Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1964 / 2208
(#) szili83 válasza wir12 hozzászólására (») Szept 15, 2017
Igen, de egyformára állítsd be, és ezek közé. Ajánlott inkább a középértéket venni, vagy alá állítani. (sztemSzerintem.)

Ejnye!
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2017
(#) Kingston válasza wir12 hozzászólására (») Szept 15, 2017
Lehet egyszerű kalkulátorokat is használni (lap alján):
Bővebben: Link
Ki kell választani a működési módot, nálad AB osztály, a csövet , és meg kell adni a tápfeszültséget. Utána kiírja az áram értékeket.

A 275mA az abszolút maximum katód áram egy pillanatra, ha a rácson beadsz 1-10W-ot.
Ezzel az értékkel soha nem szabad számolni!

Az anód ellenállást is ki lehet számoltatni vele.

34.jpg
    
(#) Cinema válasza wir12 hozzászólására (») Szept 15, 2017
Az EL34-ből párban kijön az 50W, de a 6P3SZ-ből nem, abból legfeljebb 20W, illetve 30W vehető ki erőltetett üzemben.
A végcsöveknek van egy optimális anód-illesztő-ellenállás értéke, amire leadja a kívánt teljesítményt, azt illik betartani, mert mindenféle más üzemmód csökkenti az élettartamát.
A végcsövek katódjaihoz beépített 1-10Ohm/2W-os ellenálláson mérhetjük a végcsövek katódáramát, ami az anód és a segédrács áram összege. Ennek értéke függ a végcsövektől, az üzemmódtól, a tápfeszültségtől, a kívánt kimenőteljesítménytől és az illesztéstől is.
Érdemes lenne elolvasni a régebbi Rádiótechnika Évkönyveket, vannak bennük jó csöves erősítő leírások, amik biztosan működnek és tanulni is lehet belőle.

Üdv!
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 15, 2017
A trióda anódellenállása egyrészt meghatározza az erősítést, másrészt értéke befolyásolja az anódáramot. Az anódellenállás értékének meghatározása alapvető, és eléggé komplex tervezési feladat. Az esetek többségében nem is ellenállásról, hanem impedanciákról van szó. Az anód ellenállás (impedancia) a cső munka ellenállása, erről vehető le a fokozat kimeneti feszültsége, (teljesítménye).
A rácsterhelés pedig nem tudom mi akar lenni.
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2017
(#) wir12 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 15, 2017
Köszönöm a válaszokat és a segítséget. Mégiscsak veszek EL34-et sajna kell az 50W. A kimenőt is ahoz készítettem. De már tudom mennyire fontos a nyugalmi áram. Majd írok hogy mi lett a fejlemény és ha van igény tölhetek fel képet, videót.
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2017
(#) wir12 hozzászólása Szept 15, 2017
Még egy kérdés. Mi a különbség egy EL34-nél ha sugár tetróda vagy sugár pentóda üzemmódban járatom? Mert a Marshall cuccokba sugár tetróda üzemmódban van nincs bekötve a fékező rács.
(#) pucuka válasza wir12 hozzászólására (») Szept 15, 2017
Egy rácsot egy elektroncsőben szabadon hagyni nem lehet, mert az bizonytalan üzemállapotot okoz. Mivel mindíg az elektronsugár útjában van, az elektronok óhatatlanul eltalálják, ettől előbb utóbb feltöltődik, és elzárja a csövet. Tehát valahova kötni kell.
Az, hogy egy cső sugár tetróda/pentóda, az konstrukciós kérdés, azt semmilyen külső kapcsolással megváltoztatni nem tudod. Vagy van benne sugár terelő, vagy olyan kialakítás, vagy nincs.
Az EL34 -et amúgy minden gyártó (vég, power, end, output) pentódának nevezi (a szülő anyja is) függetlenül az elektróda rendszer kialakításától.
(#) FordPrefect válasza wir12 hozzászólására (») Szept 15, 2017
Akár írhatnám is azt, aki tud okosat kérdezni, már valamelyest ért a dologhoz. Segítenék/nénk, de alapoktól elkezdeni oktatni időpocsékolás
EL34 nem lehet semmilyen "sugár" beállításban. Alapok.
Pl. olyan elvárásra
Idézet:
hogy sajna kell az 50 W
válasz, hogy nem vagy tisztában alapvető dolgokkal. A 30 és 50 Watt között nagyon kicsi hangérzet különbség van. Ha van egy 10 W-os erősítőd, és dupla hangerőt/hangérzetet akarsz, akkor azt egy 100 W-os erősítővel tudod elérni. Ez már tényleg a PA vagy gitárerősítő kérdés.
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2017
(#) CHZ hozzászólása Szept 16, 2017
Készül egy izmosabb PP, panelek és kimenők elkészültek.
Meghajtás oldalanként stabilizált tápról..
A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2017
(#) joco63 válasza CHZ hozzászólására (») Szept 16, 2017
A munkáid kivitelezése példaértékű. Milyen csövek lesznek benne? Ezek táppanelek?
(#) CHZ válasza joco63 hozzászólására (») Szept 17, 2017
Köszönöm, táp és egyéb kiszolgáló panelek. Doboz belső elrendezése kb. így fog kinézni. 6550EH végcsövekkel tervezem.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2017
(#) joco63 válasza CHZ hozzászólására (») Szept 17, 2017
Azok tényleg jó erős csövek. A kapcsolási rajz már megvan? Illetve buta kérdés hisz kész a nyák. Akkor inkább azt kérdezem publikus? És egy másik kérdés a pcl 86-os erősítőd meg van még?
(#) CHZ válasza joco63 hozzászólására (») Szept 17, 2017
Kapcsolási rajzot ritkán készítek, a kigondolt meghajtás működését szoktam ellenőrizni, módosítani szimulátorban.
ECL86 PP erősítőmet egy barátom használja.
(#) joco63 válasza CHZ hozzászólására (») Szept 18, 2017
Nekem is ez az elvem. Mert van amelyik kapcsolás bejön van amelyik módosítást igényel. Én ezért is szerelem a csöveseket légszerelt kivitelben.
Az ECL86-os kapcsolását Te fejlesztetted ki? Visszaolvasva úgy tűnik. Jó lehet PCL csövekhez is? Szeretnék egy ahhoz hasonló erősítőt készíteni de PCL csövekkel. Azokból van bőven.
(#) CHZ válasza joco63 hozzászólására (») Szept 18, 2017
PCL86 megfelelő helyette, fűtését kel hozzá alakítanod, más minden marad..
(#) G-Szabb hozzászólása Szept 24, 2017
Sziasztok!
A birtokomba került egy régi Elprom Budapest típusú csöves rádió. Mellékelem a kapcsolási rajzot. Ezen alkatrészek (csövek, hálózati transzformátor, kimenő transzformátor) felhasználásával szeretnék egy erősítőt összehozni. Tudna valaki egy jó kapcsolást ajánlani, vagy a meglévőt módosítani?
Köszi előre is!

rrg61.pdf
    
(#) JZoli válasza G-Szabb hozzászólására (») Szept 24, 2017
Van ennek bemenete az "erősítéshez", minek átalakítani? Ha jól nézem van hangszórókimenete is.
(#) cua válasza G-Szabb hozzászólására (») Szept 24, 2017
En a felujitasra es megtartasra szavaznek
Ha nem sajnalod, akkor hajra. Elso korben inkabb a meglevo kapcsolassal kiserletezz, mondjuk dobald ki belole a sok felesleges zenemodosito alkatreszt
Sokkal jobb (de mindenkepp egyszerubb) egy meglevo mukodo kapcsolast meregetni, modositani, meghallgatni, mint nullarol epiteni.
(#) G-Szabb válasza cua hozzászólására (») Szept 24, 2017
Sajnos kritikán aluli az állapota, így a felújítás ötletét elvetettem. Viszont én is hasonlóra gondoltam, a sok sallangot kidobni a kapcsolásból és az ecc83-tól hagynám meg.
(#) kristikoma válasza G-Szabb hozzászólására (») Szept 25, 2017
Nézz szét a kapcsolások közt, biztos van EL84 PP erősítő. Az eredeti alkatrészek közül csak az általad felsoroltak használhatók, a többi passzív(RC) kritikán aluli minőségű. A kimenő trafó kissé kicsi, de pl. gitárhoz jó lehet.
(#) jani1987 válasza G-Szabb hozzászólására (») Szept 25, 2017
Talán ez.
(#) Mazsika hozzászólása Szept 25, 2017
Sziasztok szép estét, szeretnék érdeklődni, hogy a képen látható trafót tudná-e valaki azonosítani, és hogy hogy kell bekötni? Egy csöves rádiót próbálnék újraéleszteni, aminek hiányzik a gyári tápegység része, és ezt sikerült szereznem. (talán a képen látható trafó lehetséges, hogy egy Orion AR 612-esből származik?)
(#) Moszkvai válasza Mazsika hozzászólására (») Szept 25, 2017
Szerintem csak hasonló. Legalábbis ami nekem van /4db/azok nem pont ilyenek. A tartó konzol ugyanolyan, de hiányzik az EZ80-as cső foglalata és nem látom a hálózati feszültség beállítót és a bizti foglalatot. De ha a feszültségek és a drót átmérők megegyeznek, még jó is lehet. Ha jól emlékszem 2x6,3V és 280V szekundernek kell rajta lennie. De ha kell lemérem pontosan.
(#) Mazsika válasza Moszkvai hozzászólására (») Szept 25, 2017
Köszönöm szépen, és ha lehetséges berajzolnád nekem a képen , melyik lehet a bemenet? Nem szeretném hazavágni gondoltam lehetséges esetleg paint-ben valami piros ponttal vagy csíkkal, nyíllal bejelölni. (megpróbáltam bekötni 230 V-ra egy pillanatra, de furcsán zúg, úgyhogy 1 sec.... és azonnal kihúztam )
Én pirossal jelöltem be, hogy melyik két pontot próbáltam. (Van rajta biztosíték tartó, benne van egy üvegcsöves biztosíték, a rákapcsoláskor arra az 1 másodpercre, válaszul nem égett ki. ) Ez talán jó jel lehet...

trafo1mod.JPG
    
(#) jani1987 válasza Mazsika hozzászólására (») Szept 26, 2017
Valaki azt mondta ha jól emlékszek, hogy a legnagyobb ellenállású tekercs a primer.
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Szept 26, 2017
Jelen esetben nem, mert az anódtekercs nagyobb feszültségű, tehát nagyobb ellenállású, mint a 230 V-os primer.
(#) granpa válasza Mazsika hozzászólására (») Szept 26, 2017
A 440 és 320 menetes tekercsek sorosan kapcsolva, a primer. A próbát 60 W-os izzóval sorba kötve ejtsd meg. Amit bekötöttél az a 110V-os tekercsrész, persze, hogy zúgott.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2017
(#) Mazsika válasza granpa hozzászólására (») Szept 26, 2017
Üdv. Köszönöm szépen ! Este megnézem.
(#) boti2 válasza Mazsika hozzászólására (») Szept 26, 2017
Gyors számolással a kép alapján legvalószínűbb konfigurációban:
P1: 440 menet, primer, 230V
S1: 900 menet, szekunder 1, üresjárásban kb. 360V
S2: 25 menet, szekunder 2, üresjárásban 12V körül.
(90%-os hatásfokkal számolva.)

Az S1 anódfeszre alkalmas, félvezetős (pl. Graetz hidas) egyenirányítással.
Az S2 12,6V-os vagy sorban 2x3,6V-os fűtésű csövekhez fűtésnek.
Terhelhetőség 3A/mm2-rel számolva:
S1: ~1,91A
S2: ~290mA
Ha megadod a középső oszlop méreteit, akkor azt is le lehet ellenőrizni. hogy a mag elég-e ezekhez az áramokhoz, de mivel gyári trafóról van szó, és ránézésre is szinte biztos, hogy igen.
(#) Mazsika válasza boti2 hozzászólására (») Szept 26, 2017
Nagyon szépen köszönöm!
Következő: »»   1964 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem