Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3811 / 3946
(#) giskard válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 21, 2022 / 1
 
"Mennyire bonyolult egy egyedi nyák megtervezése egy gamer egérhez?"
Tulajdonképp erre válaszoltam. Ha a mechanika OK és az elektronika is OK , csak akkor jöhet a fent említett probléma ( ami ezek után nem is olyan nagy probléma)
(#) Fidel hozzászólása Dec 21, 2022 /
 
Szeretnék kapcsolóba valami irányfényt csinálni.
Mivel érdemes megvalósítani, led, kondival, vagy glim lámpával?
A glim lámpák működésével , vagy inkább paramétereivel nem vagyok tisztában.
Mekkora feszültség, mekkora áram kell nekik, és az mitől függ, honnan lehet tudni, vagy egy egy egységes érték nagyjából mindegyikre?
Csak váltóáramról működnek ezek?
Kb mekkora előtét ellenállást szoktak eléjük rakni?
(#) antiktelefon válasza Fidel hozzászólására (») Dec 21, 2022 /
 
330k glimm előtétnek, ha csak 100V-os az ellenállás érdemes kettőből összerakni. Ha párhuzamosan kötöd a kapcsolóval, az összes nem izzó derengeni vagy villogni fog viszont.
(#) Fidel válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 21, 2022 /
 
Mi az, hogy 100V-os az ellenállás?
És milyen glim-et kell keresnem, milyen paraméterek vannak megadva ezeknél?
(#) antiktelefon válasza Fidel hozzászólására (») Dec 21, 2022 /
 
Névleges max feszültség. Ha nincs ráírva akkor max annyi. Glimmlámpa az kb mindegy, színe töltőgáz függő.
De a fontosabb az, hogyha nem izzót használsz, akkor a bejövő fázis és egy nulla közé kell kötni, különben nem lesz jó, mert villogni fog kikapcsolva a led.
Viszont a kapcsolóban nincs külön hely a nullának, így szabályosan nem igazán lehet bekötni, lehet nem kéne inkább meglévő kapcsolókat piszkálni.
(#) Fidel válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 21, 2022 /
 
50Hz-n villogna? Az nem érdekel a pincében.
(#) antiktelefon válasza Fidel hozzászólására (») Dec 21, 2022 /
 
Nem. A glimmen átfolyó áram feltölti a tápban lévő kondit és felvillan pár percenként a LED.
De pincében nem piszkálnám a kapcsolót, mert nedves környezetben is lehet és nem lenne szabályos a módosítás. Meg amennyi a postaköltség a cuccokra, annyiból kapsz világítós kapcsolót helyben.
(#) antiktelefon válasza gg630504 hozzászólására (») Dec 21, 2022 /
 
Nem a glimm villogása a gond, hanem a teljes fényerőn stroboszkópozó LED. Nem mindegyik csinálja, van aminél a kondin kisütő ellenállás elég pici hozzá. De ami villog, az baromi idegesítő, aludtam olyan helyen, ahol fél óránként teljes fényerővel vakuzott egyet a lámpa és nem volt poén.
(#) Fidel válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 21, 2022 /
 
Nem gondolod, hogy túl aggódód ezt a kérdést egy olyan fórumban, ahol elektronika buherálással foglalkoznak az emberek?
Nem minden pince vizes, az enyém totál száraz, és nem hinném, hogy a gyári világítós kapcsolóhoz hasonlóan beépítek egy glim lámpát egy ellenállással, meg két kis drótdarabbal, az jelentősen növelné egy áramütés veszélyét!
Nem tudok ilyen kapcsolót venni, mert nem gyártja már a düvi az olimpia családot, és nincs világítós alternatív kapcsolóm belőle!
(#) antiktelefon válasza Fidel hozzászólására (») Dec 21, 2022 /
 
Nem, nem gondolom, ha valami szabálytalan akkor szabálytalan. Ha pontosan ugyanebből a kapcsolóból létezik világítós és van hely kialakítva a glimmnek akkor jó. Nem tudom fejből a szabványok kódjait, de kapcsolóra nem lehet rábarkácsolni semmit.
De megkaptad a válaszod, az már a te felelősséged mit csinálsz.
A fórum pedig hobbi elektronika, nem " elektronika buherálás".
Hasonlóan nem lehet beépíteni, ha pontosan ugyanúgy be lehet építeni, mert csak gyárilag nem szerelték be, de a darabok ki vannak képezve rá, akkor szabad csak ilyenre gondolni.
És látszik nem figyeltél. Egy ellenállással nem szabályos sehogy sem, hacsak nem olyat veszel, ami 350V-ot elvisel.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2022
(#) Fidel válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 21, 2022 /
 
A gyári megoldás is ellenállással van megoldva, raktak rá egy zsugorcsövet, és az egyik csavar helyére van bedugva a glim lámpa.
Nem tudom értelmezni, hogy mi az a buherálás, vagy normálisan meg van csinálva valami, úgy, hogy az ne legyen veszélyes, vagy tök mindegy, mert ha valaki kókány, és erősítőt épít, azt is agyon ba...rátkozhatja az áram!
Ez egy teljesen műanyag burkolatos kapcsoló, nem is értem, hogyan lehetne itt nem szándékosan áramütés veszélyét előidézni!?
Szóval én ezen egy percig nem fogok aggódni!
(#) antiktelefon válasza Fidel hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
A gyáriban az ellenállás nem a hestoreos 100 vagy 250 voltos.
És pontosan ezért buherálás, mert nem gyári megoldás, 1 csavar alá nem lehet két különböző keresztmetszetű vezetéket biztosan rögzíteni, maximum akkor, ha 2 bedugós luk van rajta. De a gyári megoldás sem onnan veszi az áramot, hanem a kapcsoló belsejéből rugóval.
(#) Suba53 válasza chuckI3 hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
Mit értesz a gamer egér egyedisége alatt? Csicsásabb kivitel? Csillogó villogó ledes karácsonyfa? Vagy az évtizedek óta kitalált funkciók teljes újra gondolása?
Ha csak az ( amúgy lényegtelen ) külső megjelenést akarod egyedivé tenni, akkor fogj egy világbajnok gamer egeret, hámozd meg, és 3D nyomtatóval varázsolj neki egy új borítást.

A gombok helyzetével mi a problémád? Ergonómus fejlesztők tömegének a munkája a ma megszokott, és hangsúlyozottan kiváló elrendezés szinte az összes gamer egéren. Valami születési rendellenesség miatt másutt van a hüvelyk ujjad?

Ha az elektronikai funkciókat is fel akarod turbózni, akkor az az említett elektronikai tudásod mellett felejtős. Ez nem működik úgy, hogy tudsz esetleg mikrokontrollert programozni. Ismerni kell az optikai eszközök működését, a felület letapogató rendszer algoritmusát, meg egy csomó olyan dolgot, amit csak hosszú évek tanulásával tudnak produkálni a jelenlegi egér elektronikákat tervező szakemberek is.
(#) Epu2 válasza Fidel hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
Több kapcsolónak a billenő részébe ragasztottam 3 mm-es LED-et. A Greatz-et, ellenállást és kondenzátort a kapcsoló házába, némi szigeteléssel és hosszabb vezetékkel, hogy tudjam gyürkészni. Irányfénynek a fehér LED-et javaslom, mert 3...5 mA-re is számottevő fényt ad.
(#) chuckI3 válasza Suba53 hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
Összességében csak kíváncsi voltam, hogy mivel jár egy egér elektronika tervezés, mivel a mechanika részének tervezését viszonylag kis időráfordítással meg tudom oldani. Minden bizonnyal nem fogok belefogni kapcsolás visszarajzolásba, se nyák tervezésbe, és nem fogok a szobámban letelepíteni egy smd gyártósort. Csupán elméleti síkon érdekelt a dolog, hogy ha esetleg lenne egy elektronikában jártas közeli ismerősöm (nincs, ezért kérdeztem itt) akkor ezek a mennyire megugorható feladatok, csak hogy egy apró rálátásom legyen az egészre. A hüvelykujjam szerencsére ott van ahol az emberek nagy átlagának, viszont abban azért nem vagyok biztos, hogy ne lehetne bármelyik iparágban újat kitalálni. (najó a kanál- és a villaipart azért elég kiforrottnak lehet szerintem tekinteni, hacsak nem a kínai leveses kanálra gondol az ember)
(#) Macsek71 válasza chuckI3 hozzászólására (») Dec 23, 2022 /
 
Vagy fenéken leszek billentve, vagy nem ...

Egy új eszköz tervezése valami ilyesmi lépésekből áll :
--Mit szeretnék az eszközzel - egér
--Milyen funkciókat szeretnék beletenni ? elmozdulás érzékelés, 1600 db gomb, görgő, ujjlenyomat olvasó, hőmérő, EKG ...
--A tervezett funkciókat milyen érzékelőkkel lehet megvalósítani ? lásd: golyós-, vagy optikai egér, gomb vagy érintőfelület ?

--Kezdődhet az elektronika
-az érzékelők jeleit mivel dolgozod fel ? valamilyen univerzális processzor, vagy van valami céleszköz..
-milyen úton juttatod el-be a számítógépbe : vezeték - vezeték nélkül ?

--Jöhet egy kis informatika :
-Milyen protokollal ( kommunikációs "nyelven" fog az eszközök kommunikálni a SZ.géppel ?

STB ...
(#) Suba53 válasza chuckI3 hozzászólására (») Dec 23, 2022 /
 
Én azt mondanám, nem egy egér lesz az, amivel az elektronikában jártas ismerőseidet fel tudod izgatni. Minden ilyen feladat "megugorható" amit az is bizonyít, hogy ha körülnézel a piacon, a fillérestől a húzósabb árakig sok-sok ezer féle PC-s egér kapható. Nem nagyon lehet már beletenni olyan egyediséget, főleg így hobbi kategóriában, aminek érdemes lenne nekiállni.
Ha az ösztönöz, hogy ilyesmin keresztül kerülj közelebb az elektronikai tudáshoz, az tiszteletre méltó.
De inkább olyasmibe fektess energiát, amiből tényleg sokat tudsz tanulni, és fokozatosa adja a sikerélményt.
(#) antiktelefon válasza Suba53 hozzászólására (») Dec 24, 2022 /
 
Szerintem megoldható még pár újítás, például valódi egérbe beszerelve egészségesebb lehet
De nulláról nem terveznék elektronikát, egy olcsó 1 chipes egér alapján csinálnám a nyákot és ha minden egyéb rendben van, valami komolyabb egeret visszarajzolva annak a szenzorát és kapcsolását meg lehet valósítani.

egér.jpg
    
(#) szs válasza kadarist hozzászólására (») Dec 25, 2022 /
 
Csak félreértetted azt, amiről írtam.
Egészen biztos vagyok benne, hogy az Aliexpressz-ről rendelt dolgokat megkaptad.
Én csak attól az Alin működő hazudozótól óvtam mindenkit
Shop1102345369 Store
aki nekem nem küldte.
Idézet:
„Shop1102345369 Store”

Egyébként nem hiszek benne, hogy egy 2022 október 10 óta aliexpresszes izétől oly sok mindent megkaptál már...
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2022

alishazug.png
    
(#) szs hozzászólása Dec 25, 2022 /
 
Ezt az üzenetet pedig ma kaptam innen:
Creation Life Quality Store

Idézet:
„The message comes from order number 8159894548300968

Dear customers:
I'm really sorry to disturb you. Because the international logistics costs are generally rising recently, this is something we cannot control. I regret to tell you this. At present, we need you to pay $1 again. Please reply as soon as you see the message. We, otherwise we cannot process your order.
If you wish, please pay for this link: https://www.aliexpress.com/item/1005002947581982.html
If not could you please kindly cancel the order with the reason of " the Another Reason" ?
We will accept it soon and the money will be put into your account by Aliexpress if you do this.We will give you a discount for the next deal, is that ok?
We are looking forward to your early reply.Have a nice day!
Best regards.”

Egy waterproof ragasztószalagot vettem (vettem, igen, kifizettem)
csak nem kívánkozik elküldeni.
Így rendeljünk Alis alvállalkozóktól.
kettő rendelést valóban megkaptam, de kettő be...tott. (moderálj nyugodtan, moderátor)
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2022
(#) jani1987 hozzászólása Dec 25, 2022 /
 
Milyen áramköri kapcsolást javasoltok 1,2V-os ceruza akkuhoz? Napelemből bányásztam őket.
(#) szs válasza jani1987 hozzászólására (») Dec 25, 2022 /
 
Elemlámpát
Gombhoz kabátot
(#) vrbr válasza jani1987 hozzászólására (») Dec 26, 2022 /
 
Feltételezem tölteni szeretnéd. A Google a barátod:
https://www.google.com/search?q=1.2v+nimh+battery+charger+circuit
De ezen a fórumon is böséges infó található:
https://www.hobbielektronika.hu/forum/nimh-akku-tolto
(#) vargham válasza szs hozzászólására (») Dec 26, 2022 /
 
Az elmúlt nyolc évben elég sokszor rendeltem Aliexpressen keresztül, úgyhogy van egy kis tapasztalatom, ahogy itt többünknek is.
Igen, az Ali egy közvetítő. A lényeg az, hogy ő kapja meg a pénzt, nem a kereskedő. Akkor adja tovább, amikor a vevő jóváhagyja. Mire szól a vásárláskori szerződés? A vevő letétbe helyezi a pénzt az Alinál, az eladó pedig vállalja, hogy az adott terméket, a kért darabszámban a vállalt határidőig leszállítja. A többszáz megrendelésem kilencven százaléka rendben volt. Nagyon sokszor kapok én is ilyen leveleket az eladóktól. Nem olvasom őket, nem veszem figyelembe. Ha nem a megfelelő terméket küldi, akkor megmérem, lefotózom, és dispute. Olyankor könyörögnek, hogy vonjam vissza, küldenek másikat, stb. Ezeket is figyelmen kívül hagyom. Ugyanis az Aliexpress vásárlói védelme ezekre az ügyletekre már nem terjed ki. Ugyanígy figyelmen kívül hagyom az olyat is, amit te kaptál. Elfogyott, megdrágult, stb. Nem érdekel. Vette volna le a shopjából... Ha te ilyenkor belemész az eladóval mindenféle különutakba, akkor lemondasz az Aliexpress vevő védelméről. Vagy visszakapod a pénzt vagy nem. Vagy küldik a terméket, mikor utalsz még pénzt vagy nem. Ki tudja. Én ilyenkor megvárom a vállalt határidő lejártát, és akkor azonnal dispute. Az Ali pedig mindig visszaadta a pénzt.
(#) szs válasza vargham hozzászólására (») Dec 26, 2022 /
 
Valahogy én is így látom a dolgot (mármint az Ali használatát), csak arra a kereskedőre (kereskedőkre) hívtam fel a figyelmet, akikkel nem is érdemes szóbaállni, mert csalódás a vége.
Köszönöm a megerősítést és a tanácsot, jólesett, és jól is jön!
(#) vargham válasza szs hozzászólására (») Dec 26, 2022 /
 
Nem szoktam csalódni. Ha megjön, örülök, ha nem, akkor visszakapoma pénzem. Ami fontos és sürgős, mert munkához kell, azt sosem onnan rendelem.
Amúgy meg hullámzó a minőség. Nem egyszer volt olyan, hogy jót küldött, felbátorodtam, rendeltem, legközelebb rosszat (például 180 fokkal elfordított IC) küldött. Aztán később megint rendeltem, és jó volt.
A kereskedők jó része nyolcórás munka mellett csinálja, és fogalma sincs, mit árul. Angolul sem tudnak, géppel fordítranak. Az egyik angol nyelvű bluepill fórumon találkoztunk egy angolul jól beszélő, kínai mérnökkel. Ő mesélte ezeket. Persze van néhány, amelyik cég. Érti a dolgát, esetleg a saját termékét árulja. Szintén az angol fórumról volt, hogy az egyik ilyennél változtatást értek el a terméknél, és az új verzió is bekerült a kínálatba.
(#) Jonni hozzászólása Dec 26, 2022 /
 
Üdv

Itt a fórumon is van cikk a propeller clock-ról , de most azt volna a kérdés , hogy egységcsomagba , nem lehet ezt valahol megvásárolni(?), hogy a nyák maratás stb mechanikával ne kelljen macerálni?
(#) JZoli válasza Jonni hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Az Aliexpressen néhány hete láttam KIT-ben. Ott érdemes lenne megnézni. Vagy a pcbway oldalon.
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2022
(#) Gafly válasza JZoli hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Kolléga kérdésre reakcióként rákerestem.
Meglepően kevés jó találat van.
Annyi javasolható, hogy "propeller clock" helyett (mert sok olyat kidob, ahol maga a mutató elvágott propeller, vagy hajócsavar ) a POV-ra (Persistence of Vision) is rákeresni.
Ez például egészen pofásnak tűnik, de az ára is szép...
(#) Jonni válasza Gafly hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Idézet:
„Meglepően kevés jó találat van.”

Pont ezt tapasztaltam én is (vagy, hogy nincs is).
Következő: »»   3811 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem