Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   5 / 9
(#) Balaa16 hozzászólása Okt 29, 2013
Üdv!
Az akai GX4000d magnómban cserélnék fóliakondikat és tranyókat. Kérdésem az lenne, hogy pl. a 333J50 kódú kondi helyébe tehetem ezt? A tokozása látszólag más, toleranciát nem látok.
Üdv! Sinka Balázs
(#) hubi2k6 hozzászólása Okt 29, 2013
Sziasztok!
Van egy akai GX 4000d szalagos magnóm, a hátracsévélés közlőkereke megadta magát, nem tudtok valakit, akinél beszerezhetem?
Előre is köszi: Hubi.
ui: még mindig szuper hangja van, most hasonlítottam össze a laptop hangjával, nincs mit szégyellnie és 1983 vagy 84 óta megvan...
(#) Szpisti hozzászólása Szept 2, 2013
Akit esetleg érdekel, most leltem rá, tán rövid ideig még elérhető lesz : akai X201 - csak a felvevő rész hibás! Sajnos most nálam a budget nem engedi na meg az asszony sem
(#) Izeg. hozzászólása Aug 21, 2013
Sziasztok!
Van nekem egy akai 4000 DS-em és két problémám van

1: a felcsévélő orsó tengelye vagy az az előtt lévő gumigörgő vagy valamilyen mechanizmus ezen a részen zörög.A gumigörgő tengelyét bezsíroztam, de ez nem segítess(azonban ha lenyomom az alaplemez felé a gumigörgőt akkor elhallgat) A tengelyt még nem mertem kiszedni, mert annyi sok bizbasz kis alátét stb, nem akartam semmit sem elrepülni látni
2: Az orsó mindig le akar mászni a tengelyről.(ha függőlegesben van a magnó)Ez nagyon idegesítő,mert mindig ott kell ülni melette és finoman ujjal visszanyomni a helyére, gyorspörgetésnél meg egyenesen lerepül

Egyébként a kicsike teljesen rendbenvan, mindene megvan, minden eredeti, alig volt használva szerintem, mert semmi kopásnyom sehol. A fejeket beállítottam, gyönyörűen szólnak!
Maga a magnó még nem az MkII-es csak az első verzió.
Tudna valalki mondani valami okosat mit kellene tennem?
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2013
(#) (Felhasználó 46585) hozzászólása Júl 21, 2013
Ha valakit érdekel, akkor van az aprod.hu-n 3 db akai 4000d, együtt 30 rugóért. ( engem csak a fejek érdekelnének belőlük )
(#) Tomi94 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jún 25, 2013
Bár én némileg kívülálló vagyok itt, mert csak kazettás magnónál szerzett tapasztalataim vannak, de végül is a két technika ebben nem különbözik annyira egymástól - ezt a nyávogás dolgot kicsit félreértelmezed. Az a 0,04% nem azt jelenti, hogy a kimeneti feszültség hány %-a származik a nyávogásból... Tfh. veszel fel 1 kHz-es jelet a szalagra. Ha a magnó felvétel-lejátszásra vonatkozó nyávogása 0,04% (de ennyi úgysem lesz, inkább 0,2% körül szokott lenni szűrő nélkül, hacsak nem stúdiómagnó), akkor ezt visszajátszva 1000,4 és 999,6 Hz között fog folyamatosan változni a hallott hangmagasság. Ugyanis az a 0,04% az plusz-mínuszként értendő.
Van erre speciális műszer, ami rögtön százalékban írja ki az eredményt, ezekben többnyire működik egy ún. súlyozás, ami gyakorlatilag a kiugró rántásokat átlagolja (szabványosított karakterisztika szerint), és ezáltal szebb eredményt ad - többek között ezért az adatlapokon is így adják meg. Ha ilyened nincs, akkor akár számítógépre letölthető frekvenciamérő programmal (de azért egy folyamatosan mérő analóg frekvenciamérő még jobb lenne) mérhetsz frekvencia-ingadozást, amivel a lényeges hibákat kiszűrheted, viszont az ilyen gyári értékeket soha nem fogod tudni produkálni vele. Ugyanis ezzel csak súlyozatlanul tudsz mérni.
Végül egy saját tapasztalat arról, hogy szűrő nélkül mi számít jónak, bár mint mondtam, ez is csak kazettásnál mért érték, nagy orsós magnón mért adattal nem szolgálhatok. Van egy akai HX-A301W kazettás magnóm (1986-os). Tavaly lecseréltem benne a gumi alkatrészeket (nyomógörgő, lapszíj, ékszíj, felcsévélő kuplung idlere), és kitisztítottam, beállítottam a kuplungot, kapott új motort (meg új, gyári típusú fejet is, de ez nyávogás szempontjából lényegtelen). A cél a gyári adatok elérése volt, amit átvitel terén modern szalagokra beállítva túl is teljesített. Ami a nyávogást illeti, csak a frekvenciamérős megoldást tudtam bevetni, amivel kb. 0,3%-os értéket mértem. Ez így elsőre nagyon soknak tűnik, de utánanéztem, annak idején a HiFi Magazinban megmérték szűrő nélkül is, nekik is hasonló értékek adódtak (lásd mellékelt táblázat, 'nyávogás lineárisan' sora. Utána a szűrővel mért érték az, ami megközelíti a gyári adatot.) És a lényeg: akármit veszek fel vele, nem hallom nyávogni. Legyen az lassú zongoraszóló, xilofon vagy valami erre hasonlóan érzékeny hangszer hangja. (Pedig, bár zenész nem vagyok, elég jól kihallom az ilyen hibát: egy másik magnót csak fülre, majd utána mérve kb. 0,5% pontossággal állítottam névleges sebességre.)
A gumigörgő ütését egyébként szintén nem egy pl. 13 Hz-es hangként fogod hallani, hanem az 1 kHz-es jel fog másodpercenként 13-at fel-le változni (itt már nem is annyira nyávogást, inkább remegést hallanál). A 13 Hz-es zaj, az inkább lemezjátszó dörzsáttételénél jelentkezhetne, dübörgésként, magnóban ilyen nincsen.
A hozzászólás módosítva: Jún 25, 2013

mérések.JPG
    
(#) marmolnar hozzászólása Jún 21, 2013
Lemaradt egy nulla az akai típusmegjelölésnél. Elnézést. Ahogy már említettem, "cum timore et gaudio magno". Vagy az is eszembe jutott, hogy "Cuando magno se refiere a cosas materiales, les da cierta dignidad o nobleza".
További szép napot mindnekinek!
(#) kristikoma válasza marmolnar hozzászólására (») Jún 21, 2013
Idézet:
„és egy akai GX400 D.”

Bocs, de nem GX 4000d? 400-asról sosem hallottam. GX 4000d-ről meg a Tesla B100-ról már igen. Van nekem is, de nem vagyok oda érte.
(#) marmolnar hozzászólása Jún 20, 2013
Et exierunt cito de monumento cum timore et gaudio magno, currentes nuntiare discipulis ejus.
Komolyra fordítva a szót: örülök a fórumnak, csdak mostanábasn bukkantam rá. Nekem is van: Philips csöves sztereó orsós magnó, Tesla B 100 és egy akai GX400 D.
(#) (Felhasználó 46585) válasza szamóca hozzászólására (») Jún 16, 2013
Talán az expressz.hu-n van egy eladó ilyen M-es. Valahol olvastam, hogy 200 körül kérne érte a tulaj. Hát, azt még sokáig fogja árulni... pedig már jó régóta hírdet. De van 139-ért akai GX 636. Sajnos, az is fekete.

Azért ez egy igényes magnó. Nem farostlemezből van a hátulja, hanem plastikból.
(#) (Felhasználó 46585) válasza pucuka hozzászólására (») Jún 15, 2013
Hát én pont azon csodálkozom, hogy az SHR-ekben maximum 1...2 cm lehet a szalaghurok, mert többet ezek a karok nem tudnak mozdulni. Ebből szempontból komolyabb, mint bármelyik ML, vagy akai, vagy TEAC, stb. Ott sokkal hosszabb utak vannak.
Az SHR sorozat egyáltalán nem volt használatos sok start, stoppal, reggel elindították, aztán ment 24 órát egyhuzamban. Akkor kikapcsolták, kicserélték a szalagot és jött egy újabb nap. Ugyanis, 24 órás jelentéstároló volt.
(#) (Felhasználó 46585) válasza pjg hozzászólására (») Jún 15, 2013
Korábban már írtam róla, de talán nem elég részletesen. A magnókon van egy szalaghurok kiegyenlítő. A hangtengely előtt és után is. Már úgy értem a jobbakban. A 3 motorosokban biztosan. Amikor a hangtengelyhez nyomódik a gumugörgő, akkor azonnal megindul a szalag, de a jobboldali, felcsévélő motor csak késve indul el, tehát, képződik egy kis szalaghurok. Ezért betesznek egy rugós izét, ami felveszi ezt a hurkot, vagyis megpróbálja továbbra is feszesen tartani a szalagot. Persze építenek bele lengéscsillapítót, mert a rugó, meg a szalag, meg a felcsévélőmotor egy lengő rendszert alkot, aztán nem túl jó, ha szinuszos lengésekkel áll be a nyugalmi állapota a feszítőkaroknak.
Ezzel még csak a hurok van kiegyenlítve, de a szalagban ébredő erő annyi, amennyi, nem mindegy, hogy a jobb oldali orsón mennyi szalag van, stb... ( akai 4000 problémák )
Tehát, jobb lenne ha a szalagban ébredő húzóerő konstans lenne. A BRG azt csinálta, hogy ezek a karoknak egy része belenyúlik egy rés optocsatoló résébe és elzárja, nyitja a fény útját. Ráadásul ez a lemezke, ferdén van levágva, tehát, van neki egy viszonylag hosszabb ( 1...2 cm ) útja, tehát van egy kis átmenete a fénynek, tehát nem olyan, hogy vagy teljesen elzárja, vagy teljesen kinyitja a fény útját. A szabályozókör arra van felépítve, hogy ez a lemezke félig legyen benne a az optócsatoló résébe. Ehhez képest vagy csökken, vagy nő a fény mennyisége, amit kap az optotranzisztor. Ez adja a szabályozókör visszavezetett jelét, tehát ezt tartja konstanson a szabályozás. A karnak a helyzetét egy rugó határozza meg, tehát egy rugó adja a visszatérítőerőt, ez adja meg a szalagfeszítőerőt, vagy ha úgy tetszik, ez a szabályozás alapjele. A rugó erejével lehet szabályozni a szalagfeszítő erőt. Az optocsatoló tranzisztora pedig egy tirisztor gyújtásszögét vezérli. A tekercselőmotorok aszinkron motorok, végül is az optocsatolók a motorra jutó feszt szabályozzák. Feltekercseléshez nem kell nagy nyomaték, úgyhogy simán elmegy ez a megoldás. Ha jól emlékszem, a motor nyomatéka a feszültség négyzetével arányos, tehát a szabályozó arra szabályoz, hogy az opto résébe mindig ugyanott legyen a lemezke, ha az ugyanott van, akkor a rugó mindig ugyanannyira van megfeszítve, vagyis, a szalagban ébredő húzóerő konstans. És, ugye ez független a szalagsebességtől, tehát, még gyorstekercselés üzemmódban is működik. A gyújtásszögvezérlést ( késleltetést, annak előállítását tulajdonképpen egy UJT helyettesítő, 2 db tranyóval csinálták meg. Egyszerű és jól működik. Azért hallkan mondom, én nem mertem volna rábízni optocsatolókra ezt a dolgot, egyszerűen azért, mert túl kicsi a játéka a résben a lemezkéknek. Meg az optok öregszenek. Vagy nem? Mindenesetre koszolódnak, bár be vannak takarva. Szóval, nagyon jópofa az egész, egyszerűen nem értem, miért kellett ilyen bonyolult mechanikákat csinálni, mint a kommersz magnókban van? Vagy már akkor is az volt a jelszó, hogy lejár a gari, dobd ki, vegyél másikat?
(#) zolika60 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jún 12, 2013
Ez szomorú. Sajnos a 9,5/19-es verzió sokkal gyakoribb. Bár egy tengelyvastagító feltéttel (mint az akai DS, GX-en például) korrigálható.
(#) zolika60 válasza pjg hozzászólására (») Jún 6, 2013
Nekem ilyen volt az első magnóm. Aztán mindjárt az akai GX jött. A kettő között megpróbáltam építeni egy sajátot, de nem lett az igazi. A színházban pedig Revox B77 volt a menő.
(#) pjg válasza zolika60 hozzászólására (») Jún 6, 2013
Először B42-m volt, majd B43A-m. Az akai-t elég későn vettem. Azután, ha 5-6 szalagot tudtam venni és eltűnt a polcokról. Nem is volt agyonhajtva a masina.

Megnéztem. 6 db AGFA szalagom volt meg 10 egynéhány MAXELL, de ezek hamar tönkrementek. A 6db 540m-es szalag 19,5-ös sebességen meg nem sok.
A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2013
(#) coyote55 hozzászólása Jún 6, 2013
Ennyit az eladók hozzáértéséről... Bővebben: Link
(#) (Felhasználó 46585) válasza Szpisti hozzászólására (») Jún 5, 2013
Valamelyik hirdetősite-on van Vörös Szikra magnó, még a vételi papírjai is megvannak. ('57-ből ) 500.000,-Ft-ot kérnek érte... békazáras... sokan azt hiszik, hogy azért mert régi, már vagyonokat ér... De nagyon sok kis akai-t hírdetnek, iszonyúan drágán... meg van egy rakás Tesla, egy rakás hulladék Unitra, ezek nagyjából semmire sem jók. De minden eladó azt hiszi, hogy azért mert valaki szalagos magnót keres, az mindjárt gyűjti is őket és semmi sem drága neki... az egész nevetséges. Ezek a magnók eladhatatlanok, de azért látszik, hogy 3...5 naponként megújítják a hirdetésüket, hátha...
Van a másik oldala is: pl. TEAC 1000M, ami egy egész jó magnó, de nem 200,-ért... Hiszen még az oda-visszajátszó kisebb akai-k sem mennek el 60...70-ért. Nyilván, az ebay-eken magasabbak az árak, de egy külföldi nem jön ide vásárolni, a szállítás neki is nagyon drága...
Mi következik mindebből? A magnók nagy része az eladók nyakán marad, függetlenül attól, hogy TEAC, vagy Tesla.... Pedig, lehetne másképp is, hiszen aki elad valamit, az azért adja el, mert felesleges neki, vagy mert mást akar venni. Így nem vesz semmit és az eladó és a vevő is lemondhat az álmairól. Ennyi. Ha valakinek mégis összejön valami tisztességes áron, ahhoz nagy szerencse kell! Ebben még nem volt részem...
(#) kristikoma válasza pjg hozzászólására (») Jún 5, 2013
Szóval van egy GX 4000d csudamasinád. Amit mondok, hogy rendkívül törékeny, ha nem hiszed el, olvass utána, ezért valamivel tömd óvatosan tele a fejpályát. Ez nem csak néked, hanem más kezdőnek is javasolt, mielőtt elküld egy GX fejes gépet. Amúgy holnap megyek, megnézem, hogy tudok-e levenni ennyi pénzt. Akár igen, akár nem, privátban folyt. köv.
(#) pjg válasza zolika60 hozzászólására (») Jún 5, 2013
Mennyit ér egy szép állapotú, jó akai GX4000d?
(#) kristikoma válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jún 5, 2013
Írtam már a B77-es Revoxot, abba a nyomógörgő is többe van az általad leírtnál. Megnéztünk ismerősömmel több görgőt, de mind lötyögött. Az STM 610 meg ugye stúdiómagnó, hogy sokáig megmaradjanak a felvételek. A 4000dS-t meg azért hirdetik irreális árakon(szerintem), mert szép! Pár napja láttam egy bácsinál egy BRG M40-et. Nem az övé, hanem rokonáé. Lehet annyit nem ér az egész, hogy könyörögjek érte. Nem akartam ezzel bosszantani senkit se. Mondjuk azért én is mérges vagyok, amikor egy műv. házban megígérik, hogy ez a magnó a tied!, aztán meg csak úgy kihajítják a levesbe. Valószínűleg nem egyedi eset.
(#) (Felhasználó 46585) válasza veroka hozzászólására (») Jún 5, 2013
Nekem ezen a téren nehéz újat mutatni... minden nap nézem a kínálatot. Ez még csak néhány napja van árulva.... egyébként, biztosan elviszi valaki és óriásit fog csalódni, amikor kiderül, hogy mennyit kell még ráköltenie... Volt nemrég egy UHER 631, omega hajtással, 49,-eFt-ért. Az megérte az árát, már ha tényleg hibátlan volt. A többi rendesen túl van árazva, nem is kellnek el... ez csak Mo., nem pedig az ebay...
Nem nyávog a 4000dS, csak túl erős a kuplungja. Valamelyik licitáló ( ? ) a Vaterán leírta, hogy mit kell vele csinálni, hogyan kell megjavítani. Gondold el, ha alapból nyávogna, akkor nem lehetett volna eladni... azért az akai elég igényes volt...

Ilyen öreg magnót csak szerencsével szabad venni. Ezeknek már annyi bajuk lehet, hogy nagyon drága a javíttatásuk. Éppen alkatrészeket keresek ( terelőgörgők, capstan motor 19/38-ra, stb... ), nálunk nincsenek, az ebay-ek, meg nem a mi pénztárcánknak valók. Egyetlen megoldás, ha olyan valaki veszi meg , aki tudja is szervizelni. Egy gumigörgő: 5000 ? Nincs itt valami probléma?
Ennél azért sokkal jobb megoldás venni egy sokkal fiatalabb magnót. Egy Revox biztosan nagyon jó, de ezek a típusok szerintem túl vannak misztifikálva. Kizárt dolognak tartom, hogy megérje azt a pénzt, amit némelyikért elkérnek. Az is látszik, hogy nem tudják eladni... Akkor már inkább legyen kétszer annyi az ára és fele annyi idős. Vagy inkább egy STM 610 az aprod.hu-ról, 80,- eFt-ért. Ahhoz itthon mindent be lehet szerezni. És azért van egy kis különbség... és nem a Revox javára.
(#) kristikoma válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jún 5, 2013
Nekem is ez utóbbi mondat tartalmával gyűlik meg a bajom.Ne haragudjatok, de nem is egy ZK 246-ot is láttam 10ezerért, ami szerintem sok érte. Úgy értem, hogy az egész nem ér semmit, maximum azért jó, mert van benne 19cm/s sebesség. De egy akai 4000dS is ilyen árfekvésben van, pedig annak is van baja(fej, nyávogás). Nem akarok ezzel senkit sem bántani, ez az én véleményem. Nyilván más is van így ezzel. Ellenpéldaként ismerősömtől kaptam egy Terta 922-t, már nincs sok baja. Mindez pénz mentesen.
(#) (Felhasználó 46585) válasza kristikoma hozzászólására (») Máj 29, 2013
Néhány dolgot vettem már én is onnan, de személyesen megyek az áruért... Ha nem jó, otthagyom, megy a negatív. De még nem vertek át. De biztos meg lehet találni a megfelelő árut, csak hát időbe telik... De azért vannak még nagyon jó fejek a GX-en kívül is. Meg jó drágák is...

Nem tudom, külön a fejek mennyibe kerülnek, de 15,-eFT körül már egy egész magnót is adnak hozzájuk... most is láttam egy hirdetést, 50-ért adnak 3 db kis akai-t. Szóval, azért aki keres, az talál. Két napja vettem egy fúrógépállványt, valószínű vadi új, mert még a leszorító csavarok helye sem látszik, hogy sérült lenne az anyag. Semmi kopás, semmi karcolás, stb. 5 rugó volt, postával együtt...
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2013
(#) (Felhasználó 46585) válasza Szpisti hozzászólására (») Máj 27, 2013
Minden kötél szakadt! Vagyis megvettem a magnót az apródról. SHR 104. Tűrhetően néz ki belülről, úgy néz ki, minden benne van. Legalább 80 kiló a súlya, bennehagytam a csomagtartóban és mindent kihuzigáltam belőle. Egyedül féltem kivenni, még összetöröm... vagy magamat... Csak a szekrénye legalább 40 kiló... az még most is az autóban van...
Egyébként, teljesen elképedtem. Vannak benne olyan megoldások, amiket bármelyik magnógyártó megirigyelhetne. Ez nem a Calipso, meg M20 kategória... Szalagfeszítés szabályozás, a lengőkarok mozgási útja talán 1...1,5 cm lehet. Ha ott bármi probléma lenne, máris szakad a szalag. 3 motor, Papst, ezeken kívül csak rés optokopplerek vannak benne, amik nyugati gyártmányok voltak. A többi mind hazai... A fejekből csak kettőt találtam, a törlőfej még el van bújva... Ezekről semmi adat nincs, még típus sem.
Egyszerűen nem értem, hogy a BRG miért nem csinált komolyabb magnókat? Lehet, hogy nem lett volna olyan szép, mint egy akai, de olyan jó biztosan... és azért az M11 nem is volt csúnya, Terényben eléggé szemet szúrt, hogy milyen finom a kidolgozása, pedig az is csak plasztik... de csak csodálkozok, hogy abban az érában egyáltalán ennyire össze tudtak hozni egy finommechanikai remekművet... ahogy haladok előre vele, teszek fel képeket.

Szóval, próbálj meg utánnanézni volt kollégáknál, minimum kapcsi rajz kellene... meg minden, ami van... előre is köszönöm!
(#) Balaa16 hozzászólása Máj 12, 2013
Üdvözletem!
Az akai GX-4000d magnómban szeretnék kiszajú tranzisztorokat és FET-eket cserélni, mégpedig 2SC458LG és 2SK30a típusúakat. Érdeklődék, hogy helyettesíthetők-e ezek olcsóbbakkal? (én 148Ft-ért láttam darabját) És, ha igen, milyen típussal?
Sinka Balázs
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2013
(#) veroka válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Ápr 10, 2013
Vajon EZ A 636 mennyiért megy el ? Ennyiért nagyon olcsó, valószínűleg a szállítás ugyanennyi lenne.
(#) (Felhasználó 46585) válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Ápr 10, 2013
Az előbb kelt el, igazán baráti áron. Bővebben: Link

Csak ne lenne ilyen drága az utazás...

Javítva a link, használd a LINK gombot.
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2013
(#) szamóca hozzászólása Ápr 8, 2013
(#) (Felhasználó 46585) hozzászólása Márc 28, 2013
(#) coyote55 válasza coyote55 hozzászólására (») Márc 27, 2013
Érdekességből megnéztem, mennyibe is kerül ez a Rosztov Mk 112: 4.371 Ft!
Az akai ára körülbelül megfelel a hazainak, 36.425 Ft.
Következő: »»   5 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem