Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1956 / 2208
(#) frankzappa hozzászólása Júl 18, 2017
Hali! Szerintetek tudok gitár erősítőt építeni ebből az Orion r4400 rádióból?
http://www.regiradio.nhely.hu/roman/rokcso/orionr4400.html
(#) jani1987 válasza frankzappa hozzászólására (») Júl 18, 2017
Lehet. Nekem a Terta t328-at alakították át de mégis bontás lett.
(#) Cinema válasza pcmaster90 hozzászólására (») Júl 19, 2017
Ha 4db. PY88-at használsz, az már elég nagy fűtőteljesítményt igényel, ami a kapcsolás kimeneti teljesítményéhez képest nagy veszteség. Ezért nem gazdaságos az alkalmazása, ráadásul a cső jó működéséhez kb. 50-100V közötti feszültség kell, tehát ennyivel nagyobb anódfeszültségű tekercsre van szükség, ami megint növeli a veszteséget.
Persze, Mindenki azt épít, amit akar és ahogy neki tetszik.
Csak éppen az ilyen konstrukciókról gondolja a gyanútlan laikus olvasó, hogy hűűűű!, pedig nem, hanem húúúú.

Üdv!
(#) kristikoma válasza pcmaster90 hozzászólására (») Júl 19, 2017
A helyedben ezt a 4db PY88-at elvetném:
-Nagy fűtőteljesítmény és nagyobb anódfeszültségű szekunder, ahogy Cinema is említette
-Nem erre a célra találták ki ezt a csövet, hanem tv-be, booster diódának
-Olvastam egy olyat, hogy hídkapcsolás esetén különösen jó szigetelés kell legyen a katód és a fűtőszál közt. Ennél a csőnél nem tudom, hogy megvan-e.
Inkább használnék kétutas eir. csövet, igaz ahhoz két egyforma szekunder tekercs kell. Ha mindenképp csöves tápegységet akarsz az erősítőhöz.
(#) jani1987 hozzászólása Júl 19, 2017
Alakul a csöves cucc kombó de a három sávos hangszínnél elakadtam. Van egy rakat rajzom de potiból 2x250kohm és 1x50k van. Hogy tudom kiszámolni a sávhatárokat?
(#) pcmaster90 válasza Cinema hozzászólására (») Júl 19, 2017
Értem s köszönöm az információt ,bár a fűtőteljesítmény nem probléma mivel külön transzformátor lessz alkalmazva a fűtésére .Mondjuk ezt a részét nem igazán értem hogy 50-100V közötti feszültség kell mivel jelenleg is használok az egyik kapcsolásban egy PY88-t probléma nélkül sőt azt tapasztalom hogy elég jó hatással van a hangminőségre és +285V -ról üzemel.
(#) pcmaster90 válasza kristikoma hozzászólására (») Júl 19, 2017
Próba szerencse ,mivel a csövek adottak és már teszteltem őket.
De köszönöm az infot.
(#) Cinema válasza pcmaster90 hozzászólására (») Júl 21, 2017
Egyenirányító csövön kb. ekkora feszültség esik, amennyiben normál üzemben használjuk, tehát ennyivel nagyobbnak kell lennie a bejövő feszültségnek.
Egyébként tessék szépen megnézni a csövek katalógus adatait, amiben le van írva, hogy milyen körülmények között üzemeltethető és akkor mit tud.

Üdv!
(#) pcmaster90 válasza Cinema hozzászólására (») Júl 21, 2017
Akkor lehet megnövelem majd a szekunder feszültséget a hálózati trafón ha kevésnek találom az egyenfeszültséget a diódahíd után.
(#) pcmaster90 hozzászólása Júl 25, 2017
Ennek a kapcsolásnak mi lehetett alényege ?Philips televizióban alkalmazták PCL85 és PCL86 -os csöveket együtt.És 800 Ohmos hangszóró van a kimenetén.
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2017
(#) l48 válasza pcmaster90 hozzászólására (») Júl 25, 2017
Viszont nincs kimenő és ez a lényege.
(#) pcmaster90 válasza l48 hozzászólására (») Júl 25, 2017
Ezt énis szemügyre vettem ,csak nemértem miért kétfajta csövet használtak mikor lehetett volna azonosat is ,valamint az a 800 ohmos terhelő impedanciájú hangszóró sem hagy nyugodni ,nekem valahogy alacsonynak tűnik.
(#) kristikoma válasza pcmaster90 hozzászólására (») Júl 25, 2017
Éppen meg lehet két azonossal is csinálni. Ha lehetne, megkérdeznék egy Philipses mérnököt, hogy miért. A 800 Ohm nem alacsony ebben a kapcsolásban, pont jónak tűnik. Volt kimondottan ilyen célra gyártott végcső is: EL86, illetve ezek megfelelői.
(#) GPeti1977 válasza kristikoma hozzászólására (») Júl 25, 2017
Találtam is ilyen rajzokat, de miért nincsen 800 ohmos hangszóró akkor nem kellene kimenő, vagy a nagy induktivitás miatt rosszak lennének a paraméterei?
(#) pcmaster90 válasza kristikoma hozzászólására (») Júl 25, 2017
Valószínű hogy nagy volt a raktár készlet a PCL85-ből s hogy fogyjon akkor alkalmazták ezeket a csöveket is.Ahogy elnézem nem is lehettek olyan rosszak ezek a 800 ohmos hangszórók.
(#) boti2 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 25, 2017
Ésszerű kérdés. Elsősorban azért, mert előnytelenül nagy lengőtekercs- méretet és tömeget eredményezne.
(#) kristikoma válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 25, 2017
Szerintem a gyártóknak kényelmetlen tekerni 1kOhm környéki impedanciájú hangszórót. Valószínűleg ezért nem terjedt el. De a 600Ohmos fejhallgatókat miért készítik mind a mai napig?
(#) pcmaster90 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 25, 2017
Fejhalgatóknál még időnként előfordul bár már ezek többségét is tolják lefelé impedanciában .Szerintem nem szólhattak olyan rosszul ezek a hangszórók csak gondolom sokkal egszerűbb előállitani 4-8-16 ohmosat mint egy 800 ohmosat .A minőség manapság már másodlagos vagy harmadlagos dolog .Az audiorendszerek valamint végfokozatok is ehhez a 4-8-16 ohmos hangsugárzókhoz lettek kialakítva.
(#) GPeti1977 válasza pcmaster90 hozzászólására (») Júl 25, 2017
Értem de a csöves korszakban is alacsony impedanciás hangszórók voltak. Vagy voltak kivételek?
(#) pcmaster90 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 25, 2017
Voltak kivételek mivel elég sok áramkörben találkoztam nagyobb impedanciás hangszórókkal.
(#) pucuka válasza pcmaster90 hozzászólására (») Júl 25, 2017
Ha jól megnézed a kapcsolást, a PCL85 pentódája egy áramgenerátor. Ezzel a kapcsolással elő lehetett állítani egy jóval kisebb kimeneti impedanciájú áramkört, (hasonlóan az ún "hibrid" áramkörökhöz) ami az 5 - 6 kohm helyett mindössze 800 ohm. Erre már lehetett tekerni a hangszóró lengő csévéjét, igaz vékony huzalból. Azért ez a megoldás általánosnak nem mondható.
Hogy miért pont PCL85? Valószínűleg a triódája kellett valahova, mondjuk épp szinkron leválasztónak, az áramgenerátornak meg tökmindegy, hogy milyen cső, ha bírja a szükséges áramot.
(#) pcmaster90 válasza pucuka hozzászólására (») Júl 25, 2017
Ez érdekesnek tűnik ,kováncsi volnák mi történne ha ennek az áramkörnek adnánk egy kimenő trafót 4 vagy 8 ohmos hangszóróhoz.Vajon mit hozna hangban?
(#) pucuka válasza pcmaster90 hozzászólására (») Júl 25, 2017
Leginkább ki kellene próbálni. Mivel egy trafó nem igazán lineáris eszköz, a vas mágnesezési görbéje miatt, biztos, hogy némi nemlineáris torzítást fog vinni az átvitelbe. Csak az a kérdés, hogy mennyit, a többihez képest. Nyilván a kiviteltől is függ.
(#) Abukodonozo hozzászólása Júl 25, 2017
Szervusztok!

Épített már valaki EL84 SE-t SRPP meghajtással? Hangra sokkal mássabb a sima egytriódás meghajtásnál?
(#) tunerman válasza pcmaster90 hozzászólására (») Júl 25, 2017
A Philips a '60-as évek elején megépítette 2xEL86-al a hifi erősítő változatot (AG9015) - 800 ohm OTL kimenettel, de van kimenő trafó is 8-16 ohmhoz.
Üdv: TJ.
(#) pcmaster90 válasza tunerman hozzászólására (») Júl 25, 2017
Érdekes kapcsolásnak tűnik ,akkor ezek szerint az elképzelésem már picit régebben megvalósult a kimenővel kapcsolatban a 800 ohmos illesztéshez
(#) djcaveman válasza tunerman hozzászólására (») Júl 26, 2017
Nekem van ebből a Philips AG 9015 ből egy.
Igazán jó hangú erősítő. 4db EL86 Tesla, 2db ECC83 Tungsram, 2db E80CC Mullard, 2db EF86 Tungsram, 1db JJ GZ34.
(#) GPeti1977 hozzászólása Júl 26, 2017
Lehet meglevő hangszórót áttekercselni 800 ohmra hogy ne keljen kimenőtrafó?
(#) kristikoma válasza GPeti1977 hozzászólására (») Júl 26, 2017
Lehet, csak találj olyat, aki elvállalja, meg jól tekeri meg.
(#) FordPrefect hozzászólása Júl 26, 2017
800 ohmos hangszóró. Ébresztő.
Következő: »»   1956 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem