Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es clip áramkör
 
Témaindító: Dzót, idő: Dec 5, 2005
Lapozás: OK   2 / 15
(#) Travolta válasza Pafi hozzászólására (») Dec 15, 2007 /
 
Psze-psze.Csak ahonnan ki lett koppintva,(aszem RX-500)ott igy volt rajzolva,en meg nm foglalkoztam azzal,hogy EU-sitsam.A lenyeg,hogy megbizhatoan mukodik!
(#) Tetye válasza Travolta hozzászólására (») Dec 15, 2007 /
 
hali ez tökéletes lessz nekem csak azt mond meg még hogy 60V on mekkora allanálatok kellenek?
(#) proli007 válasza Tetye hozzászólására (») Dec 15, 2007 /
 
Na most már nem értek semmit!

Mi a különbség a "Clip ledes" és a Travolta által feltett rajz között? Mert az egyik neked jó, a másik nem.

Mert mint írtam, egyik sem csúcsindikátor, hanem túlvezérlés jelző!

üdv! proli007

(#) Pafi válasza proli007 hozzászólására (») Dec 15, 2007 /
 
Idézet:
„egyik sem csúcsindikátor, hanem túlvezérlés jelző!”


Ez igaz, csak az első rajz annak is rossz. (Mondjuk a második sem túlvezérlést jelez, hanem annál kisebb kivezérlést, vagyis túlvezérlés "előrejelző".) Nameg egyik sem szimmetrikus. Szóval gagyi mindkettő, na, de úgysem lőnek vele nyulat.
(#) tommygun19 hozzászólása Márc 18, 2008 /
 
Sziasztok!! Én is szeretnék egy ilyet,de olyat, hogy a LED mélyhang ritmusára villogjon. Milyen alkatrészek kellenekhozzá... ésmilyen és hánydarab LED...
Előre is köszi a segitségeteket!!!
(#) Caiwan hozzászólása Ápr 6, 2008 /
 
Én nemrég raktam össze egy csúcsjelzőt az erősítőmhoz.

Tulajdonképp nem más mint egy diódahíd, leddel meg kondival
Két oldalt ráakasztod a két kimenetet. D7 és D8 fogja meghatározni a minimum szintet; ha 24V fölé megy az egyenirányított fesz, akkor a led viágít, alatta meg éppen hunyorog.
Kivezértésjelzőhöz is bele van téve egy osztó, az elhanyagolható.

peak.jpg
    
(#) proli007 válasza Caiwan hozzászólására (») Ápr 6, 2008 /
 
Szia!

Kicsit vicces a rajz, de szerintem hiányos.
Így mind két Led, bármely oldal csúcsa esetén egyszerre pislog. Oké így is, csak akkor minek a két elkó?

Szerintem ez így jobb!

üdv! proli007
(#) Caiwan válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 11, 2008 /
 
Az elkók pufferelik a két ledet, hogy tovább világítsanak, ne csak egy pillanatra. Igazán egy is elég belőle ...

Hm, nem tudom ... nekem így van megépítve, és külön villog ... :S
(#) Caiwan válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 11, 2008 /
 
Jaajj... mostmár látom a hibát, köszi!

Úgy emlékeztem ki volt próbálva, de nem volt ... :S mind1, a nykot már átterveztem :bummafejbe:
(#) Maverick91 hozzászólása Szept 20, 2008 /
 
sziasztok,

akkor ehhez hány voltos tápfeszek kellenek?

Köszi:

Maverick
(#) proli007 válasza Maverick91 hozzászólására (») Szept 20, 2008 /
 
Hello!

Egyszerűen válaszolva, amekkora táp van a végfokodban, de mindenképpen plusz és minusz táp is legyen. Legfeljebb néhány alkatrészt át kell mérertezni hozzá.

Az "Erősítőhöz való védelem, koppanásgátló!" topikban az egész témát, számítási menetet, már kitárgyaltuk. Ott szerintem minden kérdésedre választ kapsz.

üdv! proli007
(#) Maverick91 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 20, 2008 /
 
köszi
(#) martin19 hozzászólása Okt 27, 2008 /
 
Idézet:
„Koppanás gátló és clip detector,”

Fentebb található egy kapcsrajz.
Az hány voltig használható ? (Ha Stereo erősítőről van szó , és mind a két oldalra szeretnék protect, clip ledet akkor ketőt kell csinálnom a kapcsolásból?)
AMP : gondolom erősített jel be
SPK : hangszórónak a jel
GND : tiszta lap értem , de
-Ut , U, és a +Ut az minek ? xd
(#) EcoPityu hozzászólása Okt 27, 2008 /
 
Srácok!

Én egy CASTONE dobozába épített 100w-os erősítőhöz építettem egyszer "CLIPP" led-es "véggáz" visszajelzést, hogy a srác még részegen is észrevegye, hogy a cucc torzításközelben van, és ne tekerje fejjebb a hangerőt!

Ugyanúgy passzív volt, és a hangfalkimenet hajtotta.
A turpisság, viszont abban volt, hogy ugyebár a 8ohm 100w-hoz 40v pp kell, namost egy síma sárga lednek kell 1.8v, sorban egy 470ohmos ellenállással nagyon jól világít p.l. 12v-ról. viszont itt ugyebár 40v van...
Hehe van olyan, hogy Zéner dióda is!!!
záróirányban sorba a rendszerrel egy 30v-os zéner, és máris csak olyan 70-80w körül kezd el villogni! és véghangerőn is normális a fényereje. Persze ZPD típust, vagy valami fémházasat kell választani, mert azért a 10mA is melegíti egy kicsit!!

Ha kisebb a teljesítmény, ahoz képest kell a zénert csökkenteni.

Az ellentétes polaritású feszültséget és irányú áramot, a LED, bár dióda, de nem szereti, ezért van sorbakötve a rendszerrel az a plusz dióda, meg azért, hogy a zéneren se follyon nyitóirányú áram, ha a Led feladná.


clipp.JPG
    
(#) szamóca válasza martin19 hozzászólására (») Okt 27, 2008 /
 
Ha a Majki -féle cuccra gondolsz akkor ez védi mindkét oldalt, attól függetlenül hogy csak egy led van benne. A clip áramköri részből csinálhatsz még egyet ha külön akarod csatornánként látni a túlvezérlést.
Ut= pozitív tápfesz. Benne van a nevében Ez működteti az áramkört, (erről húz a relé pl.)
-Ut=negatív tápfesz. Erről működtetik a clip áramköri részt. (valamiért PNP tranyót használt, és negatív félperiódust)
U~=Váltó fesz. Ez a koppanásgátló rész "bemenete".
(Ami a be-kikapcsolási tranziensek hangdobozra való kijutását hivatott megszüntetni.)
(#) dbase hozzászólása Márc 22, 2009 /
 
Ma szétszedtem az RHSOUND ma2150 erősítőt és lerajzoltam a clip, és signal áramkörét. Tessék a mellékletbe van:
(#) szamóca válasza dbase hozzászólására (») Márc 22, 2009 /
 
Köszi dbase!
(#) saraha válasza dbase hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
Köszi,frankó
(#) Directors válasza dbase hozzászólására (») Nov 21, 2010 /
 
Szia!

A 10k potival mit lehet állítani?
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Nov 21, 2010 /
 
Hello!
Hogy mekkora jelnél jelezzen (kezdjen jelezni) a Led.
üdv! proli007
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Nov 21, 2010 /
 
Értem.
Akkor magyarán ha én hallom a fülemmel,hogy torzít már az erősítő akkorra állítom be a ledet,hogy ekkor villogjon.
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Nov 21, 2010 /
 
Hello!
Például. De valami korrekt jelzésre, azért ne számíts..
üdv! proli007
(#) csabacsaba hozzászólása Ápr 9, 2012 /
 
Hello!
Milyen szerepet tolt be egy vegfokba a clip jelzo?(ha igy hivjak)
Udv.
(#) kovizozi válasza csabacsaba hozzászólására (») Ápr 9, 2012 /
 
Az akkor kezd el villogni(világítani) amikor az erősítő már túl van vezérelve és már kezd "négyszögesedni" a kimenő jel. magyarul torzít. ( amikor a szinusz "beveri a fejét")
(#) speed008 válasza kovizozi hozzászólására (») Ápr 9, 2012 /
 
Ez a válasz nagyon tetszik
A fő dolog, hogy az erősítő nem karácsonyfa amin világítani kell mindennek.
Láttam már "DJ" ket, akik azt a jó jel szimbólumának tartották, ha a keverő világít mint egy égősor, jó hogy volt limiter a rendszerben.
(#) kovizozi válasza speed008 hozzászólására (») Ápr 9, 2012 /
 
Hát vannak még idióták...
(#) csabacsaba válasza kovizozi hozzászólására (») Ápr 9, 2012 /
 
Koszonom a gyors valaszt!
(#) reloop hozzászólása Ápr 10, 2012 / 15
 
Gondolom nem vagyok az egyetlen, aki szereti az erősítőjét a lehető legnagyobb hangerőn járatni. Egy buli alkalmával minek is szóljon az fél hangerőn. Az viszont elvárás eközben, hogy a fülünket, és a hangsugárzónkat megóvjuk a torz jelektől. A hallásunkra alapozva megtehetjük, hogy a hangerő szabályzó gombot addig csavarjuk, míg a torzítás érzékelhetővé válik, majd egy gondolatnyit visszaveszünk belőle. Lássuk be elég macerás. Ha erősítőnk egy nálánál nagyobb teljesítményű társával vesz részt a műsorszolgáltatásban, akkor ez szinte megoldhatatlan feladat.
Az alábbi igen egyszerű kapcsolás világító diódája képes arra, hogy a torzításba vezérlés közeledtét jelezze. Egy átlagos zenei anyagnál a LED ütemes felvillanása esetén biztosak lehetünk ? elértük a legnagyobb teljesítményt, az ésszerűség határán belül. A folyamatos világítás pedig a torzítást indikálja.
Számtalan megkeresést kaptam, hogy méretezzem át valamely tápfeszültségre. Továbbra sem kívánok elzárkózni a segítségnyújtás elől, de úgy vélem jártasabb kollégák boldogulnak a leírás alapján.

D dióda: +/-40V tápfeszültségig elegendő 1N4148, vagy hasonló. Efölött az 1N400x családból választhatunk ? záró irányban a teljes tápfeszültséget elviselő ? példányt.
T tranzisztor: szinte bármilyen általános célú NPN típus lehet. Mindössze a LED áramát és nyitófeszültségét kell elviselnie. Az eddig megépített kapcsolásokban BC182-t használtam.
LED: annak érdekében, hogy a lehető legkevésbé terheljem a tápot, 5mA-re kalibráltam a rajta folyó áramot. Ez egy víztiszta nagy fényerejű LED számára tökéletesen elegendő.
Ellenállások: 0,6W-osak. R2 pozícióba +/-50V felett használjunk ennél nagyobb terhelhetőségűt. A mellékelt ábrák alapján kiválaszthatóak a tápfeszültségtől függő értékűek.
Biztosíték: a D dióda meghibásodása, vagy helytelen beültetése végzetes lehet az erősítő számára. E megállapítást a gyakorlat igazolta.

A működés leírása:
Az erősítő alacsony kimeneti jelszintjénél az R1 ellenállás a tranzisztort teljes nyitásba vezérli. A tranzisztor C-E feszültsége ekkor jóval kisebb mint a LED nyitóirányú feszültsége, ezért a LED nem világít. Kiemelt jelentősége van az R2 ? R3 ellenállásokkal létrehozott feszültségosztónak, mely a - negatív táphoz képest mérhető - referencia feszültséget hozza létre. Amikor a kimeneti jel ?referencia feszültségnyire? megközelíti a negatív tápot, akkor megkezdődik a tranzisztor lezárása, így az R2 ? R3 ellenállásokon folyó áram a LED-en halad keresztül. A LED felvillanásának jobb érzékelhetősége érdekében a 100u kondenzátor megnyújtja a világítás idejét.
A referencia feszültség meghatározása nem általános érvényű. Két részből tevődik össze. Az egyik a végfok maradék feszültsége, azaz a legnagyobb kivezérelhető jel csúcsának és a hozzá tartozó tápfeszültségnek a különbözete. Ezt megállapíthatjuk méréssel, vagy kiszámolhatjuk a jel előállításában résztvevő félvezetők szaturációs feszültségéből, illetve a velük sorba kötött ellenálláson eső feszültségből ? az amúgy frekvencia függő ellenállást képviselő ? terhelő impedancia tükrében. Helytelen méretezés esetén előfordulhat, hogy a 8ohm-os hangsugárzóval kiválóan együttműködő indikátorunk 4ohm-ossal egyáltalán nem fog jelezni.
Ezt orvosolandó, és egyben a torzítás előrejelzését biztosítandó, a referencia feszültséghez még hozzá adtam a kimenő jel csúcsértékének 12%-át. Tekintélyes értéknek tűnik, de a gyakorlatban 1dB-t jelent, mely hangerőben szinte elhanyagolható. Ha lustának érezzük az indikátorunkat, akkor bátran növeljük R3 értékét. Egy source-követős FET-es végfoknak például 10V-nál nagyobb referencia feszültséget kell beállítsunk. Ha R3-at jelentősen módosítottuk, akkor az R2-höz is nyúljunk hozzá, hogy összegük változatlan maradjon ? ezzel biztosítva a kellő LED áramot.
A méretezési segédletet igyekeztem úgy kialakítani, hogy a lehető legtöbb erősítőhöz illeszkedjen.

A kapcsolás bekötése:
Erősítőinket leggyakrabban +/- feszültséggel tápláljuk. A negatív tápra a legritkább esetben kerül segédáramkör, ezért ide terveztem ezt a kapcsolást. Aszimmetrikus táp esetén a ?Test? a pozitívra csatlakozik. A ?Kimenetre? értelem szerűen az erősítő kimenete van kötve. Ha egy csatornánk van, vagy csatornánként külön indikátort szeretnénk használni, elég egy darab D dióda.

Élesztés, bemérés:
Először csatlakoztassuk az áramkört az erősítő tápfeszültségére, és mérjük meg a referencia feszültséget. Ha ez nem esik 3-8V tartományba, akkor vizsgáljuk át a művünket, kivéve, ha szándékosan tértünk el az ajánlástól.
A ?Kimenetre? csatlakozót érintsük a negatív táphoz, ettől a LED-nek világítania kell. Sikeres ellenőrzést követően rákapcsolódhatunk az erősítő kimenetére, illetve kimeneteire. Amennyiben az indikátor nem teljesítené a bevezetőben leírtakat, olvassuk át a működési leírást.
(#) 1984white válasza reloop hozzászólására (») Ápr 16, 2012 /
 
Szia!

Pozitív feszültségről is lehet működtetni a kapcsolást P-s tranyóval?

Egyfázisú erősítőhöz kellene.Üdv!
Következő: »»   2 / 15
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem