Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1960 / 2208
(#) CHZ válasza Moszkvai hozzászólására (») Aug 19, 2017
Köszönöm, ECC83 és 6H2P is használható, fűtés könnyen átköthető.
Fix előfesz előnyös lehet, hátránya időnként ellenőrizni kell a munkapontokat és után állítás is szükségessé válhat hosszabb idő után.
(#) CHZ válasza sandor1632 hozzászólására (») Aug 19, 2017
Köszi, ebben az erősítőben könnyen végigpróbálhatok különböző kondikat. Már régen terveztem egy ilyen tesztet, de nehézkes hozzáférés miatt feladtam.
Itt az alsó lemez 3db csavarral bontható, így nincs különösebb akadálya.
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2017
(#) pcmaster90 hozzászólása Aug 20, 2017
Egy újabb kérdésem lenne hozzátok.Ezt az előerősítőt szeretném megépíteni a 6CC41 -es csővel és egyenirányításnak szintén csövet szeretnék használni.Szerintetek EAA91 - megfelelne a célnak ?
(#) Gafly válasza pcmaster90 hozzászólására (») Aug 20, 2017
Ha erre gondolsz, akkor nem igazán.
Határadatokat ugyan nem ellenőriztem, de akkor sem gondolkoznék ebben a megoldásban...
(#) Cinema válasza pcmaster90 hozzászólására (») Aug 20, 2017
Nem.
Ez az előerősítő, sztereo előfoknak elmegy, de csodát nem lehet várni tőle.
Kicsi tápfeszültség=alacsony kivezérelhetőség, vagyis csak kis jelet tud feldolgozni, semmi egyébre nem felel meg.
Persze, mint ezt már tudjuk, Mindenki azt épít, amit akar, de ne itt reklamáljon, ha nem az lett, amit elvárt.
Tessék szépen az adott cső adatlapját tanulmányozni, ha valami nem világos, akkor abban segítünk, de csodakacsolások nincsenek, minden csőnek van egy ajánlott felhasználási területe, ebből és az adataiból kell kiindulni.
Mindehhez sok sikert!

Üdv!
(#) CHZ válasza pcmaster90 hozzászólására (») Aug 20, 2017
Kapcsolás eléggé lazán kezeli a felhasználható csövek típusát.
Nagy különbségek adódnak munkapont és feszültségerősítésben is a választható csövek között.
Jó lenne ha meghatároznád a szükséges erősítés mértékét.
Kapcsolás fázist fordít ezt is érdemes figyelembe venni.
(#) pcmaster90 válasza CHZ hozzászólására (») Aug 20, 2017
Hát igen ez nekem is szemet szúrt ,mondjuk nekem elegendő lenne 1,5x -es erősítés is és a 6CC41 -es csövet használnám.
(#) mohinger hozzászólása Aug 20, 2017
Tisztelt fórumtársak!

EL84PP-nél kinek mi a tapasztalata az ultralineár kapcsolással? Hoz-e a hangzásban észlelhető javulást? A most épülő erősítőmben UL leágazásos kimenőket építek be, de nemigen láttam itt senkinél, hogy alkalmazta volna akár PCL/ECL86PP, vagy EL84PP kapcsolásban.
(#) CHZ válasza mohinger hozzászólására (») Aug 21, 2017
Fentebb bemutatott PP-t is UL bekötésben, használom. Mérve, hallgatva is jobb.
Képen látható végfokban átkapcsolhatóan használom, kimenőkön lévő panelen, relékkel.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2017

PP amp B.jpg
    
(#) mohinger válasza CHZ hozzászólására (») Aug 21, 2017
Köszönöm a választ. Le tudnád írni hogy milyen különbséget hallasz? Én a te korábbi jól bevált EL84PP kapcsolásod építem újfent. Ezúttal M85B vasakra 13cm2 UL kivezetésű kimenőkre.
(#) CHZ válasza mohinger hozzászólására (») Aug 21, 2017
Hátránya a kisebb kivehető teljesítmény, előnye kisebb torzítás. Magas, középtartomány letisztultabb, basszusa is megfogottabb (DF) . UL bekötés mellett kisebb átfogó visszacsatolás alkalmazható alacsony torzítás mellett, ami szintén előny. Nagy NFB használata tapasztalataim szerintem inkább káros hangzás szempontjából.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2017
(#) Pioneer hozzászólása Aug 26, 2017
Sziasztok!
Úgy döntöttem, hogy nekiállok egy EL84 PP építésének. Átterveztem CHZ mester régi kapcsolását áramgenerátorosra és negatív rácselőfeszültségesre. Szimulációban jó eredményeket mutat, de azért megkérdezem a mestereket, hogy jó lesz e így.
(#) CHZ válasza Pioneer hozzászólására (») Aug 26, 2017
Szia!
C7 kondi 1u (nagy kapacitás késlelteti az előfesz megjelenését), R10/R11 elhagyható, R3 helyére trimer jobb megoldás. Beállíthatod az adott csövekhez a munkapontot.
(#) Pioneer válasza CHZ hozzászólására (») Aug 26, 2017
Köszönöm szépen!
Akkor valahogy így. Annyi kérdésem lenne még, hogy az EL84 nek ebben az összeállításában az adatlapja szerint 36mA anódáramot kell beállítani. Ez mennyire követendő példa, illetve a valóságban mik a tapasztalatok?
(#) GPeti1977 válasza Pioneer hozzászólására (») Aug 28, 2017
Annyit ír az adatlap 36mA csövenként.
(#) Cinema válasza Pioneer hozzászólására (») Aug 28, 2017
Érdekes egy kapcsolás ez.
Egészen biztosan nem fogom megépíteni, ugyanis néhány kritikus dolgot látok benne, már ránézésre, igen.
A kimenőtranszformátornak igen jónak kell lennie, különben a negatív visszacsatolásból pozitív lesz és gerjedni fog, vagy csak a végcsövek "megszaladnak" látható ok nélkül.
Az a FET-es áramgenerátoros előfeszítés és egyben visszacsatoló kör megint kritikus, mind beállítani, mind pedig működésileg, a két oldal sztereóban nem lesz azonos, az biztos, - és az már megint problémát okozhat.
Csöves végfokba nem tennék FET-et, semmilyet, semmiért sem.
A 470kOhm-os végcső rácslevezető-ellenállások értéke már túl magas, ide jobb lenne 330kOhm.
Gerjedés esetén, ha semmi más nem segít, akkor a két végcső rácsai közé kell tenni egy kerámia 500V-os 22pF-os kondenzátort, esetleg a kimenőtranszformátor A-A kivezetései közé egy kompenzálást, 1kOhm/2W ellenállással sorosan 2,2nF/1000V fóliakondenzátor. Ezekkel lehet makacs esetben a gerjedést, vagy cső-felizzást meggátolni. A hangsugárzó reaktív terhelése így nem okozhat nagyobb működési problémát.
Szóval nekem nem tetszik ez.



Üdv!
(#) CHZ válasza Cinema hozzászólására (») Aug 28, 2017
Idézet:
„Az a FET-es áramgenerátoros előfeszítés és egyben visszacsatoló kör megint kritikus, mind beállítani, mind pedig működésileg, a két oldal sztereóban nem lesz azonos, az biztos, - és az már megint problémát okozhat.”

Valamit nagyon félreértelmezel, áramgenerátor nélkül nem lenne azonos a két kimeneti szint.
Áramgenerátor alkalmazása sokat javít a fázisfordító szimmetriáján, torzítása is jelentősen csökken. Nagyon magabiztos kijelentéseid úgy fogalmazod meg, hogy soha nem is próbáltad, ez még jóslás kategóriáján is túl van.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2017
(#) FordPrefect válasza Cinema hozzászólására (») Aug 28, 2017
Esetleg valami tapasztalat a kapcsolással, vagy csak szimplán nem tetszik?!
(#) Cinema válasza CHZ hozzászólására (») Aug 29, 2017
Nos, mint szakembernek van némi tapasztalatom hasonszőrű áramkörökkel és az abból tapasztaltak alapján írtam le előző hozzászólásom. Nem szeretem a hibrideket, vagy durvábban fogalmazva, a korcs kapcsolásokat már papíron sem, meg hobbiszintem sem.
Mindenki azt épít amit akar, meg azzal tölti a szabadidejét, amivel sokáig piszmoghat, mire lesz belőle valami.
Én már türelmetlen vagyok ahhoz, hogy valamivel kísérletezzek, hogy megy, vagy nem megy és akkor irány a kuka, vagy még többet költve rá, megéri dobozolni, szépíteni, stb.
-
Nézzétek ezt el nekem, de ha ez nem megy, akkor Ti okosítsatok ki, hogy a többi kapcsoláshoz képest, ez ugyan miben jobb?

Üdv!
(#) szikorapéter hozzászólása Aug 29, 2017
Sziasztok. Ide írok mert nem találok neki más helyet. Eddig (és már sok ideje) masszívan használt de kiválóan működő és gyönyörű esztétikai állapotban lévő EAG AE782/A erősítőm hálózati trafója eddig nem volt zajos,néha egy picit a lemez rezgett (tetőlemez) de ha levettem néma csöndesen ,minimális búgással (szintén a hálótrafótól) de kiválóan szólt. A minap kezdte el azt csinálni hogy bekapcsolom, felfűt és recsegve, és sokkal halkabban szól,a hálózati környékén meg fura zúgó hang van ( átütés nyomát kerestem de sehol semmi sajnos. ) Hol keressem a hibát? Válaszokat előre is köszönöm.
(#) CHZ válasza Cinema hozzászólására (») Aug 29, 2017
Válaszodból jól érzékelhető, hogy nem próbáltad, csak simán elutasítod.
Ha próbáltad volna nem írnál ilyen butaságokat:
Idézet:
„Én már türelmetlen vagyok ahhoz, hogy valamivel kísérletezzek, hogy megy, vagy nem megy és akkor irány a kuka, vagy még többet költve rá, megéri dobozolni, szépíteni, stb.”

Még hibridnek sem tekinteném, J FET a diff. erősítő katódjában aktív munkaellenállásnak tekintsd, akár csövet is alkalmazhatsz a helyén. Így akár a szilícium diódás egyenirányítás alkalmazásával is hibrid erősítőnek ítélhetünk egy csöves erősítőt.
Beállítása sem időigényes, gyorsan torzítás minimumra belőhető.
Katódokban sima ellenállást is elhelyezhetsz az áramgenerátor helyett, ha megméred azonnal látni fogod a különbségeket. Kisebb erősítés és nagyobb aszimmetria a két kimeneten, ezt fogod tapasztalni.
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2017
(#) Cinema válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 29, 2017
Próbáld meg kikapcsolt állapotban először a csöveket egyenként kivenni, majd visszadugni a helyükre.
A nagy fémházas kondenzátorokat mozgasd meg, kikapcsolt állapotban mindent!
A nagy kondenzátorok lehetnek érintkezési hibásak, a fém házuk a testpont, a sasszira van kötve, némelyik szigetelten van szerelve azt is ellenőrizni kell, hogy rendben van-e.
A csőfoglalatokra menő vezetékek, egyéb vezetékek és forrasztások ellenőrzése.
A kapcsolókra, potencióméterekre menő vezetékek ellenőrzése, újra-forrasztása.
Biztosíték aljzatok csatlakozók ellenőrzése.
Alkatrészek kocogtatással való ellenőrzése, ez már lehet bekapcsolt állapotú ellenőrzés, de csak egy kézzel nyúlkálunk a gépben, a másik zsebbe dugva, nem a fémházat markolva.
Sok sikert!

Üdv!
(#) granpa válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 29, 2017
Ez forrasztás/kötés hiba lesz. Mérj feszültségeket, minden ágon.
(#) szikorapéter válasza Cinema hozzászólására (») Aug 29, 2017
A két végcsőben látni a lilás-kékes fényt, de ha jelet adok az erősítőnek (vezérlem) akkor az egyik cső kicsit jobban világít a másik majdnem teljesen elalszik,viszont amikor elveszem a jelet tőle,akkor a másik világít jobban egy pillanatra majd megint beáll a nyugalmi áram,mindkét cső megint rendesen világít,mégse szól rendesen a gép.
(#) szikorapéter válasza granpa hozzászólására (») Aug 29, 2017
Tápfesz mindenhol jó, most őszintén nem tudom hol lehet a gond.
(#) CIROKL válasza Cinema hozzászólására (») Aug 29, 2017
Nos mint szakember ezek szerint semmi ilyen jellegü tapasztalatod nincs csak mondod a magad mondokàjàt és ennyi, az elméleti sik itt édes kevés és hogy neked mi tetszik itt szerintem senkit nem érdekel .
Épits ,alkoss és a sikerekről szàmolj be az épitő jellegü lehetne de ez a negativ hozzààllàs csak a te egyéniséged mutatja.
(#) sandor1632 hozzászólása Aug 29, 2017
Ha már úgy is hibridről van szó, fel teszem ide.
Köszönet a segítségért CHZ és CIROKL uraknak.

Belső.jpg
    
(#) pcmaster90 hozzászólása Aug 30, 2017
Egy olyan kérdésem lenne hogy vajon mi történne ha kiváltanám az alábbi kapcsolásban a előfokcső katódjában levő 150ohmos munkaellenállást az itt tárgyalt BF245C J-FET -el?

vegfok.jpg
    
(#) Orbán József válasza pcmaster90 hozzászólására (») Aug 30, 2017
Szerintem kellene csinálni egy külön tápot, negatívra húzva a FET source+árambeállító ellenállást...
Jelenleg a 150 Ohmon kialakuló feszültséget nem tudja használni félvezető.
De majd mondják mások is...
(#) szikorapéter válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 30, 2017
Visszatértem már sokkal komolyabb mérésekkel:
A két végcső (legyenek most V1 és V2):
Mért láb: V1: V2:
7 : 322V 321V
9 : 318V 317V
2 : 0V 0V
3 : (közös) 11V
Érdekesség: Ami a rajzon a 47nF-os kondik (be vannak karikázva) előtte mérek feszültséget a cső felső részénél 270V körül mérek,még az aljánál csak 52V-ot . Ez normális? A 2db 47nF-ost érdemes cserélni? (Ezen feszültségre most csak 330nF-osom van itthon).
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2017
Következő: »»   1960 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem