezető/alkatrész padek közötti távolságos hogy határozzátok meg?
Csak 15V maximum van a panelon, esetleg nagyobb tüskék lehetnek.

0,3 az kevés? (teliföld esetéről van szó)

Köszönöm
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2022
(#) gulyi88 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Szept 1, 2022 /
 
Ahol bekapcsolod a teliföldet, ott lesz közvetlen mellette jobbra egy ablak abba kell megadni.
Csak akkor látszik, ha bekapcsoltad a teliföldet és azon rétegen kell legyen a rétegkiválasztó pötty.
Ha átmész másik rétegre akkor eltűnik.
És ott lesznek a teliföldmentes terület rajzoló zóna eszközök is.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2022
(#) Alkotó válasza Thomas10100 hozzászólására (») Szept 1, 2022 /
 
A mellékleten látod.
Akár minden pontot egyesével és eltérő módon is beállíthatsz.
(#) Thomas10100 hozzászólása Szept 1, 2022 /
 
Az értékre gondolok amit mindketten megmondtatok hol van.

Mi alapján döntitek el, hogy mekkora legyen.(a mértékét gondoltam a hogy határozzátok meg. nem hogy hol adom meg)
A helyét tudtam, hol lehet beírni
(#) niedziela válasza Thomas10100 hozzászólására (») Szept 1, 2022 / 1
 
0.2 -től lehet a szighetelési távolság.
A távolság mérete függ attól is mi lesz a panelre ültetve, milyen funkciója lesz a panelnek.
Van amikor egyáltalán nem tesz jót, azaz kerülendő a teli GND használata.
RF panelek, tápok, adatátvitel...stb
Szóval egyszerüsitve, ha nem rádiofrekvenciás, vagy gigás adatátvitel a funkció, akkor 0.2-től használhatod általában a távolságot.
(#) Alkotó válasza Thomas10100 hozzászólására (») Szept 1, 2022 / 1
 
Itt egy táblázat, amiben konkrét értékek vannak, és egy kis magyarázat is tartozik hozzá.
Nekem nehéz befogadni, hogy a tengerszint feletti magassághoz kötik a dolgot, illetve a csoportosítás is erőltetett.
Szerintem 3 dolgot érdemes mérlegelni. Biztonságosan ne üssön át az adott feszültségen, a forrasztás elvégezhető legyen (ne folyjon össze semmi), és következetesen gyártható legyen.
Minden tudományos alapot mellőzve, nálam jól bevált a 100 V-onként 1 mm távolság, de minimum 0,3 mm.
Természetesen nem minden egyes pontnak kell külön távolságot beállítani. A jellemző feszültséghez választasz egy általános értéket, és ha néhány ponton ettől el kell térni, akkor azokat külön beállítod (általában nagyobbra).
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2022
(#) Thomas10100 válasza niedziela hozzászólására (») Szept 2, 2022 /
 
Stepdown konverter van 2 is a panelon. Az adatlap szerinti layouttal. Itt tartottam a szigetelési távolságokat. 1Mhzes kapcsolási frekvencián működik. Itt 0,5-0,5mmert állítottam be.
Többi részen analóg áramkörök vannak, műveleti erősítő és ad konverter. Itt 0,3mmert használok.

Eddig is volt teliföld, de sajátkezüleg rajzoltam

Köszönöm

Alkotó neked is!
A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2022
(#) niedziela válasza Thomas10100 hozzászólására (») Szept 2, 2022 /
 
Nincs ezzel probléma, 0.3-at is használhatsz mindenhol.
(#) XND hozzászólása Szept 4, 2022 /
 
Sziasztok.Bárhogy próbálom beállítani a távolságot a földelés,és a vezetősáv között mindig ugyanaz. 0,4mm.Hogyan tudnám mégis nagyobbra állítani?
(#) niedziela válasza XND hozzászólására (») Szept 4, 2022 /
 
Jelöld ki azt amitől az elkerülést szeretnéd állitani.
Ha az egész rajzot, akkor az egészet jelöld ki.
(#) Suba53 válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 4, 2022 /
 
Ez a táblázat nem sántít szerinted? A B2 és B3 értékekre gondolok, mondjuk 250V-nál.
A leírás betűre azonos, mégis a B2 1,25mm, a B3 meg 6,4mm.
Mi dönti akkor el, hogy melyik az érvényes?
(#) niedziela válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 4, 2022 /
 
Annyiban sánta...
A lényeg a B1, B2, B4 ezek általánosan meghatározott távolságok.
De ez az egész távolság, meg kúszás téma sokkal összetettebb, minimum három szabvány ezt határozza meg több szempont alapján.
Következő: »»   201 / 210
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem