Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegységgel kapcsolatos kérdések
Lapozás: OK   131 / 171
(#) Doky586 válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 5, 2018 /
 
Az eredeti táp egy 12.0V 6A dugasztáp kb 1m 12V kábellel, kapcs üzemű 10dkg súlyú. NAS 2db 3,5" HDD több TB adattal + elektronika, mondjuk 30W fogyasztással, de a HDD tápellátása azért kényes.

Tehát az eddig szuperstabil 12V helyett most 1db soros diódán kapja a saját tápjából (azaz 11,4V) és a 13V aksi elé is iktassak be 3db diódát 13-(3x0.6)=11V. Szóval nem tudom meddig csökkenthetem a feszültséget, ha az aksi egy kicsit merül akkor már csak 10V-ot kapnak a HDD-k..
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2018
(#) Kovidivi válasza Doky586 hozzászólására (») Okt 5, 2018 /
 
Ebben az esetben érdemesebb lenne egy egyszerű FET-es átkapcsolást készíteni hozzá, hogy ne merüljön az akksid. Ha van soros diódád az eredeti táppal sorban, akkor tudod figyelni, hogy van-e ott feszültség. Ha nincs, akkor rákapcsolod az akksit a bemenetre. A 3 soros diódás megoldás az akksinál működhet, de pazarló kicsit. A táppal nem muszáj sorba diódát rakni.
Vagy készítesz valami korrektebb átkapcsolást.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2018
(#) Doky586 válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 5, 2018 /
 
Idézet:
„Ha van soros diódád az eredeti táppal sorban ... A táppal nem muszáj sorba diódát rakni.”

?????

A tápkimaradás detektálás kérdéskör is érdekes, az nem megoldás hogy akkor kapcsolom rá az aksikat ha már 8V alá esett a táp..
Az egész lényege pedig az egyszerűség, ne kelljen nyákot csinálni fesz.referencia ickel..
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2018
(#) Kovidivi válasza Doky586 hozzászólására (») Okt 5, 2018 /
 
Arra gondoltam, hogy ha mégis maradsz a csak diódás megoldásnál, akkor a táppal sorba nem kell soros dióda, hanem csak az akksival sorban pár darab. Jogos a kérdés, ha külön áramkörrel figyelnéd a kapcs. üzemű táp feszültségét, akkor sem kellene a soros dióda, mert látod, hogy esik a feszültség, és azonnal rákapcsolod az akksit a fogyasztóra. Csak így nem tudod detektálni, ha visszajött a kapcs. tápod, mert már ott lesz fixen az akksid feszültsége.
(#) Doky586 válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 5, 2018 /
 
Igen, akkor maradok az eredeti tervnél.
A dugasztáp galvanikusan egyenesbe kötve viszi a fogyasztó(ka)t, az aksi pedig két soros Si diódával adja a tartalékot. Csak gondoltak arra a dugasztáp tervezői hogy a NAS csak üzem közben vesz fel 2-3A -t, de szoftveresen leállítva <1W ot fogyaszt és az 1m 12V vezeték mögött csak van a NAS-ban pufferkondi és a dugasztápnak ekkor sem szabad tönkremennie ha elmegy a 230...

Nem éri meg relével/fet-el játszani 1-1,5V nyereségért, bonyolult áramköröket tervezve.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2018
(#) qvasz2 válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 7, 2018 /
 
Idézet:
„Ha van stab IC, és a kimenetről a bemenetére egy dióda van kötve, akkor nem lehet gond.”

Tönkre így nem megy, csak meríti az akkut feleslegesen. Sokkal ésszerűbb leválasztani egy soros diódával.
(#) Doky586 válasza qvasz2 hozzászólására (») Okt 7, 2018 /
 
Kár hogy még nem találták fel a 0 feszültségesésű diódát..
(#) Sebi válasza Doky586 hozzászólására (») Okt 7, 2018 / 1
 
Több amperes schottky - akár kettő párhuzamosan - csak 130mV-ot ejt. Én úgy szoktam kijátszani, hogy a hálózat meglétekor maradjon zárva az akku felőli dióda. Pl: ha folyamatos puffertöltése van a 12V-os akkunak, az 13,8V, akkor a stabil tápot elég 14V-ra állítani. Ha valami okból ott is van dióda, akkor értelemszerűen annak nyitófeszültségével magasabbra.
(#) Doky586 válasza Sebi hozzászólására (») Okt 7, 2018 /
 
A 3,5" HDD-k 12V osak. ±10% azaz 1,2V feszültségesést tűrnek el maximum.
Egy 6A-t bíró schottkyn is legalább 0.4V esik + aksi töltéscsökkenése ami 0.6V
- Alsi full feltöltve: 13 V
- Aksi lemerülve: kb 12.3 V

Azaz a gyári tápjával nem köthetek sorba diódát ha nem akarok adatvesztést.
Melléklek egy 10A-es schottky dióda adatlapot. Átlagos 1A terhelésen 0.4-0.5V esik rajta..
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2018

dioda1.png
    
(#) Bakman válasza Doky586 hozzászólására (») Okt 7, 2018 /
 
Kérdés, hogy a NAS hogyan használja fel a 12 V-ot, magyarán van-e benne dedikált tápegység a belső részeknek vagy nincs. Ha mindenképpen a stabil 12 V-os feszültség kell, ajánlatos egy DC-DC konvertert beszerezni, kb. mindenféle feszültségingadozási probléma megszűnik. Mellékletben egy példa.
(#) Doky586 válasza Bakman hozzászólására (») Okt 7, 2018 /
 
Egy 6A tápot egy 600mA essel kiváltani nem túl jó ötlet.
Különben is ezek vagy föl vagy le konvertálnak 12-ről 12-re gondba lennének, különben túl drágák (a 2db diódához képest).
(#) Bakman válasza Doky586 hozzászólására (») Okt 7, 2018 /
 
A mellékletben csak egy példa van, a Traco Power-nek vannak nagyobb teljesítményű moduljai is. A mellékletből az is látható, hogy 9 - 36 V bemeneti feszültség mellett adja a kimenetén a 12 V-ot, tehát ez le is és fel is konvertál.
(#) Kovidivi válasza Doky586 hozzászólására (») Okt 7, 2018 /
 
Sepic converter vagy buck-boost converternek hívják azt, amelyik 11V-ból és 13V-ból is tud 12V-ot stabilizálni. 12V 6A az 72W még kezelhető teljesítmény, de nem az Ebayes 2$-os sepic modulokkal. Azok 30-40W-ot tudnak csak (5 lábú SMD IC-vel).
Bővebben: Link van olcsóbb is, az elsőt linkelem amit találtam.
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2018
(#) Edem631 hozzászólása Okt 7, 2018 /
 
Sziasztok.Valaki tudna segìteni hogy N125__50V-150mA kapcsolódiódát tápegységben kettő kiment.Lehet-e helyettesìteni 1N4148__100V-100mA hasonlóra?Ha cserélem akkor mindet egyformára cseréljem?
(#) qvasz2 válasza Edem631 hozzászólására (») Okt 8, 2018 /
 
Biztos, hogy N125? Amúgy kisebbre nem célszerű cserélni, bár látni kéne, mi a feladata.
(#) Edem631 válasza qvasz2 hozzászólására (») Okt 8, 2018 /
 
Igen biztosan N125, a kapcsolási rajzon is néztem.Köszönöm
(#) fyzo hozzászólása Okt 18, 2018 /
 
Sziasztok,
Olyan labortápot keresek amivel egy zárlatos alaplapot tudok vizsgálni, több youtube videóban láttam,úgy használják, hogy csatlakoztatják az alaplapot és a hibás ponton pl. egy SMD kondi. fel forrósodik és úgymond megvan a hiba oka. Vagy erre minden labortáp alkalmas? Köszönöm a válaszokat
(#) Ge Lee válasza fyzo hozzászólására (») Okt 18, 2018 /
 
Azért ez elég bátor módja a javításnak. Nézd meg hogy milyen hajszálvékony vezetősávok vannak egy alaplapon. Ha azt megküldöd árammal, előbb fog a vezetősáv elégni, mint mondjuk egy jóval nagyobb felületű SMD alkatrész melegedni.
De természetesen bármelyik labortáp alkalmas lehet, ami a kellő áramot szolgáltatni tudja. A mezei labortápok nem erről híresek, mert azok 2-3A-nél ritkán tudnak többet, az meg szerintem oda kevés.
(#) fyzo válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 18, 2018 /
 
Köszönöm a válaszod, lehet nem a legszagszerűbb módja a javításnak, de működik Többen így javítanak. Ehhez a művelethez elég a 2-3 A is. Nem ég el a vezetősáv.
Erre gondolok:
Bővebben: Link

Ezt minden labortáppal meg lehet csinálni?

Zoltán
(#) Ge Lee válasza fyzo hozzászólására (») Okt 18, 2018 / 1
 
Igen, feltéve hogy az adott labortáp úgy van méretezve, hogy legalább arra az időre elviseli a rövidzárból adódó disszipációt (ha analóg).
(#) fyzo válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 18, 2018 /
 
Jelölik e ezt a úgymond funkciót a tápokon? Mert már beszéltem pár üzlettel ahol árulnak tápot, de bután kérdeztek vissza, hogy miért kell nekem ilyen és ilyen táp nincs.
(#) Ge Lee válasza fyzo hozzászólására (») Okt 18, 2018 /
 
Nem jelölik, mert ezt alapból kellene teljesítenie minden labortápnak, hiszen egy labortápnak részben a zárlat is üzemi állapot. De az olcsó kínai nem fogja teljesíteni, és egyik másik sem, ha nincs erre méretezve, azaz vagy kellően hatékony hűtéssel ellátva, vagy valami védelmi elektronikával ami lekapcsol.
Ha a (analóg) labortáp mondjuk 40V bemenőfeszültségről működik, és 2A-es áramkorlátnál rövidrezárod, akkor ugye a teljes veszteségi teljesítmény (40Vx2A=80W) az áteresztőelemen fog disszipálódni, hővé alakulni. Ha ez az áteresztőelem 1db tranzisztor, az ezt a hőmennyiséget csak addig fogja tudni elvezetni, amíg teljesen hideg. Ha felmelegszik a félvezető réteg benne mondjuk 70 fokra, akkor tönkremegy, mert azon a hőfokon már nem fogja tudni a keletkező hőt eldisszipálni. Ezért kötnek párhuzamosan belőle mondjuk 2-3db-ot, de azokra is ugyanúgy igaz,ha nincs kellően hatékony hűtés,előbb utóbb tönkremennek. Ezért építenek az emberek általában saját maguknak labortápot (is).
(#) Kovidivi válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 18, 2018 /
 
Sok kínai tápnál látom, hogy relékkel kapcsolják a trafó szekundereit, így az eldisszipálandó hő mindig kicsi marad. Csak bele kell nézni vásárlás előtt a felépítésbe, vagy ha lehet, ki kell próbálni a labortápot rövidzárban és maximálisra tekert áramkorláttal. Kíváncsi lennék hány üzlet engedne meg egy ilyen tesztet, miközben ettől labortáp egy labortáp...
(#) tothbela válasza fyzo hozzászólására (») Okt 18, 2018 /
 
Szia!
Bár én nem foglalkozok laptop javítással, de zenekari keverőkben hasonló módszerrel keresem a zárlatos kondenzátort, IC-t. Ott is párhuzamosan egy lapátnyi alkatrész van beforrasztva, egyesével lehetetlen kiszedni őket. Én mindössze néhányszor 100 mA árammal "gerjesztem" a tápsínt, és 4,5 digites multival méregetek 200mV méréshatárban. Bár így nem melegszik a zárlatos alkatrész, viszont kimérhető mi vezet át.
(#) Doky586 válasza fyzo hozzászólására (») Okt 18, 2018 /
 
A (jobb) labortápok tudtommal nem sima áramhatárolós hanem visszahajló karakterisztikával rendelkeznek. Pont a károkozás elkerülése végett. Neked sima áramlimitálós táp kell megfelelő hűtéssel.
(#) Ge Lee válasza Doky586 hozzászólására (») Okt 18, 2018 /
 
Ja. Áruld már el nekem, hogy ha visszahajlik az áramkorlát, akkor hogy a búbánatba állítsak be rajta mondjuk pontosan 1A-t? Esetleg kettőt. A labortáp épp azért labortáp, hogy a számomra tetszőleges konstans feszültség vagy áram legyen a kimenetén.
(#) Ge Lee válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 18, 2018 /
 
Többnyire ezért nem vesz, hanem épít inkább az ember... Tudom hogy mi van benne, ismerem a statikus és a dinamikus paramétereit mert megmérem, szóval tudom hogy mit várhatok tőle, szemben a boltival.
(#) Doky586 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 18, 2018 /
 
Úgy hogy átkapcsolod feszültségtartásról áramgenerátor módba..
(#) Kovidivi válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 18, 2018 /
 
Én egyébként nem tartom rossznak ezt a megoldást. Hatékony, kevés hő megy kárba, persze ehhez jól megtervezett táp kell (amit ritkán találni). Én szívesen kipróbálnék egy 40V 5A-es példányt (esetleg feltuningolnám).
(#) Ge Lee válasza Doky586 hozzászólására (») Okt 18, 2018 /
 
A labortápot nem kell kapcsolni, alapból úgy működik. És ha átkapcsolod mivel is vagy előrébb? Ugyanúgy fog fűteni.
Következő: »»   131 / 171
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem