Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   317 / 367
(#) Ge Lee válasza elektroby hozzászólására (») Aug 23, 2018 /
 
A cséve a csévében jól mutat ugyan, de sokkal több munka, ráadásul felesleges. Ha egymás mellé tekered a primert és a szekundert, teszel közéjük zárt műanyag (nyáklemez, bakelit, akármi) elválasztót az tökéletesen elég. Nagyobb lesz a trafó szórása, ezzel a feszültségesése, de ez leválasztótrafónál inkább előny, mert kisebb lesz a rövidzárási áram. Tehát, ha a tesztelendő kütyüd éppen zárlatos, vagy zárlatba megy az élesztés során, kisebb áram fog folyni a primer körben.
(#) granpa válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 23, 2018 /
 
Elektrobynak: Ebben van igazság, és ilyenkor több (2-3) kivezetést kell készíteni, hogy a terhelés függvényében lehessen kompenzálni a feszültségesést.
Az imént kimaradt: A "k" (ez egy másik, valódi: 0.018-0.025) változik a trafó nagyságával, anyagával (lemezminőség). Na, ez nincs az említett méretező oldalon. Régebben feltettem a Fórumba a képletet, amivel ténylegesen, optimálisan lehet méretezni.
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2018
(#) elektroby válasza granpa hozzászólására (») Aug 23, 2018 /
 
Nem emlékszel véletlenül, hogy pontosan hova tetted fel a képletet? Kerestem, de nem találom (persze lehet, hogy én vagyok béna)

Gyakorlatilag eldőlt, hogy két, egymás melletti cséve lesz. Nem akarok 17 cm széles csévékkel kísérletezni.

Mindenképp több kivezetésesre tervezem készíteni.
(#) granpa válasza elektroby hozzászólására (») Aug 23, 2018 /
 
Valamelyik régebbi (több éves) hozzászólásomban van leírva.
(#) elektroncso válasza elektroby hozzászólására (») Aug 23, 2018 /
 
Ha majd a csévetestet készíted arra figyelj, hogy olyan műanyagot használj ami nem lágyul meg hő hatására. Alkalmas lehet: üvegszálas epoxi, bakelit, réztől megtisztított NYÁK stb. Ha rakod össze a csévetestet akkor a réseket mindenképp tömítsd el valamilyen hőálló anyaggal.
Gyakorlatilag a biztonsági-elválasztó trafó egyik legfontosabb része a jól kialakított cséve, aminek köszönhetően a primer és szekunder akkor sem vezethet át ha a trafó lángokban áll.
(#) Alkotó válasza granpa hozzászólására (») Aug 23, 2018 /
 
Tedd fel újra ha hasznos.
(#) elektroby válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 24, 2018 /
 
Azt hiszem ezekről van szó: (granpa hozzászólásai)
Számítás 1
Számítás 2
Számítás 3
Számítás 4

A lényeg:
Idézet:
„Avas=k × (P/f)0.5 >> P=(A/k)2× f. A, m2-ben; P, kW-ban; f, Hz-ben. k=0.018-0.025-ig, kis trafóhoz a nagyobb értékkel kell számolni, a nagyobb (500VA felett) már lehet a kisebb értékkel, de tetszés szerint (állandó, vagy szakaszos terhelés), illetve az ablak (tekercshely) mérete miatt lehet variálni a közbenső értékekkel is.”

Idézet:
„N=104/ 4.44×B×F×f. B= gerjesztés T-ban, 0.8-1.6-ig, vasminőségtől függ; F vagy Av= vasmag keresztmetszet cm2-ben; f= frekvencia, amin a trafót működtetni akarod. Általában a hálózati 50Hz.”

A képletben a 104 egy kis magyarázatra storul (én a 4% pluszra tippelek a szekundernél, a primer voltonkénti menetszámnál gondolom akkor 96 lesz).

Idézet:
„Régi(vastagabb>0.35mm), vagy lágyabb(hajtogatáskor alig ropog-alacsony Si tartalom): 0.6-0.9T-ig; újabb kori, vékony, v. ropogós lemeznél: 0.8-1.1T; Hypersil, vagy más jobb minőségű (ezek általában fényes felületűek, tekercselt kivitelűek): 1.2-1.7T is lehet.”


Remélem sikerült a "lényeget megragadni"
(#) granpa válasza elektroby hozzászólására (») Aug 24, 2018 /
 
A 104, az 10 a 4-en, azaz 10000. Hmmm... Eredetileg 108 lenne, de az egyszerűsítés miatt (Avas cm2-ben) 104. Ez olyan alapdolog/tudás.
Amire gondolsz, az primermenetszám × 0.95, szekunder-menetszám × 1.05; a veszteségek miatt. Általában. Kisebb trafóknál (1-20 VA) 0.8 is lehet, nagyoknál (>300-1000 VA) 0.95, >1- kVA akár 0.98 is lehet a hatásfok.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2018
(#) elektroby válasza granpa hozzászólására (») Aug 24, 2018 /
 
Hú! Ezt csúnyán benéztem!
A másolgatás miatt nem vettem észre, hogy az eredeti hozzászólásban felső indexben van. Másoláskor a formázást nem másolja. (Természetesen tudom mi az a tízanegyediken!)
(#) granpa válasza elektroby hozzászólására (») Aug 24, 2018 /
 
Seráfütty, más is járt így; nem tudta/ismerte fel, hogy zárójel kell a nyolcas helyére.
(#) elektroby válasza elektroby hozzászólására (») Aug 24, 2018 /
 
A lényeg: (pontosítva, kiegészítve)

Idézet:
„Avas=k × (P/f)0.5 >> P=(A/k)2× f. A, m2-ben; P, kW-ban; f, Hz-ben. k=0.018-0.025-ig, kis trafóhoz a nagyobb értékkel kell számolni, a nagyobb (500VA felett) már lehet a kisebb értékkel, de tetszés szerint (állandó, vagy szakaszos terhelés), illetve az ablak (tekercshely) mérete miatt lehet variálni a közbenső értékekkel is.”

Idézet:
„N=104/ 4.44×B×F×f. B= gerjesztés T-ban, 0.8-1.6-ig, vasminőségtől függ; F vagy Av= vasmag keresztmetszet cm2-ben; f= frekvencia, amin a trafót működtetni akarod. Általában a hálózati 50Hz.”

Idézet:
„...a primermenetszám × 0.95, szekunder-menetszám × 1.05; a veszteségek miatt. Általában. Kisebb trafóknál (1-20 VA) 0.8 is lehet, nagyoknál (>300-1000 VA) 0.95, >1- kVA akár 0.98 is lehet a hatásfok.”

Idézet:
„Régi(vastagabb>0.35mm), vagy lágyabb(hajtogatáskor alig ropog-alacsony Si tartalom): 0.6-0.9T-ig; újabb kori, vékony, v. ropogós lemeznél: 0.8-1.1T; Hypersil, vagy más jobb minőségű (ezek általában fényes felületűek, tekercselt kivitelűek): 1.2-1.7T is lehet.”
(#) elektroby válasza granpa hozzászólására (») Aug 24, 2018 /
 
Elsőre neked sem ugrott be! Bocs, de ezt nem hagyhattam ki, miután hajnali 1-ig keresgettem a régi hozzászólások között
Amúgy csak az hibázik, aki csinál is valamit.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2018
(#) granpa válasza elektroby hozzászólására (») Aug 24, 2018 /
 
Á, én csak melléütöttem a klaviatúrán.
(#) RoliNyh hozzászólása Okt 2, 2018 / 2
 
Régi RT lapokban találtam az alábbi táblázatot. Hátha érdekel valakit digitalizáltam a köz javára...
A *.zip fájlban a képek megtalálhatóak eredeti méretben...
(#) Orbán József hozzászólása Okt 3, 2018 /
 
(#) lacipeti hozzászólása Okt 4, 2018 /
 
Sziasztok!
Planár transzformátor tervezésében szeretnék segítséget kérni. A transzformátor egy forward konverterhez kell, körülbelül 200W teljesítményhez 8:4-es áttétellel, primary oldalon max 10 A terheléssel (Vin=20-50V, Vout=6,5V@30A). Ehhez adott egy 10 rétegű PCB, 35 um vastag rézrétegekkel.
Segítséget szeretnék kérni, hogy ezekkel a paraméterekkel melyik planar core-t válasszam, illetve, hogy a PCB-n ezt hogyan tudom megvalósítani (melyik rétegen hány tekercselés, milyen vastag vezeték, stb..)?
Válaszokat előre is köszönöm!
(#) Sebi válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 4, 2018 /
 
Talán néha még hazai is előkerülhet...
Van még régi Vacuumschmelze (VAC) katalógusom is.
(#) Orbán József válasza Sebi hozzászólására (») Okt 5, 2018 /
 
Egyébként a GÉM-ből lett a Fastron.
Eredetileg a környékről való volnék.
(#) berkesandor hozzászólása Okt 27, 2018 /
 
Laikusként kérdezem: Villanypásztor építés gondolatával játszom.
A nagyfesz trafót is magam csinálnám a kihívás kedvéért. Hol lehet beszerezni a trafókészítéshez az alapanyagokat?
(#) Ge Lee válasza berkesandor hozzászólására (») Okt 27, 2018 /
 
Gondolom kapcsolóüzeműt gyártasz, mert a másikhoz nem kell alapanyag hiszen ott a kész trafó, csak ki kell bontani egy roncs autóból vagy motorból a gyújtótrafót.
A kapcsolóüzemhez ferritmagot kapsz a TME-nél, RET-nél, vagy Vácon a Tali Bt-nél.
(#) berkesandor válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 27, 2018 /
 
Gyújtótrafó helyett szeretnék valami jobbat.
(#) Orbán József válasza berkesandor hozzászólására (») Okt 27, 2018 /
 
A "jobbakból" (gyári pásztor trafó) nem eggyel találkoztam, ami 1 hónapon belül megadta magát. Műgyantával kiöntve, stb.
Ahányszor valaha készítettem, mindig gyári gyújtótrafót - autó, motor - használtam.
Ca. 3 cm-es szikra a készüléken, tehát nem a rendszeren...
De hasznos munkát, ezen már páran túl vagyunk.
0.1mm huzalból 4 ezer menetet tekertem sorszigeteléssel, menet-menet mellé.
Bekapcsoláskor egy szép kör ív és mehetett a mókusok elé.
Persze, ha Robinsonnak lett volna ilyesmire módja anno, csak úgy repült volna az idő...
(#) berkesandor válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 27, 2018 /
 
Magyarul nem éri meg a babrálást?
Több helyen az olvasom, hogy az autó trafónál 2J a maximum, és hosszú vezetékre az kevés.
Ha lenne pontos trafó paraméter (és persze alapanyag), ki lehetne próbálni mi is az igazság.
(#) Orbán József válasza berkesandor hozzászólására (») Okt 27, 2018 /
 
Én azt tudom J számolás nélkül, anno azt mondta a Megrendelő pár hét után.
(Nagy szikrát kért, mert a libatoll nagyon jól szigetel - mondta.)
Első héten 2 liba kilehelte a lelkét, mert bele is gabalyodtak (?) a drótba, de a Gazdi, szerint megérte így is, azóta a közelébe nem megy egy se...
Azt hiszem, kb. 1mp/impulzussal ment.
350V-ot, 20 µF használtam, ha jól emlékszem, de 25 éve volt...
Ui: A legjobb az volt, amikor a tápos zsákkal a vállán lépte át a drótot és a vádlija közel ért a dróthoz.
Szerette volna, ha egy dublőr csinálja, de így is érdekes lehetett a dobás.
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2018
(#) berkesandor válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 27, 2018 /
 
Most néztem egy Secur 2000 , gyári pásztort abban egy kiöntött trafó van kb. 8*8*8 cm .
A primer 0,6 Ohm, a szekunder 20,6 Ohm.
Az 4 J , 10 kV-t tud.
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2018
(#) berkesandor válasza berkesandor hozzászólására (») Okt 28, 2018 /
 
Primer 3.43 mH, szekunder 0.59 H.
(#) Orbán József válasza berkesandor hozzászólására (») Okt 28, 2018 /
 
Ezek az adatok, DCR értékek sajnos nem sokat mondanak, csak annyit, nem szakadt a trafó...
(#) erbe válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 28, 2018 /
 
Vasmagos trafónál, még ha légrése is van, közelítőleg ki lehet számítani a menetszámok arányát. Utána már mindenki olyan vasmagra tekeri meg, amilyen van neki.
(#) berkesandor válasza erbe hozzászólására (») Okt 28, 2018 /
 
1:12, 1:15 arányt javasolnak.
Van aki ferrit rúdra tekeri, a gyáriak (állítólag) EI magra készülnek.
(#) Blintux hozzászólása Nov 18, 2018 /
 
Sziasztok!

Van egy 80 valahányban gyártott készülékem, amiben a képen is látható trafó van.
Noh most a dobozára rá volt írva, hogy 220V, így bátorkodtam bedugni a konnektorba.
Volt egy pattanás és a trafó alól ömlött a füst.

Ez lehet azért, mert nem bírta a mai hálózatot?
Vagy egyszerűen elöregedett a trafó?

Tudom ezt hasonlóra, vagy ugyan ilyenre cserélni?
Vagy tarfó nélkül is megtudnám táplálni a cuccot 12V-al a kimeneteire kötve?
Bár ha jól látom a trafó váltó és egyenáramot is ad ki?

012.jpg
    
Következő: »»   317 / 367
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem