Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es lámpa, meghajtó áramkör
Lapozás: OK   7 / 30
(#) proli007 válasza nzozz hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Hello!
Járható. De..
- Az a "kevésbé fűt", az 2*2W körül van.
- Ha az aksi fesz 7,2V akkor már necces az LM317 ki és bementi pontjai közötti feszültség különbség. U317=Uaksi-Uled-UR=7,2V-3,5V-1,25V=2,45V az adatlapon javasolt 3V-al szemben.
Javaslom olvasd el még egyszer, a válaszokat az elejétől..
üdv! proli007
(#) nzozz válasza proli007 hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Köszi! Igazából akkor az se megoldás. Ergó vagy egy kapcs.üzemű áramgenerátort (később az lesz) vagy a mellékelt képen látható megoldást célszerű használni (ami remélhetőleg már helyes) 40-60Ohm 0,5W -os ellenállásokkal?
Köszönöm
UI: bocsi a szerencsétlenkedésemért....

led.jpg
    
(#) proli007 válasza nzozz hozzászólására (») Dec 22, 2012 /
 
Hello!
Hatásfok javítás miatt, a kapcsolóüzemet, egyébként meg ezt az egyszerű megoldást.
Nincs miért elnézést kérni, csak ha valaki köröm szakadtáig ragaszkodik az elképzeléséhez, akkor nem lehet/nincs értelem eltéríteni attól..
üdv! proli007
(#) demonherceg válasza nzozz hozzászólására (») Dec 22, 2012 /
 
Akkor elég lesz neked egy sönt ellenállás a LED-ek elé.
(#) nedudgi válasza demonherceg hozzászólására (») Dec 22, 2012 /
 
Annyiban pontosítok, hogy a sönt párhuzamosan kötött ellenállás, míg a sorba kötött áramkorlátozót inkább előtétnek nevezik.
(#) demonherceg válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 22, 2012 /
 
Igazad van. Bocs.
Az akart lenni,de nekem egyre megy már.
(#) erbe válasza nzozz hozzászólására (») Dec 22, 2012 /
 
2-2 db LED-et sorbaköthetsz és úgy következik az ellenállás. Korábban írtam, akkor 10 Ohm + 2 LED és sokkal kisebb a veszteséged.
(#) zsoltrocky hozzászólása Jan 2, 2013 /
 
Üdvözletem!
Segítséget szeretnék kérni, nem tudom jó topikban járok e a problémám a következő
Adott egy Régi lámpatestem ugyan olyan mint a képen látható sárga/fekete ledes lámpa
Csak ez sima h1-es izzós volt,nem működik aksi bedöglött beljesét kibontottam
Szeretnék ebből a lámpából egy power ledes lámpát készíteni
Kinéztem hozzá ebayről egy 10W Cool White High Power Square LED 900LM -et
Specifikációkban ezt írta le tulajdonságra
1. Forward Voltage: 12V-1A
2. Luminous flux: 800-900LM
3. Output power: 10W
4. Light Color: Cool White
5. View angle: 120

Ebből kiindulva kerestem hozzá Hestore.hu-ról egy Zselés Akkumulátort
12V 1,2Ah tulajndonságai(mérete) elférne a lámpa belsejében
Úgy tudom power ledhez 2 dologra okvetlen szükségem lenne
1.Hűtés>Ezt pc processzor hűtőtest átalakításából gondoltam megvalósítani(rézmagos kivitel)
A led ahogy néztem kivan képezve felcsavarozásra is,így a rézmagot kifúrva,menet metszve hővezető pasztázva sz.em jó megoldás
2.Annyit tudok meghajtógenerátor is kell ha jól tudom
Ehhez a 10W-os 12V 1A-os ledhez milyen meghajtógenerátor kellene és ez a 12V 1,2Ah-rás akkumlátor menyire megfelelő
3.A régi lámpatestem frocsnor része menyire lehet megfelelő kialakítás egy?Sima H1-es izzóhoz való fénytöréssel(középen egy furat és körbe prizmarész)
Várhatóan hány órát világítana?Töltést hogy tudnám kivitelezni akkumlátornak(Bár mikroprocesszoros töltőm van)
A meghajtógenerátorról nem sok fogalmam van,de szeretném magam megépíteni

Valaki tudna segíteni mikre figyeljek érdemes e belevágni szívesen fogadnám a segítséget
(#) nzozz válasza zsoltrocky hozzászólására (») Jan 2, 2013 /
 
Helló!
Ilyen ledhez kapcsolóüzemű áramgenerátor volna célszerű, nekem is ezt ajánlották. ITT van egy pár verzió. Egyenletesen tartja a fényerőt, nem melegszik számottevően, kicsi, esetleg az induktivitás beszerzése körül lehet egy kis fennakadás (legalábbis nekem így van).
Az tény, hogy a foncsort más fényforráshoz terveztek, de nem hiszem, olyan jelentős szerepe lenne. De ha mégse tetszik, akkor lehet különböző szórási szögű optikákat venni power ledekhez.
A hűtéshez valószínűleg elegendő lenne az említett borda. Az már más kérdés, hogy a termelődő hő ki tud e jutni a szerkezetből vagy annyira nem lesz vészes a hőtermelődés, hogy ezzel kelljen foglalkozni.
(#) nedudgi válasza zsoltrocky hozzászólására (») Jan 2, 2013 /
 
Ha fél óra alatti üzemidő elég neked, csak akkor vágj bele. A hőleadás valószínűleg rendben lesz, hiszen egy halogénes lámpából indulsz ki. Halogén izzóhoz használt tükörrel elég ronda fénysugarat fogsz kapni, a lámpa nem világít majd messzire. Milyen mikroprocesszoros töltőd van? Zselés akkumulátorhoz való?
Összefoglalva: ez így nem lesz jó. Az akkumulátor kisebb terhelésre lett tervezve, ekkora terhelést a mellékelt adatlap szerint nem bír sokáig. A LED ráadásul gyanúsan olcsó. Jobban jársz, ha ezt a pénzt a "kínai piacon" költöd el, egy LEDhez tervezett lámpára.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2013

PS-1212.pdf
    
(#) zsoltrocky hozzászólása Jan 2, 2013 /
 
Köszönöm a válaszokat,igazából ez a lámpa aktuális lett volna hiszen az egész belsőség nélkül megvan nekem.
Hűtőbordák is vannak párak
Igazából gondolkozóba estem más volumenű leden is kisebb W és Lumen fesz stb értékekkel de nincs tapasztalatom e téren
Egy elfogadható műhelylámpát szeretnék szerelésekhez,amely hordozható nem reflektort szeretnék belőle
A froncsor rész sajnos csak ilyen kezdetlegesen tudtam lerajzolni ilyen (És én így képzeltem bele a power ledet.

Valóban a csatolt fájlból is kiderül hogy amit kinéztem 1,2A-os aksi egy 1A-os Power ledhez 10W-os kicsit rövid ideig égne...

Hogy tudnék ebből akkor egy elfogadható fényerejű 2-3m-erre jól világító lámpát készíteni? maximum 2-3órát bírjon is üzemórába,a számokkal tisztában vagyok de a w/és loumen értékel anyira nem hogy minek lessz a függvénye az erős fény

Azaz milyen ledet kéne válaszzak amely jó fényerővel bír keveset eszik...

powerled.JPG
    
(#) gammabuta válasza erbe hozzászólására (») Jan 14, 2013 /
 
Jobban megnéztem a 3db 1wattos LEDből álló lámpát és úgy látom át lehetne alakítani a soros bekötést egy kis szikével megkapargatva és pár vezetékkel párhuzamos bekötésre. (Csak ne kelljen már 4db sorbakötött litium cella hozzá.)

Persze akkor a jeéenlegi vezérlő áramkört nem használhatom, de olyan zseblámpát szeretnék házilag gyártani belőle ami megy egy db 3,6Voltos litium celláról.

Meg lehetne oldani valami egyszerű áram körrel a korlátozást, pl. LED-enként simán egy ellenállással, vagy ezeknél az egy wattos LED-eknél már ilyen módszer nem működik vagy nem gazdaságos?

Az az olcsó Ultrafire lámpákban is ilyen egycellás megoldás van és egy vagy több LED.
Az is igaz amennyiért barkácsolnék egy zseblámpát már egy zoomos jófajta lámpát kapok készen, és nem túl drága a vezérlőt is, de azért érdekelne meg lehet-e házilag oldani.

A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2013
(#) nedudgi válasza gammabuta hozzászólására (») Jan 14, 2013 / 1
 
Az AMC7135 erre van kitalálva. Analóg szabályzó, 40 cent darabja(10 darabos vásárlás esetén), 0.12V feszültség esik rajta.
(#) gammabuta válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 15, 2013 /
 
Köszönöm,

ilyeneket láttam én is az olcsóbb de igen jól tuningolható kész vezérlőkön is, de más IC is van mellette az nem tudom mennyibe kerül és mire jó (bár az a sejtésem hoyg a módokat váltja és akkor elhagyható símán):
Bővebben: kép

Elméletileg ezeket párhuzamosan kell csak kötni erre a PCB-re fellehet 8db-ot is tenni pl.

Még egy kérdés, hogy párhuzamosan akkor köthetek 3db 1wattosat és egy darab 3Wattos CREE-hez való vezérlő jó hozzá?
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2013
(#) nedudgi válasza gammabuta hozzászólására (») Jan 15, 2013 /
 
Igen, ezek párhuzamosan köthetők. A DX-en van mindenféle variáció. A fordított eset már nem az igazi, szerintem nem szabad terhelés elosztó ellenállás nélkül félvezetőket pérhuzamosan kötni.
(#) gammabuta válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 16, 2013 /
 
Közben rájöttem, hogy az 1wattos LED-eket nem is kell közvetlenül párhuzamosan kötnöm ha lesz ilyen IC-m hanem mindegyik kap egy-egy saját 7135-est mert az pont megegyezik a specifikációjukkal és 1watt környékén tartja őket a max 350mA-es korlát.

Tehát már csak be kéne szereznem ezeket a 7135-öseket és mehet is a teszt egy led egy ic és mehet is a litium cellára aztán ezeket párhuzamosítom.

Ha jól vettem ki a leírásból kondenzátorra nincs szükség, ha közel van a LED-hez az IC, a litium cella meg egy nagy kondenzátor tehát mindkét oldalról lehagyhatóak a kondik.
(#) gammabuta hozzászólása Jan 18, 2013 /
 
Azon gondolkodtam még, hogy a fényképezőhöz vaku helyett ha használni akarnám az 1wattos LED-eket, akkor azt meg lehetne-e csinálni valami nagyon egyzserű ellenállásos megoldással.

kb. 1/250sec (1/60-1/500sec között lehet beállítani legtöbb gépen) amíg zárja egy átlag vakuszinkron áramkör a "vaku" áramkörét, tehát csak impulzus szerűen kapnának áramot a LED-ek.
1cellás lithium celláról hajtanám meg, így tervezem semmi más nem lenne csak az akkucella és a led-ek párhuzamosan, mindegyikkel sorba egy-egy ellenállás.

Már csak azt nem tudom mekkora ellenállást kellene választani, hisz ezek 1 wattosak folyamatos üzemmódban 300mA-t bírnak amihez LEDenként egy 10ohm-os ellenállás is jó lenne, de impulzus szerüen ha jól tudom sokkal többet is lehet adni a LED-eknek.

Pontos specifikációjukat nem ismerem, de kép van korábbi hozzászólásomban csatolva a LED-ekről.
(#) nedudgi válasza gammabuta hozzászólására (») Jan 18, 2013 /
 
Az 1W LED-ek max árama 350mA. Impulzusszerű túláramra különböző gyártók más-más adatot adnak meg, de a legtöbb esetben háromszoros túláramot megengednek, a száz mikroszekundum alatti egyszeri áramra... Nehéz felvállalni a felelősséget, mit tanácsoljak. Talán segít ez a két dokumentáció.
(#) nedudgi válasza gammabuta hozzászólására (») Jan 18, 2013 /
 
A vakuszinkronnál csak az biztos, hogy akkor jön a trigger impulzus, amikor a zár teljesen nyitva van. Ezért külön áramkörrel kell az impulzust detektálni, és a fényimpulzus idejét beállítani. Figyelembe lehet venni a cella belső ellenállását és a kapcsolóelem (célszerűen egy logikai FET) drain-source ellenállását. Ezek már eléggé korlátozzák a kialakuló áramot, de pár tized Ohm ellenállás mindenképpen kell az áramkörbe. Az időzítést vagy egy CMOS 555 vagy mikrokontroller meg tudja oldani.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2013
(#) wolfcsaba hozzászólása Feb 18, 2013 /
 
Sziasztok!
Felrobbantottam ma egy ilyet, ami a képen van. Mivel lehetne ezt pótolni? Az ebay-en nézelődök, tök olcsók, de nem ilyenek. Két sorba kötött ledet hajtott ez fénykorában.
Előre is köszi az ötleteket.
(#) dreamwalker hozzászólása Márc 24, 2013 /
 
Sziasztok!
Elektronikában nem igazán vagyok járatos. Párszor már építettem ezt-azt LED szalagokból, a jövőben viszont egy 24V-os tápegységből és LED szalagokhoz használt dimmerekből akarok olyan áramkört építeni, amiben LED szalag helyett 1W-os LED-ek vannak. Lerajzoltam az elképzelésem. A kérdésem az, hogy ez működőképes-e így, és hogy az ellenállás értékét jól választottam-e meg. Esetleg pár jótanács, módosítás? A válaszokat előre is köszönöm.
(#) proli007 válasza dreamwalker hozzászólására (») Márc 24, 2013 / 1
 
Hello!
Jó ez így, csak az ellenállás értéke nem. 24V-(7*3,2V)=1,6V 1,6V/350mA=4,6ohm. De a 7db Led, kicsit sok lehet sorba. Mert ha 3,4V-al számolunk, az már 23,8V és az áramelosztó-korlátozó ellenállásra már nem marad semmi villany. (Te 23mA-ra számoltad az ellenállást.)
üdv!
(#) dreamwalker válasza proli007 hozzászólására (») Márc 24, 2013 /
 
jaa, hát akkor máris látszik, hogy nem értek hozzá, én azt hittem sima ohm törvény szerint kell számolni, úgy mintha a ledeknek 0 lenne az ellenállása 24V/350mA=68ohm, de köszi a javítást.
(#) dreamwalker válasza proli007 hozzászólására (») Márc 24, 2013 /
 
Alapból azért választottam a 24 V -os tápegységet 12V helyett mert 7-el osztva kijön a kb. 3,4 V a ledekre és ne kelljen esetleg valami + áramköri elemet beépíteni, de szerintem ezt sem jól gondoltam.
(#) proli007 válasza dreamwalker hozzászólására (») Márc 24, 2013 /
 
Semmi gond, azért írtam le a számítást, hogy újragondolhassad.
(#) nzozz hozzászólása Márc 28, 2013 /
 
Sziasztok!
Rátaláltam a PT4115 típusú LED driver IC -re és elég jó darabnak tűnik. Az adatlapja szerint 6-30V bemeneti feszültséggel működik, max. 1,2A áramot tud leadni és ráadásul dimmelhető is. 5W -os ledcsoporthoz (10x0,5W) ill. 10W -os power ledhez szeretném használni. Arra sajnos nem sikerült rájönnöm, hogyan kell méretezni az Rs ellenállást, az induktivitást és esetleg az előtét ellenállásokat, hogy ideális legyen az adott LED(ek)hez. Ill. az is érdekelne milyen kapcsolással lehet "előállítani" ennek az IC -nek megfelelő, dimmeléshez szükséges PWM jelet! Ezekben kérném a segítségeteket!

Köszönöm
(#) mikipro hozzászólása Márc 29, 2013 /
 
Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy van-e valakinek tapasztalata a nagyobb áramú Led-ek működtetésében? Van néhány XLamp XM-L LED-em ezeket tenném az autóba. A változó feszültség miatt mindenképpen valamilyen vezérlésre gondolta feszültség vagy áram. Talán az áram vezérlés jobb és stabilabb lenne. Max áram 3A, ezt 3.4V-on veszi fel. Az élettartam növelés miatt egy kicsit kisebb áramra gondolok kb 2.8A. Köszönöm a segítséget!
(#) Csupasz válasza mikipro hozzászólására (») Márc 29, 2013 /
 
Szia
Keress rá az LM1084 tip. IC-re, kimondottan autó feszültség stabilizálásra ajánlják (12V)
Üdv,Csupasz
(#) johny999 válasza nzozz hozzászólására (») Márc 29, 2013 /
 
Ez lehet jól jön. 6db 0,5A-os áramgenerátor egy NE555-ös PWM generátorra kötve, 50-100% között lehet vele szabályozni a fényerőt.

Az adatlapban ott van a képet az Rs számítására.
Iout = 0.1/Rs -> Rs = 0.1/Iout
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2013
(#) mikipro válasza Csupasz hozzászólására (») Márc 29, 2013 /
 
Köszi! Megpróbálom!
Következő: »»   7 / 30
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem