Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ARM - Miértek hogyanok
 
Témaindító: gtk, idő: Jún 26, 2007
Lapozás: OK   128 / 175
(#) rascal válasza Ivan93 hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
C-ben én is keveset és kényszerűségből programoztam, c++ pedig semmit, így az arra vonatkozó definíció működését nem ismerem.
A __gpio_H-t jól gondolod, és ezt a saját .h fájljaidban is használd, hogy az azokban lévő definíciók is csak egyszer forduljanak le.
A extern arra való, hogy azok a modulok is tudjanak egy-egy közösen használt változóról, vagy függvényről, amit nem bennük definiáltál, de használniuk kell. Próbáltam egy picit szemléletesebbé tenni.

disp5x7_stm.h:
  1. #ifndef DISP5X7_STM_H_  // amit ebbe a blokkba írtam, azt a fordító egyetlen egyszer fogja értelmezni, bár hány helyről is hivatkoznak rá.
  2.     #define DISP5X7_STM_H_
  3.     #define DISP_UNIT_HOR       10      // karakterek száma vízszintesen
  4. #endif /* DISP5X7_STM_H_ */
  5. #ifdef DISP5X7_STM_C_ // amit ide írok, az csak a disp5x7_stm.c számára fordítódik le.
  6.     void disp_clear(void); // ez a függvény a disp5x7_stm.c-ben van létrehozva, de azt szeretném, hogy ezen belül ne csak az utána bepötyögött függvények érjék el, hanem az előtte levők is.
  7. #else
  8.   // amit innen írok mindenki számára látszik, kivéve a "disp5x7_stm.c"-t. Ide csak externeket írok, mert azokról a disp5x7_stm.c-ben lévő változókról és függvényekről akarok hírt adni, amit más moduloknak is el kell érniük.
  9.     extern void disp_display(void); // Kijelző kezelése, IRQ-ból hívogatni
  10.     extern void disp_clear(void);
  11. #endif /* DISP5X7_STM_C_ */


disp5x7_stm.c:
  1. #define DISP5X7_STM_C_ // disp5x7_stm.h innen tudja, hogy most disp5x7_stm.c hivatkozik rá
  2.     #include"disp5x7_stm.h"
  3. #undef DISP5X7_STM_C_ // töröljük a definíciót, hogy a későbbi hivatkozásokról tudja disp5x7_stm.h, hogy nem a disp5x7_stm.c-ből jövő hivatkozás, így másképp kell reagálnia.
  4.  
  5. void disp_display(void) // display irq függvénye
  6. {
  7.   bla bla bla;
  8. } //fv
  9.  
  10. void disp_clear(void) // 0 beírása az összes latch-be
  11. {
  12.     disp_data_clr;
  13.     disp_delay_1us;
  14.     disp_latch_toggle(ODR_DISP_L0 | ODR_DISP_L1 | ODR_DISP_L2 | ODR_DISP_L3 | ODR_DISP_L4 | ODR_DISP_L5 | ODR_DISP_L6 | ODR_DISP_L7 | ODR_DISP_L8 | ODR_DISP_L9);
  15. }
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2018
(#) Ivan93 válasza rascal hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
A .h fájlokat kiegészítettem a gpio-h mintájára, de valami nem jó. A következő fájljaim vannak a main-en (és a többi gyárin) kívül: myVariables.h, myFunctions.h és myFunctions.c.
A myVariables.h és myFunctions.h meghívom a main.c-ben. A myFunctions.h-ban meghívom a myVariables.h-t, a myFunctions.c-ben pedig a myVariables.h-t és myFunctions.h-t is. Eleinte működött, amíg csak define volt a myVariables.h-ban. Aztán tettem bele egy változó deklarálást (double batteryVoltage=12; ) amit a myFunctions.c-ben használtam volna. Illetve ezt az értéket később felülírnám majd, de erre még nem került sor. Ekkor a fordítás végén panaszkodik, hogy batteryVoltage-t többször definiáltam. Erre mi lenne a megoldás, vagyis hol rontottam el?
Mellékeltem a source és include mappákat, a benne lévő fájlokkal talán jobban érthető amit leírtam.
A szemléltetést köszönöm, így már érthetőbb, de használni nem tudnám még magamtól.

src-inc.zip
    
(#) rolandgw válasza Ivan93 hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
A myFunctions.h-ba belevetted (nem meghívtad) a myVariables.h-t ezért a main.c-be csak az előbbi kell.
(#) Ivan93 válasza rolandgw hozzászólására (») Aug 11, 2018 1 /
 
Kivettem a main-ből a myVariables.h-t, de ugyan azt írja:
Idézet:
„...
Src\myFunctions.o: (.data.batteryVoltage+0x0): multiple definition of `batteryVoltage'
Src\main.o: (.data.batteryVoltage+0x0): first defined here
collect2.exe: error: ld returned 1 exit status”
(#) rolandgw válasza Ivan93 hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
A batteryVoltage-t nem deklaráltad hanem definiáltad. H-ban deklarálunk .c-ben definiálunk.
(#) Ivan93 válasza rolandgw hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Köszi! A myVariables-h-ból kivettem az értékadást (double batteryVoltage; ). Létrehoztam egy myVariables.c-t amibe belevettem a .h-t, és ebbe tettem az értékadást (double batteryVoltage=12.0; ) Nem tudom erre gondolták-e, de így működik.
(#) rolandgw válasza Ivan93 hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Nem néztem bele a programodba, a leírás alapján egy header is elég lenne, változók és függvények deklarációja együtt. A batteryVoltage definíció pedig a myFunctions.c-be,ahol használod.
(#) rascal válasza Ivan93 hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Bocs, hogy a programodat nem bogozom ki, de vagy egy éve nem programoztam egy sort sem. Én a helyedben valami egészen pici programot csinálnék csak ahhoz, hogy rájöjjek hogyan működik több .h és .c fájl együtt. Lehetne egy main.c, kozos.c, egy.c, ketto.c és hozzájuk .h-k. Fájlonként 1-2 függvényt készítenék, és azok hívogatnák egymást oda vissza. Ha minden egyes függvény csak annyit csinál, hogy kap egy int-et, változtat rajta és ezt adja vissza, az már kísérletezni elég.
(#) devilke3000 hozzászólása Aug 25, 2018 /
 
Sziasztok!
Valaki tudna eben segíteni Bővebben: Link van egy hiba a programjában sleep módban nincs szabályzás vagyis a sleep menü nem veszi figyelembe a beállított értéket!
Sajnos az arm nem értek nem is érdekel csak ezt az egy projektet szeretném megcsinálni belőle!
Hiba a videón jól látszik!
Bővebben: Link
Köszönöm!
(#) edimax0 hozzászólása Szept 1, 2018 /
 
Helló!
STM32 ST-LINK Utility benyitott hex állományt lehet látni ascii formátumba de nem szerkeszthető ezt mivel tudom megtenni?
Egy firmware nyelvi menüjét szeretném magyar átírni!
(#) Kovidivi válasza edimax0 hozzászólására (») Szept 1, 2018 /
 
Szerintem hex fájlt nem lehet csak úgy szerkeszteni. Ha át is írod a szövegeket, szerintem nem fog működni a hex felprogramozás után. Vissza kellene fejtened ASM-be, és ott átírni amit akarsz, majd lefordítani. Még ekkor sem 100% a siker, de nagyban növelheted az esélyt, ha minden szöveget ugyanolyan hosszúra fordítasz le, akár szóközzel kibővítve.
(#) edimax0 válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 1, 2018 /
 
Csak a kitöltési hosszra kell ügyelni szerintem!
Vagy tudsz valami crc jelegű firmware ellenőrzésről stm32 nél?
(#) edimax0 hozzászólása Szept 2, 2018 /
 
Mi a különbség a kettő debbuger között?
Bővebben: Link

Bővebben: Link2
Melyiket érdemes meg venni?
(#) vargham válasza edimax0 hozzászólására (») Szept 2, 2018 /
 
Nekem van mindkétféléből. Amit leírok, az az enyémekre vonatkozik, sosem lehet tudni, hogy neked majd milyet küldenek.

Mindegyikre lehet szoftverfrissítést tölteni.
Az első egy viszonylag korrekt klónja az eredetinek. STM32F103 MCU, kivezetések rendben, detektálja a cél MCU feszültségszintjét, stb.
A második nagyon olcsó, de STM32F100 MCU van benne, amiben az adatlap szerint nincsen USB... (Gyakorlatilag az ST csak F103-at gyárt, és amelyikben a teszten megbukik az USB, az F100 lesz, ezt használják ki a kínaiak.) A tapasztalat pedig az, hogy időnként szó nélkül elszáll az USB kapcsolat, és soha többé nem jön vissza. Kb 10-ből háromnál, a többi pedig vígan működik bármeddig. Szóval nem érdemes ötnél kevesebbet venni. Nincs rajta kivezetve a ARM target reset, se a SWO, nincs feszültség detektálás, nincs védelem, stb. Mindig van itthon legalább 10, aztán dobom ki őket, ahogy hullanak. Az ára miatt érdemes tartani, kb minden fejlesztésemen fixen lóg egy ilyen, hogy ne kelljen dugdosni.

Vehetsz még eredetit, 6000 ft, nem hatalmas összeg
https://hu.farnell.com/stmicroelectronics/st-link-v2/icd-programmer...892523

Vagy veszel egy ilyet
https://www.aliexpress.com/store/product/STM32F103C8T6-ARM-STM32-Mi...8.html
Raksz mellé 4 ellenállást, 2 LEDet, és van egy korrekt ST-Linked. Komplett építési leírás és bootloader is megtalálható a neten.
(#) vargham válasza edimax0 hozzászólására (») Szept 2, 2018 /
 
De, szerkeszthető. Rendszeresen szerkesztem is. A titok az, hogy nem az ASCII, hanem a mellette lévő hexa számokat tudod szerkeszteni.
Ahogy már többen írták, ezzel a módszerrel csak ASCII karaktereket tudsz bevinni, vagyis NINCSENEK magyar ékezetek, valamint minden szöveg hosszának meg kell egyezni az eredeti szöveg hosszával.
(#) edimax0 válasza vargham hozzászólására (») Szept 2, 2018 /
 
Ha ilyen szutykok akkor inkább csinálok egy megbízhatót!
Ez pontosítanád?
---------------------------------------
Vagy veszel egy ilyet
https://www.aliexpress.com/store/product/STM32F103C8T6-ARM-STM32-Mi...8.html
Raksz mellé 4 ellenállást, 2 LEDet, és van egy korrekt ST-Linked. Komplett építési leírás és bootloader is megtalálható a neten.
-----------------------------------------
kapcsolás/firmware érdekelne!

Blackmagic néven fut egy ilyen programozó az az lehet?
(#) vargham válasza edimax0 hozzászólására (») Szept 3, 2018 /
 
Idézet:
„Ha ilyen szutykok akkor inkább csinálok egy megbízhatót!”

Nem szutykok. Ahogy írtam: Az olcsóbbik esetén fel kell készülni, hogy néhány százalékuk nem éli túl az első 10 használatot, de ami bírja, az általában megmarad. A drágább tökéletesen működik.

Idézet:
„Ez pontosítanád?”

A kapcsolási rajz ismert, nézd meg bármelyik Nucleo / Discovery board debugger részét. A firmware feltöltéséhez szükség van egy bootloaderre. Keresgélj a neten, meg fogod találni. Mondjuk a feltöltéséhez szükséged lesz egy másik ST-Linkre. Ha megvan a bootloader, akkor már USB-n keresztül megy a firmware frissítés.

Idézet:
„Blackmagic néven fut egy ilyen programozó az az lehet?”

Az más. Open source debugger firmware, ami sokféle mikrokontrolleren képes futni. Például STM32F103-on is, így az ST-Link STM féle firmwareét le lehet rá cserélni.
(#) edimax0 válasza vargham hozzászólására (») Szept 3, 2018 /
 
Ezt találtam van 2 fajta stm32 vel is szerelt!
Bővebben: Link
Akkor a botloadert nem lehet uart egyáltalán feltölteni mert most csak azzal cserélgetem a szoftvereket ?!
(#) csatti2 válasza edimax0 hozzászólására (») Szept 3, 2018 /
 
De lehet. A mikrokontroller típusától függően lehet őket USART-on, CAN buszon, I2C-n, USB-n keresztül programozni a beépített bootloaderrel (minden STM32-ben van gyárilag bootloader, a boot láb(ak) segítségével lehet engedélyezni). Keress rá a neten hogyan.
(#) edimax0 válasza csatti2 hozzászólására (») Szept 3, 2018 /
 
De itt a bootloader beégetés van szó azt uart lehet e cserélni?
A firmware feltöltés az megy uarton nincs gondom vele!
(#) csatti2 válasza edimax0 hozzászólására (») Szept 3, 2018 /
 
Mégis mi a különbség? A gyári bootloader-t természetesen nem lehet lecserélni. A saját bootloader pedig egyfajta firmware (vagy legalábbis a firmware-d része), ezért épp úgy írható rá a mikrokontrollerre akárcsak a tényleges programod (gyári bootloader-en vagy pl. a fent linkelt programozókon keresztül). Igazság szerint, ha csak nincs rá különösebb indok, felesleges saját bootloader-rel bajlódni, a gyári tökéletesen megfelel (indok lehet pl. speciális diagnosztikai funkciók megvalósítása, a nyákra ültetett egyéb hardver elemek felprogramozása, pl. SPI flash IC-k, EEPROM-ok, kriptográfiai IC-k, stb.)
(#) vargham válasza csatti2 hozzászólására (») Szept 4, 2018 /
 
Idézet:
„ha csak nincs rá különösebb indok, felesleges saját bootloader-rel bajlódni”

Ilyen eset például ha titkosítani szeretnéd a firmware-t, hogy ne lopják el...
De fentebb az ST-Link klónozásáról volt szó. Az ST titkosítását feltörték, az ST-Link bootloadere elérhető a neten. Ha azt feltöltöd egy STM32F103-ra,majd USB-n csatlakoztatod a számítógéphez, akkor az ST-Link firmware frissítő ST-Linknek fogja felismerni, és feltölti rá a titkosított firmware-t. A bootloader pedig dekriptálja, és beírja a flashbe.
(#) edimax0 válasza vargham hozzászólására (») Szept 4, 2018 /
 
Igy érthető!
köszi!
Még annyit kérdeznék melyik a legjobb debbug szoftveres környezet?
(#) edimax0 válasza csatti2 hozzászólására (») Szept 4, 2018 /
 
Ezt nem tudom ezért kérdezem eddig csak arduinoztam ott ide alá könyvtárakat bootloaderes megoldás kezelgeti az ezekből megírt firmwaret!
Vagyis az ARM új nekem!
(#) vargham válasza edimax0 hozzászólására (») Szept 4, 2018 /
 
Idézet:
„melyik a legjobb debbug szoftveres környezet?”

Amelyiket a legjobban tudod használni azok közül, amiket meg tudsz fizetni.
Én fogtam a listákat (ARM IDE) a wikipédiáról és hasonló oldalakról, és végig próbáltam kb húszfélét. Volt köztük fizetős próbaváltozata és ingyenes is. Aztán döntöttem. Szerintem ezt senki sem tudja megúszni. Függ attól, hogy milyen operációs rendszer van a gépeden, milyen MCU-t akarsz használni, mennyi pénzt, időt szánsz rá, stb.
(#) edimax0 válasza vargham hozzászólására (») Szept 4, 2018 /
 
Windows STM32F103 használnék és jó lenne mi zajlik benne hiba szűrésre!
(#) csatti2 válasza edimax0 hozzászólására (») Szept 4, 2018 /
 
Ha az ingyeneseknél maradunk, akkor windows esetén tudom ajánlani az EmBitz-et és az Atollic TrueSTUDIO-t. Mindkettővel remekül lehet debug-olni (soronként léptetés, regiszterek értékei, változók aktuális értékei, stb.), támogatják a fent említett programozókat is (többek között). Én J-Link-et használok debug-ra (eredeti verziót, a kínai másolat messze nem teljes értékű), ez ugyan sokkal drágább (az EDU verzió azért megfizethető, a mini EDU pedig még inkább, ST-Linkből ha jól tudom lehet ilyen mini EDU-t csinálni, de én még nem próbáltam) viszont sokkal gyorsabban lehet vele felprogramozni az IC-ket (amikor a program meghaladja a 100k-t kezd ez az idő számítani), illetve jó-pár további debug funkciót támogat, amit az ST-Link nem.

Első körben azért inkább ST-Link-et vegyél, ha elkezded érezni a korlátait, akkor ráérsz ránézni a J-Link-re.
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2018
(#) edimax0 válasza csatti2 hozzászólására (») Szept 4, 2018 /
 
Köszi Ránézek ezekre a progikra!
Ezt próbálta már valaki Bővebben: Link?
(#) vargham válasza edimax0 hozzászólására (») Szept 4, 2018 /
 
Ez nem MCU-hoz, hanem SOC-hoz van.
De ha már kérdezel, és válaszolnak is, akkor nézd meg az EmBitz-et, és a TrueStudio-t. Ezek jók.
Az is kérdés, hogy milyen szinten szeretnéd programozni az MCU-t? Regiszterek és CMSIS? SPL? (Ez régi, nem ajánlom.) HAL? LL? Ezek újabbak, de több bennük a felesleg.
Én a munkám során HAL-t használok, mert számít a hordozhatóság, és a rövid fejlesztési idő. Ehhez van egy CubeMX nevű inicializációs kódot generáló eszköz, nagy segítség. Csak ott megyünk regiszter szintre, ahol probléma van a HALlal. Inkább nagyobb (RAM, órajel, flash) MCU-t választunk, hogy bőven elférjünk benne. A fejlesztés jóval költségesebb, mint az MCU ára. És ez igaz a hobbira is. Hacsak nem a bitpiszkálás valaki hobbija. Ezt nem bántásból írom, különbözőek vagyunk. Nekem mind munkában, mind a saját projektben az az első, hogy működjön az applikáció, az mellékes, hogy 500 vagy 1500 ft az MCU. De minden tiszteletem azé, aki ugyanazt kihozza egy 150 forintos cuccból.
(#) edimax0 válasza vargham hozzászólására (») Szept 4, 2018 /
 
Én csak örülök ha ilyeneket írsz természetesen hatékony programozás érdekelne!
Következő: »»   128 / 175
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem