Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Sokol-403 rádió
 
Témaindító: forma3, idő: Márc 9, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 6
(#) CHZ válasza steelbird hozzászólására (») Feb 6, 2015 /
 
Te mit olvasol? Nem rád céloztam!
Idézet:
„Ha a forrasztási oldalt nézzük akkor a piros szál van felül a fekete alul”

Erre válaszoltam!
(#) steelbird válasza CHZ hozzászólására (») Feb 6, 2015 /
 
Azt írta, hogy felül van a piros. Az Ő képén felül van, az pedig az 1 -es pont, nem?
(#) gyuszo válasza steelbird hozzászólására (») Feb 6, 2015 /
 
Ha a rajzot megnézed a felső pont a 2. alatta van az 1-es.
(#) steelbird válasza CHZ hozzászólására (») Feb 6, 2015 /
 
Jót olvasok, erre a képre írta petergreenpeace, hogy hol van a piros:
ide is a link neve jön *
Jól van, az a pozitív.

* mod
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2015
(#) CHZ válasza steelbird hozzászólására (») Feb 6, 2015 /
 
Végre rájöttél, hogy nem Neked írtam.
Képen jól van! A szövegét értelmezve nem, felül (nem a képet nézve) a negatív pont van, alul a +, ami a GND..
(#) steelbird válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 6, 2015 /
 
Ő az ő fényképére írta, hogy felül van. Nem a beültetési rajzra, amit én utána linkeltem be.
(#) CHZ válasza steelbird hozzászólására (») Feb 6, 2015 /
 
Ok, hagyjuk. Nem akarod érteni, nem a képre reagáltam, a leírására.
(#) steelbird válasza CHZ hozzászólására (») Feb 6, 2015 /
 
Szerintem ő elejétől fogva az alapján írt, az a kép van előtte. Forrasztási oldal felől nézve felül van a piros. Azt írta, ami az ő fotóján látszik.
Jól írta, neki felül van a piros, és a képen is, amit ő csinált, úgy van. És az a jó bekötés.
(#) steelbird válasza CHZ hozzászólására (») Feb 6, 2015 /
 
Ez a kiindulási alap, ez alapján kapta a kérdéseket a többiektől:
Itt a kép és a kérdés
A képen pedig a forrasztási oldal látható, felül van a piros és jól van kötve.
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2015
(#) CHZ válasza steelbird hozzászólására (») Feb 6, 2015 /
 
Nézd meg melyik hozzászólására reagáltam, nem a képre!
Képet csak most néztem meg, remélem így már érthető.
Fotó alapján jól van bekötve, csak a szövege zavart meg..
Érted már?
(#) steelbird válasza petergreenpeace hozzászólására (») Feb 6, 2015 /
 
Ez a zárlat Ohm mérővel is mérhető szerintem, ne gyilkold vele az elemedet.
Voltak bezárlatosodós kondenzátorok a szovjet készülékekben, pl. a narancssárga/vörös (mikor milyen festék volt) kerámia kondik, vagy az elkók.
Néha a kimenő trafó is, de az nem volt jellemző és akkor forrósodtak a végtranzisztorok is.
Kezdd el először az elkókat kiakasztgatni és minden kiakasztott elkó után mérd meg, hogy van-e még zárlat. Elég az egyik lábukat kihúzni. Ha erre nem lesz meg a bűnös, akkor jönnek a narancssárga/vörös, színű kerámia kondik. Azok szerettek zárlatosodni.
Ha van időd, akkor bogarászd a rajzot, meg a beültetést és először csak a tápfeszültséget szűrő/hidegítő kondikat keresd meg és akasztgasd ki sorra...
Csatoltam fotót, melyik kondikat ellenőrizd. Ezek nem mind a tápfesz szűrését végzik, azért írtam, hogy keresd meg első körben azokat.
Volt olyan széria, amiben a kerámia kondik laposak. De ugyanúgy narancssárgák, vagy vöröses színűek. Fotó mellékelve.
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2015
(#) steelbird válasza CHZ hozzászólására (») Feb 6, 2015 /
 
Én értem, én elejétől fogva értettem, mert visszaolvastam, miről van szó
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2015
(#) petergreenpeace hozzászólása Feb 7, 2015 /
 
Úgy néz ki hogy jó uton járok.Kicseréltem 2 elkót , egy 50 mikrost és egy 20 mikrost és 2 darab П40-es tranzisztor életre kelt , a bázis emitter-en 0,4 V-ot mérek, a többi tranzisztoron még semmit. Tovább folytatom a hiba keresést.
(#) petergreenpeace hozzászólása Márc 4, 2015 /
 
Sikerült megjavitanom a Sokol 403-ast. Azért irok ilyen sokára, mert kicseréltem a két végfok П40-es tranzisztort (mert zárlatosak voltak) helyettesitő AC128-al ,és csak most tudtam beszerezni őket. Ki kellett cseréljem az összes elkót is mert rosszak voltak, más probléma nem adódott.KITŰNŐEN MŰKÖDIK A RÁDIÓ, köszönöm mindekinek a segitséget.
(#) steelbird válasza steelbird hozzászólására (») Márc 4, 2015 /
 
Köszi, én is így gondoltam, elnézést!

Khmm...
kadarist
köbzoli
simpi
simpi
(#) Attila00 hozzászólása Máj 6, 2015 /
 
Üdv mindenkinek! Lenne egy kérdésem, hogy a Sokol rádiónak (a 403-asnak) a forgókondija hány pF-os? A kapcsolási rajzot átfésültem(bár még 8. osztályos vagyok mert ugye fizikából még csak az egyszerű kapcsolásokat ismeri meg ilyenkor a diák), de ahol a forgónak a jele volt, egy érték sem volt ráírva. Azért kéne, mert a barátomnak van ilyen rádiója ami bedöglött de a forgóját kiszedte belőle mert a detektoros rádió építéséhez kéne. No de a detektoros már egy másik téma.
Köszönöm szépen előre is a választ.
(#) kadarist válasza Attila00 hozzászólására (») Máj 6, 2015 /
 
Szia!
A Sokol ferritantennája a forgójával egy az egyben jó a detektoroshoz. A KH-ferrittekercs párhuzamosan a forgókondenzátor egyik felével. Elrendezés: Bővebben: Link.
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2015
(#) Attila00 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 6, 2015 /
 
Köszönöm a választ, remélem működni is fog Gyakorlatilag akkor nem kell a barátomnak rézdrót után rohangálnia így a megépítése is sokkal egyszerűbb. Akkor talán trükközve meg is lehetne oldani azt, hogy két sávon szóljon, mert a Sokol ugye KH-t és HH-t tud.
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2015
(#) steelbird válasza Attila00 hozzászólására (») Máj 7, 2015 /
 
Megoldható a két sáv, de HH -n nem nagyon fog semmit találni, csak elektromos zajokat. De pákagyakorlatnak, meg ismerkedésnek jó ötlet a kétsávos projekt.
Azért is jobb az eredeti ferrit antenna, mert az jól el van találva és mert a tekercseléshez jobb a Litze, amivel a gyári antenna tekerve van. Nézzétek meg, mi az a Litze huzal. A Google megmondja.
RH -n viszont nagyon sok minden található, azt érdemes lesz majd kipróbálni. De ahhoz már nem ferrit antenna kell.
(#) Attila00 válasza steelbird hozzászólására (») Máj 7, 2015 /
 
Köszönöm szépen a választ, így legalább tudjuk a barátommal, hogy induljunk el. Bár meg fogom kérdezni őt, hogy csak a KH-t akarjuk csinálni, vagy mindkét sávot, és akkor mondani fogom, hogy kicsit forrasztania kell egy kicsit ha a két sáv kell(amúgy mindketten pont műszaki suliba megyünk, ő a Villamosipar-Elektronikai szakra(magyar) én az Informatika szakra mentem(két tanítási nyelvű), úgyhogy mindketten fogunk majd szépen forrasztgatni bár majd kiderül, hogy nálam hogy lesz, de a barátom biztos, hogy sokat fog ). Amúgy ő fogja a detektorost csinálni, mert kezdésből van neki jópár alkatrésze hozzá(ugye a sokolból).
(#) CT-3 hozzászólása Nov 27, 2015 /
 
Szevasztok,ma kaptam ajándékba 2 Sokolt.20 éve hevertek egy pincében,jó szokás szerint a skálaüveg törött,söt az egyiken papirt vágott bele a tulaj,meg egy kis szigetelöszalaggal megerösitette, nyilván nem buheráltak bele.
Remélem meg fognak szólalni,az orosz technika mindent kibir,de most már beszéljenek a képek.
(#) bboy123 hozzászólása Máj 18, 2016 /
 
Sziasztok!Van nálam egy Sokol 403, jelenleg meg se nyekken...Hol kezdjem a hibakeresést?
(#) CHZ válasza bboy123 hozzászólására (») Máj 18, 2016 /
 
Hatulrol elore haladva meregess. Hangszoro es a fejhallgato aljzattal kezdheted.
(#) steelbird válasza CT-3 hozzászólására (») Máj 19, 2016 /
 
Idézet:
„az orosz technika mindent kibir”

Sok sikert a javításukhoz!
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2016
(#) CT-3 válasza steelbird hozzászólására (») Nov 4, 2016 /
 
Bocs,kicsit késön válaszolok,mert nem nézegettem ezt a topicot
Nagy szerencsém volt,mert mindegyik gépben a drótok voltak leszakadva,elemcsatlakozóról,fejhallgatókivezetésröl.
Mindegyik müködött forrasztás után,hál Istennek,nem kellett keresgélnem.
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2016
(#) szoftveres hozzászólása Dec 13, 2019 /
 
Van valakinek infója rövidhullámúra való átalakításról?
Ötletem van (áttekercselés, tranzisztorcsere, stb..) de kíváncsi lennék kipróbált megoldásokra is.
Itt írnak ilyenről http://retronom.hu/node/29855 de sajnos a linkek már nem élnek.
(#) nedudgi válasza szoftveres hozzászólására (») Dec 14, 2019 / 1
 
Én vagy 50 éve megcsináltam, és működött. Egy dologra emlékezem, hogy a Rádiótechnika, vagy valamelyik évkönyv alapján készült módosítás. Az eredeti ferrit csak a hosszabb RH sávokon működött elfogadható érzékenységgel. Nem ajánlom, hogy belevágj, eredeti állapotában, ahogy a linkeden is írták, inkább muzeális érték, átalakítva csak egy érdekesség.
(#) szoftveres válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 15, 2019 / 1
 
Időközben kiderítettem hogy készült gyárilag is RH változat, az eredetiből kifejlesztve. Ide csatolom, mint érdekességet.

Leírás

Kapcsolási rajz
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2019

sokol2.djvu
    
(#) Atis57 válasza szoftveres hozzászólására (») Dec 15, 2019 /
 
Szia!
Akkor én már 1975 ben is lemaradtam !
Mert csak a Sokol 4 , meg az Orbita 2 vel találkoztam ami RHs volt.

Persze a nagyobbakat is ismerem de az már a táska kategória ! (RIGA, VEF , stb)
(#) szoftveres hozzászólása Jan 19, 2020 / 1
 
Egy kis érdekesség:
Valamikor az 1970-es évek elején a Sokol-ból Sokol-403 lett, a külső is változott. Azonban az egyformának látszó Sokol-403 rádiók sem voltak teljesen egyformák.
A korai példányok vékonyabbak illetve lekerekítettebbek voltak, kerek hangszóróval voltak szerelve és az előlapjukon kis lábak voltak. A későbbi példányokba "szögletes" hangszórót szereltek, vastagabbak és szügetesebbek lettek (emiatt a bőrtok vastagsága is változott). A fekete hátlapon nincs különbség a két verzió között.
Képek egy 1972-es és egy 1976-os rádióról

Ugyancsak létezett egy "fordított" skálájú Sokol-403 is, feltehetően az akkor elérhető forgókondenzátorhoz kellett alkalmazkodni a skála megfordításával: https://www.radiomuseum.org/r/moscowtemp_sokol_403_2.html
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2020
Következő: »»   4 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem