Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   10 / 188
(#) PCB válasza kobold hozzászólására (») Ápr 6, 2008 /
 
Szia !

Idézet:
„Hivatalosan az 555-öst nem lehet pont 50%-os kitöltéssel működtetni”


Ez nem pontosan így igaz.

Ok az, hogy xHz mellé az 50% -os kitöltés, és persze a többi kitöltési fajta nem biztos, hogy szabvány ellenállás értékre jön ki. Ha trimmert teszel ellenállás helyett bármilyen kitöltés korrekten beállítható.

Üdv!
(#) kobold válasza PCB hozzászólására (») Ápr 6, 2008 /
 
Ezzel csak egy picit vitáznék Én abban látom az 50 % "lehetetlenégének" alapvető okát, hogy a hagyományos astabil kapcsolásnál két ellenálláson keresztül töltődik a kondi, de csak egyen át sül ki. Ha ez utóbbi lényegesen nagyobb a Vcc-Disch köztinél, elég jól megközelíthető a fele-fele arány, de két egyszerű diódával, potik nélkül, sokkal pontosabban el lehet ezt érni, akár a szabvány sorból válogatva is.
(#) PCB válasza kobold hozzászólására (») Ápr 6, 2008 /
 
Szia !

Idézet:
„elég jól megközelíthető a fele-fele arány,”


Igy van, ezt írtam én is a szabvány ellenállások miatt csak megközelíteni lehet, plusz ott van még az alkatrészek tűrése is. Viszont a diodák alkalmazása nem feltátlenül érzem szükségesnek, bár gyakorlati alkalmazása népszerű.
A gyártó ezt a kapcsolást ajánja, viszont célszerűbb a kalkulátorban rajzoltat alkalmazni, mert az jobban "kalibrálható" frekire és kitöltésre egyaránt (trimmer + szkop) és beállítható pontosan a kitöltés.

Vegyük példának a 2Hz -es frekit 50% -al, és annak előállítását a gyakorlatban.

Talán a legegyszerübb módja ennek, ha számolunk
2000Hz 50% -ra egy ellenállás értékeket.

R1=36.7K R2=15.29K C=10nF

Ezt vesszük alapul a 2Hz-hez, igy módosítva szabványra pedig R1=36K R2= 15K és 10nF helyett 10uF

Itt már csak az alkatrészek szórása befolyásolja a frekit és a kitöltést, ami ha van egy műszerünk már teljesen minimumra csökkenthető, akár 49.9 % -ra is.

Természetesen ez nem csak a szimulációban működik, de a valóságban lehet akár 1.97Hz -is.

Üdv!

50%.gif
    
(#) gabor128 hozzászólása Ápr 6, 2008 /
 
Üdv!
A segítségeteket kérem.
Kellene egy olyan kapcsolás, ami vátoztatható kitöltésű négyszöjelet állít elő.
A bemenő jel egy 741-esről változtatható potival lenne.
Akkor ugye lenne az 555.
Most jön a lényeg.

A kimeneti jelnek a következőnek kell lennie:
10-250 KHz (változtatható fr.);
min 10 % - max 90 % kitöltés;
A kimenő jel 12 V és max. 5 A-t adjon le (autó aksiról menne).
Szóval a végére kellene valami erősítő fokozat, és az egészet összefésülni.
(#) clive hozzászólása Ápr 9, 2008 /
 
Üdv. Készítettem egy hurokdetektort autók érzékelésére. A problémám az hogy kb. fél órát tökéletesen működik, de utána az időjárás változására és a rákapcsolt fesz "gondolom " által létrehozott hőmérséklet változására teljesen elcsúszik a freki. Kérdésem az lenne, hogyan tudnám minimálisra csökkenteni az áramkör instabilitását.?Mellékelten felteszem a kapcs rajzot. Előre is köszi a válaszokat.
(#) feki00 válasza clive hozzászólására (») Ápr 9, 2008 / 4
 
Üdv, 12V helyett 5V al is lehet hajtani, az valamivel csökkentheti a működés miatti melegedést.
A külső hőmérsékletváltozást meg nagy sizgeteléssel lehetne kizárni. Ez utóbbi csak tipp.
(#) Fery válasza clive hozzászólására (») Ápr 9, 2008 /
 
Sehogyan sem. Az 555-öst kifejezetten olyan helyre és kapcsolásokba ajánlják ahol a frekistabilitás nem elsőrendű. Megkellene probálni kiváltani az 555-st valamilyen stabilabb oszcillátorra, mivel ebben a kapcsolásban csak az a szerepe.
Vannak ipari gépekbe való oszcik ezerféle frekire, azok birják a hőmérsékletváltozást.
Esetleg egy ötletem van, beletenni egy jól szigetelt dobozba és úgy füteni, hogy állandó legyen a hőmérséklet.
(#) ferci válasza clive hozzászólására (») Ápr 9, 2008 /
 
Ha nem jönne össze a Fery által javasolt termosztátos módszer, akkor megpróbálhatod a következő verziót.

CD4001 és egy 32,768 kHz-es (kvarcóra) kristállyal oszcit csinálsz, az 555-ös úgyis kb. ott megy valahol....
A kimenetet rákötöd az 555 2,6-os lábára, más nem kell oda (!) és minden maradhat a régiben, csak frekire kell hangolni az L1, Cx kört. Az 555 így csak "teljesítményt" ad, a régi funkciója megszűnik.
Nem veszik kárba a paneled és a munkád..

oszci.JPG
    
(#) patekw válasza clive hozzászólására (») Ápr 9, 2008 /
 
Helló.
Azért érdekes lenne megvizsgálni ( pl. egy közönséges hajszárítóval ) az egyes beépített alkatrészek hőfüggőségét. Ilyen készülék iránti követelmények mellett
ezt még a megépítés előtt illendő elvégezni.
( Gondolom én )
(#) gabor128 válasza gabor128 hozzászólására (») Ápr 10, 2008 /
 
Próbálkozásom eredménye, hogy sajnos még a négyszögjel előállításánál tartok. Az 555-tel sajnos nem lehet elérni a kívánt követelményeket (változtatható kitöltés és fr. állítás).
Úgy lenne jó, ha egy lineáris elemmel lehetne változtatni egy-egy paramétert. A kondi fix lett volna + a poti. Így a kívánt tartomány erős jel torzulással és amplitúdó ingadozással jár (műveleti erősítőnél).
Találtam viszont két IC-t ami még szóba jöhetne:
Max038-as és
LTC 1799-es.
Az előbbi tűnik alkalmasabbnak, de mivel a kitöltést +,- irányú feszültséggel lehet előállítani, ez új problémát vet fel, mert csak 1 (+) tápegység lesz.
A másik IC-nél is lehet állítani a frekvenciát, de az csak 50%-os kitöltésű jelet tud.

Mindenképpen folyamatosan változtatható fr. és kitölt. kell és nem lépéses!

Szóval várom az ötleteket.
(#) Skori hozzászólása Ápr 10, 2008 /
 
Gondolod, hogy valaki csak úgy hobbiból megtervez neked egy ilyen áramkört? Azért ezzel van egy pici munka. Pláne, hogy nem specifikáltad rendesen a kimenő jelet, és azt sem adtad meg hogy mit kell meghajtania.
Hogy a témába vágót is írjak: ehez a legcélszerübb valamelyik kapcsolóüzemü-táp vezérlő IC-t felhasználni. Megoldható pl. TL494-el, vagy valamelyik UCC sorozatú IC-vel (pl.UC3843). A kimenet kialakítása attól függ póntosan milyen jel kell. Tehát pl. elég egy fetet kapcsolgatni, esetleg félhíd, vagy teljes híd szükséges...
Szóval talán előbbre jutnál ha az említett integrált áramkörök adatlapját begyüjtenéd, és alaposan áttanulmányoznád.
(#) vilmosd válasza gabor128 hozzászólására (») Ápr 10, 2008 /
 
Hali
Az 555 nem lesz jo mert nem tud ekkora frekiatfogast es meg igen nehez a kitoltesi tenyezot valtoztatni valtozo frekinel.
Sztem vmi muveleti erositos furesz generator (astabil ) amit tudsz ebben a frekitartomanyban vezerelni egy potival v. fesszel es utana egy komparator ahol a kitoltesi tenyezot szinten egy potival allithatod.
A kimeneti erosito vmi FET pl IRF540, v ha felso oldali akkor 2222+ IRF9540+ 2 ellenallas.

Udv Vili
(#) Magorh hozzászólása Ápr 10, 2008 /
 
Üdv,
Olyan kérdéssel fordulok hozzátok, hogy 555-ös IC-vel szeretnék egy órajelgenerátort építeni.
Olyan feladatra kellene, hogy JK tárolókból épített számlálót akarom léptetni vele olyan 10-20mp idő elteltével. (Ha egy potival tudnám állítani az időintervallumot király lenne.)

Előre is köszi a válaszokat!
(#) proba válasza PCB hozzászólására (») Ápr 10, 2008 /
 
Én úgy gondolom hogy igaz A méretezésnél a felső ellenállás (ami a 7 lábra megy) nem lehet 0 csak min 200 Ohm( Az alatt füstöl az ic) Igy az elméleti szimmetria csak csalással valósítható meg. (ha nem a honlapon lévő progit hanem az 555 -ét használod ,de a honlapon is ha a periódusidőket nézed csak közelítenek de nem lesznek soha egyenlők))
(#) freky hozzászólása Ápr 10, 2008 /
 
Sziasztok!
Olyan időzítő kapcsolást keresnék 555-re, amivel 220v-os
ventillátort tudnék működtetni, pl. wc szellőztetés. Lényege, hogy kikapcsolás után induljon az időzítés.
Ha valaki tud segíteni, örök hála érte. Végig néztem
ezt a topikot, de nem igazán találtam
(#) proba válasza gabor128 hozzászólására (») Ápr 10, 2008 /
 
Valami kapcsolóüzemű táp ic (aminek mindkét tranzisztort vezérli kimenetei összekötve kimenetre egy fet.
a fűrészfog bemenet szabályozható ,a komparálási szintet meg a müv erősítő kimenete konverzió után.(legalábbis én igy próbálnék elindulni.)
(#) proba válasza freky hozzászólására (») Ápr 10, 2008 /
 
A gyári ventikben cd 4541 vagy valami hasonló számláncos időzítő van (kevesebbet fogyaszt könnyebb előállítani a szükséges késleltetést.)
(#) PCB válasza proba hozzászólására (») Ápr 10, 2008 /
 
Szia !

Idézet:
„periódusidőket nézed csak közelítenek de nem lesznek soha egyenlők”


Mennyi eltéréssel lehet a szimmetriát gyakorlatban megvalósítani számszerüleg, százalékosan kifejezve ?

Üdv!
(#) freky válasza proba hozzászólására (») Ápr 10, 2008 /
 
Világos, van nekem egy időzítőm, amit külön vásároltam, mert a ventiben nem volt gyárilag, csak az a gond vele, hogy kétoldalas a panel és elég macerás legyártani.
Ennél trimerpotival lehet az időt állítani. Elkészítettem egyet belőle, de egy idő után elpusztult.Nem nagy ügy kideríteni a baját, de szeretnék egy egyszerűbbet
készíteni, ha estleg ez ami van végleg megfekszik.
Köszi a válaszod.
(#) GyőriLajja hozzászólása Ápr 20, 2008 /
 
Sziasztok! Készítettem egy órajel pörgetőt, amely akkumulátorról kapja a betápot. 555 IC-ből kondenzátorból, ellenállásból (11 Ohm), ledből épül fel. Tranzisztor egyik lábánál a betáp -2,75, középső láb 7,5, kijövő 0,75, s ez adja a jelet (talán impulzusként). A gondom, hogy mindezek ismeretében milyen típusú kondenzátorra van szükség? (az eredeti pörgetőn megsérült a besorolási szám). Köszönöm!!!!! :alien2:
(#) peti0227 hozzászólása Máj 6, 2008 /
 
Sziasztok!
Egy villanypásztort akarok csinálni és ehez lenne pár kérdésem.
Vettem NE555-ös IC-t és azt szeretném tudni, hogy mi a külömbség a monostabil és az astabil között. Csak bekötésileg lesz egyikből astabil a másikból meg monostabil?
Kell bele feszültség stabilizátor. Én 7812 vettem. Tudom, hogy legalább 3-4 Voltal több kell neki a 12 Voltnál, de tudni szeretném, hogy max mekkora feszültséget bír el.
Segítségeteket előre is köszönöm
üdv: peti0227
(#) PCB válasza peti0227 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Szia !

Csak a bekötés dönti el, hogy astabil - monostabil.
IC max 15V, igy a 12V pont jó hozzá.

Üdv!
(#) peti0227 válasza PCB hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Köszi, hogy válaszoltál!
üdv: peti0227
(#) Magorh válasza Magorh hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Valaki?
(#) zsoltee0001 válasza peti0227 hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Hi
a stabil 12V os IC-re kérdezed, hogy max mekkora fesz kell neki? 24V ot el kell viselnie, ha ennél nagyobb, akkor tegyél be elé egy stabil 24V IC-t is.
üdv
(#) PCB válasza PCB hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Szia !

Idézet:
„IC max 15V, igy a 12V pont jó hozzá.”

Ezt az 555 -re értettem

7812 input feszültsége, ahogy írtad is minimum 3-4V
legyen nagyobb. Ha teheted, akkor 15-16V -nál ne adj neki többet. Elvileg 32V a max, de ott már érdemes 2-3 lépcsüben csökkenteni a feszültséget.

Üdv!
(#) titi válasza Magorh hozzászólására (») Máj 7, 2008 /
 
(#) radiomano hozzászólása Máj 14, 2008 /
 
Sziasztok! Nekem egy olyan kapcsolásra lenne szükségem 555-el, amelyen a hangmagasságot és a hangerőt is lehet állítani. Tulajdonképpen elektromos kapásjelzőhöz kellene, úgyhogy arra is kérnék egy ötletet, hoigy egy opto kapuval hogy lehet kapcsolgatni a csipogást. Köszi! radiomano
(#) radiomano hozzászólása Máj 15, 2008 /
 
Sziasztok! Találtam egy kapcsit 555-el szintihez ami szerintem jó lenne, csak azt nem értem, hogy honnan "tudja" a csip, hogy melyik gombot nyomjuk le? Arra gondoltam, úgy lehetne kapcsolgatni, hogy a gombok helyére egy opto kaput kötnék. Így működne? radiomano
(#) lgyk válasza radiomano hozzászólására (») Máj 15, 2008 /
 
Ahogy elnézem, a kapcsolás egy kicsit el van rontva, ugyanis az 1k-s ellenállásokhoz különböző értékeket kell rakni, így mindegyik gombra ugyanazt a frekit fogja adni. Egyébként a frekvenciát tudod szabályozni egy ilyen kapcsolásnál a potméterrel (gomb lenyomva), a hangerőt pedig a kimenetre hangerőszabályozóként (feszültségosztóként) kötött potméterrel állíthatod.

Optokapuval vagy a tápfeszt kapcsolgatod egy tranzisztoron keresztül, vagy az egyik kapcsoló helyére raksz optokapu+tranzisztor párost.
Következő: »»   10 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem