Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Sztereó DAC
 
Témaindító: meszattila, idő: Ápr 10, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   86 / 99
(#) solti_imre hozzászólása Dec 16, 2020 /
 
(#) mek-elek válasza solti_imre hozzászólására (») Dec 16, 2020 / 1
 
Érdekes a kijelentésed.....
Vitázni nem fogok, de elgondolkodtatónak...
A jelforrás minősége minden esetben meghatározó (ha digitális, ha nem).
Az általad közölt panel is áramkörökből áll, azaz mint külön rendszer kezelendő.
Amit például, majd én is beszeretnék fejezni (es9038q2m), annál is van mit jobbítani tételesen, dehát diy panel. Láthatsz ehhez mintát az es9038q2m diyers oldalon. Én eddig csak odáig jutottam eddig, hogy leszedtem a gyári hangot róla, és tettem rá Burson V6 classic-al egy duál monó kimenetet + a digitális rész külön tápon van. De ez csak a kezdet.
Nem azt mondom, hogy nincs a neten is jobb anyag, de nem gondolnám, hogy azt nem lehet felülmúlni.
Azonban az sem mindegy, hogy mit akasztasz a végére, mint a "maximum" megjelenítőjét.
Szóval, ha nem haragszol, fellengzős megállapításnak gondolom kijelentésed.
(#) ABU hozzászólása Feb 4, 2021 /
 
Sziasztok!
Vettem egy ES9038Q2M dacot és egy Amanero USB i2s-t. Összekötésnél i2s bemenetet használok és egy dolog nem tiszta. Data-data BCLK-BCLK GND-GND stimmel, de van még egy LRCK bemenet a dacon, az amaneron pedig FSCLK meg MCLK. Ezt melyikre kellene kötni?
(#) DaviS válasza ABU hozzászólására (») Feb 5, 2021 /
 
Szia!
LRCK (left-right clock) = FSCLK (frame sync clock)
(#) deebo válasza solti_imre hozzászólására (») Feb 5, 2021 /
 
Igen, pláne azzal a TDA erősítővel...
(#) Cannon hozzászólása Feb 6, 2021 /
 
Sziasztok!

AK4396VF DAC-t szeretnék használni egy ADAU1401 DSP-vel, mivel a beépített DAC nagyon zajos nekem.(Néhányan meg is erősítették.) Hallottam már ezt a kombót szólni, így biztos hogy megvalósítható, de: Én aki a DAC, ADC és az efféle techika világában nem annyira jártas, meg tudnám valósítani amit szeretnék, vagy neki se álljak? Esetleg lenne aki támogat és segít a kérdéses dolgokban? Ha esetleg van jobb alternatíva akár készen vehető, azt is megköszönném!

Ilyen kínai ADAU panelem van: ADAU1401

És itt vannak a datasheetek:
ADAU1401 Datasheet
AK4396VF Datasheet
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2021
(#) pcmaster90 hozzászólása Márc 26, 2021 /
 
Egy olyan kérdés hogy miről lehet beazonosítani hogy egy TDA1541A koronás ic valódi vagy esetleg hamisítvány?
(#) CIROKL válasza pcmaster90 hozzászólására (») Márc 26, 2021 /
 
TDA1541 hamisitvány ?
Szerintem azt nem igen lehet hamisitani!
(#) Skori válasza CIROKL hozzászólására (») Márc 28, 2021 /
 
Bármit lehet hamisítani. Ha MCU-kat hamisítanak (pl. STM procikat), akkor egy annál lényegesen egyszerűbb TDA chipet félkézzel megcsinálnak.
(#) pcmaster90 hozzászólása Ápr 6, 2021 /
 
Egy ilyen 4db TDA1541A-val rendelkező DAC van épülőben: TDA1541 DAC x4

A TDA-k kimenetére Texas Instruments OPA627 jönne ,szerintetek melyik jobb belőle minőségben ?

OPA627AM ,OPA627BM vagy a OPA627SM ?
A hozzászólás módosítva: Ápr 6, 2021
(#) Helios hozzászólása Ápr 14, 2021 /
 
Sziasztok!

Tudtok ajánlani egy jól bevált kapcsolást? Nem indokolt a hiper szuper minőség, csak ideiglenes egységként kellene. Eddig már 2 eszközt próbáltam, de mind 2 eszköz halk, illetve az egyik "féloldalas".
(#) Suba53 hozzászólása Okt 7, 2021 /
 
Sziasztok!

Konyhanyelven, vagy egy kicsit komolyabban el tudja valaki mondani, hogy mi a feladata a DAC-oknak az audio világban?
Honnan kapja az adatfolyamot? És egyáltalán milyen adatfolyamot kap?
Gondolom a különböző hi-res audio fileokat nem ő dekódolja, mert akkor az adatlapján lennie kellene egy felsorolásnak, hogy milyen formátumokat tud kezelni. De csak bitmélység, és frekvencia szerepel.
Számítógépen kívül milyen audio eszközök tudnak számára adatfolyamot produkálni?
Az audio lejátszók saját dekóderrel rendelkeznek, hogy jön a képbe a DAC?
(#) Skori válasza Suba53 hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Nagyjából egy átlagosnál jobb hangminőségű hangkártyának felel meg, aminek esetleg nincs bemenete, hanem csak kimenete.
(#) Suba53 válasza Skori hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Vagyis csak PC-ről van értelme használni? Akkor mi értelme van a kifejezetten hordozható DAC-oknak? Csak mert kicsi?
(#) Skori válasza Suba53 hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Egy külső eszköz nem szedi össze a PC (vagy laptop) belsejében levő zajokat. Az ár skála is széles, a komolyabb darabok ára összemérhető a PC árával.
(#) Ge Lee válasza Suba53 hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Nekem ilyen külső hangkártyám van. Többek között olyan előnyei vannak, hogy bármelyik PC-re dugod rá, ugyanazt a minőséget kapod, vagyis hordozható. A másik előnye, hogy a méreténél fogva akár bele is integrálhatod az erősítődbe, és akkor csak az USB kábel lóg ki a dobozból semmi más. És amit a zajáról ír a gyártó még az is hihető mert megmértem. Ennél nincsenek zörgések, pattogások meg sziszegések mint egy alaplapi kártya esetén amikor az egeret mozgatom, vagy csak dolgozik a proci. Ennél síri csend van ha nincs jel. Na meg, szebben is szól, és ez a lényeg.
(#) Skori válasza Suba53 hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Nekem egy ilyenem van (lásd a csatolt képeken), sokáig ezt használtam a PC-hez (96kHz/24bit), azután vettem egy nagyobb felbontásra képes (32 bites) de hasonlóan olcsóbb kategóriás DAC-ot. (a képen levőt nemsokára felteszem az apróba)
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2021
(#) Suba53 hozzászólása Okt 7, 2021 /
 
Köszönöm az infókat.
Ezek Plug & Play eszközök? Vagyis ha rádugom USB-n a gépre, akkor már kezeli is, vagy driver, esetleg kezelő szoftver is kell?
Gondolom a 32 bites 384kHz-es DAC nak csak akkor van értelme, ha ilyen felbontású hanganyag is csücsül a gépen.
(#) Skori válasza Suba53 hozzászólására (») Okt 8, 2021 /
 
Amiről betettem képet az Plug & Play, Windows és linux alatt is kapásból megy. Amit vettem 32 bites DAC - ahhoz kell driver Win7-re, ugyan anélkül is működik, de akkor csak kisebb felbontással. Némelyik drágább DAC-hoz meg a driver is fizetős!, és úgy kell levadászni a netről a még elérhető ingyen letölthető verziókat.

Elvileg az oprendszer, vagy a lejátszó progr4am is tud túlmintavételezni, akár 32 bitre is - bár szerintem ez olyasmi lehet mint a 4k tv-k esetében, hogyha kisebb felbontással van meghajtva, akkor a hardver fog túlmintavételezni. Egy biztos, az alaplapi hangkártyánál lényegesen jobb, még akkor is ha csak 44,1kHz-en dolgozik, bárki meghallja a különbséget.
Van néhány DSD64 formátumú felvételem (5645kbps) , ezekkel elég jól tud szólni.
Illetve sok zene letölthető FLAC formátumban, ami szintén sokkal jobb minőségű szokott lenni, mintha mondjuk mp3-at hallgatnánk. Régebben kaptam kölcsönbe egy drágább DAC-ot kipróbálni, tényleg nagyon jól szólt, de szerencsére nekem az olcsóbb kategóriás DAC is megfelel. Nem hallok akkora különbséget a 10...15eFt-os és 100...300eFt-os eszköz között, ami az esetemben indokolna ekkora árkülönbözetet, igaz nincs igazán komoly hangrendszerem sem: saját építésű erősítő, Sonus C100 hangsugárzókkal.
A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2021
(#) Skori válasza Suba53 hozzászólására (») Okt 8, 2021 /
 
Ja még valami: windows-hoz van úgynevezett asio driver, ami lehetővé teszi a windows hangfeldolgozó részének a kihagyását, tehát a lejátszó program közvetlenül (és kizárólagos módban) meghajthatja a DAC-ot. Ugyanis a legtöbb hanganyag fixpontos mintákat tartalmaz, míg a windows hangkeverője lebegőpontos mintákkal dolgozik. Az oda-vissza konverzió (fixpontos hanganyag - lebegőpontos feldolgozás - fixpontos DAC meghajtása) hatással van a hangra. Nem gondoltam, hogy ennyire hallható a különbség, mert már sokkal rosszabb a fülem mint huszonévesen, de simán meghallható, hogy valamivel jobban szól, ha ezek a konverziók kimaradnak. Azonkívül azt sem gondoltam volna, hogy a zenelejátszó programok között is van hallható különbség - pedig van, és nem is kevés.
(#) Suba53 válasza Skori hozzászólására (») Okt 8, 2021 /
 
Én már régóta csak FLAC formátumban gyűjtöm a zenéimet. És ha találok Hi-Res állományokat akkor azt is egyből töltöm le. Meg elég sok SACD anyag is van torrenten.

Régen a zenéket vinyl lemezeken, szalagokon gyűjtögettem egyenként, albumonként, most meg ifjú korom kedvenc zenészeinek szinte a teljes diszkográfiája jó minőségben itt csücsül a gépemen.
(#) Suba53 hozzászólása Okt 8, 2021 /
 
Akadt egy kis nyűgöm a Foobarral. Most hogy szóba került az SACD gondoltam meghallgatok egyet.
A Foobar hibaüzenetet adott, és nem tudta megnyitni az .iso-t.
Nem tudtam mire vélni, mert nemrég még simán ment. Uninstall, újra install, inputok konfigurálva, és most jó.
Viszont arra már nem emlékszem hogy lehet a Foobar képernyőjét editálni.
Korábban mutatta a lejátszási listát, az anyag kódolását, felbontását, kivezérlés sávot meg pár dolgot.
Most az újra install után csak egy nagy ablak a listával, és semmi egyéb info ablak.
És nem találom a menüjében, hol lehet ezeket előhívni rögzítetten. Hülyülök úgy tűnik.

( Bár inkább Alzheimer, mint Parkinson! Jobb ha elfelejtem kifizetni a sörömet, mint hogy kilötyögtessem. )
(#) Suba53 válasza Suba53 hozzászólására (») Okt 8, 2021 /
 
Na csak meglett a pofa igazítás. Öröm és bódottág.
A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2021
(#) Skori válasza Suba53 hozzászólására (») Okt 8, 2021 /
 
Ezeket a hanganyagokat mivel játszod le jelenleg, és mivel hallgatod?
(#) Suba53 válasza Skori hozzászólására (») Okt 8, 2021 /
 
Számítógéppel játszom le. A gépem mellett van egy 2+1-es rendszerű MidiLand S2-4100 cucc. Nem egy High-End audio, de meglepően jól szól. A műhelyben szintén PC-ről, a mellett van egy Akai erősítő két hangfallal. Az is kellemes. Az én zenehallgatási igényeimet elég jól kielégítik.
A nappaliban van egy HTPC-gép, amire a TV van kötve. Azzal elsősorban filmeket sorozatokat nézünk, na oda tervezek egy jobb erősítőt építeni, csak lassan halad a project.
(#) mek-elek hozzászólása Feb 27, 2022 /
 
DAC Elekesen….

A történet 2018-ban indult. Király Tibor oldalán, DAC, mire füleljünk? témában olvashatók
a részletei.
Amikor Tibor beszerezte a ES9038q2m paneljét említettem neki, hogy kínálja magát az analóg fokozat a szétválasztása. Mivel nem hajlott rá, elhatároztam, hogy én biz megcsinálom.
Én is megrendeltem egy YJ ES9038q2m panelt, és hozzá az egyik legjobb USB kártyát.
Hamar kiderült, hogy a legjobb hang az I2s bemeneten van. Akkoriban készült egy próbalapon az első változat. (1,2 kép)
Az analóg fokozatot lesöpörtem a hely miatt (3. kép), és Tibor által közölt szimmetrikus fokozatra bíztam azt (4.kép). Ez duál-monóban készült Burson V6 classickal.
Ennek tápja 2x12V, 880uF+1x12V a digitális résznek. Akkoriban hasra ütéssel vettem a trafókat, így 2x17V lett a táp, és a prímér oldalra soros trafót tettem feszültségejtés céljából. Nagyot szólt a FH6-TB300-al, de kiszúrtam, hogy minden RCA kábellel változik a hangja. Kicsit, de amikor jó egy rendszer mindent meghallani. Telt az idő, és végre rászántam magam a múlt évben, hogy megépítem Tibor EVAmpját, és mint monitorerősítő a DAC része lesz, kiiktatva az összekötő kábelt, mint problémát. Azonban az EVAmp építése közben változtatásokra adtam a fejem, ami igen kedvező
eredménnyel zárult. El is határoztam, hogy ami a tápokat illeti, hasonlókat építek a DAC-ba is. Az EVAmp módosított megépítése miatt EVAmp-ME nevet kapott, nehogy megtévesszek valakit a hangminőség kapcsán. Mivel is a FH6-TB300 sem úgy szólt, mint a FH6.

Az es9038q2m dyers fórumon sok okosságot találtam a panel feljavítása ügyében. A Bursont is innen vettem. Ha majd ott tartok én is kialakítom ezeket a módosításokat. De én a testpontok szétválasztásával kezdem majd. Ezeket a földcsillagpontban fogom közösíteni.
Mindenesetre látszik az alagút vége. A vezeték készítés nagyon fárasztott, így kénytelen voltam 40%-os védőitalt fogyasztani hozzá, hogy az esetlegesen menet közben kialakuló traumákat elkerüljem. A DAC táppaneljei sem sikerültek hibátlannak, ezért, meg azért…
Hát kijavítva a felmerült problémákat, nem törődve annak küllemével, csak a cél lebegett a szemem előtt. A most már tapasztalatból megfelelő, 2x6 voltos Makraik kerültek bele.
Ezek a Schottky diódákkal 12 voltot mutatnak sima puffer esetén. Jelen pufferek 1.100µF meg egy kicsi… lesznek. A dekadikus osztók is teret kaptak. Már csak be kell fejezni. Azonban még kérdés, hogy a panelközelségeknek nincs e mellékhatása….

A táp kialakítások az EVAmp-ME szerint. (5,6,7 képeken)
Egységstruktúra (8,9,10,11 képeken)
(#) mek-elek hozzászólása Feb 27, 2022 /
 
És még...
(#) tothtechnika2 válasza mek-elek hozzászólására (») Márc 1, 2022 / 1
 
Ha már ennyit dolgoztá ezen (láthatólag nem keveset), akkor mit keresnek azok a nyáktrafók ebben a gondolom hifinek szánt cuccban? Nem hiszem, hogy annál rosszabb megoldást tehettél volna bele. Ezek a Makrai trafók akkorát szórnak, hogy még a szomszéd tv-je is fejre áll tőle...
(#) mek-elek válasza tothtechnika2 hozzászólására (») Márc 1, 2022 /
 
A baj az ezekkel a kritikákkal, hogy nem is hallottad, hogy szól, de erről majd több tapasztalat után... Nem tudom mennyi tapasztalatod van az életről, de azért tudhatnád, hogy a hölgyek esetében sem a smink a döntő. Egyébként magam sem számítottam ilyen jó hangminőségre, amit ez a készülék produkál. Egyszerűen jellemezve az előzőekben írtakhoz, amikor a hangzása megérint, érzed a hangok illatát, sosem hallott részleteket, jó esetben a zeneszerző gondolatát a hangzásvilágban.... Nem is emlékszel már a kínlódásra, kitartásra, az égésnyomokról a kezeden, csak mint a kábszeres hallgatni akarod...
Trafók?....
(#) sandor1632 válasza tothtechnika2 hozzászólására (») Márc 1, 2022 / 2
 
Szórnak, az tény, de ezt leszámítva semmi baj a nyáktrafókkal.
Én legalábbis nem tapasztaltam hangi negatívumot DAC tápban nyák trafók használatával.
Az én DAC-omban is van egy pár, mert minden egység külön szekunderről vagy külön trafóról jár.
Bár én Gerth trafókat használok.
Messzebb kell tenni a panelektől, ennyi a titok nyitja..
Következő: »»   86 / 99
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem