Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3368 / 3943
(#) Ge Lee válasza vargaf hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
Azt kérdezte, hogy érdemes-e régi használt asztali műszert vennie! Nem érdemes, de ezt majd ő eldönti, mert az nem kizáró ok hogy kezdő. Nyilván 3,5 digitest egyáltalán nem érdemes, mert abból talál jót kéziben is.
(#) Ge Lee válasza Epu2 hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
És hogy jön ez most ide? Ha azt szeretné látni, hogy hogyan ugrál egy áramkör áramfelvétele 1 és 2A között, akkor abból nyilván nem sokat fog látni a digitálison. Ha meg azt, hogy az aktuális érték most éppen 1,268A-e vagy 1,272, na abból meg semmit sem fog látni az analógon...

Javítom magam, az újabb digitális műszerek közül már a kéziek is tud némelyik olyat, hogy adott sebességű mintavételt eltárol és kirajzolja, szinte mint egy szkóp, azaz tökéletesen leolvasható róla az időben változó feszültség, ráadásul jóval pontosabban mint egy analóg műszerről szemmel.
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2019
(#) Epu2 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
Akkor hogy tudd miért is írtam, egy példa. Kivezérlésjelző.
Egyébként az adatrögzítős műszer nem újdonság. Van egy harminc éves, még pontos és rögzíthető a mért adat. Kikapcsolásig. De igazad van ez mellékág.
(#) Peter65 válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
Magam részéről praktikus okok miatt szeretem az asztali műszereimet, nekem a régi Metex MXD-4660A vált be. Viszonylag sokat javítok, és gyakran kell az áramköröket visszarajzolnom, ahol jó használatot tesz a "csöngető" üzemmódja, ami egyben dióda vizsgáló is, ami szintén fontos ebben a felhasználásban. A kézi műszereim egy idő után automatikusan kikapcsolnak, és ez elég idegesítő tud lenni. Továbbá arra is háklis vagyok, hogy a műszer egy pici összepöccintésre is már csöngjön, ne csak pár tized másodperc késleltetéssel szólaljon meg.
Szerintem idővel te is meg tudod fogalmazni, hogy mik az elvárásaid, és azok irányába az anyagi lehetőségeid szerint kell keresgélni.
(#) Kovidivi válasza Peter65 hozzászólására (») Okt 16, 2019 1 /
 
Én olyan műszerrel is találkoztam, ami 1mp (!!!) fix kontaktus után csengett. Semmire sem volt jó.
(#) pipi válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 16, 2019 /
 
Igen, nekem is sikerült ilyet bevásárolni.
Sajnos ezt semmilyen specifikáció nem tartalmazza, csak vásárlás után szembesül vele az ember
(#) Endre22 hozzászólása Okt 17, 2019 /
 
Sziasztok!

Egy kapcsolás tökéletesítéséhez szeretnék segítséget kérni.
Az a felállás, hogy adott két nyomógomb, mely ugyanazt a funkciót látja el.
Mivel pontos lenyomást kell észlelni, ezért kell egy debounce védelem. Ezt hivatott ellátni a két 100nF-es kondi.
Gombnyomásra ezután megy a jel tovább (A,B gombtól függően) Hogy hova, az most nem is lényeges.
Most jön az, hogy mindegy melyik gombot nyomtunk meg, kellene detektálni egy rising edge-t.
Ezért két diódán át megy a jel tovább, hogy ne zavarjon be az A, B kimenetnek.
Végül elvileg egy 10nF-os kondi sül ki, ami ugye sokkal kisebb a 100nF-nél, így hamarabb tovább megy a jel, mint hogy felengedtük a gombot.

Na most egyáltalán nem vagyok benne biztos, hogy ez így működni fog
Szóval szívesen veszek mindenféle helyreigazítást az ötlettel és a kapcsolással kapcsolatban!

circ.JPG
    
(#) kapu48 válasza Endre22 hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
A 100n-okat párhuzamosan szoktuk kötni a nyomógombokkal!
Nem sorban ahogy nálad van a rajzon.
A diódák pedig feleslegesek.
És 10K felhúzó ellenállás kel a kapcsolókkal sorba mert így zárlatot csinálsz.

Amit kispekuláltál, szerintem rádió antenna lesz, Minden zavart össze fog szedni.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2019
(#) Sanyesz5 hozzászólása Okt 18, 2019 /
 
Sziasztok, vettem ezt a feszültség mérőt, az volt a kritérium hogy 0 volttól tudjon mérni, a legtöbb ilyen csak pl 80-tól mér. Szerintetek tudja mérni a saját tápfeszültségét is? Vagy arra külön szekunder kell? Gondoltam megkérdezem mielőtt megsütöm....
(#) Sanyesz5 válasza vargaf hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Mire szeretnél példát?
(#) Epu2 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Külön táp kell neki. Megadják, hogy mekkora határok között. Az alacsonyabb érték felé érdemes tartani. Önálló műszernek nem szerencsés, de nem is arra van kitalálva.
(#) Sanyesz5 válasza Epu2 hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Értem, csináltam egy leválasztott konnektor aljzatot, amit tudok szabályozni is, azt szeretném mérni vele. Tervem szerint a tápot a fix hálózatról kapná, a mérést meg ugye a leválasztó trafó szekunderéről.
(#) Sanyesz5 hozzászólása Okt 18, 2019 /
 
Kérdés megoldódott, szépen mér akár saját tápot is, pontos, felénk nem spórolnak a feszültséggel

volt.JPEG
    
(#) iranytu válasza Peter65 hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Köszönöm a választ!
-igen, a 71. oldal volt az.
-fet-tranzisztor kaszád? Meglepődtem. Az egyik áram, a másik feszültség vezérelt. Mindegy, jó tudni!

-opto kaszkódnál jobb 2 db "sorbakapcsolt" fotodiódával, és kaszkód fototranzisztorral dolgozni, vagy egy opto-tokos tranzisztor is ugyanezt az eredményt éri el?

-Ami még kérdésem lenne:
Rádióamatőr adóvevőkben az IRF510-570 kategóriájú fetekkel 3,5MHz-en jó, 7MHz-en már kevésbé jó teljesítmény végfokokat lehet készíteni. Nagy gond a "kollekorkapacitás" (Tudom, hogy drain van). Emlegetik, hogy a HEX-FET nevű teljesítmény fetekkel sokkal jobb nagyfrekvenciás eredményeket lehet elérni. Én kizárólag bontott alkatrészekből építek. Van oka annak, hogy a konstruktőrök kikerülik kaszkód hagyományos FET végfok megoldásokat? Ugye itt nem kapcsolóüzemről van szó, és a hibásan illesztett antenna SWR értéke miatt teljesítmény pattan vissza. A fetes végfokokat ezért nem szeretik, mert melegedéstől nagyon könnyen megfutnak, és tönkremennek.
(#) corwen hozzászólása Okt 18, 2019 /
 
Sziasztok!

Az alábbi anomáliára nem találok magyarázatot, ebben kérnék felvilágosítást.

Próbatáblára kötöttem 16v -t egy adapterből, ami továbbment egy step-down converterre (Bővebben: Link) a potméterrel eljutottam a kívánt értékre (5V).

Ezután a beállított modult rákötöttem, egy adott panelre és ugyanazon adapterrel a kimenet 5v helyett ~15.20v körüli értéket produkált. A potit tekergetve ez az érték nem változott.

(ha szükséges, a panel tervét el tudom küldeni pü-ben)

Köszönöm előre is a válaszokat!
Corwen
(#) Bakman válasza corwen hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Lássuk a paneltervet, több szem többet lát alapon.
(#) Tomi111 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Okt 19, 2019 /
 
Szia! Ebben a feszültségmérőben a táptrafó leválasztást végez( legalábbis reméljük a kis kínai jól szigetelte!!), így a bemenet teljesen független, saját tápját is méri.
Viszont az a táp elég minimál kialakítású! ( semmi zavarszűrés, biztosíték, ntc, csak egyutas egyenirányítás) A biztonság kedvéért mérjél rá, hogy hány voltot ad a feszmérő panelnak, mert ha tönkremegy, külső táppal pótolhatod. Gondolom 5V lehet.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2019

20191018.jpg
    
(#) corwen válasza Bakman hozzászólására (») Okt 19, 2019 /
 
Ez lenne az, csámcsogjatok rajta

Névtelen.png
    
(#) Peter65 válasza iranytu hozzászólására (») Okt 19, 2019 /
 
Az opto kaszkódos kérdésedet nem értem, hogy kell érteni a 2db sorba kapcsolt fotodiódát. Egy kapcsolási vázlat sokat segítene. A gyakorlatban sima opto-tranzisztoros megoldásokkal találkoztam, ahol az kollektor-bázis feszültség változását megakadályozzák, vagy legalábbis jelentősen csökkentik, és így a miller kapacitás (CB kapacitás) hatása nem érvényesül, emiatt nő meg a sávszélesség, mint pl. ebben a kapcsolási megoldásban. Hasonló trükk, hogy valamilyen módon aktív állapotban tartják a tranzisztort, és így emelik meg a sávszélességet, de ez nem a kaszkád témakörhöz tartozik.
A fetes kérdésedre érdemben nem tudok válaszolni. Tudtommal a hex-fetek megjelenése segítette a fetek széles körű elterjedését (az IR-nek IRFxxx fetjei), amiben biztosan szerepe volt a nagy sávszélességüknek.
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Okt 20, 2019 /
 
Vettem egy új 9V dugasztápot. A jelenség az hogy folyamatosan lehet hallani hogy a dugasztáp "szörcsög" annak a hangszóró kimenetén amire rákötöttem! A kérdésem az hogy lehet-e ezt valahogyan csillapítani?
(#) Epu2 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 20, 2019 /
 
A kimenete gondolom 12...14V. Nem lehet sok annak amit használsz róla?
(#) Udvari Zsombor válasza Epu2 hozzászólására (») Okt 20, 2019 /
 
9V az a dugasztáp!
(#) Csupasz hozzászólása Okt 20, 2019 /
 
Sziasztok! Szükségem lenne egy 12V-os halogén lámpa meghajtásához egy elektronikus transzformátorra, ami egyben az 50W-os izzó dimmelését is megoldja. Tudna valaki egy ilyen kapcsolást adni? Vagy ötletet, hogyan lehetne megoldani? Gugli már nem a barátom.
Valami ilyet át lehet alakítani?Külön szabályzó egységre nincs lehetőség, max.1 poti beépítésére.
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2019

s-l1600.jpg
    
(#) ColT hozzászólása Okt 20, 2019 /
 
Hello,

Lehet kapni valahol olyan ólomakku töltőt, ami külső, 12-20V közötti tápról működik? (Itthoni vagy ebay-es is jó.)
Egyszerűen nem találok ilyet.

Köszi minden ötletet
(#) Firefighter1 hozzászólása Okt 20, 2019 /
 
Szép estét.

12v 120A ra lenne szükségem 230v-bol... lehetőleg hozzávetőlegesen stabilan!
Már volt rola anno szó, de most körvonalazódott az egész és sajnos nem tudom kikerülni.


Milyen ötletekbe érdemes gondolkodnom?
(#) c27 hozzászólása Okt 20, 2019 /
 
Sziasztok!

28F020-at mivel lehetne helyettesíteni? Beszerzéshez nem találtam forrást, de ha mégis akadna biztos nem túl barátságos áron. Valami alternatíva, ami viszonylag könnyen beszerezhető?
(#) pipi válasza c27 hozzászólására (») Okt 20, 2019 /
 
Nem mondanám hogy megfizethetetlen.
Bővebben: Link
A tartalma is megvan, be tudod sütni? Egy üres tokkal nem sokra lehet menni
(#) Epu2 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Kb 1,5kW-os trafó. Szekunder 16V körülire tekerve, egyenirányítva és F nagyságrendű szűrőkondival. Mindez a primer oldalon szabályozva.
Vagy itt keresgélhetsz.
(#) c27 válasza pipi hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Hazai forrást próbáltam nézni,tartalma még nincs meg, remélhetőleg az is meglesz hamarosan.
Kösz. Egyébként helyettesítője létezik?
(#) nedudgi válasza c27 hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Annyit még árulj el, milyen alkalmazásban tervezed használni? EPROM nem felel meg helyette?
Következő: »»   3368 / 3943
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem